Hello Y'All :) (brennan)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
brennan
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2011 23:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας!
Το ονομα μου ειναι Μary και ειμαι αθεη :) Παρακολουθω εδω και καιρο το φορουμ σας και ειπα να κανω και εγω μια εγγραφη αν και δεν γραφω τακτικα σε φορουμ καθως μου αρεσει περισσοτερο να διαβαζω τις αναρτησεις και να γραφω μοναχα σε εξαιρετικες περιπτωσεις κατα τις οποιες θα πρεπει να μου συγχωρησετε συντακτικα και ορθογραφικα λαθη καθως τυνγχανει να ειμαι δυσλεκτικη και bilingual (φονικος συνδυασμος).

Ας σας πω και καποια ολιγα για εμενα, μεγαλωσα στην North Carolina στην Αμερικη η οποια ειναι και πατριδα μου (λογω βλακωδων συγκυριων δεν εχω μπορεσει να παρω υπηκοοτητα μεχρι στιγμης αλλα που θα παει θα το κατορθωσω στο μελλον) , μπορει να πει κανεις πως ημουν εν δυναμει αθεη απο μικρη αλλα αυτο εδραιωποιηθηκε κατα τη διαρκεια των honors και college level biology and chemistry classes που ειχα παρει στο λυκειο.Εκει ειχα την τυχη να γνωρισω τον πιο χαρισματικο ανθρωπο που εχω γνωρισει ποτε μου, την καθηγητρια της βιολογιας μου η οποια περαν απο εξαιρετικα καλη στον τομεα της ηταν και ο φοβος και ο τρομος οσων (δεν ηταν και πολλοι μοναχα μια new born christian και ενας κολημενος καθολικος) ηθελαν να κανουν εστω και νυξη για intelligent design η παρομοιων βλακωδων θεωριων, ευτυχως δεν ηταν πολλοι, εκεινη μου εχει κολλησει και την φραση same shit ,different wrapping το οποιο θα δειτε να χρησιμοποιω αρκετες φορες. Λογω ατυχων συγκυριων αναγκαστηκα εγω και η οικογενεια μου να επιστρεψουμε στην ελλαδα οπου οταν πηγα στις 2 τελευταιες ταξεις του λυκειου βρεθηκα αντιμετωπη με την πρωτοτυπια των θρησκευτικων οπου και ειχα φριξει με τις ασυναρτησιες τις οποιες περιεγραφαν . Τωρα βρισκομαι σε ενα ηλιθιο τμημα του Πανεπιστημιου αθηνων και περιμενω πως και πως να τελειωσω ωστε να δωσω εξετασεις για την πολυαγαπημενη μου Ιατρικη .

Αυτα τα ολιγα για εμενα, καλως σας βρηκα
There is one thing even more vital to science than intelligent methods; and that is, the sincere desire to find out the truth, whatever it may be.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Mary και καλές συζητήσεις να έχουμε!

έχουμε και άλλους bilingual εδώ, και επίσης άλλους δυσλεκτικούς. Φονικό συνδυασμό άλλο δεν ξέρω αν έχουμε :) Σε πιο ηλίθιο τμήμα είσαι; :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
brennan
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2011 23:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Εφοσον δεν εχετε αλλο τετοιο φονικο συνδυασμο θα χαρω να πρωτοτυπισω 8-) . Δυστυχως για μενα (και οποιονδηποτε με θετικη σκεψη) ειμαι στο φι πι ψι ,αλλα που θα παει δυο χρονια εμειναν προκειμενου να το τελειωσω για να δωσω εξετασεις ωστε να μπω στην μοναδικη μου αγαπη,υπομονη :).
There is one thing even more vital to science than intelligent methods; and that is, the sincere desire to find out the truth, whatever it may be.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Μary
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

καλωσηρθες....
επειδη εισαι νεα και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου θα παρω το θαρρος να στο πω.

-γιατι χαραμιζεις τα καλυτερα σου χρονια σε ενα ηλιθιο κατα τη γνωμη σου και ασχετο με αυτο που θελεις να σπουδασεις πανεπιστημιακο τμημα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής Ψυχολογίας ; Ειναι αυτο θετικη σκεψη;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Γιατί μετά μπορεί να δώσει εξετάσεις και να μπεί στη (εξαιρετικά δύσκολη) σχολή που θέλει, ακόμα και σε δεύτερο η τρίτο έτος. Είναι πολύ καλή ιδέα αυτό που εφαρμόζει προκειμένου να πετύχει αυτό που θέλει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αληθεια ισχυει αυτο για τοσο ασχετες σχολες μεταξυ τους;
:think:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Οι εξετάσεις και η ύλη ορίζονται από την Σχολή Ιατρικής οπότε ναι. Βασικά δεν είμαι σίγουρος για το αν γράφονται στάνταρ με εξετάσεις η παίζει και αναγνώριση μαθημάτων (κ βαριέμαι να ψάχνω). Η mary θα μπορέσει να μας κατατοπίσει καλύτερα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Dyslexic και bilingual, reporting. Η δική μου δυσλεξία, όμως, αφορά το περιορισμένο λεξιλόγιο και τη χαμηλή ταχύτητα ανάγνωσης (ειδικά αν πρόκειται για χειρόγραφο κείμενο ή/και αν διαβάζω φωναχτά). Plus, πού και πού συγχέω κάποιες προθέσεις (πχ "καταχωρώ" vs "παραχωρώ") ή παραβιάζω κάποιους κανόνες συνοχικότητας της δομής των παραγράφων. Sorry που σου χαλάω τη μοναδικότητα, αλλά, από την άλλη, και εσύ χαλάς τη δική μου, so we're even.
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Λυπάμαι αλλα θα σας χαλάσω και εγώ την μοναδικότητα :P
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τη Μαίρη. Καλή επιτυχία στα σχέδιά σου, παρεμπιπτόντως. Τώρα τελευταία άρχισαν ν' αυξάνονται οι (εν δυνάμει, έστω) γιατροί, βλέπω.
Off Topic
Νοξ, τι ειν' αυτά που λες; ΕΣΥ δυσλεξικός; Μου φαίνεται απίστευτο, δεδομένου ότι η γραφή σου είναι πάντα, κατ' εμέ, άψογη.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
brennan
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2011 23:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστω πολυ για το θερμο καλωσορισμα !

Λοιπον για να σας διαφωτισω σε σχεση με τις κατατακτηριες, ο οποιοσδηποτε αποφοιτος ανωτατης η ανωτερης σχολης εχει το δικαιωμα να δωσει εξετασεις και να εισαχθει στο πρωτο εξαμηνο οποιασδηποτε σχολης επιθυμει,εφοσον βεβαια επιτυχει στις εξετασεις αυτες. Βεβαια αποφοιτοι σχολων που εχουν συναφη μαθηματα εισαγονται στο τριτο εξαμηνο , αυτο γινεται πχ αν εισαι αποφοιτος Οδοντιατρικης η Βιολογιας και επιτυχεις στις κατακτηριες της Ιατρικης με συνεπεια τα μαθηματα του πρωτου ετους να αναγνωριζονται αυτοματα . Απλως και στις δυο περιπτωσεις πρεπει να διαβασεις αρκετα ωστε να τα πας καλα στις εξετασεις αυτες, προσωπικα με βολευει καλυτερα καθως λογω διαφορων προβληματων οι πανελληνιες αυτη τη στιγμη are off the table .


Χαιρομαι φιλτατοι Nox και svoin που υπαρχουν και αλλα ατομα σε παρομοια κατασταση με εμενα, εγω απο την αλλη εχω προβλημα αναγραμματισμου , να παραλειπω σημεια στιξης και γραμματα, να ξεχναω να καταγραφω βημματα στις επιλυσεις εξισωσεων ενω τα γνωριζω και τα εχω ηδη επεξεργαστει στο μυαλο μου και αρκετα αλλα :D . Ελπιζω ομως στις πανελληνιες να μην εγραψε κανεις αλλος "ειναι συνδεδεμενα με covalent bond" και διαφορα αλλα παρομοια :geek: .
There is one thing even more vital to science than intelligent methods; and that is, the sincere desire to find out the truth, whatever it may be.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

brennan έγραψε:να παραλειπω σημεια στιξης
Εσύ τα πας μια χαρά (ως τώρα τουλάχιστον).
Κάποιοι άλλοι δεν ξέρω αν θα διορθωθούν... (δεν θέλω να προσβάλω, τυξ, αλλά όντως γίνεται κουραστική η ανάγνωση των γραφομένων σου)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσόρισες στο χώρο. Μην ανησυχείς για τα σημεία στίξης. :)
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς μας ήλθες και καλές συζητήσεις :D

Το username έχει να κάνει τίποτα με MarieBrennan και Clannad ?
Ή μήπως με την Temperance "Bones" Brennan? (λατρεμένη σειρά btw) ;)
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Την ίδια απορία είχα κι εγώ με τη Βέρα, από που βγαίνει το username.

Αν αισθάνεσαι αμήχανα για αυτά που γράφεις, μπορείς να εγκαταστήσεις ένα speller που θα σου επισημαίνει τα λάθη και θα προτείνει διορθώσεις.
Πάντως, μέχρι στιγμής, μια χαρά διαβάζονται όσα έχεις γράψει.


Καλωσόρισες, Μary.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία με τις σπουδές!
Bilingual κι εδώ αλλά όχι δυσλεκτικός. Απορία σε όσους το δήλωσαν: Σε τι γλώσσα σκέφτεστε;

Φίλος: Σε τι γλώσσα σκέφτεσαι;
Εγώ: Ε; Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ...
Φίλος: Ωραία. Σκέψου το τώρα.
Εγώ: Τι να σου πω. Νομίζω σκέφτομαι με εικόνες...
Φίλος: ΕΙΚΟΝΕΣ; WTF man?
Εγώ: Ε δε ξέρω. Έτσι νιώθω.
Φίλος: Εσύ και οι πρωτόγονοι man...
:lol: :oops:

Έχει νόημα η ερώτηση;
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Andy Chaoscrow έγραψε:Σε τι γλώσσα σκέφτεστε;
Και εμένα με έχουν ρωτήσει πάρα πολλοί αυτό, αλλά δεν ξέρω γιατί.
Θεωρούσα ότι όλοι οι άνθρωποι σκέφονται με συναρτήσεις, όχι με λέξεις.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
brennan
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 06 Απρ 2011 23:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ειχα σκεφτει ποτε την εγκατασταση speller περαν απο ατον αγγλικο που εχει ο chrome , ισως το κανω καποια στιγμη, ευχαριστω για την πληροφορια !

Ναι το username ειναι προς τιμην της Temperance Brennan , λατρευω την αντιστοιχη σειρα και τον τροπο με τον οποιο σκεφτεται η ηρωιδα και θεωρησα πως ταιριαζε στην περισταση .

Εγω προσωπικα σκεφτομαι κυριως αγγλικα και πολλες φορες με εικονες ακομη και οταν προκειται για ακρως θεωρητικα ζητηματα , το οποιο ειναι ενας μεγαλος πονοκεφαλος ιδιαιτερα στις εξετασεις.
There is one thing even more vital to science than intelligent methods; and that is, the sincere desire to find out the truth, whatever it may be.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ σκέφτομαι στα ελληνικά
Απάντηση