Θεόπνευστη Ακαΐα & Θερμοδυναμική (από Εκκλησιαστικά επίκαιρα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Μέσα για αναστενάρια αν μαζευτεί καλή ομάδα.

δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το τελευταίο σχόλιο σου Breadfan...

Έχω την αίσθηση πως η τελετουργία [πίστη, προσδοκία] μπορει να επηρεάσει κάποιες αισθήσεις. Δεν πιστεύω το ένα ή το άλλο, απλά κρατάω επιφύλαξη πως το φαινόμενο εξηγείται μόνο μηχανικά/φυσικά ...

Δε μπορώ να είμαι τόσο κατηγορηματικός, πιστεύω οτι η δύναμη του μυαλού είναι μεγάλη, και αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε δεν μεταμορφωνονται οι σόλες σου σε αμίαντο αλλά μιας και η αίσθηση του πόνου και η αντίληψη γενικά έχει έδρα το κεφάλι, δε μπορώ να αποκλείσω να μπλοκάρεται ένα κομμάτι του πόνου με τη δύναμη της σκέψης.
Of all the well-known skeptics, Shermer is the most objective, most fair of all.
ενδιαφέρον....
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα είχες δίκιο αν, ας πούμε, οι αναστενάριδες το ίδιο βράδυ άντεχαν στον πόνο, αλλά το πρωί ένιωθαν τα εγκαύματα και δεν μπορούσαν να υπομείνουν τον πόνο.
Τότε, ναι, θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι έπεσαν σε έκσταση και ότι η τελετουργία έπαιξε τον ρόλο της

Στην ισπανία υπάρχει παρόμοιο έθιμο αλλά νομίζω ότι δεν έχει θρησκευτικό χαρακτήρα, οι άντρες παίρνουν στην πλάτη τις συζύγους τους και τρέχουν σε έναν διάδρομο από κάρβουνα, και καλά τα συζυγικά βάρη και-δεν-ξέρω-γω-τι
Φυσικά προηγείται γλέντι, χορός, οινοποσία, αλλά δεν μιλάνε ούτε για έκσταση ούτε για ακαϊα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Τα αναστενάρια πετυχαίνουν την ακαΐα ως συνδυασμό πολλών πραγμάτων.
1. Τα κάρβουνα δεν καίνει πολύ. Τα έχουν αφήσει να χωνέψουν καλά, είναι σχεδόν στάχτες.
2. Οι τυπάδες έχουν πατούσες με ενσωματωμένη σόλα. Από το ξυπολυτοπερπάτημα, έχουν σκληρήνει τόσο που δεν την διαπερνά βλήμα 22mm.
3. Αλαφιάζουν με δυο ώρες χορό, και έχουν απωλέσει μέρος της αίσθησης του πόνου από αυτό.
4. Η διάρκεια της διέλευσης είναι ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Αν έχεις βουτήξει τα πόδια σου σε παγωμένο νερό για 30" αμέσως πριν, δεν θα πάρεις χαμπάρι ότι περπατάς σε κάρβουνα. Ενας φίλος μου ακούμπαγε τα ακροδάκτυλά του σε παγάκι για 20", και μετά χαλαρά έπιανε ένα τσιγάρο από την κάφτρα χωρίς να παθαίνει τίποτα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^^ [mirage]
ναι όντως μαλακία είπα :oops:

μήπως αν μπλόκαρε το σήμα απο τον εγκέφαλο που δίνει εντολ....

μπααααα :mrgreen:
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Θλιμμένος Μπούφος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011 17:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι γίνεται εδώ;

Ολόκληρο θέμα ξεπήδησε για τα αναστενάρια;

Λοιπόν ωραίες οι θεωρίες, αλλά θέλω να σας δω στην πράξη.

21 Μαΐου στον Λαγκαδά Θεσ/νίκης.

Άντε να τονώσουμε λίγο και τον εσωτερικό τουρισμό, άντε..

Αν υπάρξει εκδρομούλα, μπορώ να ειδοποιηθώ εγκαίρως με το ταχυδρομείο; tlimbouf [παπάκι] gmail [τελεία] com
Δε μπαίνω και πολύ συχνά στην ιστοσελίδα.. :(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος breadfan την 09 Μάιος 2011 02:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Επεξεργασία διεύθυνσης ηλ. ταχυδρομείου για προστασία του χρήστη από spam.
Εάν θέλεις να βοηθήσεις έναν άθεο να αντιληφθεί το παράλογο της πίστεώς του,
δεν έχεις παρά να του παραθέσεις ένα πλούσιο γεύμα.
Και αμέσως μετά,
με απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο,
να υποστηρίζεις ότι δεν υπήρξε μάγειρας.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ΘΟΥ ΜΠΟΥ

για κάποιο λόγο δείχνεις να υπονοείς οτι οι άθεοι ισχυρίστηκαν οτι είναι πρωταθλητές στην πυροβασία. Τι 'να μας δεις'; Εσύ δηλαδή θα πατήσεις στα κάρβουνα που θες να δεις και μας;

Παραλίγο, μάλλον θα ανεβω σαλόνικα το επόμενο κι όχι το μεθεπόμενο ΠΣΚ
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση