Δημοσκόπηση προσωπικής πορείας πίστης/αθεΐας

Ήσασταν θρήσκοι μικροί, πριν γινετε άθεοι?

Ήμουν θρήσκος-α, πίστευα σε θεό ή κάτι αντίστοιχο, όταν ημούν μικρής ηλικίας και τωρα ειμαι αθεος/αθρησκος(-η)
84
70%
Δεν ήμουν θρήσκος, δεν πίστευα σε κάτι σαν θεό ποτέ, και πριν και τωρα ειμαι αθεος/αθρησκος(-η)
35
29%
Ήμουν θρήσκος και πιστευα στο θεό, όπως και τώρα από μικρός (-η)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ήμουν άθεος/άθρησκος μικρός(-η) αλλά τώρα βρήκα πίστη στον θεό και πλέον είμαι θρήσκος
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 120
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Τείνω στο 1, χωρίς να με αντιπροσωπεύει. Διότι ως πολύ μικρός, το τέλος του σημερινού Γυμνασίου, (15-16 ) ότι μου 'διναν ως γνώση το 'πέρνα ως δεδομένο (ήταν και η χούντα στη μέση που δεν άφηνε κανένα περιθώριο να ακουστεί πλατιά δεύτερη φωνή) Άρα δεν τίθεται ως ερώτηση για μένα το «πίστευα»
Στα 19-20 μου όντας στην Αθήνα (73) για ένα χρόνο σε μια σχολή, δέχτηκα ολοκληρωτικά τότε την άποψη του ζωγράφου Θ. Πάντου, μου μας έκανε ένα μάθημα (Ιστορία του ενδύματος ή της τέχνης, δεν θυμάμαι καλά) χωρίς να το πολυψάξω, ότι ο Χριστός ως τα 30 περιπλανήθηκε Ανατολικά ως την Ινδία και στα μοναστήρια κοινότητες των Εσσαίων κλπ και κάτι αλλά τέτοια (ως σπέρματα γνώσης). Έκτοτε κατέρρευσε κάθε εποικοδόμημα που είχε στηθεί ερήμην μου 8-)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Darkchilde έγραψε:πίστευα σε ένα consciousness τύπου Force από Star Wars, ίσως λίγο πιο συνηδητοποιημένο...
Εγώ πάλι αυτό θα θεωρούσα ότι ταιριάζει στο 1, δηλαδή θεωρώ ότι είναι "κάτι σαν θεός". :think:
Κατανοώ και αυτό που λέει ο Πάτροκλος, οπότε τάσσομαι στο ότι αμφότεροι έχετε δίκιο, τρόπον τινά: αν μιλάμε για κάποιο είδος προσωπικού θεού, τότε η Darkchilde Ποτέ δεν υπήρξε κάτι τέτοιο — αλλιώς, όμως, όπως στην περίπτωση του παν(εν)θεϊσμού, τότε αλλάζει το πράγμα.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Βασικά ψήφισα το 2 αν και μένα δε με αντιπροσωπεύει εντελώς. Όσον αφορά το χριστιανισμό πότε δεν έφαγα το παραμύθι, αλλά μέχρι τα 12-13 είχα μια άισθηση του "θεου". Δηλαδή κάτι μη συγκεκριμένο "ανωτερη δύναμη" και τέτοια. Περισσότερο μου κάλυπτε τα επιστημονικά και φιλοσοφικά κενά θα έλεγα, που με ενοχλούσαν. Τώρα πάλι τα λατρεύω! Αν δεν υπήρχαν θα έμενα χωρίς δουλειά! :big-band:
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]TR16tQ-9xX8[/youtube]
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Το 1.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Το 1. Δεν πίστευα την βίβλο, κοροίδευα τες γιορτές και τες ιστορίες, αλλά πίστεα ότι υπήρχε θεός.
Σιγά σιγά σταμάτησα να πιστεύω και σε αυτό
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Συγγνώμη, οι δύο τελευταίες το κουμπάκι το πατήσατε; (για στατιστικούς λόγους)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν βάλατε την επιλογή που χαρακτηρίζει το 90+% των Ελλήνων όμως.

Δεν είμαι θρήσκος αλλά δεν με χαλάει και το ΧΟ στην ταυτότητα. Πάω 1 φορά το χρόνο στην εκκλησία την ανάσταση απέξω για να χαζέψω το νταβαντούρι και κάνω και το σταυρό μου όποτε βλέπω κάνα μαλάκα πολιτικό στην τηλεόραση. Είμαι ΧΟ στα χαρτιά. (όχι εγώ, το 90+%)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλή άποψη, βλακ. Ίσως θα 'πρεπε να την πεις στην απογραφή, ενδεχομένως λίγο πιο αναλυμένη.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή είναι η πραγματικότητα φίλε Τάσο. Ο περισσότερος κόσμος μπορεί να μην είναι Άθεος/Αγνωστικιστής αλλά δεν είναι και θρήσκος. Και αυτός είναι πιστεύω και ο κόσμος που θα έπρεπε να προσεγγίσει η ένωση γιατί τους θρήσκους δεν τους αλλάζεις ούτε και μπορείς να τους κάνεις να καταλάβουν. Αυτοί το έχουν ανάγκη.

Οι περισσότεροι όμως έχουν απλά μια πολύ επιφανειακή σχέση με την θρησκεία, και δεν συμπαθούν την εκκλησία γενικότερα. Σε αυτούς η ένωση μπορεί να βρει συμμάχους στους αγώνες της και να προωθήσει θέσεις χωρίς να γίνει φορτική, ενοχλητική και να εμπλακεί σε κόντρες.

Ποια απογραφή;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρόσφατο θέμα
Όσο γι' αυτούς που λες έχεις μεν δίκιο, αλλά αυτό το είδος είναι γενικά αδιάφορο. Άσε που κατά κανόνα πιστεύω ότι εξακολουθεί (και θα εξακολουθεί) να αυτοπροσδιορίζεται ως Χ.Ο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Αδιάφορο ως προς το θέμα πίστη και σύμβολα. Καθόλου αδιάφορο ως προς το θέμα εκκλησιαστική περιουσία, μισθοί παπάδων, κλπ.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:Συγγνώμη, οι δύο τελευταίες το κουμπάκι το πατήσατε; (για στατιστικούς λόγους)
yes mister :)
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ναι καλέ, το πατήσαμε το κουμπάκι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:oops: Καλά, βρε κορίτσια, μη βαράτε. Επειδή παρακολουθούσα τη στατιστική μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση. Γράψτε λάθος. Μπαααααααα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε::oops: Καλά, βρε κορίτσια, μη βαράτε. Επειδή παρακολουθούσα τη στατιστική μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση. Γράψτε λάθος. Μπαααααααα.
Καλά έκανες και ρώτησες, αλλά οι κυρίες έκαναν αυτό που θα κάνω κι εγώ: δηλώνουν εκ των υστέρων τι είχαν ήδη ψηφίσει (1 κι εγώ).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

ουδεποτε υπηρξα θρησκος και ποτε δεν ειχα καμια σχεση με την εκκλησια. ευτυχως μεγαλωσα με ανθρωπους (παππους- γιαγια) που παρα το οτι πιστευαν για τους τυπους το εκαναν μονο απο παραδοση και ουσιαστικα αρνουνταν ολο αυτο το παραμυθι. οι γονεις μου επισης μπορει να μην ειναι αθεοι αλλα αρνουνται την λογικη του χριστιανισμου, μαλλον αγνωστικιστες θα τους ελεγα.

η πρωτη μου "κοντρα" με τη θρησκεια ηταν οταν στο δημοτικο διαφωνουσα με τη δασκαλα για το οτι αλλα λεει η ιστορια (πχ υπαρξη δεινοσαυρων) και αλλα τα θρησκευτικα. φυσικα αποδεχθηκα την ιστορια που με τα χρονια αρχισε να μου προκαλλει ακομα μεγαλυτερο ενδιαφερον.

στο λυκειο πλεον ημουν σιγουρος οτι δεν πιστευω σε θεους και δαιμονες γιατι δεν υπαρχουν. τα τελευταια 3-4 χρονια ασχολουμε περισσοτερο, προσπαθωντας να καταλαβω οσο μπορω περισσοτερο την επιστημη. θεωρω οτι μαζι με την ιστορια μπορουν οχι μονο να διαψευσουν αλλα και να γελιοποιησουν καθε θρησκευτικη αηδια...
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Ελεγα το πατερ ημων καθε βραδυ πριν κοιμηθω κ ειχα μια εικονα της παναγιτσας κατω απ το μαξιλαρι μου. :dance:
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αουτς!
:lol: :lol: :lol: :lol:

Το θέμα είναι, μέχρι ποια ηλικία. Άλλο μέχρι τα 8, άλλο μέχρι τα 18...
(Θα μου πεις, εδώ άλλοι το κάνουν μέχρι τα 88).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εεεε, εγώ το έκανα αυτό μέχρι τα 18 Breadfan, θες να πεις κάτι;; :oops: : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση