Γεια σας κι από εμένα... (xyu7)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xyu7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Μάιος 2011 10:55
Όνομα Ιστότοπου: xyu7
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

... και δε ξέρω τί να πω πέρα από τα τετριμμένα.
με λένε σωτήρη, με εκνευρίζουν τα κεφαλαία, είναι προφανές γιατί είμαι στο φόρουμ, και... καλώς σας βρήκα.
i know you are, but what am i?
Άβαταρ μέλους
parfe
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010 09:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες Σωτήρη!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Σωτήρη
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

xyu7 έγραψε:... και δε ξέρω τί να πω πέρα από τα τετριμμένα.
:) σε καταλαβαίνω.

Καλώς ήλθες και καλές συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ, αντίθετα, αδυνατώ να καταλάβω. Τόσο δύσκολο είναι ή αποτελεί επτασφράγιστο κρατικό μυστικό να λεν οι νεοεισερχόμενοι δυο λόγια παραπάνω, π.χ. ηλικία, τόπο διαμονής, πορεία προς την αθεΐα ή την όποια άλλη αντίστοιχη ιδεολογία; Συγγνώμη για το απότομο, δεν αφορά εσένα μόνο, αλλά πολλούς.
:text-welcomeconfetti:
Καλώς όρισες, παρόλ' αυτά, έστω και μυστικοπαθώς.
Off Topic
Υ.Γ. Έχω γίνει κακεντρεχής, μου φαίνεται, αλλά μάλλον εξ ιδίων πάω να κρίνω τ' αλλότρια. Μη με παρεξηγείτε. Γεράματα... Μόνον εγώ, τελικά (απ' όσο θυμάμαι), ανάρτησα ολόκληρη προσωπογραφία στην αυτοσύστασή μου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
xyu7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Μάιος 2011 10:55
Όνομα Ιστότοπου: xyu7
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Εγώ, αντίθετα, αδυνατώ να καταλάβω. Τόσο δύσκολο είναι ή αποτελεί επτασφράγιστο κρατικό μυστικό να λεν οι νεοεισερχόμενοι δυο λόγια παραπάνω, π.χ. ηλικία, τόπο διαμονής, πορεία προς την αθεΐα ή την όποια άλλη αντίστοιχη ιδεολογία; Συγγνώμη για το απότομο, δεν αφορά εσένα μόνο, αλλά πολλούς.
:text-welcomeconfetti:
Καλώς όρισες, παρόλ' αυτά, έστω και μυστικοπαθώς.
δεν υπάρχει καμιά μυστικοπάθεια γύρω από την εγγραφή μου. απλά δεν θεώρησα σημαντικό να αναγράψω την ηλικία μου, είμαι 29, η τοποθεσία αναγράφεται κάτω από το άβαταρ μου, και η "πορεία προς την αθεΐα" δεν ήταν παρά μια διαδικασία η οποία πιστεύω είναι κοινή ανάμεσα στους άθεους. μεγάλωσα χριστιανικά όπως όλοι όσοι βαφτίζονται μωρά, και καθώς μεγάλωνα έβρισκα όλο και πιο πολλές αποδείξεις για την ανυπαρξία θεού απ' ότι έβρισκα για την ύπαρξη του. επίσης ο χριστιανικός (και όχι μόνο, αλλά αυτόν έχω απτό) δογματισμός άρχισε να μου προκαλεί τρομερή αποστροφή. τί άλλο; θεωρώ ότι η πίστη είναι κάποια μορφή νευρολογικής πάθησης, έχω ένα σκύλο που τον λένε ulver, η αγαπημένη μου μπάντα είναι οι mogwai :band-singer: και ναι, ξέρω ότι το έχεσα τώρα στα τελειώματα αλλά πραγματικά δε ξέρω τί άλλο να γράψω για να συστηθώ. νόμιζα ότι ένα γεια αρκεί.
i know you are, but what am i?
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες xyu7 και να είσαι πάντα καλά.
ΥΓ. Αλήθεια επειδή εγώ δεν έχω βρει ούτε μία απόδειξη (ούτε καν υποψία ένδειξης) περί υπάρξεως του θεού θα με ενδιέφερε πολύ να μου πεις, τι αποδείξεις για την ύπαρξη (έστω και λιγότερες από όσες για τη μη ύπαρξη του όπως γράφεις ) του θεού βρήκες.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
xyu7
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Μάιος 2011 10:55
Όνομα Ιστότοπου: xyu7
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

zab έγραψε:Καλώς όρισες xyu7 και να είσαι πάντα καλά.
ΥΓ. Αλήθεια επειδή εγώ δεν έχω βρει ούτε μία απόδειξη (ούτε καν υποψία ένδειξης) περί υπάρξεως του θεού θα με ενδιέφερε πολύ να μου πεις, τι αποδείξεις για την ύπαρξη (έστω και λιγότερες από όσες για τη μη ύπαρξη του όπως γράφεις ) του θεού βρήκες.
το "λιγότερες" μπήκε λίγο καταχρηστικά, ο πραγματικός αριθμός τείνει στο -άπειρο... :lol:
i know you are, but what am i?
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-goodpost:
Ευτυχώς που έδωσες αυτή τη διευκρίνηση, γιατί προς στιγμή τρομοκρατήθηκα (μήπως και υπάρχει θεός :lol: :lol: :lol: :lol: ).
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες.

Η 'πορεία προς την αθεϊα' δεν είναι και τόσο κοινή για όλους και για το λόγο αυτό για μερικούς απο μας είναι αρκετά ενδιαφέρουσες ιστορίες, έτσι φαντάζομαι το είπε και ο τασος-διδυμότοιχο, και όχι ως κάτι που 'όφειλες' να κάνεις στο "αυτοσυστηθείτε" σου.

Να, π.χ. υπάρχουν άτομα που αφυπνίσθηκαν [έγιναν άθεοι] σε μεγαλύτερη ηλικία αλλά και άτομα που έχουν βιώσει το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής τους ως άθεοι.

Συμφωνώ με τον Τάσο οτι είναι πολύ πιο ευχάριστο και ενδιαφέρον να ξέρεις πέντε πραγματάκια για αυτόν με τον οποίον μιλάς, και η προσωπική έκθεση κάνει την φορουμική διαδικασία λιγότερο απρόσωπη, Ι think

Καλές συζητήσεις!

ΥΓ: βιβα λα ΕΟ6Α , βιβα στη συνειδητή παρανομία ;)
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση