κλισέ με θρησκευτικό περιεχόμενο και εναλλακτικές επιλογές

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά ντε μη βαράς! Αν και το "διάολος" μου πάει καλύτερα! :lol:
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

triapoulakiakathontan έγραψε:
Εμένα όταν μου λένε το: "Χριστός Ανέστη", μου αρέσει σαν απάντηση: "Μαγκιά του".
Εγώ πάλι λέω "παπάρια ανέστη ο κύριος" σε όσους με παίρνει, στους άλλους λέω "και του χρόνου!", αλλά υπάρχει στον διαγόρα μεγάλη λίστα...
Κι εγώ κάτι τέτοια έλεγα φέτος (και δε πήγα ούτε έξω απ το ναό) Όπως:
Μπα, κλέψαμε το πτώμα!
Που το ξέρετε, είστε σίγουροι!
Δεν ξέρω, εγώ δεν ήμουν εκεί!
Και σ΄ ένα φίλο είπα:
Αναστήθηκε, δεν αναστήθηκε τη ζημιά την έκανε, με τους παπάδες λαμόγια που μας φόρτωσε στο σβέρκο!
και άλλα διάφορα.
Σημειωτέο το σπιτι μου είναι κολλητά με το ναό και μου τα πρήζουν με κάτι τυμπανοκρουσίες και άλλα τέτοια
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

traiasca έγραψε:Εξαιρετικό χιούμορ όλα, εκτός απ το "all right"! :naughty:
Το βρίσκω ξενόφερτο :lol:
Πέραν του θέματος της αριστεροχειρίας (γενικά, είναι τυπικότατον, οι καταπιεσμένοι να διαιωνίζουν την καταπίεση...) και το οποίο έχει έμμεσα, τουλάχιστον, σχέση, το «όλα δεξιά,» όπως και το «επιδέξιος» (με το ταυτόσημο και εννοιολογικά και ετυμολογικά "dexterous" — επίσης, «επιδεξιότητα» ή "dexterity"), προκύπτουν από τη δυσειδαιμονική αντίληψη ότι δεξιώθεν όλα είναι καλύτερα.

Από την άλλη, ο δυσοίωνος, σε διάφορες γλώσσες, λέγεται "sinister" — «αριστερός.»
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

"Γαμώ τον άγιο Ονούφριο!" Θυμάμαι τον πατέρα μου να το λέει, κορυφαίο. Ακου αγιος ονούφριος...

mirage προσυπογράφω, το "δε καταλαβαίνει χριστό" τα σπάει :D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
skam
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 19:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια ιδέα που με εντυπωσίασε όταν διάβαζα Ουσπένσκι, ήταν ότι το σύμπαν αντιτίθεται στην πνευματική εξέλιξη.
Κάτι που έρχεται σε ευθεία αντίθεση, με την γενικά επικρατούσα άποψη στις ομάδες διαλογισμού που συχνάζω.
Για αυτό και όταν κάποιος γνωστός μου, λέει το "δόξα το Θεό", συνηθίζω να τον διορθώνω λέγοντας, "σε πείσμα του" ή κάτι ανάλογο, επισημαίνοντας το ότι το σύμπαν (ή ο Θεός) δεν φαίνεται να μας συμπαθεί και πολύ...

Πάντως δεν είμαι ενάντια στη χρήση των προτάσεων που αναφέρατε. Εκφράσεις που έχουν ενσωματωθεί στην γλώσσα μας, μου φαίνεται άτοπο να προσπαθούμε να τις καταργήσουμε. Αν επιλέξει κανείς να τις καταργήσει θα έπρεπε να καταργήσει και πολλές άλλες, όπως το "ο ήλιος ανέτειλε" ή "έδυσε"...
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

κουτσοί στραβοί στον άγιο παντελεήμονα ---- μάθανε πως γαμιώμαστε, πλακώσανε κι οι γύφτοι.
θεούλη μου! ------ γκλουπ! (αθάνατα κομιξ)
το χριστό σου/την παναγία σου----------της θειας σου ο κώλος
μεγας εισαι κυριε και θαυμαστά τα έργα σου----- κουλό/άπαιχτο/δεν υπάρχει
μνησθητί μου κύριε----------- αν είναι ποτέ δυναμόν (ναι δυναμόν)
κρανίου τόπος/γης μαδιαμ---------ρημαδιο/της πουτάνας
από τον άννα στον καιάφα--------πήγα στο ικα/εφορία κλπ
μη μου απτου-------μυξοπαρθενα
πισω μου σ' εχω σατανά------αυτό δεν το αλλάζουμε είναι γαμάτο
φωνη βοόντος εν τη ερήμω------ στου κουφού την πόρτα..
Σόδομα και Γόμορα------Βατοπέδι
Άφες αυτοίς, ού γάρ οίδασι τι ποιούσι--------κι εμενα μ' αρέσουν οι γαρίδες και το σούσι
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

mandra έγραψε:Άφες αυτοίς, ού γάρ οίδασι τι ποιούσι--------κι εμενα μ' αρέσουν οι γαρίδες και το σούσι
Έλιωσα! :laughing-rofl: :laughing-rolling:
It is by will alone I set my mind in motion.
Malouta
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 27 Οκτ 2010 22:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε βρίσκω καλή εναλλακτική για το : "είδα το Χριστό φαντάρο"....?
Άλλες φρασούλες που θέλουν αντικατάσταση είναι επίσης :
"Δεν μπορώ ν'αγιάσω" και
"Θα κάνω το σταυρό μου! (κατά το "χτύπα ξύλο")"
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Malouta έγραψε:Δε βρίσκω καλή εναλλακτική για το : "είδα το Χριστό φαντάρο"....?
Άλλες φρασούλες που θέλουν αντικατάσταση είναι επίσης :
"Δεν μπορώ ν'αγιάσω" και
"Θα κάνω το σταυρό μου! (κατά το "χτύπα ξύλο")"
Το πρώτο είναι μια χαρά, ιδανικό για παραισθήσεις! :twisted:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Malouta έγραψε:Δε βρίσκω καλή εναλλακτική για το : "είδα το Χριστό φαντάρο"....?
Είδα τον Χριστό με τσόκαρα :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Malouta έγραψε:Δε βρίσκω καλή εναλλακτική για το : "είδα το Χριστό φαντάρο"....?
Είδα τον Χριστό με τσόκαρα :D
Μήπως και απλά να λέγαμε μόνο: «Είδα το Χριστό;» :lol: :twisted:

Επίσης: «Είχα το Χριστό κουμπάρο!» :mrgreen:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

θυμήθηκα θεϊκή ατάκα:

"βλέπω πράσινους αγγέλους απο την πείνα!" [μπορεί να αντικατασταθεί με το γνωστό "πεινάω σα #####!"]
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Είδα την Παναγιά περίπολο και το Χριστό φαντάρο
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Παναγιά με προστάτεψε (όταν όλα πάνε καλά) -->
Η Παναγιά με χαντάκωσε (όταν όλα πάνε στραβά)

Δεν είναι ακριβώς εναλλακτική αλλά το φυσικό συμπλήρωμα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Μπορείτε επίσης να αντικαταστήσετε απλώς τις θεότητες, για λόγους πολυπολιτισμικότητας: Cthulu, Toutatis, Scorn, Bacon, υπάρχουν αρκετές επιλογές.
: brrr :
Εδω και χρονια εχω αντικαταστησει το Θεος/Χριστος με το Διας.
Γαμω το Δια, παλι με εκοψε ο μλκς
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή τελευταία ακούω αρκετά το "υπάρχει θεός!" κάθε φορά που ένας χριστιανός νιώθει δικαιωμένος, χρησιμοποιώ με τον ίδιο τρόπο το "Δεν υπάρχει θεός τελικά!".
Κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αν το λέτε πανηγυρίζοντας. :D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Aυτό που δυσκολεύομαι να κόψω είναι το ''Χριστέ μου'', ''Παναγία μου'', όταν παθαίνω κάποιο σοκ ή εκπλήσσομαι. Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα με ακούσει και κανένας από τον περίγυρό μου και θα μου πετάνε λάχανα...
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

" Η Αγία τριάς ελέησον ημάς" = Η Αγία τριάς ύλη ίσον για μας, δηλ. απαραμόρφωτος υλικός χώρος, σχήμα και κίνησή του (η "αγία" προέρχεται από το ουδέτερον "άγιον"= "αεί όν" των αρχαίων: "Τούδε λόγου τούδε όντος αεί, αξύνετοι ...." [Ηράκλειτος] και "Τί τό όν αεί, γένεσιν δε ουκ έχον, καί τί τό γιγνόμενον...." Πλάτωνας ).
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Rictor έγραψε:Aυτό που δυσκολεύομαι να κόψω είναι το ''Χριστέ μου'', ''Παναγία μου'', όταν παθαίνω κάποιο σοκ ή εκπλήσσομαι. Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα με ακούσει και κανένας από τον περίγυρό μου και θα μου πετάνε λάχανα...
Το επιχείρησαν και με εμένα οι φίλοι μου.
"Καλά, εσύ που είσαι άθεος, επικαλείσαι το Χριστό και την Παναγία;"
Μπορείς να επιχειρήσεις να τους πείσεις ότι αυτές είναι καθιερωμένες εκφράσεις και δεν σημαίνουν τίποτα.
Ωστόσο, αν βιάζεσαι, σε διαβεβαιώ ότι αρκούν μερικές εμφατικές χριστοπαναγίες εκ μέρους σου για κάνουν τέτοιου είδους εξυπνάδες να εξαφανιστούν πολύ γρήγορα. :mrgreen:
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:
Rictor έγραψε:Aυτό που δυσκολεύομαι να κόψω είναι το ''Χριστέ μου'', ''Παναγία μου'', όταν παθαίνω κάποιο σοκ ή εκπλήσσομαι. Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα με ακούσει και κανένας από τον περίγυρό μου και θα μου πετάνε λάχανα...
Το επιχείρησαν και με εμένα οι φίλοι μου.
"Καλά, εσύ που είσαι άθεος, επικαλείσαι το Χριστό και την Παναγία;"
Μπορείς να επιχειρήσεις να τους πείσεις ότι αυτές είναι καθιερωμένες εκφράσεις και δεν σημαίνουν τίποτα.
Ωστόσο, αν βιάζεσαι, σε διαβεβαιώ ότι αρκούν μερικές εμφατικές χριστοπαναγίες εκ μέρους σου για κάνουν τέτοιου είδους εξυπνάδες να εξαφανιστούν πολύ γρήγορα. :mrgreen:
Τίποτα από όλα αυτά! Ένας υλιστής, άθεος ονοματοθέτης, "σέβεται" τα θεϊκά ονόματα ως εξής (και με βάση τα προηγούμενα, τις μεταφορές και τους συμβολισμούς):

1) Παναγία <-> πάν αεί α΄(έστιν) = το πάν από το ανόλεθρο, το παντοτινό, ένα συνίσταται <-> εξ ενός τα πάντα.
2) Χριστός <-> ΧΡ, ιστός (ύλης έστιν) <-> σχήμα ύλης, μορφή ύλης, άϋλη και ασώματη όμως, γραμμές στον τρισδιάστατο χώρο π.χ εικοδάεδρον ("....Ταύτην ούν την ξύστασιν πάσαν διπλήν κατά μήκος σχίσας μέσην προς μέσην εκατέραν αλλήλαις οίον χί προσβαλών κατέκαμψεν είς έν κύκλω (με φορά "οίον ρ"), ξυνάψας αυταίς τε και αλλήλαις εν τώ καταντικρύ της προσβολής,...." Τίμαιος Πλάτωνα).
Αυτό το τριδιάστατο σχήμα από σημεία και γραμμές δεν είναι ορατό, είναι νοητό, είναι γεωμετρικός ιστός. Γιαυτό και δεν βρήκαν το σώμα του οι μωρές Μαρίες και Παρθένες "αφότου το έθαψαν και μετά". "Ούκ έστιν ώδε" τους είπε ο Άγγελος = αυτός που τους γέλασε. Έχει αναληφθεί στους ουρανούς, έγινε αόρατο!
Σε κάτι τέτοια λόγια λοιπόν της καινής διαθήκης στηρίζω την άποψή μου ότι ο Χριστός δεν είναι ιστορικό πρόσωπο αλλά ένας συμβολισμός που "πάτησε" κυρίως στον Πλατωνικό Τίμαιο, την λεγόμενη πρώτη αποκάλυψη.
Υ.Γ Ο Χριστός λέγεται και Ιησούς διότι, "την τε οίησιν ιεράν νόσον έλεγεν" Ηράκλειτος, όπως και το "παιδός η βασιλείη" δικό του είναι και όχι του ανύπαρκτου ιστορικά Χριστού.
Άρα τον Χριστό να τον βρίζεται όλοι αλλά να τον καταλαβαίνετε....για την Παναγία κατά προτίμηση! Οι κβαντιστές μπορούν ελεύθερα, οι υλιστές ποτέ! Είναι η βάση της θεωρίας τους! Μπορείτε όμως όλοι σας να το λέτε όπως ο Χάρι Κλίν: Ωχ παναεία μ! και στην κλίματα του "σί"!!!
Απάντηση