Γιατι δεν μπορει να υπαρξει διαλογος με τους πιστους.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

@χριστιανέ
Αν και επανέρχεσαι στα ίδια και σου 'χουν ήδη απαντήσει άλλοι:
Εχω καταλαβει οτι μερικοι απο εδω μεσα δεν ειναι αθεοι...αλλα αντιχριστοι.
Πώς μπορεί να είναι κάποιος αντί(θετος) με κάτι στο οποίο δεν πιστεύει ή/και αρνείται ακόμα και την ιστορική του ύπαρξη;
Μεγα αποδειξη αυτου το οτι εχουν τεραστιο μισος εναντι οτιδηποτε Χριστιανικου και ποτε μα ποτε δεν ειπαν ή δεν αμφισβητησαν κατι απο μια αλλη θρησκεια...μουσουλμανισμο...σατανισμο...12σμο...βουδισμο...
Απ' όσο θυμάμαι, η θρησκεία που έχω βιώσει και βιώνω (ασχέτως αν δεν τη δέχομαι), αυτή στην οποία με μεγάλωσαν, αυτήν που έχουν ξεσκιστεί με κάθε τρόπο και σε κάθε ηλικία κι εποχή να μου επιβάλουν με το στανιό, αυτή που μετά βίας διδάσκεται στα σχολεία μας δογματικά κι ωραιοποιημένα κ.λπ.κ.λπ. είναι ο χριστιανισμός. Με τον βουδισμό δεν έχουμε ουσιαστικά την παραμικρή επαφή, το 12θεο αποτελεί πλέον όχι πίστη και θρησκεία αλλά αντίδραση κι ενδεχομένως επίκληση σ' έναν πιο φυσιολατρικό τρόπο ζωής αλλά κι επιστροφή στ' αρχαϊκά ήθη κι έθιμα. Όσο για το ισλάμ, με το οποίο έχεις κυριολεκτικά φαγωθεί, θεωρώντας ότι το "αδικούμε", τι σκατά να κρίνουμε; Είναι άλλο ένα παρακλάδι της Αβρααμικής (ή Μωϋσιακής, όπως θέλετε πέστε το) θρησκείας, όπως κι ο χριστιανισμός, στ' οποίο άλλος ένας προφήτης είδε την αποκάλυψη. Πώς θες να το σχολιάσουμε αυτό;
Αρα δεν ειστε αθεοι... Ο αθεος δεν πιστευει πουθενα.
Συ είπας... Όταν έρθουμε να σου πούμε πού και σε τι πιστεύεις, έλα κι εσύ να μας πεις πού δεν πιστεύουμε. Καταντάει πλέον από κουραστικό κι εκνευριστικό έως γελοίο.
Προφανως ειναι λιγο βαρυ ως συνεπεια αυτο που θα σου κανει καποιος μουσουλμανος ή σατανιστης αν μιλησεις για το δικο του πιστευω και το χλευασεις...
Πέρασαν και σατανιστές από δω· ψάξε να διαβάσεις τι τους έχουμε σούρει και πόσο τους γελοιποιήσαμε. Όσο για χλευασμό στους μουσουλμάνους, ήδη αρκετοί εξ ημών έχουν επιδοθεί στις ζωγραφιές του μωάμεθ στο draw mohamed's day διαδικτυακά και μάλιστα με πολύ βαριά σχόλια και χαρακτηρισμούς.
Σας καλω λοιπον να πατε εξω απο ενα σπιτι-ναο μουσουλμανων να πατε εκει...να πειτε τη γνωμη σας...να τους πειτε οτι δεν υπαρχει Αλλαχ και πως ολα αυτα ειναι απατη....να τους πειτε οτι το Κορανι ειναι φτιαχτο....κτλπ.... Ποιος απο εσας τους αθεους εχει τα αντερα να το κανει;
Απ' όσο επίσης θυμάμαι, ούτε κι από εκκλησίες απ' έξω τη στήνουμε για να "προσηλυτίσουμε". ΞΥΠΝΑ. Ζούμε στο 2011 όχι στο μεσαίωνα για να μας ρίξεις στην πυρά και να γουστάρεις (εφόσον είναι προφανέστατο ότι ο ανύπαρκτος θεό σου δεν μπορεί να κάνει οτιδήποτε για να υπερασπιστεί τον εαυτό του ή τα προβατάκια του). Όσο για του μωαμεθανούς, αυτοί ζουν ακόμα το μεσαίωνά τους· κάποτε θ' αρχίσουν κι εκείνοι να ξυπνάνε, αλλά σαφώς πολύ αργότερα και με άλλες προτεραιότητες.
Ολο κατι θολοκουλτουρες και κατι ψευδεπιγραφους καθηγητες της νεας ταξης επικαλειστε....για να χτυπησετε τον Χριστιανισμο...
Πιο θολές απ' τις μαλακίες των εβραίων της ερήμου; Και πιο ψευδεπίγραφους από τους αποστόλους, αγίους κ.λπ.;
Αρχιζω να πιστευω οτι μερικοι απο εδω μεσα δεν ειναι και τοσο αγνοι αθεοι....αλλα οργανα καποιων αλλων...ξερουν αυτοι....
Μασόνοι είμαστε, δεν στο είπαμε;
Δεν σεβομαι ομως αυτους που φορανε τη μασκα του αθεου για να κανουν ζημια στον Χριστιανισμο.
Μεγαλύτερη απ' αυτήν που έχει κάνει ο τελευταίος;
Καλα θα κανετε και εσεις να σεβαστειτε τα πιστευω σας να εντοπισετε ποιοι ειναι αυτοι (ρουφιανος δεν ειμαι) και να τους διωξετε απο αναμεσα σας διοτι δεν θα σας ωφελησουν....αντιθετως θα σας βλαψουν αργα ή γρηγορα.
Ας' το πάνω μου. Θα κάνω άμεσα εκκαθάριση. Δε θα μείνει κολυμπηθρόξυλο...
Ζητω συγνωμη απο οσους μπορει να ενοχλησα.
Μα τι λες, δουλειά μας είναι.
Απλα μια και μιλατε για πολιτισμο...εντος του πολιτισμου ειναι να σεβεσαι και τα πιστευω του αλλου και να μην τον χλευαζεις για τα πιστευω του....ουτε να τον ειρωνευεσαι....
Συνήθως τα ίδια τα πιστεύω χλευάζουμε, αλλά κάποιες περιπτώσεις είναι απελπιστικές. Τη Λουκά π.χ. δεν θα τη χλεύαζες;
Οπως και δεν εχει δικαιωμα κανενας να σας κατηγορησει ή να μην σας σεβαστει για τις αποψεις σας.
Ασχέτως αν μας δουλεύουν όλοι ψιλό γαζί· τι σκατά να τον κάνω τον σεβασμό στις απόψεις μου όταν δίνονται με το ζόρι ένα κάρο από τα λεφτά μου σ' ένα σωρό θρησκευτικές μαλακίες, ναούς, αναστηλώσεις, άγιο φως, παπάδες κ.λπ.;
Ποιοι Χριστιανοι; Αυτοι που λενε οτι ειναι....ή αυτοι που ειναι;
Το ξανάπαμε αυτό, ούτε ένας πραγματικός χ.ο. δεν υπάρχει, όλοι έχουν τη δική τους προσωπική θρησκεία/αίρεση και κοροϊδεύουν περισσότερο τον εαυτό τους παρά τους άλλους.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Τάσο είσαι ΘΕΟΣ!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

christianos έγραψε:Εχω καταλαβει οτι μερικοι απο εδω μεσα δεν ειναι αθεοι...αλλα αντιχριστοι.
Χριστιανέ πολλές φορές μέσα απο τις συζητήσεις εδώ στο φόρουμ, έχω υποστιρίξει και υποστηρίζω τον σπουδαίο ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός στον δυτικό πολιτισμό, γι΄αυτό θα σε παρακαλούσα με τις ακραίες απόψεις σου για τα μέλη της κοινότητας να είσαι πιο προσεκτικός γιατί μου χαλάς την εικόνα που προσπαθώ να παρουσιάσω για τους χριστιανούς, ο ορισμός αντίχριστος, έχει να κάνει με ένα φανταστικό πλάσμα που φοβάται ο κάθε θρήσκος τον επιλεγόμενο σατανά, η διάβολο, αν αποκαλείς αντίχριστους τους άθεους πέφτεις σε μεγάλη αντίφαση, γιατί κάποιος που απορρίπτει τον θεό αυτόματα απορρίπτει και τον διάβολο, για τον άθεο δεν υπάρχει κόλαση και παράδεισος,θεός η διάβολος παρά μόνο ετούτος εδώ ο κόσμος,
Μεγα αποδειξη αυτου το οτι εχουν τεραστιο μισος εναντι οτιδηποτε Χριστιανικου και ποτε μα ποτε δεν ειπαν ή δεν αμφισβητησαν κατι απο μια αλλη θρησκεια...μουσουλμανισμο...σατανισμο...12σμο...βουδισμο...
Δεν έχουν μίσος για τους χριστιανούς αλλά δεν τους αρέσει η υπερβολή των χριστιανων να παρουσιάσουν τον θεότους σαν ιστορικό πρόσωπο στην κυριολεξία. δηλαδή , να αποφασίζει να στείλει τον εαυτό του μέσω του αγίου πνεύματος στην κοιλιά μιας παρθένας να γενηθεί ως άνθρωπος , να διδάξει απευθείας στούς ανθρώπους , να πεθάνει γι'αυτούς, και να αναστηθεί αποδείχνοντας την θεοτητά του, αλλά παρ'ολα αυτά, στην γη να μην επικρατήσει τελικά η αγάπη που δίδαξε, πές μου σε παρακαλώ ποιά αλλη θρησκεία έχει τόσο προκλητική διδασκαλία; οπότε ευνόητο δεν είναι να κριτικάρεται περισσότερο απο τις άλλες; μετά είναι και το ότι τους αφορά πιο άμεσα από άλλες γιατί ο χριστιανισμός είναι που επεμβαίνει στις υποθέσεις της πολιτείας και αυτό για έναν άθεο αδιάφορο για την εκκλησία και την θρησκεία είναι κόκκινο πανί και τον κάνει πολέμιο όχι της θρησκείας αλλά των παρεμβάσεων που αυτή κάνει σε πράγματα που δεν την αφορούν.
Τα εχετε βαλει με τους Χριστιανους....και μονο.
είπαμε το γιατί
Αρα δεν ειστε αθεοι...
Αρα δεν είναι αντιχριστοι
Ο αθεος δεν πιστευει πουθενα.
Αυτό δεν λέμε τόση ώρα; πουθενά. ούτε στον χριστό. ούτε στον αντίχριστο.
Να σου κάνω και μια ερώτηση, ποια είναι η γνώμη σου για τους χριστιανούς αντισημίτες;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δικαιοθηκα

οταν σας ελεγα οτι κραζεται τους χριστιανους και υπερασπιζεσται τους αλλους θα σας πουνε οι χριστιανοι οτι δεν ειστε αθεοι και κατηγωριτε μονο αυτους ε ο χριστιανος σας τα ειπε

τιξ λεγοντας μουσουλμανους δεν ελεγα τον παοκ αλλα τους γνησιους μουσουλμανους και ειπα χιουμοριστικα οτι μπορει καποιος να κανει διαλογο γιατι ουσιαστικα οταν θα πεις σε εναν φανατικο πιστο τους τα δικα σου απιστα πιστευω δε θα δεχοταν να το συνεχιζες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί, Αρίστο; Νομίζεις ότι αν έρθει εδώ κάποιος μουσουλμάνος π.χ. και αραδιάσει ανάλογες ανοησίες, θα του φερθούμε καλύτερα; Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει ή να έχει όποια άποψη θέλει. Με την ανοησία και το ψέμα όμως, έχω μεγάλο πρόβλημα. Όπως και με την αλαζονεία. Και πολλοί χριστιανοί που συχνάζουν εδώ τα χρησιμοποιούν και τα τρία.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε γίνεται να είμαστε μασόνοι. Υποχρεωτικά πιστεύει σε κάποιο θεό ο οποιοσδήποτε μασόνος. viewtopic.php?p=42483#p42483 :mrgreen:

Επίσης φράσεις όπως "δεν πιστεύει πουθενά" με σκόπιμα αρνητική χροιά χρησιμοποιούνται για να μας χαρακτηρίσουν (υπονοείται κι έλλειψη ηθικής γενικά ή έλλειψη πατριωτισμού με αυτή τη φράση, μη γελιόμαστε). "Δεν πιστεύει σε θεό και πνεύματα" είναι το ακριβές. Πώς να γίνει διάλογος μετά; Μόνο μισή ώρα θέλουν τα προκαταρκτικά και η συμφωνία επί των βασικών όρων συζήτησης. Βαρετό και μόνο σα σκέψη.

Σημαντικό ρόλο επίσης παίζει το κοινωνικό υπόβαθρο του συνομιλητή πέρα από τη συγκεκριμένη θρησκεία που ασπάζονται. Άτομα με καταγωγή από κοινωνίες με αυστηρούς θεσμούς φιλικούς προς τη θρησκεία είναι αρκετά πιθανό να είναι ακατάλληλοι για μια τέτοια συζήτηση ακόμα και "με προκαταρκτικά".

Το καλύτερο όπλο για όποιον δεν έχει διάθεση να εμπλακεί σε συζήτηση - πόλεμο είναι η αγνόηση. Κάποιοι βέβαια θα πρέπει να κάνουν αυτούς τους πολέμους αλλά δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να "εκτεθούν" ή να σπαταλήσουν χρόνο κι ενέργεια.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Το καλύτερο όπλο για όποιον δεν έχει διάθεση να εμπλακεί σε συζήτηση - πόλεμο είναι η αγνόηση.
Έχει πει αλλού (και πολύ σωστά, νομίζω) ο sfrang ότι κανένα θέμα δεν πρέπει να μένει αναπάντητο ή εκκρεμές, δεδομένου ότι (επίσης πολύ σωστά) σε κάποιες μελλοντικές αναγνώσεις μπορεί να θεωρηθεί ότι η άποψη του τελευταίου γράφοντα επικράτησε, έπεισε ή δεν κατέστη δυνατό ν' απαντηθεί. Συνεπώς τίποτα δεν πρέπει ν' αφήνουμε αναπάντητο. Η αγνόηση ενδεχομένως να θεωρηθεί υποχώρηση.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:...Χριστιανέ πολλές φορές μέσα απο τις συζητήσεις εδώ στο φόρουμ, έχω υποστιρίξει και υποστηρίζω τον σπουδαίο ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός στον δυτικό πολιτισμό, γι΄αυτό θα σε παρακαλούσα με τις ακραίες απόψεις σου για τα μέλη της κοινότητας να είσαι πιο προσεκτικός γιατί μου χαλάς την εικόνα που προσπαθώ να παρουσιάσω για τους χριστιανούς...
:lol: γι αυτό έχεις φαγωθεί ντε και καλά να μας πείσεις οτι ο αθεισμός οφείλει την ύπαρξή του στον χριστιανισμό; Για να δούμε τους χριστιανούς με καλύτερο μάτι;
Μεσολαβητή μου εσυ!!!
Anyway, ασε τον χριστιανό να εκφράσει ελεύθερα τις απόψεις του, πλάκα έχει...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Tyx
Για να υπάρξει διάλογος με οποιονδήποτε και σε ότιδήποτε, καταρχήν, πρέπει να υπάρχει διάθεση για διάλογο, πλήρης σεβασμός στην διαφορετική άποψη,
Σχετικά καλά μέχρι εδώ. Το πλήρης σεβασμός βέβαια στην διαφορετική άποψη είναι λίγο συζητήσιμο. Γιατί αν η διαφορετική άποψη λέει πχ ότι οι γάιδαροι πετάνε ή ότι οι γυναίκες θα έπρεπε να είναι στην κουζίνα και να μην ψηφίζουν δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να το σεβαστώ. Οι ιδέες και οι απόψεις κρίνονται σε έναν διάλογο, είμαστε μεγάλα παιδιά και ο καθένας είναι υπεύθυνος για αυτά που λέει.
η συζήτηση να γίνεται σε ουδέτερο έδαφος, ούτε σε θρησκευτικό αλλά ούτε και σε επιστημονικό,
Πως γενικεύεις έτσι; Εξαρτάται την κουβέντα. Αν έρθει κάποιος χριστιανός πχ και λέει ότι η γυναίκα φτιάχτηκε από τον άντρα και γι’αυτό ο άντρας έχει ένα λιγότερο πλευρό και πως αυτό δεν μπορούμε να το δούμε οπότε θα υποθέσουμε πως είναι έτσι όπως το λέει στην βίβλο (true story!!) φυσικά και θα χώσεις την επιστήμη στον διάλογο γιατί guess what! Ξέρουμε πόσα πλευρά έχουμε!! Δεν είναι δυνατόν να απαιτείς να μείνει η επιστήμη έξω από κάποιες κουβέντες.
πρέπει να αναγνωρίζεις τον θετικό ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός σαν θρησκεία στην ελευθερία έκφρασης του ατόμου σε σχέση με τις άλλες θρησκείες.
Βεβαίως και τον αναγνωρίζω. Προσπάθησε να κάψει και να σκοτώσει όποιον είχε αντίθετη άποψη. Απλά τα μεγάλα κεφάλια του χριστιανισμού δεν ήταν (τελείως) ηλίθια και αφού έβλεπαν πως ο κόσμος προχωρούσε και τα έπαιρνε με την καταπίεση της εκκλησίας, τους έδωσαν κάποιες ελευθερίες για να το βουλώσουν (και το πέτυχαν μια χαρά). Αυτό το παραμυθάκι για το πόσο γαμάτος είναι ο χριστιανισμός και πόσο ανεκτικός έχει καταντήσει αηδία. Πόσους έπρεπε να σφάξουν δηλαδή;;;;
επίσης πέρα από τον δυτικό πολιτισμό που η θρησκευτική του αναφορά είναι ο χριστιανισμός και γόνιμο αρχαιοελληνικό πνεύμα της δημοκρατίας, και της φιλοσοφίας, γνωρίζεις κανένα ανάλογο πολιτισμό που να διαχωρίστηκε από την θρησκεία με δημοκρατική προοπτική;
Μια μικρή σημείωση: Στην ελλάδα ΔΕΝ έχουμε κοσμικό κράτος. Επίσης στην Ινδία πχ είναι τρομερά ανεκτικοί με τις θρησκείες. Ένας φίλος ινδός έλεγε: "Δεν πρέπει να προσπαθείς να μεταφέρεις την θρησκεία στον κόσμο. Αν είναι καλή θρησκεία θα έρθει ο κόσμος σ'αυτή" (σχολιάζοντας τους χριστιανούς και το προσηλυτισμό τους).

@Άναρχος
Πέραν της εκτονώσεως ή/και, ίσως, της διασκεδάσεως (τα οποία είναι από μόνα τους σημαντικά) υπάρχει και το ενδεχόμενο της σποράς αμφιβολιών... Μικρή η πιθανότης, αλλά υπαρκτή.
Εξαρτάται τον πιστό. Σε μερικούς η πιθανότητα είναι πολύ μεγάλη (να θέσω τον εαυτό μου σαν παράδειγμα; :p)

@Χριστιανός
Ωχ βρε Χριστιανέ. Σοβαρά;; Κι εσύ αυτή την καραμέλα; Μα πως είναι δυνατόν να μην βλέπει το προφανές ένας άνθρωπος; Ας κάνουμε μια προσπάθεια:
Μεγα αποδειξη αυτου το οτι εχουν τεραστιο μισος εναντι οτιδηποτε Χριστιανικου και ποτε μα ποτε δεν ειπαν ή δεν αμφισβητησαν κατι απο μια αλλη θρησκεια...μουσουλμανισμο...σατανισμο...12σμο...βουδισμο...
Ναι, έχεις δίκιο. Γιατί οι μουσουλμάνοι και κυρίως οι βουδιστές έχουν δημιουργήσει τρομερό πρόβλημα στην Ελλάδα. Άστα σου λέω, οι βουδιστές είναι και σκατοχαρακτήρες, δεν θέλουν τους gay, δεν θέλουν τις γυναίκες, διεκδικούν λίμνες και διάφορες άλλες εκτάσεις…

Μα είμαστε σοβαροί;;; Προφανώς και τα βάζουμε με τον χριστιανισμό γιατί εξετάζουμε το πρακτικό του θέματος. Οι χριστιανοί την έχουν δει αφεντικά στην ελλάδα, τους χριστιανούς κληρικούς πληρώνει το κράτος, οι χριστιανοί παπάδες ασκούν πιέσεις στις κυβερνήσεις για θέματα που δεν τους αφορούν. Κι εμείς θα διαμαρτυρόμαστε για τους βουδιστές;;; Από πού κι ως που;

Επίσης αυτό που λες είναι τελείως άκυρο και για άλλον έναν λόγο. Στις φιλοσοφικές συζητήσεις περί θρησκείας οι περισσότεροι από εμάς απορρίπτουμε κάθε τι μεταφυσικό, την ύπαρξη θεού κλπ. Αυτό σημαίνει πως απορρίπτουμε κάθε θρησκεία, δεν καταλαβαίνω που βλέπεις διαχωρισμό λοιπόν.
Προφανως ειναι λιγο βαρυ ως συνεπεια αυτο που θα σου κανει καποιος μουσουλμανος ή σατανιστης αν μιλησεις για το δικο του πιστευω και το χλευασεις...
Μπα, καθόλου βαρύ. Έχω πει και σε σατανιστή και σου μουσουλμάνο ότι είμαι άθεη και είμαι ακόμα ολόκληρη.
Αρχιζω να πιστευω οτι μερικοι απο εδω μεσα δεν ειναι και τοσο αγνοι αθεοι....αλλα οργανα καποιων αλλων...ξερουν αυτοι....
Ουφ. Κι άλλη καραμέλα. Γιατί όταν κάποιος υπερασπίζεται τα δικαιώματά του και τις απόψεις του πρέπει να είναι όργανο κάποιων άλλων;;; Έλεος, έχω βαρεθεί να ακούω χριστιανούς να γκρινιάζουν γι’αυτά τα θέματα απλά και μόνο επειδή αποφασίσαμε να μην το βουλώνουμε άλλο.
Ελεος πια και με αυτους.....επειδη καποιος λεει οτι ειναι Χριστιανος και ειναι τομαρι-.....ης τους βαφουμε ολους...;;;;
Σ’αυτό συμφωνώ. Δεν είναι όοοολοι οι χριστιανοί ίδιοι. Βέβαια δεν είδα και πολλούς χριστιανούς να κάνουν κάτι για την κατάντια της εκκλησίας τους, οπότε σ’αυτό τουλάχιστον το θέμα υπάρχει μια ομοιομορφία. Επίσης είναι κάποιες καραμέλες (σαν την συγκεκριμένη για παράδειγμα) που χρησιμοποιείτε αρκετοί χριστιανοί, τι να κάνουμε;

Αντί να νοιώθετε θύματα που διαμαρτυρόμαστε για την κατάσταση με τον Χριστιανισμό στην Ελλάδα θα ήταν καλό να κοιτάξετε τι στραβό έχει κάνει η θρησκεία σας και τι στραβά συνεχίζει να κάνει και προκαλεί αυτές τις διαμαρτυρίες.

@apeleytheros & Τάσος
:text-bravo: :clap:

@Αρίστο
Συγνώμη αλλά το ότι κάποιοι δεν έχουν την λογική να σκεφτούν κάποια πράγματα μόνοι τους δεν σε δικαιώνει. Δεν θα αλλάξουμε τους εαυτούς μας επειδή μερικοί είναι κολλημένοι και θέλουν να βλέπουν εχθρούς παντού. Οι απαντήσεις μας στο θέμα είναι τόσο λογικές και ξεκάθαρες που κανονικά δεν θα έπρεπε καν να χρειαστεί να τις δώσουμε: συζητάμε τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:
πρέπει να αναγνωρίζεις τον θετικό ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός σαν θρησκεία στην ελευθερία έκφρασης του ατόμου σε σχέση με τις άλλες θρησκείες.
Βεβαίως και τον αναγνωρίζω. Προσπάθησε να κάψει και να σκοτώσει όποιον είχε αντίθετη άποψη. Απλά τα μεγάλα κεφάλια του χριστιανισμού δεν ήταν (τελείως) ηλίθια και αφού έβλεπαν πως ο κόσμος προχωρούσε και τα έπαιρνε με την καταπίεση της εκκλησίας, τους έδωσαν κάποιες ελευθερίες για να το βουλώσουν (και το πέτυχαν μια χαρά). Αυτό το παραμυθάκι για το πόσο γαμάτος είναι ο χριστιανισμός και πόσο ανεκτικός έχει καταντήσει αηδία. Πόσους έπρεπε να σφάξουν δηλαδή;;;;
Τωρα ο tyx θα σε αποστομώσει απαντώντας οτι παρόλα αυτά, πρέπει να αναγνωρίζεις τον θετικό ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός σαν θρησκεία στην ελευθερία έκφρασης του ατόμου σε σχέση με τις άλλες θρησκείες.
Welcome to the club!!!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε: γι αυτό έχεις φαγωθεί ντε και καλά να μας πείσεις οτι ο αθεισμός οφείλει την ύπαρξή του στον χριστιανισμό; Για να δούμε τους χριστιανούς με καλύτερο μάτι;
Μεσολαβητή μου εσυ!!!
Anyway, ασε τον χριστιανό να εκφράσει ελεύθερα τις απόψεις του, πλάκα έχει...
Δεν είπα πως ο σύγχρονος αθεισμός οφείλει την υπαρξή του στον χριστιανισμό αλλά πώς ο χριστιανισμός ήταν η αιτία για την έξοδο της κοινωνίας απο την θρησκεία, που δεν σημαίνει αναγκαστικά με αυτή την έξοδο της και πέρασμα στην αθεια, σημαίνει πολλά όμως για την δημοκρατία που έδωσε την δυνατότητα με την ελευθερία έκφρασης να αναπτυχθεί η αθεία, επομένως αιτία για την ανάπτυξη της αθείας ήταν η ελευθερία έκφρασης που δίνει η δημοκρατία, που ήταν αποτέλεσμα των αστικών επαναστάσεων και που εμπνεύστηκαν απο τις διακυρήξεις του διαφωτισμού,
Θέλω να μου εξηγήσεις τι εννοείς με την φράση μεσολαβητή μου εσύ. δεν κατάλαβα που και σε τι μεσολαβώ απλώς σε σχέση με πολλούς άλλους βλέπω και τον θετικό ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός για την έξοδο από την θρησκεία παρά την θελησή του αλλά σαν ένα σύστημα σκέψης που εμπεριέχει μέσα του την ελευθερία και τον αυτοαναιρεί.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε: Τωρα ο tyx θα σε αποστομώσει απαντώντας οτι παρόλα αυτά, πρέπει να αναγνωρίζεις τον θετικό ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός σαν θρησκεία στην ελευθερία έκφρασης του ατόμου σε σχέση με τις άλλες θρησκείες.
Welcome to the club!!!
Άσε καλύτερα να απαντήσω εγώ για μένα, και δεν μπαίνω σε λογικές αποστόμωσης, απλώς προσπαθώ να μην μηδενίσω τον ρόλο, θετικό η αρνητικό, που έπαιξε ο χριστιανισμός επί δύο χιλιετίες, με μια λογική του ότι ο χριστιανισμός είναι αρνητικός στα πάντα δεν νομίζω πως πέρα από μια ανούσια αντιπαράθεση μεταξύ άθεων και πιστων να υπάρξει τίποτε καλύτερο.
christianos
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011 23:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:@Tyx
Για να υπάρξει διάλογος με οποιονδήποτε και σε ότιδήποτε, καταρχήν, πρέπει να υπάρχει διάθεση για διάλογο, πλήρης σεβασμός στην διαφορετική άποψη,
Σχετικά καλά μέχρι εδώ. Το πλήρης σεβασμός βέβαια στην διαφορετική άποψη είναι λίγο συζητήσιμο. Γιατί αν η διαφορετική άποψη λέει πχ ότι οι γάιδαροι πετάνε ή ότι οι γυναίκες θα έπρεπε να είναι στην κουζίνα και να μην ψηφίζουν δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να το σεβαστώ. Οι ιδέες και οι απόψεις κρίνονται σε έναν διάλογο, είμαστε μεγάλα παιδιά και ο καθένας είναι υπεύθυνος για αυτά που λέει.
η συζήτηση να γίνεται σε ουδέτερο έδαφος, ούτε σε θρησκευτικό αλλά ούτε και σε επιστημονικό,
Πως γενικεύεις έτσι; Εξαρτάται την κουβέντα. Αν έρθει κάποιος χριστιανός πχ και λέει ότι η γυναίκα φτιάχτηκε από τον άντρα και γι’αυτό ο άντρας έχει ένα λιγότερο πλευρό και πως αυτό δεν μπορούμε να το δούμε οπότε θα υποθέσουμε πως είναι έτσι όπως το λέει στην βίβλο (true story!!) φυσικά και θα χώσεις την επιστήμη στον διάλογο γιατί guess what! Ξέρουμε πόσα πλευρά έχουμε!! Δεν είναι δυνατόν να απαιτείς να μείνει η επιστήμη έξω από κάποιες κουβέντες.
πρέπει να αναγνωρίζεις τον θετικό ρόλο που έπαιξε ο χριστιανισμός σαν θρησκεία στην ελευθερία έκφρασης του ατόμου σε σχέση με τις άλλες θρησκείες.
Βεβαίως και τον αναγνωρίζω. Προσπάθησε να κάψει και να σκοτώσει όποιον είχε αντίθετη άποψη. Απλά τα μεγάλα κεφάλια του χριστιανισμού δεν ήταν (τελείως) ηλίθια και αφού έβλεπαν πως ο κόσμος προχωρούσε και τα έπαιρνε με την καταπίεση της εκκλησίας, τους έδωσαν κάποιες ελευθερίες για να το βουλώσουν (και το πέτυχαν μια χαρά). Αυτό το παραμυθάκι για το πόσο γαμάτος είναι ο χριστιανισμός και πόσο ανεκτικός έχει καταντήσει αηδία. Πόσους έπρεπε να σφάξουν δηλαδή;;;;
επίσης πέρα από τον δυτικό πολιτισμό που η θρησκευτική του αναφορά είναι ο χριστιανισμός και γόνιμο αρχαιοελληνικό πνεύμα της δημοκρατίας, και της φιλοσοφίας, γνωρίζεις κανένα ανάλογο πολιτισμό που να διαχωρίστηκε από την θρησκεία με δημοκρατική προοπτική;
Μια μικρή σημείωση: Στην ελλάδα ΔΕΝ έχουμε κοσμικό κράτος. Επίσης στην Ινδία πχ είναι τρομερά ανεκτικοί με τις θρησκείες. Ένας φίλος ινδός έλεγε: "Δεν πρέπει να προσπαθείς να μεταφέρεις την θρησκεία στον κόσμο. Αν είναι καλή θρησκεία θα έρθει ο κόσμος σ'αυτή" (σχολιάζοντας τους χριστιανούς και το προσηλυτισμό τους).

@Άναρχος
Πέραν της εκτονώσεως ή/και, ίσως, της διασκεδάσεως (τα οποία είναι από μόνα τους σημαντικά) υπάρχει και το ενδεχόμενο της σποράς αμφιβολιών... Μικρή η πιθανότης, αλλά υπαρκτή.
Εξαρτάται τον πιστό. Σε μερικούς η πιθανότητα είναι πολύ μεγάλη (να θέσω τον εαυτό μου σαν παράδειγμα; :p)

@Χριστιανός
Ωχ βρε Χριστιανέ. Σοβαρά;; Κι εσύ αυτή την καραμέλα; Μα πως είναι δυνατόν να μην βλέπει το προφανές ένας άνθρωπος; Ας κάνουμε μια προσπάθεια:
Μεγα αποδειξη αυτου το οτι εχουν τεραστιο μισος εναντι οτιδηποτε Χριστιανικου και ποτε μα ποτε δεν ειπαν ή δεν αμφισβητησαν κατι απο μια αλλη θρησκεια...μουσουλμανισμο...σατανισμο...12σμο...βουδισμο...
Ναι, έχεις δίκιο. Γιατί οι μουσουλμάνοι και κυρίως οι βουδιστές έχουν δημιουργήσει τρομερό πρόβλημα στην Ελλάδα. Άστα σου λέω, οι βουδιστές είναι και σκατοχαρακτήρες, δεν θέλουν τους gay, δεν θέλουν τις γυναίκες, διεκδικούν λίμνες και διάφορες άλλες εκτάσεις…

Μα είμαστε σοβαροί;;; Προφανώς και τα βάζουμε με τον χριστιανισμό γιατί εξετάζουμε το πρακτικό του θέματος. Οι χριστιανοί την έχουν δει αφεντικά στην ελλάδα, τους χριστιανούς κληρικούς πληρώνει το κράτος, οι χριστιανοί παπάδες ασκούν πιέσεις στις κυβερνήσεις για θέματα που δεν τους αφορούν. Κι εμείς θα διαμαρτυρόμαστε για τους βουδιστές;;; Από πού κι ως που;

Επίσης αυτό που λες είναι τελείως άκυρο και για άλλον έναν λόγο. Στις φιλοσοφικές συζητήσεις περί θρησκείας οι περισσότεροι από εμάς απορρίπτουμε κάθε τι μεταφυσικό, την ύπαρξη θεού κλπ. Αυτό σημαίνει πως απορρίπτουμε κάθε θρησκεία, δεν καταλαβαίνω που βλέπεις διαχωρισμό λοιπόν.
Προφανως ειναι λιγο βαρυ ως συνεπεια αυτο που θα σου κανει καποιος μουσουλμανος ή σατανιστης αν μιλησεις για το δικο του πιστευω και το χλευασεις...
Μπα, καθόλου βαρύ. Έχω πει και σε σατανιστή και σου μουσουλμάνο ότι είμαι άθεη και είμαι ακόμα ολόκληρη.
Αρχιζω να πιστευω οτι μερικοι απο εδω μεσα δεν ειναι και τοσο αγνοι αθεοι....αλλα οργανα καποιων αλλων...ξερουν αυτοι....
Ουφ. Κι άλλη καραμέλα. Γιατί όταν κάποιος υπερασπίζεται τα δικαιώματά του και τις απόψεις του πρέπει να είναι όργανο κάποιων άλλων;;; Έλεος, έχω βαρεθεί να ακούω χριστιανούς να γκρινιάζουν γι’αυτά τα θέματα απλά και μόνο επειδή αποφασίσαμε να μην το βουλώνουμε άλλο.
Ελεος πια και με αυτους.....επειδη καποιος λεει οτι ειναι Χριστιανος και ειναι τομαρι-.....ης τους βαφουμε ολους...;;;;
Σ’αυτό συμφωνώ. Δεν είναι όοοολοι οι χριστιανοί ίδιοι. Βέβαια δεν είδα και πολλούς χριστιανούς να κάνουν κάτι για την κατάντια της εκκλησίας τους, οπότε σ’αυτό τουλάχιστον το θέμα υπάρχει μια ομοιομορφία. Επίσης είναι κάποιες καραμέλες (σαν την συγκεκριμένη για παράδειγμα) που χρησιμοποιείτε αρκετοί χριστιανοί, τι να κάνουμε;

Αντί να νοιώθετε θύματα που διαμαρτυρόμαστε για την κατάσταση με τον Χριστιανισμό στην Ελλάδα θα ήταν καλό να κοιτάξετε τι στραβό έχει κάνει η θρησκεία σας και τι στραβά συνεχίζει να κάνει και προκαλεί αυτές τις διαμαρτυρίες.

@apeleytheros & Τάσος
:text-bravo: :clap:

@Αρίστο
Συγνώμη αλλά το ότι κάποιοι δεν έχουν την λογική να σκεφτούν κάποια πράγματα μόνοι τους δεν σε δικαιώνει. Δεν θα αλλάξουμε τους εαυτούς μας επειδή μερικοί είναι κολλημένοι και θέλουν να βλέπουν εχθρούς παντού. Οι απαντήσεις μας στο θέμα είναι τόσο λογικές και ξεκάθαρες που κανονικά δεν θα έπρεπε καν να χρειαστεί να τις δώσουμε: συζητάμε τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Αυτο το στυλακι αθεος=εξυπνος δεν σου παει καθολου.

Τα επιχειρηματα σου μαζι με των υπολοιπων ειναι ακυρα και υποκειμενικα.

Σε λιγο καιρο ετοιμασου να αλλαξει λιγο το σκηνικο απο οτι εχεις συνηθισει (βαση αβαταρ).

Ουτε μερα μεσημερι δεν θα τολματε να περπατατε μονες σας...

Οσο για το αν ειπες σε Μουσουλμανο οτι εισαι αθεη....ειναι γελοιο....

Πηγαινε και χλευασε τη πιστη του και θα σου πω.....αν θα σε αφησει να παρεις ανασα ειτε για το α...ειτε για το β...

Φτανει η ωρα ολων...και των "Χριστιανων".....και των ανθρωπομορφων....και των αθεων....και των "αθεων".

Θεμα χρονου ειναι το ολο θεμα.

Μεχρι τοτε θα λετε τις αρρωστημενες σας θολοκουλτουρες...θα συνεχισετε να ειστε βουτηγμενοι στη καταθλιψη...και θα εχετε τασεις φυγης μεσα απο αυτη με λαθος-αποτυχημενους τροπους-μεθοδους.

Θα συνεχισετε να μαλωνετε με τις χριστιανοκατινες....να χλευαζετε αυτο που δεν εχετε ερευνησει...και να ξεκατινιαζεστε με τα σκανδαλα διαφορων τριχωτων οχιων που αυτοαποκαλουνται παπαδες.

Μεινετε λοιπον μεσα στη αθεια σας....δικαιωμα σας.

Να θυμαστε ομως οτι ολοι οι Χριστιανοι δεν ειναι προβατα...ουτε εχουν τις ιδιες αντιδρασεις εναντι στους χλευαστες.

Εγω δεν προκειται να σας ενοχλησω αλλο. Μου ειναι δυσκολο να παραμεινω εδω μεσα και να ακουω παπαρολογιες.

Μπαινω σε πειρασμους....και δεν θελω.

Οσο για τους "αθεους" του φορουμ....θα με βρειτε στον εβδομο οροφο γραφειο 2 απεναντι απο το νοσοκομειο.

Ελατε και απο μονοι σας....για ενα καφε....

Οσοι ειναι "αθεοι" καταλαβαν....οι υπολοιποι δεν χρειαζεται.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Christiane
Συνεχίζεις να μην απαντάς στην ουσία των όσων σου είπαμε και να αγνοείς πολλά σημαντικά σημεία. Σε αντίθεση μ’εσένα δεν θα κάνω υποθέσεις για το γιατί, απλά στο επισημαίνω.

To ότι οι μουσουλμάνοι στο σύνολό τους μπορεί να είναι πιο ακραίοι από το σύνολο τον ορθόδοξων δεν λέει από μόνο του τίποτα ούτε για την ανεκτικότητα των ορθόδοξων ούτε για το γιατί κάνουμε ό,τι κάνουμε. Η προσφυγή στο μεμπτότερον δεν αποτελεί επιχείρημα.
Τα επιχειρηματα σου μαζι με των υπολοιπων ειναι ακυρα και υποκειμενικα.
Α πολύ ωραία απάντηση. Εγώ φταίω που κάθομαι και σου απαντάω, την επόμενη φορά θα χρησιμοποιήσω κι εγώ αυτό το ποιηματάκι "τα επιχειρήματά σου είναι άκυρα και υποκειμενικά". Τρομερό διάλογο μπορείς να κάνεις έτσι..
Σε λιγο καιρο ετοιμασου να αλλαξει λιγο το σκηνικο απο οτι εχεις συνηθισει (βαση αβαταρ).
Ουτε μερα μεσημερι δεν θα τολματε να περπατατε μονες σας...
Κλασσικά υποθέτεις ό,τι θες από το άβαταρ αλλά οκ, υπέθετε. Υποθέτω κι εγώ πως υποθέτεις πως είμαι λεσβία, τι εννοείς όμως με αυτό; Ποιο σκηνικό θα αλλάξει και γιατί;
Μεχρι τοτε θα λετε τις αρρωστημενες σας θολοκουλτουρες...θα συνεχισετε να ειστε βουτηγμενοι στη καταθλιψη...και θα εχετε τασεις φυγης μεσα απο αυτη με λαθος-αποτυχημενους τροπους-μεθοδους.
Κι άλλες υποθέσεις… Καταντάει γελοίο ξέρεις.
Θα συνεχισετε να μαλωνετε με τις χριστιανοκατινες....να χλευαζετε αυτο που δεν εχετε ερευνησει...και να ξεκατινιαζεστε με τα σκανδαλα διαφορων τριχωτων οχιων που αυτοαποκαλουνται παπαδες.
Κι άλλες υποθέσεις. Ξεπερνάει το γελοίο… Τουλάχιστον εμείς κάνουμε κάτι για αυτούς που αυτοαποκαλουνται παπάδες. Οι πιστοί που θα έπρεπε να είναι πρώτοι στην προσπάθεια εξυγίανσης της εκκλησίας τους τι κάνουν τόσα χρόνια;
Να θυμαστε ομως οτι ολοι οι Χριστιανοι δεν ειναι προβατα...ουτε εχουν τις ιδιες αντιδρασεις εναντι στους χλευαστες.
Ωχ, κολλήματα και ξανά κολλήματα. Προσωπικά δεν θεωρώ πως όλοι οι πιστοί είναι πρόβατα αλλά το έχω αναλύσει αλλού αυτό, ας μην λέμε πάλι τα ίδια (δεν έχει και νόημα, πάλι ό,τι θες θα καταλάβεις). Όσο για τις αντιδράσεις, η ελευθερία λόγου συμπεριλαμβάνει και την σάτιρα. Οι ιδέες και οι απόψεις είναι για να κρίνονται. Όποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό έχει πρόβλημα και όταν ανακαλύψει την χρονομηχανή μπορεί να πάει να ζήσει στην ναζιστική γερμανία αν θέλει.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γλυκεια μου ιοκαστη οταν λεω οτι δικαιοθηκα λεω οτι δεν ειναι μονο ο χριστιανος του φορουμ που κραζει τους αθεους οτι δεν ειναι σκετο αθεοι

αλλα και αρκετοι μαζι με αυτον ειναι σιγουρο οτι κραζουν τους αθεους και τους θεορουνε απο εβραιους και μασονους μεχρι σατανιστες οταν εσυ σαν αθεος κατηγωρεις τον χριστιανισμο χλευαζεις τους χριστιανους και ζητας να καταργηθουν τα χριστιανικα συμβολα ενω την ιδια στιγμη ζητας να φτιαχτουν τζαμια και αλλοι ναοι για αλλους

εμενα προσοπικα δε με νοιαζει απλα οταν λες ειμαι αθεος νομιζω οτι πρεπει να σημαινει και αδιαφωρο για ολα οχι μονο για το ενα


διαλογο με χριστιανο πιστο δε θα κανεις γιατι θα σε πει ολα οσα ανεφερα αλλα με μουσουλμανο πιστο αντι για διαλογο νομιζω οτι θα πεσει ξυλο αν του πεις οτι εισαι αθεος και οτι αυτος πιστευει σε κατι που δεν υπαρχει και τα λοιπα

με απλο μη φανατικο πιστο οποιαδιποτε θρησκειας θα κανεις διαλογο θα πεις τα εποιχειριματα σου θα πει τα δικα του και που ξερεις μπορει να γινει και αυτος αθεος :)
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Paranoid
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 30 Μαρ 2010 21:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι εντύπωσή μου, ή βλέπουμε μία απόπειρα "ενορχήστρωσης" των φωνών των άθεων, και μία προσπάθεια των χριστιανών να διαιρέσουν τους "αλλόθρησκους" ώστε να "βασιλέψουν";

ΥΓ. Ιοκάστη και Τάσο, συγχαρητήρια. Χριστιανέ, άνοιξε το μυαλό σου και προσπάθησε να διαβάσεις αυτά που σου απαντάνε, αντί να βάφεις τα πάντα με την μπαντανόβουρτσα...
See the footprints in the sand
Countless lifetimes gone before
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, Αριστοτέλη, τέτοιοι πιστοί μου είναι εντελώς αδιάφοροι και δείγματα μάλλον πηγμένων μυαλών.

Πρόσεξε λίγο τι λες, για να καταλάβεις τι λέμε: μια χαρά την λέμε στο Χριστιανό όσο και στο Μουσουλμάνο που θα μας πει βλακείες, εφόσον μας ενδιαφέρει. Στην προσωπική μου ζωή το αποφεύγω, επειδή δε μ' ενδιαφέρει να έχω, πλέον, πολλές κουβεντούλες αυτού του είδους: όλες σχεδόν καταλήγουν με το στιγματισμό του «απίστου» και δε βρίσκεις συχνά άκρη. Η μόνη περίπτωση που κάνω τέτοια κουβέντα είναι εφόσον υπάρχουν ομοϊδεάτες και μπορώ να μιλήσω χωρίς να ακούσω ένα κατεβατό από ανοησίες, ή εφόσον πετύχω κάποιον που δε μου κάνει κήρυγμα. Αποφεύγω κι εγώ το ίδιο. Η συζήτηση είναι συνήθως εποικοδομητική, μερικές φορές βγαίνουν κι έξυπνα συμπεράσματα. Τέλος πάντων...

Στην περίπτωση που απευθύνομαι, όμως, και μου απευθύνονται μέσω του Διαδικτύου, δες πώς έχει το πράγμα: ποτέ μου, ειλικρινά στο λέω, δεν μπαίνω σε χώρους Χριστιανών να τους πιάσω την κουβέντα. Αν προκύψει κάποιος, είναι επειδή σε κάποια περίπτωση θα έρθει, π.χ. από εδώ. Οπότε αυτός χώνει τη μύτη του, προφανώς. Ομοίως για Μουσουλμάνους, κ.ά.

Τώρα, γιατί να χλευάσω το Χριστιανισμό; Δεν το πολυσυνηθίζω. Μου βγαίνει, ενίοτε, όταν κάποιος λέει παπαριές. Απλά...

Ομοίως, βέβαια, έχω κάνει σουξέ στο Internet και για Το Ιπτάμενο Αλογατάκι του Muhammad και το Σπασμένο Φεγγάρι, που θυμίζει λίγο από Harry Potter... Αυτό, όμως, δε μου απαγορεύει να λέω ότι οφείλει η πολιτεία να επιτρέψει να έχει η Αθήνα τζαμί, απλά χωρίς μιναρέ (που είναι πολιτιστικό και όχι θρησκευτικό στοιχείο).

Για ποιον, άραγε, λόγο; Επειδή, πρώτον, δεν ζητάω να γκρεμίσουν τους ναούς. Γούστο και καπέλο κάποιου το να πιστεύει ότι ο θεός είναι μία φλόγα που ερωτοτροπούσε με τη μάνα του, τη Φάλαινα, που τον γέννησε πάνω στην άμμο του Αιώνιου Ανεμοστρόβιλου μια νύχτα με πανσέληνο, μία πίττα γύρο με απ' όλα και μια χωριάτικη στο 5, παρακαλώ, εφόσον δεν προκαλεί πρόβλημα σε τρίτους (βλέπε «δημοκρατία»). Αλλά, εάν θέλουμε να είμαστε τίμιοι και μπορούμε να επιτρέψουμε το δικαίωμα στη θρησκεία, οφείλουμε να επιτρέπουμε τόπων λατρείας και για άλλες θρησκείες (βλέπε «δεν είμαι μόνο άθεος, άλλωστε»). Η νοοτροπία ότι, ως άθεοι, θα έπρεπε να αδιαφορούμε, δεν έχει βάση. Ξέρεις τι είναι, στην πραγματικότητα;

Είναι η απλή δικαιολογία ότι, αφού δεν πιστεύεις αυτά που πιστεύω εγώ, θα πρέπει να με αφήσεις να πιστεύω αυτά που θέλω να πιστεύω, ακόμα κι αν προκαλούν απίστευτα προβλήματα σε ανθρώπους που πιστεύουν πράγματα που εγώ δεν πιστεύω!

Με άλλα λόγια: αφού δεν είσαι Χριστιανός, αλλά ούτε και κάτι άλλο, σκάσε, πρέπει να πηδήξω τους πιστούς μη Χριστιανούς!
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

christianos έγραψε: Θα συνεχισετε να μαλωνετε με τις χριστιανοκατινες....να χλευαζετε αυτο που δεν εχετε ερευνησει...και να ξεκατινιαζεστε με τα σκανδαλα διαφορων τριχωτων οχιων που αυτοαποκαλουνται παπαδες.
Για να φτάσεις να αποκαλείς τους παπάδες τριχωτές οχιές μάλλον θα πρέπει να μας αποκαλύψεις ολόκληρο το ''παρατσούκλι'' σου, που δεν πρέπει να είναι άλλο απο το ''christianos martyras tou iehova''
μανωλης καραγιαννακης
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 15 Ιουν 2011 13:40
Όνομα Ιστότοπου: -

φιλε xristianos προσπαθεις σε ολα τα ποστ να καταστησεις τον ισλαμισμο χειροτερη θερησκεια απο τον χριστιανισμο και τους χριστιανους καλυτερους απο τους ισλαμιστες...Ε ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ???? εστω οτι δεχομαστε σαν ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι αυτο ισχυει....ειναι χειροτεροι....Απο εκει και περα τι ??? το γεγονος (εφοσον το εχουμε αποδεκτει) οτι ειναι χειροτεροι δεν προσδιδει κατι στην δικια σου θρησκεια ουτε αναιρει κατι....δεν θα αποδειξεις οτι υπαρχει ο θεος σου με το να δεχτουμε οτι οι μουσουλμανοι ειναι χειροτεροι...αρα εφοσον δεν αποκομιζεις καποιο οφελος σαν υπερμαχος του χριστιανισμου δεν καταλαβαινω που αποσκοπει η συνεχης προσπαθεια να μειωσεις μια αλλη θρησκεια...
Αν ομως καταλαβεις γιατι απερριψες την συγκεκριμενη θρησκεια και αλλες 50000 θρησκειες , τοτε θα καταλαβεις γιατι πρεπει να απορριψεις και την δικια σου...
Στο ενδεχομενο να υπαρχει καποιος θεος εφοσον καμμια θρησκεια απο τις 50000 και πλεον που υπαρχουν δεν εχει αποδειξεις να προσφερει , παρα μονο λογια τοτε ολες εχουνε τις ιδιες πιθανοτητες να ειναι καποια η σωστη...ολες δηλαδη παιζουν στο 50000 προς 1....
Στην πραγματικοτητα ολοι οι ανθρωποι ΑΘΕΟΙ ειναι , γιατι ακομα και οσοι πιστευουν σε καποιον θεο εχουν απορριψει τους υπολοιπους 49999...οι ΑΘΕΟΙ απορριπτουν ΜΟΝΟ ακομα 1 θεο....
Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία...!

Όλες οι θρησκείες είναι θεμελιωμένες στο φόβο των πολλών και στην εξυπνάδα των λίγων...

Μόλις ο πρώτος απατεώνας συνάντησε τον πρώτο βλάκα, ο πρώτος θεός γεννήθηκε...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Ευθύμης έγραψε:Το καλύτερο όπλο για όποιον δεν έχει διάθεση να εμπλακεί σε συζήτηση - πόλεμο είναι η αγνόηση.
Έχει πει αλλού (και πολύ σωστά, νομίζω) ο sfrang ότι κανένα θέμα δεν πρέπει να μένει αναπάντητο ή εκκρεμές, δεδομένου ότι (επίσης πολύ σωστά) σε κάποιες μελλοντικές αναγνώσεις μπορεί να θεωρηθεί ότι η άποψη του τελευταίου γράφοντα επικράτησε, έπεισε ή δεν κατέστη δυνατό ν' απαντηθεί. Συνεπώς τίποτα δεν πρέπει ν' αφήνουμε αναπάντητο. Η αγνόηση ενδεχομένως να θεωρηθεί υποχώρηση.
Τόνισα το σημαντικό στοιχείο: αν είναι να κάνουμε κάτι ας το κάνουμε σωστά (αμοιβαίες διευκρινήσεις ή απλά πόλεμος στον πόλεμο) ή ας μην το κάνουμε. Από εκεί και πέρα, δε θα σκάσω κιόλας αν περσόνες που έγραφαν/γράφουν με συγκεκριμένο διαφημιστικό/δυσφημιστικό σκοπό εδώ όπως η διαβολάκι ή ο makal απαντήσουν τελευταίοι. Στην κανονική ζωή πάλι είναι διαφορετικά τα πράγματα και δε νομίζω ότι θα ήμασταν εδώ αν δε μας πείραζε η αυτάρεσκη βεβαιότητα των χριστιανών και λοιπών θρήσκων όταν μιλάνε για την πίστη τους. :D

Εμείς πάντως έχουμε ένα όπλο που οι θρήσκοι δυσκολεύονται πάρα πολύ να χρησιμοποιήσουν: τη σάτιρα. Η καλύτερη αντιάθεη σάτιρα που έχω δει είναι αντανάκλαση αστείων των άθεων. Πραγματικά όμως θα ήθελα να έρθει μια μέρα που οι θρήσκοι, αντί να αφρίζουν ή να μπαίνουν σε φόρα για δυσφήμιση/διαφήμιση, θα αναλώνονται σε σατιρικές διαμάχες με τους αθέους. Αν μη τι άλλο θα ήταν μια βελτίωση.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση