ΑΘΕΟΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΤΑΣΗ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όταν κάποιος μου εύχεται "Χριστός ανέστη" απαντάω όπως απαιτεί το θρησκευτικό έθιμο "αληθώς ανέστη", ποτε όμως δεν εύχομαι εγώ ο ίδιος "χριστός ανέστη". Έτσι θα έκανα με οποια δήποτε θρησκευτική ευχή οποια δήποτε θρησκείας εφόσον γνώριζα την "σωστή" απάντηση.

Φέτος πάντως θα παω πρώτη φορα να πάρο το "άγιο φως", καθαρά για "τουριστικούς" λόγους :P
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε::big-band: :big-band: :big-band:

F*cking lag, it took me three days to respawn. Kleo.

Ευτυχώς δε θα χρειαστούμε ανάσταση. Οι ιστορίες για ζόμπι είναι φανταστικές. Κρατώντας το πνεύμα της ευχής (είμαι καλοπροαίρετος και υποθέτω ότι ΔΕ μας λυπάσαι γιατί δεν το έχουμε ανάγκη, να είσαι σίγουρος), να σου ευχηθώ κι εγώ καλές γιορτές και καλή λευτεριά απ' οποιαδήποτε δεισιδαιμονία σε βασανίζει.
Η πνευματική ανάσταση δεν έχει να κάνει με νεκρανάσταση.
Δεν σας λυπάμαι, σας εκτιμώ για την απο κοινού με μένα αντίληψη ενάντια στην δεισιδαιμονία που τόσο εύκολα με κρέμασες στον λαιμό.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Καλή επ-ανάσταση σε όλους!
Αυτό πάλι το επανάσταση με θυμίζει κάτι απο 1789- 1821-1917 και απευθύνεται στην κοινωνική ανάσταση που αν και πραγματοποιήθηκε ποτέ δεν ολοκληρώθηκε. και γι'αυτό εύχομαι. καλή πνευματική ανάσταση.

αν δεν μπορείς να αλλάξεις τον κόσμο άλλαξε τον εαυτό σου.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Όταν κάποιος μου εύχεται "Χριστός ανέστη" απαντάω όπως απαιτεί το θρησκευτικό έθιμο "αληθώς ανέστη", ποτε όμως δεν εύχομαι εγώ ο ίδιος "χριστός ανέστη". Έτσι θα έκανα με οποια δήποτε θρησκευτική ευχή οποια δήποτε θρησκείας εφόσον γνώριζα την "σωστή" απάντηση.

Φέτος πάντως θα παω πρώτη φορα να πάρο το "άγιο φως", καθαρά για "τουριστικούς" λόγους :P
Εμενα πάλι στην πρόταση του χριστός ανέστη αντιπροτείνω χρόνια πολλά γιατί δεν με καλύπτει η νεκρανάσταση αλλά με καλύπτει η πνευματική ανάσταση του κάθε ανθρώπου ανεξαρτήτως θρησκεύματος και ιδεολογίας. τώρα για το άγιον φως, οι πιο πολλοί άθεοι πηγαίνουν για να συνοδέψουν συγγενικά τους πρόσωπα σεβόμενοι την αποψή τους και προς χάριν της οικογενειακής ομόνοιας και όχι για τουριστικούς λόγους.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:χρονια πολλα σε ολους οι γιορτες ειναι γιορτες και οι ευχες ειναι ευχες

καλη ανασταση σε ολους
Τελικά αυτό μετράει, ενας καλός λόγος.
Ανεξάρτητα απο κάθε έννοια που μπορεί να προσδώσει ο καθένας απο την πλευρά του στην ευχή της ανάστασης, αν και οι πιο πολλοί αναφέρονται στη ανάσταση του νεκρού σώματος του χριστού,η δική μου ανάσταση αφορά την αναγένηση του ανθρώπινου πνεύματος εν ζωή και οχι εκ νεκρών. μια ευχη είναι αυτη πες την κι'ας πέσει χάμω.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τι θα πει "αναγέννηση του ανθρώπινου πνεύματος εν ζωή"?

Κι έτσι από περιέργεια, γιατί δε σε καλύπτει ο δικός μου καλός λόγος που είναι μια προσπάθεια να παντρέψω την παραδοσιακή ευχή με τις δικές μου πεποιθήσεις καρυκευμένα όλα μαζί με χιούμορ? Μόνο την τυποποιημένη ευχή θεωρείς "καλό λόγο"?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:Η πνευματική ανάσταση δεν έχει να κάνει με νεκρανάσταση.
Δεν σας λυπάμαι, σας εκτιμώ για την απο κοινού με μένα αντίληψη ενάντια στην δεισιδαιμονία που τόσο εύκολα με κρέμασες στον λαιμό.
Εκτιμάς κάποιους αλλά τους εύχεσαι καλή πνευματική ανάστα"στα"ση; Τους ίδιους ίσως τους εκτιμάς, τις ιδέες τους πάντως σίγουρα όχι. Την ευχή σου τη θεώρησα ανάλογη με το περίφημο "θα προσεύχομαι για σένα" των χριστιανών. Αν κατάλαβα λάθος, ίσως φταίει η απόσταση.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

jesous christ resuracted

indeed!
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Μάκης έγραψε:Κόμη, δεν μας τα λες καλά! Το Χριστός ανέστη προέκυψε, από τον Πλατωνικό Παρμενίδη: "ει έν έστι ή έν μή έστι" και "ΑΝ ΕΣΤΙ"..... τότε και ανέστη!!!
Εγώ απλά χλεύασα το "ΑναΣΤΑΣΤΑση" που έγραψε ο τυξ σε βάρος του ορθού "ΑνάΣΤΑση". :confusion-shrug:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Καλή επ-ανάσταση σε όλους!
γυρνωντας τα κοριτσακια μου απο το δρωμενο του επιταφιου εκει στην γειτονια
μου λενε

μπαμπα, μπαμπα γιατι κατι γνωστοι της θειας μας ελεγαν επανασταση - επανασταση συνεχεια, τί σημαινει?

και τους πληροφορησα

δεν σας ελεγαν αυτο αγαπες μου, "καλη ανασταση" σας ελεγαν που δεν σημαινει τίποτα, ( γιατι δεν θελω να τρομαξουν με την ιδεα οτι η λιωμενη γατα που ειδαμε στο δρομο μπορει να σηκωθει και να περπατα ξανα λερωνωντας με τα εντοσθια της την πορεια της ως ζομπι )

ΑΝ σας ελεγαν επανασταση, θα πεταγαν το φορειο με τα λουλουδια στην θαλασσα και θα πηγαιναν ολοι σε καποιο παρτυ

αλλα δυστυχως δεν σας ειπαν ακομα επανασταση
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση