Καλημέρα (Candlemass)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Candlemass
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 21:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα σε όλους!! Με λένε Ρία, όνομα που προέκυψε από τον υπερβάλλοντα ζήλο που έδειξαν οι γονείς μου στη βάφτιση μου , ώστε να μου δοθούν 2 χριστιανικά ονόματα βλ. Μαρία-Ελευθερία. Αμέσως μετά το μυστήριο άρχισαν να μαλώνουν για το πως θα με φωνάζουν τελικά κ έτσι καταλήξαμε.. στην κατάληξη ρια. Είμαι φωτογράφος πιθανόν εκ φύσεως περισσότερο παρά εκ θέσεως.. Ο εγκέφαλος μου οργανώνεται σε εικόνες και έτσι νομίζω ότι ήταν απλώς θέμα χρόνου να ασχοληθώ με τη Φωτογραφία. Αγαπάω πολύ το φωτορεπορτάζ γιατί σου δίνει στη αίσθηση οτι βρίσκεσαι ακριβώς στο κέντρο των γεγονότων και μου λείπει τον τελευταίο χρόνο που δεν ασχολούμαι με αυτό. Λατρεύω τη μουσική.. δεν θα μπορούσα να ζήσω χωρίς μουσική ειλικρινά! Ακούω πολλά διαφορετικά είδη αλλά το μέταλ, το εναλλακτικό ροκ και η γκόθικ σκηνή είναι η μουσική μου πατρίδα. Μένω Αθήνα αλλά μεταξύ μας θα προτιμούσα να έμενα πιο βόρεια! Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε έναν εκδοτικό οίκο - και όταν λέμε αυτή τη στιγμή πιο κυριολεκτικά δεν θα μπορούσα να μιλήσω καθότι είμαι στο γραφείο
και υποτίθεται ότι δουλεύω. Μέσα στην τσάντα μου θα βρεις πάντα ένα βιβλίο γιατί αλλη μεγάλη αγάπη αποτελεί το διάβασμα!! Λατρεύω Πόε κ Λάβκραφτ ( με τον δεύτερο εχουμε γεννηθεί κ την ίδια ημερομηνία οπότε νιώθω περίεργους δεσμούς κ συνάφειες να με δένουν μαζί του) αλλα αυτό το διάστημα διαβάζω μετα μανίας Clive Barker.
Σας αφήνω με μουσική κ θα τα πούμε πάλι σύντομα. Καλως σας βρήκα!!!
[youtube]7OvatTZDd6E[/youtube]
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου κι από δω, πλέον, Ρία και καλή συνέχεια.

Εγώ ήμουν, ως τώρα τουλάχιστον, ο φανατικός του Λάβκραφτ, όπως φαίνεται ξεκάθαρα απ' το άβαταρ και την υπογραφή μου. Θα μου πάρεις τα πρωτεία και τη σκυτάλη;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Ρία!! Ποια έχεις διαβάσει Barker? Έχω διαβάσει μόνο το Αbarat και το Cabal και έχω τον Υφαντόκοσμο στην σειρά. Έχει πολύ ξεχωριστό τρόπο γραφής (όχι ότι ο Λάβκραφτ δεν έχει βέβαια :p) και μ'άρεσε περισσότερο από όσο περίμενα :) Θα σ'αρέσει το μουσικό μας θέμα μάλλον (κάποια κομμάτια τουλάχιστον) και το θέμα με τα βιβλία :) Καλές συζητήσεις!
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Candlemass
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 21:35
Όνομα Ιστότοπου: -

"Κι έτσι πάνω από τις ομίχλες του Χάθεγκ-Κλα οι Θεοί της γης χορεύουν μερικές φορες νοσταλγικά. Τωρα ξερουν οτι ειναι ασφαλεις. Τους αρεσει επισης να ερχονται περα απο την αγνωστη Κανταθ με τα συννεφενια πλοια τους κ να παιζουν οπως τα παλια χρονια, όπως τότε που η γη ηταν ενα κ οι ανθρωποι δεν τολμουσαν να ανεβουν σε δυσθεώρητα υψη"...
Το να διαβαζεις Λαβκραφτ ειναι σαν να ανεβαινεις ψηλα κ να χαζευεις τα παντα αποκει πανω. Μην ανησυχεις αυτη η κορυφη μας χωραει ολους.

*το αποσπασμα ειναι απο τη Ονειρικη Αναζητηση της Αγνωστης Κανταθ.. ενα παλιο βιβλιο που μου χαρισε καποτε ενα αγαπημενο προσωπο κ το εχω σχεδον παντα μαζι μου. Κατι σαν φυλαχτο..

ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Τασο, θα τα λεμε
Candlemass
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 21:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Καλώς ήρθες Ρία!! Ποια έχεις διαβάσει Barker? Έχω διαβάσει μόνο το Αbarat και το Cabal και έχω τον Υφαντόκοσμο στην σειρά. Έχει πολύ ξεχωριστό τρόπο γραφής (όχι ότι ο Λάβκραφτ δεν έχει βέβαια :p) και μ'άρεσε περισσότερο από όσο περίμενα :) Θα σ'αρέσει το μουσικό μας θέμα μάλλον (κάποια κομμάτια τουλάχιστον) και το θέμα με τα βιβλία :) Καλές συζητήσεις!
Καλημέρα Ιοκάστη- τι όμορφο όνομα!!!
Αυτη τη στιγμή ξεκοκαλίζω το Coldheart Canyon, νομιζω στα ελληνικα ειναι Τα Μυστικα της Βαβυλωνας.
Ο Υφαντοκοσμος θα ειναι το επομενο!!!
Πολυ ενδιαφερουσα παρεα παιδια, χαιρομαι πολυ που ειμαι εδω..
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Και Μπάρκερ πρέπει να έχουν περάσει απ' τα χέρια μου, τι να σου (σας) κάνω όμως που άργησα να σας γνωρίσω (όπως ξαναείπα) και τα περισσότερα τα χάρισα στη δημοτική βιβλιοθήκη Διδυμοτείχου. Φυσικά μπορείτε να γίνετε μέλη και να δανείζεστε από δω :mrgreen: .
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Dudes, πρέπει να τα διαβάζετε στα αγγλικά αυτά.
Χάνεται πολύ το νόημα...
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Στα αγγλικά τα διαβάζω :snooty:
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Καλησπερα Ρια,καλώς μας βρηκες!
Της ιδιας μουσικης σκηνης κι εγω,με τραβηξε το nick που χρησιμοποιείς.Αγαπημενος μου ο Μessiah,θα ηθελα καποια στιγμη να τον δω,δεν τα εχω καταφερει ακομα,βλεπεις μενω κ εκτος Αθηνων (Κρητη).

Παντως εχω κλεισει απο τωρα για Roger Waters,θα γινει χαμος.Απο μια μερα που ηταν στην αρχη,τωρα το κανανε τρεις!Ξερω οτι δεν ειναι metal μα παρα πολλοι εχουν επηρεαστεί απ΄αυτους κ δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην τους εχει ακουσει!Θα ΄θελα να εβλεπα φετος και Priest μα ειμαι ενα βημα πριν πεσει παντόφλα! :violence-smack:

Οσο για τον Υφαντόκοσμο...διαβασε κ περιμενω εντυπωσεις!Το ειχα διαβασει πριν απο 10 χρόνια περιπου κ ακομα το θυμαμαι με δεος!Ειναι δυστυχως απο τα βιβλια που τα δώρισα σε πρωην αγαπημενο προσωπο,χωρισαμε και δεν το ξαναπηρα πισω ποτε-το αντιθετο με σενα δηλαδη!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Candlemass
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 21:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Στα αγγλικά τα διαβάζω :snooty:
Ομοίως..!!! Υπαρχει οντως τεραστια διαφορα!
Candlemass
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 21:35
Όνομα Ιστότοπου: -

stelios8 έγραψε:Καλησπερα Ρια,καλώς μας βρηκες!
Της ιδιας μουσικης σκηνης κι εγω,με τραβηξε το nick που χρησιμοποιείς.Αγαπημενος μου ο Μessiah,θα ηθελα καποια στιγμη να τον δω,δεν τα εχω καταφερει ακομα,βλεπεις μενω κ εκτος Αθηνων (Κρητη).

Παντως εχω κλεισει απο τωρα για Roger Waters,θα γινει χαμος.Απο μια μερα που ηταν στην αρχη,τωρα το κανανε τρεις!Ξερω οτι δεν ειναι metal μα παρα πολλοι εχουν επηρεαστεί απ΄αυτους κ δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην τους εχει ακουσει!Θα ΄θελα να εβλεπα φετος και Priest μα ειμαι ενα βημα πριν πεσει παντόφλα! :violence-smack:

Οσο για τον Υφαντόκοσμο...διαβασε κ περιμενω εντυπωσεις!Το ειχα διαβασει πριν απο 10 χρόνια περιπου κ ακομα το θυμαμαι με δεος!Ειναι δυστυχως απο τα βιβλια που τα δώρισα σε πρωην αγαπημενο προσωπο,χωρισαμε και δεν το ξαναπηρα πισω ποτε-το αντιθετο με σενα δηλαδη!
Γεια σου Στελιο, την Κρητη τη λατρευω εισαι τυχερος που μενεις εκει!!! Αλλα κ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ο λογος για τον οποιο ερχεσαι προς τα μερη μου :)))) Εννοειται οτι το να δεις τον Roger Waters επιβαλλεται!!! Ειδα φετος Paradise Lost αλλα εχασα τους Dark Tranquility γμτ!!! Τεσπα.. Μα νομιζω οτι στην υπογραφη σου εχεις ANATHEMA .. Σωστα;
:clap:
Οσο για το βιβλιο σου, το δανεισμενο εννοω.. μη λυπασαι. Μωρε ειναι ωραια φαση να ταξιδευουν τα βιβλια απο χερι σε χερι. Καλυτερο απο το να σκονιζονται σε βιβλιοθηκες.. :)

τα λεμε
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Καλα,το ξεπερασα αυτό με το βιβλιο,αλλωστε χουν περασει χρόνια!
Οσο για τους στοιχους...επεσες φυσικα μεσα!Ευτυχως οι Αnathema γουσταρουν Κρητη κ τους εχω δει 2 φορες μονο εδω.
Παντως αρχισαν να μας θυμουνται κι εμας αν κ καπως αργα...Πριν κατι μερες ειχαμε τους Deep Purple εδω-καλλιο αργα παρα ποτε.Περσυ ειχε WASP...
Παιζει καθε χρόνο το Chania Rock Festival,ενας καλος λογος για να κατεβετε προς τα δω.Εχω δει πολλα ονοματα ετσι.
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

[youtube]kjRd28TU9CE[/youtube]
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Όσο πάει και "βαραίνει" το φόρουμ. Blame it all on Heavy Metal! :twisted:

Candlemass καλώς ήρθες! Να δηλώσω συμπάσχων στο θέμα με τους Dark Tranquillity αφού τους έχασα και γω... Αγαπημένη μπάντα εδώ και χρόνια. Τουλάχιστον τους είδα στο αξέχαστο live του 2007 με τους Samael.
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Στις 8 Oκτωβρίου θα ειμαστε όλοι εκει-ξερεις εσυ!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Απάντηση