ΑΘΕΙΣΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΟ INTERNET

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Όποια-ος φίλη-ος θέλει να έχει το εκπληκτικό βιβλίο Η ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ ΑΥΤΑΠΑΤΗ του RICHARD DAWKINS στα Ελληνικά σε αρχειο pdf και δεν το έχει, μπορεί να μου στείλει με προσωπικό μήνυμα το email του, για να του το στείλω.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
jimkama
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 19 Φεβ 2011 16:17
Όνομα Ιστότοπου: -

το πήρα το βιβλίο ευχάριστο σε κάποια φάση μετά την εξεταστική θα πέσει διάβασμα
Άβαταρ μέλους
snowboard
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011 19:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ για το βιβλιο.
Εχω την εντυπη αγγλικη εκδοση απο το αμαζον σε πολυ χαμηλη τιμη. Πραγματικα αξιζει.
Το ηθελα και στα ελληνικα για να το δωσω στον πατερα μου, αλλα με τις τιμες των ελληνικων βιβλιων καλυτερα σε pdf !
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Κυκλοφορεί και σε audio book όπου το διαβάζει ο ίδιος με τη γυναίκα του. Αρκετά απολαυστικό για τους multitaskers. Θα το βρείτε εύκολα με λίγο Googling...
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Τυχαία βρήκα μία σοβαρή (εκ πρώτης όψεως) μελέτη με τίτλο:
ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΑΙ
ΕΠΙ ΤΟΥ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ
ΥΠΟ ΤΟΥ
ΔΙΔΑΚΤΟΡΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΝΕΟΚΛΕΟΥΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΟΥ Μ. ΡΟΥΣΣΟΥ
TWIN CITIES (MINNEAPOLIS – SAINT PAUL), MINNESOTA, USA
2009


Πιστεύω ότι καλό είναι (αν όχι αναγκαίο) να την έχουμε όλοι υπόψην στην Ένωση και να τη μελετήσουμε στο βαθμό που μας ενδιαφέρει.Προσωπικά λίγες σελίδες πρόλαβα να διαβάσω(είναι πάνω από 750 σελίδες ). Υπάρχει σε αρχείο Word και μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να τη βρει εύκολα με αναζήτηση στο google, ή να μου τη ζητήσει για να του τη στείλω με email.
Το αποτέλεσμά που προκύπτει για το Διδάκτορα, κατόπιν εκτεταμένης μελέτης του συνοψίζεται ως εξής:
«Ιστορικώς ο Χριστιανισμός ήταν η μεγαλύτερη συμφορά που συνέβη μέχρις στιγμής στην ιστορία του ανθρώπου. Το χειρότερο κακό και η πιο φρικιαστική μάστιγα που στηρίζεται σε ένα φρικώδες, ανόητο και άχρηστο βιβλίο, την Εβραιοχριστιανική Βίβλο. Εκτός από ολίγες γνωστές ηθικές εντολές, τις οποίες επανέλαβε, (για να είμαστε πιο ακριβείς, αντέγραψε, χωρίς να αναφέρει την πηγή,) η θεολογία του είναι, πλαστή, τεχνητή, αντιφατική, ανόητη και λανθασμένη. Άκρως επικίνδυνη και καταστροφική τόσο για το άτομο ως μονάδα όσο και για την κοινωνία ως σύνολο! Ο Ιησούς Χριστός των Ευαγγελίων και του Παύλου αποδεικνύεται πλήρως διά των κριτηρίων της ιστορικής επιστήμης ότι είναι μια αλλοπρόσαλλη και αντιφατική μυθολογία!».
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Υπάρχει και στο scridb αυτή η μελέτη, μπορείς να την αγοράσεις και από την σελίδα του συγγραφέα. Τώρα κατά πόσο είναι σοβαρή, αφήνεται σαν άσκηση στον αναγνώστη...
Off Topic
Και δεν μου αρέσει που τονίζεται (όχι εσύ προσωπικά zab) το "Διδάκτορας" λες και σημαίνει κάτι. Δεν είναι διδάκτορας θρησκειολογίας ή ιστορίας, μαθηματικός είναι...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
snowboard
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011 19:18
Όνομα Ιστότοπου: -

zab έγραψε:Τυχαία βρήκα μία σοβαρή (εκ πρώτης όψεως) μελέτη με τίτλο:
ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΑΙ
ΕΠΙ ΤΟΥ
ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ
ΥΠΟ ΤΟΥ
ΔΙΔΑΚΤΟΡΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΝΕΟΚΛΕΟΥΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΟΥ Μ. ΡΟΥΣΣΟΥ
TWIN CITIES (MINNEAPOLIS – SAINT PAUL), MINNESOTA, USA
2009


Πιστεύω ότι καλό είναι (αν όχι αναγκαίο) να την έχουμε όλοι υπόψην στην Ένωση και να τη μελετήσουμε στο βαθμό που μας ενδιαφέρει.Προσωπικά λίγες σελίδες πρόλαβα να διαβάσω(είναι πάνω από 750 σελίδες ). Υπάρχει σε αρχείο Word και μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να τη βρει εύκολα με αναζήτηση στο google, ή να μου τη ζητήσει για να του τη στείλω με email.
Το αποτέλεσμά που προκύπτει για το Διδάκτορα, κατόπιν εκτεταμένης μελέτης του συνοψίζεται ως εξής:
«Ιστορικώς ο Χριστιανισμός ήταν η μεγαλύτερη συμφορά που συνέβη μέχρις στιγμής στην ιστορία του ανθρώπου. Το χειρότερο κακό και η πιο φρικιαστική μάστιγα που στηρίζεται σε ένα φρικώδες, ανόητο και άχρηστο βιβλίο, την Εβραιοχριστιανική Βίβλο. Εκτός από ολίγες γνωστές ηθικές εντολές, τις οποίες επανέλαβε, (για να είμαστε πιο ακριβείς, αντέγραψε, χωρίς να αναφέρει την πηγή,) η θεολογία του είναι, πλαστή, τεχνητή, αντιφατική, ανόητη και λανθασμένη. Άκρως επικίνδυνη και καταστροφική τόσο για το άτομο ως μονάδα όσο και για την κοινωνία ως σύνολο! Ο Ιησούς Χριστός των Ευαγγελίων και του Παύλου αποδεικνύεται πλήρως διά των κριτηρίων της ιστορικής επιστήμης ότι είναι μια αλλοπρόσαλλη και αντιφατική μυθολογία!».
Στον ιδιο ιστοχωρο υπαρχει και αυτο "ΣΚΕΛΕΤΟΙ ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΤΗΚΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΜΥΚΗΝΩΝ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2009 ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΡΥΦΤΗΚΑΝ."
Και μαλιστα ο προσωπικος φιλος του ΔΙΔΑΚΤΟΡΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΝΕΟΚΛΕΟΥΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΟΥ Μ. ΡΟΥΣΣΟΥ Γιάννης Φραγκούλης αναφερει χαρακτηριστικα "Οι αριστερές φωτογραφίες είναι αυθεντικές, τις έχω επεξεργαστεί με κορυφαίο πρόγραμμα δημιουργίας γραφικών"
http://www.hellasforever.gr/arthrapopseis.html
Οποτε εχω τις αμφιβολιες μου ως προς τον διδακτορα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

snowboard έγραψε:Στον ιδιο ιστοχωρο υπαρχει και αυτο "ΣΚΕΛΕΤΟΙ ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΤΗΚΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΜΥΚΗΝΩΝ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2009 ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΡΥΦΤΗΚΑΝ."
Και μαλιστα ο προσωπικος φιλος του ΔΙΔΑΚΤΟΡΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΝΕΟΚΛΕΟΥΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΟΥ Μ. ΡΟΥΣΣΟΥ Γιάννης Φραγκούλης αναφερει χαρακτηριστικα "Οι αριστερές φωτογραφίες είναι αυθεντικές, τις έχω επεξεργαστεί με κορυφαίο πρόγραμμα δημιουργίας γραφικών.
Είναι λυπηρό (το να διαπιστώνεις πόσοι ευκολόπιστοι περιδιαβαίνουν το ιντερνέ), το μισό worth1000 έχει αποτελέσει βάση για hoaxes.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

snowboard έγραψε:
Στον ιδιο ιστοχωρο υπαρχει και αυτο "ΣΚΕΛΕΤΟΙ ΤΩΝ ΓΙΓΑΝΤΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΤΗΚΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΜΥΚΗΝΩΝ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2009 ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΡΥΦΤΗΚΑΝ."
Και μαλιστα ο προσωπικος φιλος του ΔΙΔΑΚΤΟΡΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ ΝΕΟΚΛΕΟΥΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΟΥ Μ. ΡΟΥΣΣΟΥ Γιάννης Φραγκούλης αναφερει χαρακτηριστικα "Οι αριστερές φωτογραφίες είναι αυθεντικές, τις έχω επεξεργαστεί με κορυφαίο πρόγραμμα δημιουργίας γραφικών"
http://www.hellasforever.gr/arthrapopseis.html
Οποτε εχω τις αμφιβολιες μου ως προς τον διδακτορα.
Έχεις απόλυτο δίκιο snowboard που τηρείς αμφιβολίες ως προς τον διδάκτορα Νεοκλέους αλλιώς δε θα ήσουν άθεος. Επίφυλάξεις τηρώ και εγώ, καθώς τυχαία είδα τη μελέτη του δ. Νοεκλέους (την οποία προφανώς λόγω υπερβολικά μεγάλου αριθμού σελίδων δεν έχω διαβάσει και μόνο αποσπάσματα της έχω το χρόνο να διαβάσω) και φυσικά δεν ξέρω τίποτα για αυτόν. Όντως αυτά που γράφει ο Γιάννης Φραγκούλης (ο φίλος του δ. Νεοκλέους) στο συγκεκριμένο άρθρο περί: ''ανακάλυψης σκελετών γιγάντων κλπ'' είναι γελοία και δεν μπορεί να τα δεχθεί ένας σοβαρός άνθρωπος, αλλά το ότι ένας φίλος του δ. Νεοκλέους έγραψε κάτι τόσο εξωπραγματικό και αναληθοφανές, δεν κάνει αυτόματα και το έργο του δ. Νεοκλέους αναξιόπιστο, όπως δε σημαίνει ότι είναι αναξιόπιστος και ο Μ. Καλόπουλος επειδή Φραγκούλης τον αγκαλιάζει (ως κολλητός του) σε μία φωτογραφία (δες στο http://www.hellasforever.gr/index.html). Επίσης δεν πρέπει να μας διαφεύγει το γεγονός ότι sfrang (όποιος δεν τον ξέρει είναι εύκολο να μάθει ποιός είναι και δεν νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς εδώ στο φόρουμ τη σοβαρότητα του) από την εν λόγω μελέτη του δ. Νεοκλέους (δες http://sfrang.blogspot.com/2010/02/blog-post_23.html) πήρε αποσπάσματα και τα δημοσίευσε στο blog του,για θέμα που αφορά τις αντιφάσεις, ασυναρτησίες και αθλιότητες που περιέχονται στη βίβλο.Οπότε ας μη βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα για τη μελέτη δ. Νεοκλέους, θα μπορέσουμε να πούμε περισσότερα όταν διαβάσουμε την μελέτη του ή αν μάθουμε στην πορεία περισσότερα πράγματα γι΄ αυτόν από κάποια μέλη που κάτι παραπάνω ξέρουν.
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

The worst part? These "genuine photos" are very well known for being... "shopped." (As in, edited.) :roll:

P.S.: The silly bugger edited his document! :lol: Check this, on page 6: http://www.hellasforever.gr/pdf&wordfiles/xroniko.pdf
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Το βίντεο που έχει πάντως στο Pdf παραπάνω είναι ψεύτικα σίγουρα. Τα διάφορα υλικά που καμπυλώνουν το φως δεν δουλεύουν έτσι όπως περιγράφει.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
zab
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2010 10:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή βλέπω ότι ξεφύγατε τελείως από το θέμα που ξεκίνησα, θα σας ακολουθήσω στον κατήφορο που πήρατε λέγοντας σας ότι υπάρχουν καταστάσεις τερατολογίας χειρότερες ακόμη και από αυτήν του Γιάννη Φραγκούλη. :character-ariel: :lol:
Δείτε το παρακάτω
http://pisoapothnkoyrtina.blogspot.com/ ... 10_06.html
«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα... Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία»!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Το βίντεο που έχει πάντως στο Pdf παραπάνω είναι ψεύτικα σίγουρα. Τα διάφορα υλικά που καμπυλώνουν το φως δεν δουλεύουν έτσι όπως περιγράφει.
Δεν είναι μόνον αυτό!

Πρώτον, τα αποτελέσματα που απεικονίζονται στα φτιάχνω κι εγώ με οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας video υπάρχει εδώ και μερικές δεκαετίες (εκεί βασίζεται και το bluescreen).

Επίσης, το τελευταίο μέρος (με το σκελετό) δε βγάζει καν νόημα για ένα υλικό το οποιο απλά θα άφηνε παρείχε τέλειο camouflage... Έλεος, με τους βλάκες που τα πιστέουν αυτά...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση