Άθεοι! Γαμώ το Χριστό σας!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εγώ τον κατασυμπάθησα, έχει πολύ γέλιο ο τύπος. Και βρε αριστοτέλη έλα, δεν λέει να παρεξηγούμαστε χωρίς λόγο. Δεν έβρισε όλους τους άθεους, μια παρατήρηση έκανε για κάποιους - και δεν έπεσε και πολύ έξω. Άλλωστε λάθη όλοι κάνουμε, κι εγώ σίγουρα έχω προσεγγίσει θέματα με λανθασμένο τρόπο κι έχω μπλεχτεί σε ανούσιες συζητήσεις στο ίντερνετ, αλλά αφενός αυτό δεν σημαίνει πως όλες οι συζητήσεις είναι ανούσιες ούτε πως θα πάρω προσωπικά το χιούμορ του άλλου και θα παρεξηγηθώ. Λίγη κριτική ποτέ δεν έβλαψε κανέναν ;)

ΥΓ. Με κάτι φίλους που ακούνε metal ψάχνουμε να βρούμε σε ποιες κατηγορίες από αυτές που αναφέρει σε κάποιο άλλο άρθρο ανήκουμε :p
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

τα σχόλια για το αβατάρ της Ιοκάστης μεταφέρθηκαν στο νήμα "Ιοκάστη" στα "εκτός θέματος"-"αυτοσυστηθείτε".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:η νεα μοδα ειναι ο καθε ενας να ανοιγει ενα σαιτ και να λεει οτι του ερθει, ο συγκεκριμενος πρεπει να ηπιε παρα πολλα οταν εγραφε τετια αρθα σαν αυτο και τον δινουμε αξια με το να ασχολιομαστε, μα πρωτα απο ολα μας βριζει και μας ειρωνευεται, οκ μαστορα αλλα πες μας τελικα τι πινεις και δε μας δινεις?
Έχει ένα δίκιο εδώ που τα λέμε, πολλοί φανατίζονται, και ο φανατισμός κάθε είδους είναι άσχημο φαινόμενο.
Δεν σημαίνει ότι επειδή "έβρισε" (σε εισαγωγικά πάντα) έχοντας κάποιους ανθρώπους στο μυαλό του δεν συμφωνούμε με τίποτα απ'όσα είπε :)

Εγώ προσωπικά, βρίσκω ωραίο το κειμενάκι xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Ανέκαθεν γνώριζα βαθιά μέσα μου πως δεν είμαι ο πιο αστείος άνθρωπος στον κόσμο.I mean,ok man,the only reason chicks would go out with u,is coz u are the "funny man".Αλλά πάντοτε είχα υπ'όψιν μου,πως θα βρεθεί κάποιος καυστικότερος από 'μένα.Ποτέ δεν περίμενα όμως ΤΕΤΟΙΑ διαφορά.Νιώθω μικρός...σχεδόν ερασιτέχνης.Damn guyz,u created a monster by lettin' me see this blog...όχι απλά είναι πιο αστείος από 'μένα,αλλά με άφησε έτη φωτός πίσω!!!Now I'm pissed... :evil:
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά χαλάρωσε..
Ο τύπος είναι κακή αντιγραφή.
Το προσπαθεί πολύ αλλα κάτι δε του βγαίνει καλα.
Και το να μιλάς μισά αγγλικά σε κάνει σπαστικό, δεν δίνει στυλ :P
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

kmellos έγραψε:Ο τύπος είναι κακή αντιγραφή...
Nαι,ναι ξέρουμε,του Maddox.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
kmellos έγραψε:Ο τύπος είναι κακή αντιγραφή...
Nαι,ναι ξέρουμε,του Maddox.
Α ωραιος ρε παλικάρι και τον έψαχνα γιατι τον ειχα πετυχει πριν χρόνια.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Ανέκαθεν γνώριζα βαθιά μέσα μου πως δεν είμαι ο πιο αστείος άνθρωπος στον κόσμο.I mean,ok man,the only reason chicks would go out with u,is coz u are the "funny man".Αλλά πάντοτε είχα υπ'όψιν μου,πως θα βρεθεί κάποιος καυστικότερος από 'μένα.Ποτέ δεν περίμενα όμως ΤΕΤΟΙΑ διαφορά.Νιώθω μικρός...σχεδόν ερασιτέχνης.Damn guyz,u created a monster by lettin' me see this blog...όχι απλά είναι πιο αστείος από 'μένα,αλλά με άφησε έτη φωτός πίσω!!!Now I'm pissed... :evil:
Νah, yar good, for srsly. :piano:
Έχεις blog; Άντε δώσε λινκ να δω τι αξίζεις (από χιούμορ εννοώ και ofc δεν είμαι μόνο εγώ που θα κρίνω :ugeek: )
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Λουκρητία έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Ανέκαθεν γνώριζα βαθιά μέσα μου πως δεν είμαι ο πιο αστείος άνθρωπος στον κόσμο.I mean,ok man,the only reason chicks would go out with u,is coz u are the "funny man".Αλλά πάντοτε είχα υπ'όψιν μου,πως θα βρεθεί κάποιος καυστικότερος από 'μένα.Ποτέ δεν περίμενα όμως ΤΕΤΟΙΑ διαφορά.Νιώθω μικρός...σχεδόν ερασιτέχνης.Damn guyz,u created a monster by lettin' me see this blog...όχι απλά είναι πιο αστείος από 'μένα,αλλά με άφησε έτη φωτός πίσω!!!Now I'm pissed... :evil:
Νah, yar good, for srsly. :piano:
Έχεις blog; Άντε δώσε λινκ να δω τι αξίζεις (από χιούμορ εννοώ και ofc δεν είμαι μόνο εγώ που θα κρίνω :ugeek: )
Blog?Lol...αυτό δε δείχνει κάτι!Ο κάθε μπαγλαμάς μπορεί να κάτσει σκεφτόμενος 5 ώρες κάτι αστείο,ώσπου τελικά να γράψει κάτι,και αφού κλέψει και άλλες 10 ατάκες από φίλους του,απροβλημάτιστος,διότι κανένας απ'τους φίλους του δε θα σπαταλήσει το χρόνο του για να επισκεφτεί το ελεεινό και τρισάθλιο blog του εν λόγω λεβιέ,ώστε να δει την ξεδιάντροπη καπήλευση ξένων ατακών στην οποία αυτός επιδίδεται,αλλά και να το κάνει,απλώς θα του ρίξει φάπες,πράγμα ανεκτό,δεδομένου ότι όπως και να έχει οι φίλοι του πάντα του ρίχνουν φάπες.Το χιούμορ πρέπει να βγαίνει πηγιαίο,στη στιγμή...η σωστή ατάκα έχει φύγει στο επόμενο amptosecond που ο άλλος πέταξε την μαλακία,έτσι είναι ο σαρκασμός,όχι η e-ιρωνία του κάθε μαλακομαλάκα.
Δεν έχω λεπόν...έχω όμως κάτι βίντεο,κοίτα το κανάλι μου στο yt (www.youtube.com/user/JudgeDred13) μερικά είναι χιουμοριστικά.

ΥΓ:Δεν γράφω αγγλικά επειδή δίνουν στυλ...αλλά επειδή πάντοτε βρίσκεται κάποιος μπούλης να σχολιάσει the fact that I overuse foreign phrases. ;-)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε: Blog?Lol...αυτό δε δείχνει κάτι!Ο κάθε μπαγλαμάς μπορεί να κάτσει σκεφτόμενος 5 ώρες κάτι αστείο,ώσπου τελικά να γράψει κάτι,και αφού κλέψει και άλλες 10 ατάκες από φίλους του,απροβλημάτιστος,διότι κανένας απ'τους φίλους του δε θα σπαταλήσει το χρόνο του για να επισκεφτεί το ελεεινό και τρισάθλιο blog του εν λόγω λεβιέ,ώστε να δει την ξεδιάντροπη καπήλευση ξένων ατακών στην οποία αυτός επιδίδεται,αλλά και να το κάνει,απλώς θα του ρίξει φάπες,πράγμα ανεκτό,δεδομένου ότι όπως και να έχει οι φίλοι του πάντα του ρίχνουν φάπες.Το χιούμορ πρέπει να βγαίνει πηγιαίο,στη στιγμή...η σωστή ατάκα έχει φύγει στο επόμενο amptosecond που ο άλλος πέταξε την μαλακία,έτσι είναι ο σαρκασμός,όχι η e-ιρωνία του κάθε μαλακομαλάκα.
Για τον faeenamalaka μιλάς; κλεβει αβέρτα κ αυτός..
L3o ΧΞΣ έγραψε:ΥΓ:Δεν γράφω αγγλικά επειδή δίνουν στυλ...αλλά επειδή πάντοτε βρίσκεται κάποιος μπούλης να σχολιάσει the fact that I overuse foreign phrases. ;-)
Αν και δεν γινεται να είναι αυτός ο λόγος για τον οποίο το κάνεις, θα το συνεχίσω και θα πω οτι δεν σχολίασα το fact αλλα το style σου. Οι foreign phrases που χρησιμοποίησες έχουν ενα συγκερκιμένο style. Αρκετά hollywoodιανό θα έλεγα.. Youknowramean?
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πως το παίζουμε το αμερικάνικο και το εγγλέζικο εδώ μέσα... και μην μου πει κανείς ότι είναι το ίδιο. Οταν είμαι σε εγγλέζικο φόρουμ γράφω "She does pavement", ενώ στο αμερικάνικο γράφω "She does sidewalk" :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:ΥΓ:Δεν γράφω αγγλικά επειδή δίνουν στυλ...αλλά επειδή πάντοτε βρίσκεται κάποιος μπούλης να σχολιάσει the fact that I overuse foreign phrases. ;-)
Αν και δεν γινεται να είναι αυτός ο λόγος για τον οποίο το κάνεις, θα το συνεχίσω και θα πω οτι δεν σχολίασα το fact αλλα το style σου. Οι foreign phrases που χρησιμοποίησες έχουν ενα συγκερκιμένο style. Αρκετά hollywoodιανό θα έλεγα.. Youknowramean?[/quote]

Everybody goes to...Hollywood...;-)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπέρδεγουέι..

Αγιοξύλο και παπαριές :P ατακες σαν αυτη στο 0:16 δεν εχουν:
[youtube]eSTZW9VvoYE[/youtube]

Μαγκες τουμπεεεκααααααααα
χΑΟΧΥΑΧΟυαχΟΑΥχ

Ελα και το σχετιζόμενο με τον λεπα
[youtube]NIVRLHzUeck[/youtube]
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

L3o ΧΞΣ έγραψε:Το χιούμορ πρέπει να βγαίνει πηγιαίο,στη στιγμή...η σωστή ατάκα έχει φύγει στο επόμενο amptosecond που ο άλλος πέταξε την μαλακία,έτσι είναι ο σαρκασμός...
(μ'αρέσει ο ορισμός)...at the right time, at the right place...its the mental animal roaring.

L3o ΧΞΣ έγραψε:ΥΓ:Δεν γράφω αγγλικά επειδή δίνουν στυλ...αλλά επειδή ...δίνουν στυλ
sorry...just dotting the eyes and crossing the teas. :D
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Παίδες,μιας και πολλοί από 'δω μέσα ακούμε metal,το ψήνετε να κάνουμε μια ψηφοφορία σχετικά με το ποια είναι η καλύτερη κατηγορία μεταλά,απ'αυτές που προτείνει ο monsieur στο blog?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

666, δεν χρειάζεται να κάνεις ψηφοφορία ωστε να συμφωνήσουν οι άλλοι να γίνει ψηφοφορία.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να κάνεις ψηφοφορία με θέμα "να γίνει ψηφοφορία αν πρέπει να γίνει ψηφοφορία για τους μεταλάδες". Ας μην κάνω επαγωγική προέκταση...
...just do it...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:666, δεν χρειάζεται να κάνεις ψηφοφορία ωστε να συμφωνήσουν οι άλλοι να γίνει ψηφοφορία.
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να κάνεις ψηφοφορία με θέμα "να γίνει ψηφοφορία αν πρέπει να γίνει ψηφοφορία για τους μεταλάδες". Ας μην κάνω επαγωγική προέκταση...
...just do it...
Αμοιβαία επαγωγή,ή αυτεπαγωγή?Κατ'αρχάς,μιλάμε για εναλασσόμενη τάση,right? : brrr :
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ έγραψε:Αμοιβαία επαγωγή,ή αυτεπαγωγή?Κατ'αρχάς,μιλάμε για εναλασσόμενη τάση,right? : brrr :
Τρικυμία στο κρανίο σου => κύματα => ημιτονοειδής κίνηση => εναλλασσόμενη... RIGHT !! : brrr : : brrr : : brrr :
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Χαχαχαχα, ο τύπος είναι αστείος, αλλά δε μου αρέσουν εντέλει οι απόψεις του και το στυλάκι. Αυτό βέβαια δε με αποτρέπει από το να απολάυσω αυτό εδώ από το κομμάτι για τους 'τσιβάτους και μπαφάτους'
Στα κενά μεταξύ των διακοπών και του αραλικιού, ο τζιβάτος θα πιάνει μια καινούργια ηλίθια ασχολία σε εβδομαδιαία βάση. Κάθε φορά θα πορώνεται με το νέο πράγμα που "μαθαίνει" και κάθε φορά θα το παρατάει πιο γρήγορα κι απ' την Κάρι Μπράντσω. Ανά πάσα στιγμή, ο τζιβάτος μαθαίνει ερασιτεχνικό θέατρο, βιόλα, Ρώσικα, καποέιρα, γλώσσα των κωφάλαλων, μονόκυκλο, δημιουργική γραφή, φλαμένγκο και κατασκευή γλυπτών από παλιά κουτάκια Sprite. Από μουσική προσπαθεί να είναι όσο πιο ευρηματικός γίνεται. Έχει κάποιες σταθερές όπως Θανάσης, Σωκράτης Μάλαμας, Ψαραντώνης και Bob Marley, αλλά όσο μεγαλώνει, τόσο πιο περίεργος καταντάει. Στα 18-19 του ξεκινάει με τζαζ, φανκ, σόουλ και άλλα παρόμοια είδη που τον κάνουν να αισθάνεται ακόμα πιο μαύρος απ' ότι νομίζει πως είναι. Σταδιακά όμως τη χάνει τη μπάλα: Εντίτ Πιάφ, Σκανδιναβικό swing-hop, Θιβετιανοί ψαλμοί και Φιούζιον Λάτιν με Ταμ-Ταμ.
Χεχεχεχεχ

O Cenobite έχει δίκιο πιστεύω στ ασχόλιά του όχι μόνο γιατι αν γίνεσαι φορτικός χάνεις το παιχνίδι της πειθούς, αλλά και γιατί κάποιοι άνθρωποι, απλά δε μπρούν να ζήσουν χωρίς θεο. Συζητώντας δηλαδή επίμονα καποιες φορές με κάποιον πιστό [το τράβαγε φυσικά ο οργανισμός του για μου κάτσει και μένα να τον σκοτίσω] έχει τύχει κάποιες φορές να καταλήξει να τον αναγκάσω να πει με μισή καρδιά, σχεδόν στεναχωρημένος και αδύναμος κατι σαν "Ε, το έχω ανάγκη ρε φιλε να το πιστεύω". Για μένα η συζήτηση τότε σταματάει μπροστά στην αφοπλιστική ειλικρίνεια του ανθρώπου. Του δίνω εύσημα και σταματαω.

....

χαχα όντως τα σχόλια από τους μεταλάδες είναι όλα τα λεφτά!! :D :D
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: Όντως πολύ αστείο, όπως και το περί μεταλλάδων, αλλά και της αύξησης του πληθυσμού. Σοβαρά όμως, κι όσον αφορά τη στάση κάποιων από μας και αν και κατά πόσο γινόμαστε κι εμείς φορτικοί, δίνοντας την εντύπωση ότι προσπαθούμε να προσηλυτίσουμε, έχω ήδη τοποθετηθεί σε άλλο θέμα του forum και θέτω ένα παράδειγμα: Κάποιος από ευρύτερη παρέα μου είναι παπαδοπαίδι και φανατικός ορθόδοξος (νηστείες 40Χ3, ανάγνωση αγίων κ.ο.κ.), είχαμε βρεθεί αρκετές φορές στο παρελθόν για ρετσίνα κ.λπ. και συνεχώς έβρισκε ευκαιρίες να εκθειάζει τα της πίστης του, τους γνωστούς του ιερείς κ.λπ. χωρίς ποτέ να του πω οτιδήποτε, θεωρώντας ότι, μέχρι την τελευταία συνάντησή μας, μπορεί να μην ήξερε καν ότι είμαι άθεος. Ε, την τελευταία φορά δεν κρατήθηκα, κι αντέταξα κι εγώ τα επιχειρήματά μου (παρεμπιπτώντος άκουσα και το καταπληκτικό επιχείρημα πως τα τρία κομάτια στα οποία λυγίζουν τα δάχτυλα των χεριών μας και οι βραχίονές μας είναι αποδείξεις του τριαδικού θεού). Αν αυτό με κάνει προσηλυτιστή, τι να πω; Όλοι όμως σε κάποια σημεία κυριολεκτικά "σκάμε" αν δε μιλήσουμε, ακόμη πιστεύω κι ο φίλος μας ο Mikeius.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση