Χριστιανικές γιορτές και έθιμα: τι κάνουμε;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

για πάσχα συστηνω καντονεζικη πάπια με σάλτσα δαμάσκηνα
και αχνιστο πακ τσοϊ με τοφου και σαλτσα στρειδιών(για τους quasi-χορτοφαγους)

ταιριαζει με τα πυροτεχνηματα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Οι ταβέρνες με τα ψαρικά πάντως εκείνες τις μέρες κάνουν χρυσές δουλειές, και εμένα δεν μου κακοπέφτουν καθόλου.
Ο ορισμός της υποκρισίας.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να πω και εγω την αποψη μου χρειαζεται?

ναι ξερετε οτι ειμαι απ τους ποιο φανατικους υποστιρικτες τον εθιμων μας και για να μην εχουμε τωρα παρεξιγισεις του στυλ ναι αλλα αν αυτο το εθιμο ειναι βαρβαρο τι κανεις? θα ηθελα να τα αφεισουμε ολα αυτα και να μιλησουμε για τα τελευταια εθιμα τα απλα που ξερουμε ενταξει? θα αναφερο μερικα που λιγο πολυ ολοι κανουμε και θα εξυγισω το γιατι ειναι καλο και πρεπει να υπαρχουνε


1 χριστουγεννα-πρωτοχρονια τα λατρευο τα χριστουγεννα και περιμενω πως και πως να ερθουν ολος ο κοσμος βασικα τα περιμενει συναντιουνται με φιλους συγκενεις βγαινουνε για ψωνια τρωνε τα υπεροχα γλυκα της εποχης μελομακαρονα κουραμπιεδες βαφλες χριστοψωμο και βασιλοπιτα πινουν σαμπανια μοιραζουνε δωρα στολιζουνε το σπιτι με το δεντρο τους αγιο βασιλιδες περιμενουν να ερθει ο νεος χρονος κανουν ευχες περιμενουν ολοι γενικα να ξεχαστουν απ τα προβληματα τους και θελουν μια εποχη ετσι να ξεχαστουν καπως, μαζι τους και εγω τα εφαρμοζουμε ολα αυτα

2 πασχα αυτη η γιορτη η παρεξυγιμενη και η μη αρεστη σε πολλους εχει ομως και αρκετα καλα πραματα, βεβαια δεν ειναι ελληνικη ομως με τα παραδωσιακα πραματα ειναι μια χαρα το πασχα οι περισσοτεροι πανε στα χωρια θα μαζευτει οι οικογενεια παλυ στο σπιτι θα ερθουν και φιλοι συγκενεις για επισκεψεις θα φανε λιγο περισσοτερο μαγειριτσα κατσικι λοιπα κρεατικα θα πιουνε επισης πολυ κρασι θα φανε τα παραδοσιακα τσουρεκια σοκολατενιους λαγους και θα τσουκρισουνε τα αυγα, μαζι τους και εγω τα εφαρμοζουμε ολα αυτα

νηστεια, ναι πριν υπαρχει και μια βδομαδα νηστειας πες μου λιγο σε εβαλε ποτε κανεις το μαιχαιρι στο λαιμο να σε πει νηστεψε ρε?

αν θες νηστευεις αν δε θες φροντιζεις και εχεις φαγοσιμα και τρως ακομα και την ωρα που περνα ο επιταφειος δικο σου θεμα ειναι,
προσοπικα 2-3 μερες δεν τρωω ουτε εγω κρεας[καποτε δεν ετρογα ουτε ολη την βδομαδα] και νομιζω οτι δε βλαπτει ποτε λιγο αποτοξινοση απο τετια πραματα γιατι αν φας κρεας ολη την βδομαδα φας και ολα τα κρεατικα την ανασταση ε τοτε η χολιστερινη θα χτυπησει στα ηψη μαζι τους συμφωνο και τα εφαρμοζω


15αυγουστος μια μερα βασικα ειναι συναντιεσαι με γνωστους συγκενεις στα χωρια παλυ τρως πινεις κανεις ποιο πριν και ενα μπανιο στην θαλλασα ξεφευγεις παλυ απ την καθημερινοτιτα μαζι τους συμφωνο και τα εφαρμοζω


λοιπον τωρα δε μπορω να καταλαβω το εξης πραμα και να με συγχωρειτε και ολας
εποιδη καποιοι δε γουσταρουν το χριστιανισμο σε βαθμο αντιπαθειας ειναι λογος να καταργησουν αυτες της γιορτες με αυτα τα εθιμα?

ρωτησες κανεναν και σε ειπε ναι εμενα δε με αρεσουν τιποτα απ αυτα και δε θελω να τα εφαρμοζω? αν ναι ωραια ασ μην τα κανει επισης δικαιομα του αλλα το να κατηγορει κατι που ειναι τοσα χρονια και αρεσει στους περισοτερους ε ειναι λιγο ακυρο

της ευχες τωρα που κολλατε αν πρεπει να λετε καλα χριστουγεννα καλη ανασταση επισης το βρισκο ασκοπο αν καποιον που δεν τον συμπαθεις αλλα ειναι γνωστος σου απο γειτονια αν σε πει καλημερα θα τον πεις τραβα και γα,,? δε νομιζω θα τον ευχηθεις καλημερα

αυτα γνωμη μου παντα ετσι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Χμ... Δεν έχω παρατηρήσει ποτέ έλλειψη φαγητού την μεγάλη εβδομάδα. Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά εκτός από το να προσθέτονται κάποια πιάτα με θαλασσινά και τέτοια. Σουβλάκια υπάρχουν πάντα (μεγάλη η χάρη του Μέγα Σουβλακέα!!)

Γενικά καλό είναι να μαθαίνει ο κόσμος να μην κάνει πράγματα μόνο από συνήθεια όσον αφορά την θρησκεία, αλλά δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε υπερβολικοί...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλά τα λέει ο Αρίστος μας! :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Κοίτα το Πάσχα, ναι με έχουν υποχρεώσει να νηστέψω όταν ήμουν μικρή και υπέφερα πραγματικά.

Από εκεί και πέρα, τώρα δεν το κάνω, και αν δεν έχει φαγητό σπίτι, το έχω ξεκαθαρίσει ότι είτε βγαίνω έξω για Friday's και τα σχετικά ή παραγγέλνω.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένα έθιμο διατηρείται ή όχι από τα άτομα που του δίνουν βάρος. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι ακόμα κάνουμε Ολυμπιακούς Αγώνες χωρίς σπονδές στο Δία και εκκεχυρίες (Χίτλερ να μην το καυχηθείς...), για να μην πούμε για τους Ιάπωνες (χαίρε δοξολογίες και λοιπά πολλά σιντοϊστικά και μη που μόνο λατρευτικά δεν είναι πλέον).

Κι εμείς κόψαμε πίττα φέτος, και το πρώτο κομμάτι ήταν... του Dawkins! :lol:

Την Καθαρά Δευτέρα τρώω λαγάνα, ταραμοσαλάτα, και άλλα τέτοια επειδή είναι νόστιμα και ωραίο έθιμο, τελικά, όπως και τρώω τα αντίστοιχα... νηστίσιμα :lol: στο Τριώδειο (κρέας την πρώτη, τυριά τη δεύτερη) για παρόμοιους λόγους.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι λέτε τώρα... αν δεν ήταν οι χριστιανικές γιορτές πότε θα είχαμε αργία?
Μία το Μάρτη και μία τον Οκτώβρη ???
Μια χαρά περνάμε. Γλυκά φτιάχνουμε, αρνιά σουβλίζουμε, πίτες κόβουμε...

Στο κάτω κάτω η συντριπτική πλειοψηφεία αυτών των εθίμων απλά πέρασαν στους χριστιανούς, δεν γεννήθηκαν μ'αυτούς.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Smoking Mirror έγραψε:Τι λέτε τώρα... αν δεν ήταν οι χριστιανικές γιορτές πότε θα είχαμε αργία?
Μία το Μάρτη και μία τον Οκτώβρη ???
Μια χαρά περνάμε. Γλυκά φτιάχνουμε, αρνιά σουβλίζουμε, πίτες κόβουμε...

Στο κάτω κάτω η συντριπτική πλειοψηφεία αυτών των εθίμων απλά πέρασαν στους χριστιανούς, δεν γεννήθηκαν μ'αυτούς.
Για το θέμα των αργιών, σημειωτέον, έχουν γίνει κάποιες προτάσεις. Αυτή που έχω προτείνει εγώ, αλλά και άλλοι, και την οποία συνεχίζω να ασπάζομαι, είναι ότι όλοι θα έπρεπε να έχουν κάποιες εθιμοτυπικές ή ανάλογες αργίες, καθώς και να μην εργάζονται για ένα διάστημα περί του ενός μήνα (όσο περίπου το άθροισμα των ημερών διαφόρων θρησκευτικών αργιών, συμπεριλαμβανομένου του Ραμαζανιού και των χριστιανικών [Πάσχα & Χριστούγεννα]).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Smoking Mirror έγραψε:Τι λέτε τώρα... αν δεν ήταν οι χριστιανικές γιορτές πότε θα είχαμε αργία?
οταν θα ειχαμε και οργια

οι γιορτες και τα εθιμα (οπως και τα οργια)
βασιζονται σε ανθρωπους που νιωθουν κατι κοινο, κάποιο κοινωνικο συναισθημα
χωρις αυτο
Ω προσποίησις που υποκρίνεις τον θεατρόφιλο ρόλο μου

το "χριστιανικες" δεν εχει καμμία σχέση.
το "χριστιανικες" συγκαλυπτει αρχεγονες αντιληψεις.
-γεννα και θανατος συμβολικα στη φυση
-πλανητικες και ηλιακες ρουτινες
-οι εποχες 4 ή 3 ή 2
-events κυνηγετικά, ή γεωργικά

καθε μέρα χωραει κανα διωρο γιορτης αν το σηκωνει το στομαχι σας
και κυρίως
αν βρειτε τους κατάλληλους ανθρωπους να χαρείτε μαζί
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Για το θέμα των αργιών, σημειωτέον, έχουν γίνει κάποιες προτάσεις. Αυτή που έχω προτείνει εγώ, αλλά και άλλοι, και την οποία συνεχίζω να ασπάζομαι, είναι ότι όλοι θα έπρεπε να έχουν κάποιες εθιμοτυπικές ή ανάλογες αργίες, καθώς και να μην εργάζονται για ένα διάστημα περί του ενός μήνα (όσο περίπου το άθροισμα των ημερών διαφόρων θρησκευτικών αργιών, συμπεριλαμβανομένου του Ραμαζανιού και των χριστιανικών [Πάσχα & Χριστούγεννα]).
Κάτι σαν άδεια δηλαδή?


Υ.Γ. ήσουν ποτέ στο rpg.gr?
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Smoking Mirror έγραψε:
RaspK έγραψε:Για το θέμα των αργιών, σημειωτέον, έχουν γίνει κάποιες προτάσεις. Αυτή που έχω προτείνει εγώ, αλλά και άλλοι, και την οποία συνεχίζω να ασπάζομαι, είναι ότι όλοι θα έπρεπε να έχουν κάποιες εθιμοτυπικές ή ανάλογες αργίες, καθώς και να μην εργάζονται για ένα διάστημα περί του ενός μήνα (όσο περίπου το άθροισμα των ημερών διαφόρων θρησκευτικών αργιών, συμπεριλαμβανομένου του Ραμαζανιού και των χριστιανικών [Πάσχα & Χριστούγεννα]).
Κάτι σαν άδεια δηλαδή?
Ακριβώς.
Smoking Mirror έγραψε:Υ.Γ. ήσουν ποτέ στο rpg.gr?
Ναι, αν και δεν έχω πάει πολύ καιρό από εκεί (όπως και σε διάφορα άλλα fora, βασικά). :oops:
patroklos έγραψε:
Smoking Mirror έγραψε:Τι λέτε τώρα... αν δεν ήταν οι χριστιανικές γιορτές πότε θα είχαμε αργία?
οταν θα ειχαμε και οργια
Count me in! :mrgreen:
patroklos έγραψε:οι γιορτες και τα εθιμα (οπως και τα οργια)
βασιζονται σε ανθρωπους που νιωθουν κατι κοινο, κάποιο κοινωνικο συναισθημα
χωρις αυτο
Ω προσποίησις που υποκρίνεις τον θεατρόφιλο ρόλο μου

το "χριστιανικες" δεν εχει καμμία σχέση.
το "χριστιανικες" συγκαλυπτει αρχεγονες αντιληψεις.
-γεννα και θανατος συμβολικα στη φυση
-πλανητικες και ηλιακες ρουτινες
-οι εποχες 4 ή 3 ή 2
-events κυνηγετικά, ή γεωργικά

καθε μέρα χωραει κανα διωρο γιορτης αν το σηκωνει το στομαχι σας
και κυρίως
αν βρειτε τους κατάλληλους ανθρωπους να χαρείτε μαζί
Σύμφωνοι, αλλά υπάρχουν και πλεονεκτήματα στη διεξαγωγή εποχιακών "events" — και έχουν και μια νοστιμάδα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Smoking Mirror
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2010 17:37
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Smoking Mirror έγραψε:Υ.Γ. ήσουν ποτέ στο rpg.gr?
Ναι, αν και δεν έχω πάει πολύ καιρό από εκεί (όπως και σε διάφορα άλλα fora, βασικά). :oops:
για δες που ξανασυναντιόμαστε σε ένα άλλο forum....
Ladonna εδώ.... : brrr :
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Smoking Mirror έγραψε:
RaspK έγραψε:
Smoking Mirror έγραψε:Υ.Γ. ήσουν ποτέ στο rpg.gr?
Ναι, αν και δεν έχω πάει πολύ καιρό από εκεί (όπως και σε διάφορα άλλα fora, βασικά). :oops:
για δες που ξανασυναντιόμαστε σε ένα άλλο forum....
Ladonna εδώ.... : brrr :
:lol: Εμ, δεν τα λέω συνέχεια; Μικρός ο κόσμος... :Drums: Hiya! :D
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γενέθλια ναι, ονομαστικές γιορτές όχι.

Χριστούγεννα: η βδομάδα πριν και η βδομάδα μετά την πρώτη μέρα του χρόνου αργίες, καθεστώς παρόμοιο με το σημερινό. Θα είναι οι διακοπές της Πρωτοχρονιάς ή χειμερινές διακοπές και η γιορτή... η Πρωτοχρονιά.

Πάσχα: Σταθερή γιορτή, εαρινές διακοπές, γιορτή της Άνοιξης και της ανάστασης της φύσης. Είναι λίγο αστείο να έχουμε σεληνιακή γιορτή με ηλιακό ημερολόγιο. Μία ή δύο βδομάδες, κατά προτίμηση οι δυο τελευταίες του Απριλίου ώστε το Πάσχα των χριστιανών να πέφτει μέσα κατά 50% (4 Απριλίου ως 2 Μαΐου μπορεί να είναι αν δεν κάνω λάθος). Ε αν θεσπιστεί και κάποιο δικαίωμα άδειας μέχρι μερικές μέρες το χρόνο για θρησκευτικούς λόγους, μια χαρά θα τους κάτσει όλους η αλλαγή.

Καθαρά Δευτέρα, γιορτή αγίου πνεύματος, λοιπές μικρογιορτές λυπάμαι, μας τελείωσαν. Υπάρχουν οι πανήγυρεις των τοπικών ναών, η άδεια για θρησκευτικούς λόγους που ανέφερα πιο πάνω, οι Κυριακές (εδώ έχω μια ένσταση αλλά όχι για θρησκευτικούς λόγους), οι εθνικές γιορτές: ένα σωρό περιστάσεις κατάλληλες για διακοπές ή εκκλησιασμό χωρίς κινητές γιορτές και άλλα τέτοια όμορφα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρώτη φορά ακούω πώς για το κόψιμο της πίτας, χρειάζεται και ιερέας για να κάνει αγιασμό,
πάντως το κόψιμο της πίτας, δεν νομίζω να πειράζει κάπου, γιατί είναι απλώς ένα έθιμο που δεν νομίζω να έχει σχέση με την θρησκεία, εδώ που λέει ο λόγος κόβουν πίτα και οι αριστεροί που είναι κατ'εξοχήν αθειστές.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:Πρώτη φορά ακούω πώς για το κόψιμο της πίτας, χρειάζεται και ιερέας για να κάνει αγιασμό
Πού να σου τον επιβάλουν κιόλα (τον ιερέα), και μάλιστα εις διπλούν, να δεις χαρές και γλέντια. Μιλάω, φυσικά, εκ πείρας...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
tyxkatmal έγραψε:Πρώτη φορά ακούω πώς για το κόψιμο της πίτας, χρειάζεται και ιερέας για να κάνει αγιασμό.
Και αθέους ιερείς και ιερείας έχομεν! Εμένα, για παράδειγμα. :mrgreen:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Σουβλόγησον (όπως λένε μερικοί)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση