Πόσοι είστε closeted atheists?

Είστε κρυφός ("closeted") άθεος?

Όχι, οποιοσδήποτε από το κοινωνικό μου περιβάλλον και να ρωτήσει αν πιστεύω θα πάρει μια ειλικρινή απάντηση.
75
79%
Ναι, υποκρίνομαι τον πιστό σε όλους ανεξαιρέτως.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ναι, αλλά μόνο απέναντι σε ορισμένα άτομα που δεν θέλω να κακοκαρδίσω (σύντροφος και/ή οικογένεια).
7
7%
Ναι, αν θεωρώ ότι ο άνθρωπος που έχω απέναντί μου είναι στενόμυαλος (επεκτείνεται και σε άτομα πέραν του στενού περιβάλλοντος, πχ γνωριμίες, συναδέλφους).
11
12%
Είμαι θρήσκος.
2
2%
 
Σύνολο ψήφων: 95
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Πώς συμβιβάζεσθε με την ιδέα ότι φιλοξενήσθε και συνδιαλέγεσθε σε έναν χώρο όπου ο οικοδεσπότης διακινεί ενδύματα με την "σφραγίδα" του, στην οποία δηλώνεται σαφώς η ταυτότης του φέροντος; Σε τι διαφέρει από τον κομμουνιστή ο οποίος φέρει το σφυροδρέπανο στον πίλο του ή τον ναζιστή με την σβάστικα στο πηλίκιό του;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Η ιδέα με τα μπλουζάκια μου φαίνεται λίγο αφελής, αλλά ας κάνουν ό,τι γουστάρουν. Πέρα από αυτό, οποιοσδήποτε που θέλει να "βάφεται", για μένα, είναι καραγκιόζης. Είναι πολύ διαφορετικό το να είσαι κάτι από το να είσαι κάτι και να πρήζεις τους πάντες για αυτό. Μάλιστα, στην περίπτωση του Αθεϊσμού, οι συγκεκριμένοι Άθεοι αρέσκονται να το διαφημίζουν επειδή νομίζουν ότι αυτό τους κάνει να φαίνονται έξυπνοι.
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

noxteryn έγραψε:Η ιδέα με τα μπλουζάκια μου φαίνεται λίγο αφελής, αλλά ας κάνουν ό,τι γουστάρουν. Πέρα από αυτό, οποιοσδήποτε που θέλει να "βάφεται", για μένα, είναι καραγκιόζης. ...
Και επανερωτώ.
Δεν σε ενοχλεί το ότι συχνάζεις και συνδιαλέγεσαι σε έναν χώρο του οποίου ο ιδιοκτήτης προάγει (κατά τα λεγόμενά σου) "καραγκιόζηδες";
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το αίσθημα της επικρότησης / της αδιαφορίας / της αποδοκιμασίας μιάς πράξης ή κατάστασης, πολλές φορές βασίζεται στις λεπτομέρειες ή αποχρώσεις αυτής.
Εγώ συμφωνώ με τον Νοξ όπως εύγλωττα το έδειξε και στο σκίτσο. Από την άλλη σε συζητήσεις που έχω βρεθεί, έχει τύχει όταν συζητάμε κάποιο παρεμφερές θέμα, να προσανατολίσω την κουβέντα σε ατραπούς που άπτονται της θρησκείας και της αθεΐας. Οχι του στυλ στο "Ο Μέσσι είναι θεός, ρε φίλε" να πω "Τι θεός; Δεν υπάρχει θεός μπλα-μπλα...", αλλά σε κουβέντα π.χ. περί ηθικής ή κοσμογονίας.
Η Ενωση Αθέων έχει σκοπούς, είναι θεμιτοί και ως φορέας πρέπει να γίνει γνωστός για να αποκτήσει απήχηση. Τα μπλουζάκια είναι ένας τρόπος, καθόλου agressive, προς αυτήν την κατεύθυνση.
Από την άλλη, και ειδικότερα στην Ελληνική κοινωνία που η Εκκλησία ακολουθεί την πολιτική "Απομονώστε τους αθεους" στο ποίμνιό της, πρέπει παντιοτρόπως να απενοχοποιηθεί η εκδήλωση της αθεΐας από τους άθεους.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Comte de Toulouse έγραψε:παντιοτρόπως
παντοιοτρόπως
Γιατρέ μου, σου τον παραδίδω... (αν δεν κάνω εγώ κανένα λάθος)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ευχαριστώ τους RaspK και noxteryn που με απάλλαξαν από την υποχρεώση να εξηγώ τα αυτονόητα.

Πιστεύω πως το σκίτσο εξηγεί ακριβώς ποιοί είναι οι attention whores άθεοι.

Η Ένωση Άθεων θέλω να πιστεύω πως είναι σοβαρή οργάνωση που προωθεί τον ορθολογισμό γι'αυτό και την υποστηρίζω.
Αλλά η ένωση άθεων δεν είναι το θέμα μας σε αυτό το thread.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Globetrotter έγραψε:...Λέμε ότι είμαστε άθεοι μόνο αν μας ρωτήσουν, όχι στο ξεκάρφωτο. :violin:
Λέμε ότι είμαστε άθεοι μόνο εάν μας ρωτήσουν... Μα δεν χρειάζεται να σε ρωτήσουν εάν φοράς την σφραγίδα του αθέου. Το δηλώνεις αναφανδόν. Και εάν την φοράς, δηλώνεις την ταυτότητά σου στο ...ξεκάρφωτο.
noxteryn έγραψε:Η ιδέα με τα μπλουζάκια μου φαίνεται λίγο αφελής, αλλά ας κάνουν ό,τι γουστάρουν.
Πέρα από αυτό, οποιοσδήποτε που θέλει να "βάφεται", για μένα, είναι καραγκιόζης. ...Μάλιστα, στην περίπτωση του Αθεϊσμού, οι συγκεκριμένοι Άθεοι αρέσκονται να το διαφημίζουν επειδή νομίζουν ότι αυτό τους κάνει να φαίνονται έξυπνοι...
Η ιδέα με τα μπλουζάκια είναι λίγο αφελής... Αλλά αυτός που βάφεται είναι καραγκιόζης. Και οι άθεοι που διαφημίζουν την άποψί τους ...εξυπνάκηδες...
Τελικώς πώς χαρακτηρίζεται αυτός που φορά την μπλούζα, ο κομμουνιστής με το σφυροδρέπανο στο πέτο, ο ναζιστής με την σβάστικα στο πιλήκιο, ο χριστιανός με τον μεγαλόσταυρο;
Globetrotter έγραψε:Ευχαριστώ τους RaspK και noxteryn που με απάλλαξαν από την υποχρεώση να εξηγώ τα αυτονόητα.
Ξέρεις πώς "μεσολάβησε" o Raspk;
RaspK έγραψε:Αυτό που υποθέτω ότι εννοεί είναι ότι ...
Εάν πρέπει να υποθέσουμε τι θέλει να πη ο ποιητής... Μίλα σωστά για να είναι αυτονόητα τα αυτονόητα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:Δεν σε ενοχλεί το ότι συχνάζεις και συνδιαλέγεσαι σε έναν χώρο του οποίου ο ιδιοκτήτης προάγει (κατά τα λεγόμενά σου) "καραγκιόζηδες";
Τι με νοιάζει εμένα?
Εγώ έρχομαι εδώ για τα lolz και τις λογομαχίες.
:dance:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Βασικά το κάνουμε nox γιατί πάσχουμε από χρόνιο πριαπισμό και ψάχνουμε όλη την ώρα σαν τρελοί που να την χώσουμε για να μην γινόμαστε ρεζίλι με την τέντα στο παντελόνι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

noxteryn έγραψε:Τι με νοιάζει εμένα?
Εγώ έρχομαι εδώ για τα lolz και τις λογομαχίες.
:dance:
Αυτό μη το λες σε εμένα αλλά στον Κόμη που συμφωνεί μαζί σου...
Comte de Toulouse έγραψε:...Εγώ συμφωνώ με τον Νοξ...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Άναρχε πρέπει να χαλαρώσεις λιγάκι. Φαίνεται πως έχεις πρόβλημα με όποιον έχει διαφορετική άποψη...σε οτιδήποτε. :o
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Όχι φίλε μου. Συνήθως παραξενεύομαι όταν κάποιος συμφωνεί μαζί μου. Το διαφορετικό είναι σύνηθες και καλοδεχούμενο.
Αυτό που με ενοχλεί είναι οι μεγάλες κουβέντες που λέγονται αστόχαστα, οι κουβέντες που αποσκοπούν αποκλειστικά στην απαξίωσι και που σαφώς δηλώνουν ασέβεια σε ιδέες και πρόσωπα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Οι συνήθεις ύποπτοι τα βρήκαν σκουρόχρωμα. :facepalm:

Για να δούμε τον leader. :clap:

Έλα μην ντρέπεσαι είμαστε όλοι μάτια. :dance:
Αναμένουμε!
: brrr :

Ανήμερα της Αμελί. :ugeek:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Ταυτίζομαι απόλυτα με την άποψη της "Μελάνι"
Off Topic
Ενώ θα ...χαιρόμουν ιδιαίτερα ένα "τσαλίμι" τυπου ..."Epicourosan " με τόσο ...."ευγενείς στόχους" και προκειμένου να πάρω κάποιου τυπου ....εκδίκηση!
Είμαι κακός…άνθρωπος;;;! :doh:
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να εκφράσω την προσωπική μου κατάσταση: θεωρώ σημαντική την εκπροσώπηση των απανταχού μη Χριστιανών, του γεγονότος ότι η Ελλάδα δεν είναι Χριστιανοκρατούμενο (τυπικά) κράτος, και της προσπάθειας να αποκαθυλωθεί, με απλά σταδιακά βήματα και υπομονή, η απαξίωση και ο χαρακτηρισμός αυτών των ομάδων με πλατιασμούς.

Παρ' όλ' αυτά, τοποθετούμαι αντίθετα στην αντίληψη ότι πρέπει να πατάξουμε τη θρησκεία με τον κάπως απότομο τρόπο που διακρίνω σε πολύ κόσμο, και θεωρώ ότι αυτό αποτελεί ένα δεύτερο πολύ καλό λόγο να συμμετέχω σε μία τέτοια πλευρά, αν επιτρέπετε.

Δε θεωρώ ότι η ένδυση με μπλούζες και άλλα παραφερνάλια είναι καραγκιοζιλίκι. Ενίοτε, η προκλητικότητα και η ωμή, μη περιεχόμενη προσέγγιση και αντιμετώπιση των άλλων έχει θετικές επιπτώσεις στην ψυχοσύνθεσή μας. Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο ότι οι άνθρωποι νιώθουμε πιο δυνατοί, εφόσον έχουμε ενταχθεί σε μία ομάδα. Είναι εντελώς φυσικό.

Ο λόγος για τον οποίο θεωρώ ότι δεν πρέπει να κατσικωνόμαστε στους άλλους είναι επειδή θεωρώ ότι αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις στο κάτω-κάτω της γραφής, κι επειδή δε θέλω να μου κατσικώνονται άλλοι.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:
noxteryn έγραψε:Τι με νοιάζει εμένα?
Εγώ έρχομαι εδώ για τα lolz και τις λογομαχίες.
:dance:
Αυτό μη το λες σε εμένα αλλά στον Κόμη που συμφωνεί μαζί σου...
Comte de Toulouse έγραψε:...Εγώ συμφωνώ με τον Νοξ...
Το "συμφωνώ με τον xxxx" ή "διαφωνώ με τον xxxx" σαφώς δηλώνει ότι αυτό συμβαίνει με τα εκάστοτε προλεχθέντα και όχι με το ο,τιδήποτε έχει ο xxxx στο κεφάλι του.
Αν κατόπιν τούτου δεν έχεις ακόμη καταλάβει το ατόπημά σου, θα σε συμβούλευα "να το κοιτάξεις ενδελεχώς".
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Comte de Toulouse έγραψε:Το "συμφωνώ με τον xxxx" ή "διαφωνώ με τον xxxx" σαφώς δηλώνει ότι αυτό συμβαίνει με τα εκάστοτε προλεχθέντα και όχι με το ο,τιδήποτε έχει ο xxxx στο κεφάλι του.
Αν κατόπιν τούτου δεν έχεις ακόμη καταλάβει το ατόπημά σου, θα σε συμβούλευα "να το κοιτάξεις ενδελεχώς".
Μπορεί να είμαι βλάκας και να μη καταλαβαίνω πολλά... Αλλά...
noxteryn έγραψε:Η ιδέα με τα μπλουζάκια μου φαίνεται λίγο αφελής, αλλά ας κάνουν ό,τι γουστάρουν. Πέρα από αυτό, οποιοσδήποτε που θέλει να "βάφεται", για μένα, είναι καραγκιόζης. Είναι πολύ διαφορετικό το να είσαι κάτι από το να είσαι κάτι και να πρήζεις τους πάντες για αυτό. Μάλιστα, στην περίπτωση του Αθεϊσμού, οι συγκεκριμένοι Άθεοι αρέσκονται να το διαφημίζουν επειδή νομίζουν ότι αυτό τους κάνει να φαίνονται έξυπνοι.
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Ένα μήνυμα πιο κάτω απαντάς...
Comte de Toulouse έγραψε:...Εγώ συμφωνώ με τον Νοξ όπως εύγλωττα το έδειξε και στο σκίτσο. Από την άλλη σε συζητήσεις που έχω βρεθεί, έχει τύχει όταν συζητάμε κάποιο παρεμφερές θέμα, να προσανατολίσω την κουβέντα σε ατραπούς που άπτονται της θρησκείας και της αθεΐας. Οχι του στυλ στο "Ο Μέσσι είναι θεός, ρε φίλε" να πω "Τι θεός; Δεν υπάρχει θεός μπλα-μπλα...", αλλά σε κουβέντα π.χ. περί ηθικής ή κοσμογονίας.
Η Ενωση Αθέων έχει σκοπούς, είναι θεμιτοί και ως φορέας πρέπει να γίνει γνωστός για να αποκτήσει απήχηση. Τα μπλουζάκια είναι ένας τρόπος, καθόλου agressive, προς αυτήν την κατεύθυνση.
Από την άλλη, και ειδικότερα στην Ελληνική κοινωνία που η Εκκλησία ακολουθεί την πολιτική "Απομονώστε τους αθεους" στο ποίμνιό της, πρέπει παντιοτρόπως να απενοχοποιηθεί η εκδήλωση της αθεΐας από τους άθεους.
Το μήνυμα του noxteryn αναφέρεται σε αυτούς που παράγουν και αυτούς που φορούν τα μπλουζάκια σας (αφελείς), σε αυτούς που "βάφονται" (καραγκιόζηδες) και αυτούς που προβάλουν την αθεΐα τους (εξυπνάκηδες).
Εάν η συμφωνία σου αναφερόταν μόνο στο σκίτσο και όχι στους "αφελείς", τους "καραγκιόζηδες", τους "εξυπνάκηδες"... πάω πάσο.
Ο noxteryn πάντως χεσμένους σας έχει, ούτως ή άλλως...
noxteryn έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Δεν σε ενοχλεί το ότι συχνάζεις και συνδιαλέγεσαι σε έναν χώρο του οποίου ο ιδιοκτήτης προάγει (κατά τα λεγόμενά σου) "καραγκιόζηδες";
Τι με νοιάζει εμένα?
Εγώ έρχομαι εδώ για τα lolz και τις λογομαχίες.
:dance:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ο Άναρχος προσπαθεί να σπείρει διχόνοια?
:whistle:

Είμαι σίγουρος ότι ο Comte de Toulouse κατάλαβε τι εννοούσα. Τώρα, το αν προάγει το atheia καραγκιόζηδες ή όχι, κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν κάνει, δε με αφορά. Αντιθέτως, έχω παρατηρήσει ότι διατηρεί αρκετά modest γραμμή, παρ'όλο που δε συμφωνώ απόλυτα με όσα κάνει. Ωστόσο, όπως και να'χει, δεν είμαι παρανοϊκός, οπότε δε θα είχα κανένα πρόβλημα να συμμετέχω στo forum, ακόμα κι αν ήμουν κάθετα διάφωνος με την Ένωση.

Speaking of which, εσύ αποσχίστηκες από την Ένωση, αν θυμάμαι καλά, γιατί ήσουν αντίθετος με τη μη χρήση βίας. Με το σκεπτικό σου, γιατί είσαι ακόμα εδώ?
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

noxteryn έγραψε: Ο Άναρχος προσπαθεί να σπείρει διχόνοια?
:whistle:
Διχόνοια; Απλώς επισημαίνω ότι μπορούν να συμβιώσουν αφελείς με καραγκιόζηδες και εξυπνάκηδες με υβριστές...
noxteryn έγραψε: Speaking of which, εσύ αποσχίστηκες από την Ένωση, αν θυμάμαι καλά, γιατί ήσουν αντίθετος με τη μη χρήση βίας. Με το σκεπτικό σου, γιατί είσαι ακόμα εδώ?
: brrr :
Speaking of which? Εννοείς "παρεμπιπτόντως", "αφού ο λόγος το έφερε", "μια που τ' αναφέραμε";
Ενεγράφην στην αγορά διότι έκρινα ότι είναι από τα σοβαρότερα διαδικτυακά ανταλλακτήρια ιδεών και απόψεων.
Εμελέτησα το καταστατικό της Ενώσεως και εθεώρησα ότι μπορώ να προσφέρω σε μία τέτοια ομάδα, και εζήτησα την εγγραφή μου. Όταν ετέθη θέμα αλλαγής του καταστατικού αντέδρασα στην πρότασι θεσπίσεως όρου "περί μη βίας". Και όταν αυτό ετέθη σε ψηφοφορία απεχώρησα.
Η αποχώρησίς μου από την Ένωσι δεν αλλάζει την άποψί μου περί σοβαρότητος της παρούσης αγοράς. Γι' αυτό και παραμένω εδώ. Σε κάθε περίπτωσι, πάντως, αγορά και Ένωσις είναι δύο διαφορετικές οντότητες.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμπαθάτε με, αλλά θεωρώ γελοία και μόνο την όποια αντιπαράθεση στο θέμα περί της μη βίας. Δεν ξέρω γιατί θεωρήθηκε απαραίτητο κάτι τέτοιο στο καταστατικό, αλλά η χρήση βίας είναι παράνομη, ανεξαρτήτως οιασδήποτε φιλοσοφικής ή άλλης θέσης, οπότε η αντίθεση στη «μη βία» μου ακούγεται εντελώς αδιανόητη...

Άλλωστε, η θέση σου, Άναρχε, είναι ούτως ή άλλως παράνομη (όποιος έχει προάγει μη αντιπροσωπευτική δημοκρατία έχει παρανομήσει).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση