Οι άθεοι ξέρουν πιο πολλά για τη θρησκεία από τους θρήσκους

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε: Πολλώ δε μάλλον η εντελώς ατυχώς αναφερθείσα από μέρους σου παλαιά διαθήκη, η οποία για κάθε σοβαρό ερευνητή αποτελεί και το χαρακτηριστικότερο κείμενο που καταδεικνύει απερίφραστα και ξεκάθαρα πόσο εγκληματίας, απάνθρωπος κ.λπ. κ.λπ. είναι ο ανύπαρκτος αυτός θεός που κατασκεύασε ο δόλιος Αβραάμ. Παραθέτω εξάλλου και το σχετικό σχόλιο της συνέντευξης του νομπελίστα Πορτογάλλου συγγραφέα Ζοζέ Σαραμάγκου: "Τέτοιος λαός, τέτοιος θεός..."
Γεια σου Τάσο, καλώς ήρθες!
Ο Ορθόδοξος δεν μπορεί να σου απαντήσει διότι άνοιξε διπλό λογαριασμό και αποκλείστηκε. Θα ήθελα ωστόσο να πω ότι η Παλιά Διαθήκη και ο Θεός που περιγράφει δεν έχουν καμιά σχέση με τον Θεό που πιστεύουν οι χριστιανοί και αδίκως την κατηγορείτε και την κατατρέχετε. Ο Καλόπουλος δεν γράφει τίποτα σοβαρό και αν ο παραπάνω συγγραφέας πράγματι είπε ότι αναφέρεις, διερωτώμαι τι βραβείο του έδωσαν.

Η Παλαιά Διαθήκη δεν επιβλήθηκε στους χριστιανούς. Ήταν η μόνη επιλογή που είχαν για να αποκτήσουν Θεό δημιουργό.
Στραφείτε εναντίον εκείνων που έκαναν την επιλογή και όχι εναντίον των κειμένων.

Αυτά τα επαναλαμβάνω σε κάθε ευκαιρία για να μην θεωρηθεί ότι οι άθεοι, χωρίς εξαίρεση, δεν σέβονται τα αρχαία κείμενα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Αυτά τα επαναλαμβάνω σε κάθε ευκαιρία για να μην θεωρηθεί ότι οι άθεοι, χωρίς εξαίρεση, δεν σέβονται τα αρχαία κείμενα.
Αυτά τα επαναλαμβάνεις σε κάθε ευκαιρία κατά παράβαση των κανονισμών του φόρουμ.
It is by will alone I set my mind in motion.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Off Topic
Κύριε Τ, please be more specific!
O κανονισμός δεν νομίζω ότι μου απαγορεύει σε κάθε περίπτωση που παρουσιάζεται να υπερασπίζομαι τα κείμενα ή να εναντιώνομαι σε αντιλήψεις… εβραιοφαγικές.
Είναι γεγονός ότι η θεωρία που έχω αναπτύξει άπτεται όλων των θεμάτων με τα οποία σχετίζεται η θρησκεία και η αθεΐα, αλλά από μόνο του δεν αποδεικνύει ότι σκοπός μου είναι πάντα να φέρω την κουβέντα στη θεωρία μου.
Αν σχολίαζε κάποιος άλλος το απόφθεγμα "Τέτοιος λαός, τέτοιος θεός...", δεν θα το έκανα εγώ.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Αν σχολίαζε κάποιος άλλος το απόφθεγμα "Τέτοιος λαός, τέτοιος θεός...", δεν θα το έκανα εγώ.
Ομολογουμένως, το απόφθευγμα φαίνεται τελείως αντισημιτικό, αλλά να κάνω μια ένσταση: δεν αληθεύει ότι οι ιδιαιτερότητες των διαφόρων λαών διαμορφώνουν και μέρος, τουλάχιστον, των «πιστεύω» τους;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Ομολογουμένως, το απόφθευγμα φαίνεται τελείως αντισημιτικό, αλλά να κάνω μια ένσταση: δεν αληθεύει ότι οι ιδιαιτερότητες των διαφόρων λαών διαμορφώνουν και μέρος, τουλάχιστον, των «πιστεύω» τους;
Σύμφωνοι! Όταν όμως η συμπεριφορά του λαού κρίνεται από τον τρόπο που περιγράφει τον Θεό του, γίνεται φανερό ότι ο σχολιάζων είναι προκατειλημμένος αφού όλοι οι αρχαίοι λαοί περιγράφουν θεούς αισχρούς.
Το συμπέρασμα δηλαδή είναι προϊόν άγνοιας. Υπήρξαν λαοί των οποίων οι γυναίκες της αριστοκρατίας εκπορνεύονταν για την τιμήσουν την Αφροδίτη. Τι θα πούμε; Τέτοια θεά που είχαν τέτοιοι έκφυλοι διεστραμμένοι ήταν;

Πρέπει να προσφέρουμε αθεϊστική παιδεία, φίλε Τ, γι αυτό άσε με να εκπληρώσω το έργο για το οποίο ο καλός Θεούλης με έστειλε στη γη :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Θα ήθελα ωστόσο να πω ότι η Παλιά Διαθήκη και ο Θεός που περιγράφει δεν έχουν καμιά σχέση με τον Θεό που πιστεύουν οι χριστιανοί και αδίκως την κατηγορείτε και την κατατρέχετε.
Η Παλαιά Διαθήκη δεν επιβλήθηκε στους χριστιανούς. Ήταν η μόνη επιλογή που είχαν για να αποκτήσουν Θεό δημιουργό.
Στραφείτε εναντίον εκείνων που έκαναν την επιλογή και όχι εναντίον των κειμένων.

Αυτά τα επαναλαμβάνω σε κάθε ευκαιρία για να μην θεωρηθεί ότι οι άθεοι, χωρίς εξαίρεση, δεν σέβονται τα αρχαία κείμενα.
Διαβάζω και ξαναδιαβάζω, και δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου τι εννοείς. Ανάλυσέ τα πρόταση προς πρόταση. Όσο για το μεγάλο Ζοζέ, η απάντησή του αφορούσε τη στάση των Ισραηλινών με τους Παλαιστήνιους. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας ξενίζει. Δείτε τι έγινε πρόσφατα με τα πλοία που θα πήγαιναν τη βοήθεια. Κι εμένα δε μ' αρέσει να γενικεύω και να κρίνω συνολικά κάθε λαό, όμως δεν το βρίσκω ντροπή να παρατηρήσω ότι η μόνη προσφορά των Εβραίων στον παγκόσμιο πολιτισμό υπήρξε η Αβρααμική θρησκεία και ο σκοταδισμός που την ακολούθησε. Δέστε το ως εξής: Πώς θα νιώθαμε εμείς αν αύριο ερχόταν εδώ στην Ελλάδα ένας λαός και μας έλεγε να σηκωθούμε να φύγουμε από δω, γιατί αυτόν το χώρο τους τον έταξε ο θεός τους. Τόσο λάθος το έχω καταλάβει;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: η Παλιά Διαθήκη και ο Θεός που περιγράφει δεν έχουν καμιά σχέση με τον Θεό που πιστεύουν οι χριστιανοί και αδίκως την κατηγορείτε και την κατατρέχετε
Οι χριστιανοί το ξέρουν αυτό;; :whistle: :whistle:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:η Παλιά Διαθήκη και ο Θεός που περιγράφει δεν έχουν καμιά σχέση με τον Θεό που πιστεύουν οι χριστιανοί και αδίκως την κατηγορείτε και την κατατρέχετε
Όποιος απορρίπτει την Παλαιά Διαθήκη, απορρίπτει και την Καινή, διότι μία είναι η Διαθήκη
Διαβάστε και το υπόλοιπο, αν θέλετε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ Dtango, αλλά εξακολουθώ να διαφωνώ, όπως εξάλλου βλέπεις και στις αμέσως πιο πάνω παρεμβάσεις μου, χωρίς φυσικά να αγνοώ το γεγονός ότι είσαι πιο πληροφορημένος από μένα, αλλά μάλλον είναι μαγάλη συζήτηση (Ρε γαμώ το, σε κάτι τέτοια ωραία έχει τεράστια αξία να μπορείς να βρεθείς με τον άλλον στο τετ-α-τετ και να τα συζητήσεις, πίνοντας ταυτόχρονα και καμιά ρετσίνα). Τέλος πάντων, αν ποτέ κάποιος/-οι από όλους εσάς βρεθήτε προς τα πολύ πολύ βόρεια (και ανατολικά, εννοείται), αναζητήστε με (είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, τόσο hacker που φαίνεται ότι είστε), θα χαρώ πολύ να σας γνωρίσω και διά ζώσης.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
dtango έγραψε:η Παλιά Διαθήκη και ο Θεός που περιγράφει δεν έχουν καμιά σχέση με τον Θεό που πιστεύουν οι χριστιανοί και αδίκως την κατηγορείτε και την κατατρέχετε
Όποιος απορρίπτει την Παλαιά Διαθήκη, απορρίπτει και την Καινή, διότι μία είναι η Διαθήκη
Διαβάστε και το υπόλοιπο, αν θέλετε.
Κοίτα, το πρόβλημα εν προκειμένω είναι ότι έχουμε δύο κύρια (σοβαρά, έστω λίγο) ρεύματα στο Χριστιανισμό: τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι πρέπει να βάζουν νερό στο κρασί της Παλαιάς Διαθήκης (όπως λέει η μητέρα της καλής μου: "Es ist rein symbolisch." — «Είναι καθαρά συμβολικό.» — για το εκάστοτε περιστατικό), και αυτοί που επιμένουν στο ότι είναι παράδοση και άρα πρέπει να παραμένει και να γίνεται σεβαστή, παρότι έχουν διαφωνίες (που είναι ένα είδος άρνησης, βλέπε "denial"), όπως η αδερφή μου (που, όσες φορές κι αν την έχω ρωτήσει τι συμβαίνει με τα προφανέστατα παράδοξα, όπως το να ζητάει «Ο καλός Θεός» τη σφαγή του κοσμάκη, γενικά υπεκφεύγει).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Παραθέτω εξάλλου και το σχετικό σχόλιο της συνέντευξης του νομπελίστα Πορτογάλλου συγγραφέα Ζοζέ Σαραμάγκου: "Τέτοιος λαός, τέτοιος θεός..."
Βρήκα το πρωτότυπο τμήμα της συνέντευξης και το παραθέτω. Ας το ερμηνεύσει ο καθείς όπως νομίζει, και ζητώ συγγνώμη αν θεωρηθεί ότι εν πρώτοις το ερμήνευσα εγώ λάθος ή ρατσιστικά.
Δημοσιογράφος (περιοδικό Εικόνες του Έθνους της Κυριακής): Συμφωνείτε με την άποψη ότι αυτός ο πόλεμος είναι ένα ιστορικό λάθος του Ισραήλ, το οποίο 60 χρόνια μετά το Ολοκαύτωμα στρέφει την παγκόσμια κοινή γνώμη εναντίον του;
Ζοζέ Σαραμάγκου: Όπως εμείς οι Πορτογάλοι δεν είμαστε άξιοι όσο αυτοί που ανακάλυψαν το μισό κόσμο, τα γεγονότα μας λένε ότι οι σημερινοί Ισραηλινοί δεν είναι άξιοι όσο οι πρόγονοί τους. Δεν ξέρουν ούτε από έλεος, ούτε από συμπόνια, ούτε από σεβασμό. Θα έπρεπε να ρωτήσουμε τον Ύψιστο εάν ο εβραϊκός λαός είναι ακόμη ο εκλεκτός του… Εάν η απάντηση είναι καταφατική, το συμπέρασμα είναι ξεκάθαρο: τέτοιος Θεός, τέτοιος λαός…
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση