θρησκευτική φιλανθρωπία και άθεοι αναξιοπαθούντες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα παντός είδους ναρκωτικά, ακόμα και τα κοινωνικώς αποδεκτά, σίγουρα δεν θα πρέπει να συνδέονται ή να αντιδιαστέλλονται μεταξύ τους ως ανόμοια πράγματα.
Παράλληλα θα πρέπει να είναι καταδικαστέα ως διέξοδοι διαφυγής.
Αν όμως με ρωτήσετε, τι έκανε και κάνει μεγαλύτερο κακό στις κοινωνίες , τα ναρκωτικά ή οι θρησκείες, δεν μπορώ να απαντήσω … και δεν μ' αρέσει να τίθεται θεωρητικά η λογική του λιγότερου κακού.
Αλλο πράγμα αν βρεθώ μπροστά σ' ένα συγκεκριμένο γεγονός και πρέπει να πάρω μια απόφαση αμέσως...
Off Topic
Αν και το θέμα αρχικά είναι άλλο…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

apeleytheros, αυτά που λες θα ήταν σωστά, αν τα 12 step programs ήταν όντως αποτελεσματικά. Δεν είναι, όμως (και οι στατιστικές το αποδεικνύουν αυτό πέραν κάθε αμφιβολίας). Είναι απλώς θρησκευτικές βιτρίνες και λειτουργούν ως cults.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

μανωλης καραγιαννακης έγραψε:.Θα δεχτω με χαρα το γεγονος οτι απεξαρτοποιηθηκε αλλα θα με λυπει το γεγονος οτι δογματοποιηθηκε...
Βασικά εγώ δεν έθεσα αυτό το θέμα (αν και ανακύπτει εύλογα), αλλά ένα άλλο, διαφορετικό: τι γίνεται με κάποιον που δεν είναι θρήσκος ούτε μπορεί να γίνει θρήσκος, με κάποιον που είναι συνειδητά άθεος ή που τέλος πάντων δεν μπορεί να μπει στο τριπ της πίστης ούτε της παράδοσης σε ανώτερη δύναμη: αυτός θ αμπορέσει να βοηθηθεί από μια τέτοια οργάνωση?

Νομίζω η απάντηση είναι "εξαρτάται από την προσέγγιση των ατόμων της οργάνωσης". Αν δηλαδή κολλησουν πολύ στο θρησκευτικό θέμα και θέλουν ντε και σώνει να τον κάνουν να δει το φως το αληθινό, ίσως υπάρχει πρόβλημα. Αν σταθούν στο ότι τον βοηθάνε να ορθοποδήσει παρέχοντας συναισθηματική συμπαράσταση και επαγελματική διέξοδο, τότε μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα.


Πάντως για το πρώτο θέμα, νομίζω κι εγώ ότι αν βοηθά η θρησκεία, τόσο το καλύτερο: πραγματικά ο εθισμός σε ουσίες είναι τραγικά χειρότερος, είναι ασύμβατος με τη ζωή, ενώ ο εθισμός στη θρησκεία δεν είναι.
noxteryn έγραψε:βαθμός αποτυχίας τέτοιων προγραμμάτων κυμαίνεται στο 50%.
Που σημαίνει ότι και ο βαθμός επιτυχίας τους κυμαίνεται επίσης στο 50%. ;)
Μισοάδειο ή μισογεμάτο?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
μανωλης καραγιαννακης
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011 13:40
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani τωρα μας πλασαρες ενα συγκεκριμενο μοτιβο...δηλαδη τοξικομανης και συνειδητα αθεος...θα μπορεσει να βοηθηθει εφοσον παιξει το χαρτι της διπλωματιας...
Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία...!

Όλες οι θρησκείες είναι θεμελιωμένες στο φόβο των πολλών και στην εξυπνάδα των λίγων...

Μόλις ο πρώτος απατεώνας συνάντησε τον πρώτο βλάκα, ο πρώτος θεός γεννήθηκε...
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
noxteryn έγραψε:βαθμός αποτυχίας τέτοιων προγραμμάτων κυμαίνεται στο 50%.
Που σημαίνει ότι και ο βαθμός επιτυχίας τους κυμαίνεται επίσης στο 50%.
Not really. To 50% είναι αυτοί που σηκώνονται και φεύγουν και δε συμπληρώνουν καν τα 12 steps. Από αυτούς που μένουν, η συντριπτική πλειοψηφία υποτροπιάζει από τον πρώτο κιόλας χρόνο. Αυτά τα γράφουν ακόμα και στο ίδιο τους το site. It's a scam.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει δίκιο ο Nox. Επιπλέον, το να πείθεις τον εαυτό σου ότι είσαι αδύναμος και ότι πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από κάποια "ανώτερη δύναμη" είναι καταστροφικό, είναι ψυχολογικά λάθος, και ίσως αυτό και μόνο να ευθύνεται για το μεγάλο ποσοστό αποτυχίας αυτών των μεθόδων. Ο άνθρωπος πρέπει να μαθαίνει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να αντιμετωπίζει τις αδυναμίες του με θέληση και τόλμη, όχι να στηρίζεται σε ψεύτικα δεκανίκια που θα τον κρατάνε για πάντα αδύναμο.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Μην ξεχνάμε ότι πολλά προγράμματα απεξάρτησης από το οτιδήποτε έχουν σαν βασική αρχή το να παραδεχτείς ότι είσαι αδύναμος μπροστά στην εξάρτησή σου και να αφεθείς σε "μια ανώτερη δύναμη" για βοήθεια.
Δυστυχώς, δεν το ξεχνανε γιατι δεν το γνωρίζουν.

Α) ολα τα προγράμματα απεξαρτησης που ειχαν ενα ποσοστο απόδοσης/επιτυχίας μοιαζουν στα αρχικα "δωδεκα βηματα" των ανωνυμων αλκοολικων

Β) Η επιτυχια στο προγραμμα βασιζεται στην χειραφετηση του ατόμου απο την μια ΚΑΙ την τυφλη πιστη σε ενα αισιο αποτελεσμα απο την αλλη ( μια εφαρμογη του ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ)

Γ) εντοπισα το προβλημα της "πιστης σε θεο ΓΙΑ ΝΑ δουλεψει η απεξαρτηση" , ασχοληθηκα στο παρελθον και ειδα την διακριτή διαφορά μεταξυ της αναγκαιας πιστης σε αισια καταληξη ΧΩΡΙΣ στοιχειοθετημενη αιτια
και της αχρειαστης αποδοχης μιας ορισμενης οντοτητας ως φανταστικη εξηγηση /αιτιο για αυτην την κατάληξη

ΚΑι οι αθεοι εξαρτωνται σε
-ναρκωτικα/αλκοολ/τοξικομανια
-τζογο/τυχερα παιχνιδια
-σεξ/ρομαντισμο
-καταναλωτισμο/λαιμαργεια/φαγητο
-ιντερνετ/ηλεκτρονικα παιχνιδια

εδω διασκευασμενη κατάλληλα για οσους εχουν δοκιμασει γιογκα, διαλογισμο ως μεθοδο ηρεμιας και εχουν γνωρισει την ησυχια που επερχεται με την κατάλληλη εκπονηση, μια κατάσταση συνειδητότητας που εκφραζω χαλαρα ως ¨ανωτερος Εαυτος" = ο εαυτος μας απαλλαγμενος οσο ειναι δυνατον απο εγωικές παρορμησεις, παθη και φοβο

τα δωδεκα βηματα και καθε μεθοδος απεξαρτησης βασιζονται σε μια εφαρμογη αυτο-υπνωτισμου.
Δεν γινεται αλλιως, Δεν απεξαρτασαι με λογικες διεργασιες πισω στην νηφαλιοτητα

1) Παραδέχομαι ότι δεν έχω την δύναμη να αντιμετωπίσω τ_ _ _ και η ζωή μου πληγώθηκε.
2) Έφτασα να πιστεύω ότι ο Ανώτερος Εαυτός θα μου δείξει την ψυχική υγεία.
3) Πήρα την απόφαση να γυρίσω την θέληση και ζωή στην προσοχή του Ανώτερου Εαυτού.
4) Έφτιαξα άφοβα και ερευνητικά ένα καταστατικό της ηθικής μου.
5) Παραδέχτηκα στον Ανώτερο Εαυτό, εμένα και άλλους ανθρώπους την ακριβής φύση των λαθών μου.
6) Είμαι καθόλα έτοιμος να αφήσω τον Ανώτερο Εαυτό να διώξει αυτά τα ελαττώματα του χαρακτήρα.
7) Με ταπεινότητα ζητάω από τον Ανώτερο Εαυτό να με απαλλάξει από τις αναποδιές μου.
8) Έκανα μια λίστα από όλους τους ανθρώπους που έχω βλάψει και έχω την θέληση να επιδιορθώσω για όλους.
9) Έκανα απευθείας διορθώσεις σε αυτούς τους ανθρώπους όπου ήταν δυνατό, εκτός εάν θα τους έβλαπτε αυτούς ή άλλους.
10) Συνέχισα να κρατώ προσωπικό καταστατικό και όταν έκανα λάθος το παραδεχόμουν αμέσως.
11) Προσπαθώ μέσα από γιόγκα και διαλογισμό να βελτιώσω την επαφή μου με τον Ανώτερο Εαυτό , προσβλέποντας την επίγνωσή του και την δύναμη να την καθιερώνω.
12) Έχοντας μια πνευματική αφύπνιση ως αποτέλεσμα αυτών των 12 βημάτων προσπαθώ να μοιραστώ αυτό το μήνυμα σε άλλους και να εφαρμόσουμε πρακτικά αυτές τις αρχές σε όλες μας τις ασχολίες.


η τυφλη πίστη οπως μπορειτε να διαπιστωσετε ενεχεται σε
-ενα αισιοδοξο σύμπαν
-μια κοινωνια καλόβουλη και αξια για να θέλεις να συνδεθεις πισω σε αυτην
-την πίστη σε εναν εαυτο που μπορει να απεγκλωβιστει απο τα κομπλεξ, ελλατωματα και ελλειψεις που σκιαγραφουν την ποιοτητα του "κακου" ή "υποδεεστερου" δλδ μια πιστη σε ανυποστατη αυτοπεποιθηση


Οπως βλέπετε δεν εμπλεκεται καταναγκην καποιος "θεος"
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Έχει δίκιο ο Nox. Επιπλέον, το να πείθεις τον εαυτό σου ότι είσαι αδύναμος και ότι πρέπει να ζητήσεις βοήθεια από κάποια "ανώτερη δύναμη" είναι καταστροφικό, είναι ψυχολογικά λάθος. Ο άνθρωπος πρέπει να μαθαίνει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να αντιμετωπίζει τις αδυναμίες του με θέληση και τόλμη, όχι να στηρίζεται σε ψεύτικα δεκανίκια που θα τον κρατάνε για πάντα αδύναμο.
το προβλημα της αυτο-υπνωσης που απαιτειται ΕΙΝΑΙ τα ψευτικα δεκανικια. Ειναι η παγιδα να ΟΡΙΖΕΙΣ το ανυποστατο ΑΙΤΙΟ της αισιας κατάληξής σου. Ενω απαιτειται η πιστη σε κατι περα απο τον εαυτο (μαζι με πιστη στον εαυτο), η αποδοχη μιας ταμπελας που περιγράφει το αιτιο σαμποτάρει την προσπαθεια εξαιτιας της ψευτιας της.
Ετσι εξηγω ότι τα αληθινα ποσοστα μακροχρονης επιτυχιας ειναι γυρω στο 20%

Αλλα ακομα και με τις μεθοδους που αναφερω παρακάτω δεν θα περιμενα επιτυχια μεγαλυτερη του 50%
aqyn έγραψε:ίσως αυτό και μόνο να ευθύνεται για το μεγάλο ποσοστό αποτυχίας αυτών των μεθόδων. .
Υποτιμας την δυναμη του κινητρου
4η μετα τις αναγκες πεινας, διψας και καταφυγιου
http://en.wikipedia.org/wiki/Recreational_drug_use
Psychopharmacologist Ronald K. Siegel refers to intoxication as the "fourth drive", arguing that the human instinct to seek mind-altering substances (psychoactive drugs) has so much force and persistence that it functions like the human desire to satisfy hunger, thirst and the need for shelter.[1]
^ Siegel, Ronald K (2005). Intoxication: The universal drive for mind-altering substances. Vermont: Park Street Press. vii. ISBN 1-59477-069-7.

η μονη πειραματικη μεθοδος απεξαρτησης που εχει ποσοστα επιτυχιας γυρω ή πανω απο 60% ειναι θεραπεια με χρηση IBOGA ή AYAHUASCA, και πάλι με πολλους drop-outs και τοξικολογικες απαιτησεις


επισης κατι σαολιν βουδιστες μοναχοι, σε κρεμανε αναποδα απο τα ποδια στην βροχη στα υψιπεδια του θιβετ και σε χτυπανε περιοδικα με κατι βεργες απο μπαμπού για καμμια εβδομαδα.
Αυτοι λενε οτι εχουν ποσοστα επιτυχιας 80% απο αυτους που επιβιωνουν απο την πνευμονια λογω κακοκαιριας και υψομετρου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα καταλληλότερα συστήματα που υπάρχουν βασίζονται σε ένα όμοιο, εν μέρει, αλλά σημαντικά διαφορετικό μοντέλο:
1. Να αναγνωρίσεις ότι αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα.
2. Να προσπαθήσεις να βρεις τρόπο ή βοήθεια επίλυσης.
3. Να ακολουθήσεις αυτήν την οδό χωρίς μίσος εαυτού.

Η μέθοδος αυτή είναι η αποτελεσματικότερη που υπάρχει για αυτοκυριαρχία, αλλά υστερεί σε άτομα που αποζητούν στήριξη.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

πατροκλος +2 δαγκωτο :text-goodpost:
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση