Αφοπλιστικά ερωτήματα προς πιστούς

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ρασκπ σε ειπα εγω να πιστεψεις οσα λεω? δικια μου ερμηνια λεω οπως νομιζω οτι μπορει να ειναι,
Γιατί νομίζεις ότι είναι έτσι ? Άμα τα νομίζεις αυτά επειδή έτσι σου ήρθε τότε μιλώντας με ποδοσφαιρικούς ορους δεν κατάφερες να βάλεις κανένα goal. Το μονο που έκανες είναι ζεμπεκες γύρο από την μπάλα. Όταν κάνουμε έναν ισχυρισμό πρέπει να τον τεκμηριώνουμε κάπως.

Άμα δεν σε ενδιαφέρει να προβάλεις επιχειρήματα για την άποψη σου η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα.
σβον ναι διαβαζω το φορουμ και δε καταλαβα, εσυ που το διαβαζεις ποιο καλα μπορεσες να βγαλεις καποιο συμπερασμα στο θεμα? προφανος οχι κανεις δεν ειναι σιγουρος για τιποτα ολοι λεμε της γνωμες μας
Ναι έχω βγάλει, αν και δεν χρειαζόμουνα το forum για να βγάλω συμπέρασμα στο θέμα του θεού (για αυτό το θέμα μιλάμε έτσι ?) ήρθα εδώ έχοντας ήδη απόκτηση άποψη. Εγώ από ότι έχω δει η πλειοψηφία (η συντριπτική τουλάχιστον) είναι σίγουρη, και αφήνει μια πιθανότητα καθαρά για τυπικούς λόγους
σβον αν το συμπαν και ο θεος ειναι το ιδιο πραμα η δυο διαφωρετικα πραματα με αλλες ερμηνιες το σκεφτικες ποτε?
Εσύ έχεις σκεφτεί ποτε ότι μπορεί τα αυτοκίνητα και τα άλογα να είναι το ίδιο πράμα ?

Απόδειξε το, εάν δεν σε ενδιαφέρει να το απόδειξης και απλά αερολογείς δεν έχει κανένα νόημα να το προβάλεις ως πιθανότητα. Εάν δεν μπορείς να το απόδειξης δεν έχει κανένα νόημα να το εξετάζουμε ως πιθανότητα.

Τι σχέση έχει το σύμπαν με τον θεο ?
σβον ο θεος της αγαπης ολων τον θρησκειων και του καλου συμφωνα παντα με ολα οσα εχουν γραφτει απο ολους, προφανος δε θα ζηταει να γινονται πολεμοι θα θελει εναν κοσμο ομορφο ειρηνικο και να γινεται το καλο, εναν κοσμο οπως τον ονειρευτικαν ορισμενοι ειρηνιστες που τους ειπαν αναρχικους καποιοι καπιταλιστες της εποχης τοτε
Και όμως ζητάει να γίνουν πόλεμοι, να σκοτώνουμε και και και και
Και που το ξέρεις ότι είναι ο θεός τις αγάπης ? από που πήρες αυτήν την πληροφορία ?

Απόδειξε μας καταρχήν ότι υπάρχει θεός και μετά ότι είναι ο θεός τις αγάπης

Και αποφάσισε αν ο θεός είναι το σύμπαν χωρίς τις μεταφυσικές ιδιότητες του η ο συμβατικός υπερφυσικός θεός. Και αφού το αποφασίσεις απόδειξε το μας.
σβον δεν εχεις ακουσει ποτε καποιον να απαρνιεται την πιστη του απο διαφωρα δικα του θεματα με εκπροσοπους θρησκειων η με τα οσα ακουσε? εδω πριν 2-3χρονια μια κοπελα ελεγε στην τηλεοραση οτι δεν νηστευει επειδη γινανε σκανδαλα στην εκκλησια τι λεμε τωρα, ελαχιστοι νομιζω εγιναν αθεοι λογο οτι το ψαξανε καλα και θεορουν οτι δεν υπαρχει θεος οι περισσοτεροι γινανε αθεοι απο διαφωνιες με τα οσα λενε οι εκπροσοποι της θρησκειας που λενε οτι τα λεει η θρησκεια τους σωστα η και εδω εχω λαθος?
Που το βασίζεις αυτό, εχής κάποια στατιστικά στοιχεια ? Γιατί άμα είναι να λέμε ότι μας κατεβει στο κεφάλι μπορώ και εγώ να ισχυριστώ ότι δήποτε
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
ρασκπ σε ειπα εγω να πιστεψεις οσα λεω? δικια μου ερμηνια λεω οπως νομιζω οτι μπορει να ειναι,
Γιατί νομίζεις ότι είναι έτσι ? Άμα τα νομίζεις αυτά επειδή έτσι σου ήρθε τότε μιλώντας με ποδοσφαιρικούς ορους δεν κατάφερες να βάλεις κανένα goal. Το μονο που έκανες είναι ζεμπεκες γύρο από την μπάλα. Όταν κάνουμε έναν ισχυρισμό πρέπει να τον τεκμηριώνουμε κάπως.

Άμα δεν σε ενδιαφέρει να προβάλεις επιχειρήματα για την άποψη σου η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα.
Ειδικά όταν αρχίζεις τα τσιτάτα του είδους:
aristotelis_1 έγραψε:εσυ εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει εχεις αποδιξεις?
Εσύ έκανες έναν ισχυρισμό, και όταν σε ρώτησα γιατί «πρέπει» και «ισχύει,» όπως ισχυρίστηκες, μου ζήτησες αποδείξεις τουναντίον. Και όταν σου είπα ότι αυτό δεν είναι λογικό, αφού απλά προκάλεσα τη βασιμότητα του ισχυρισμού, μου λες ότι δεν τίθεται θέμα να πιστέψω;

Για αυτούς του λόγους, Κόμητα, κυνηγώ ανθρώπους σαν τον Αριστοτέλη... Όπως είπε και ο svoin, «μόνο ζεμπεκιές γύρω από την μπάλα.»


Υ.Γ.: Το σε τι πιστεύει ο κόσμος, καλέ μου svoin, είναι μεγάλη ιστορία, και όχι λογική, όπως ξέρεις. Η δε κατάληξη τουλάχιστον οικτρή.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση