άρθρο στα ΝΕΑ για την ένωση άθεων

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

:naughty:
Comte, θα σας μαλώσω. Δεν με διαβάζετε προσεκτικά.
Η πρώτη παράγραφος αναφέρεται στον κύριο. Το υπόλοιπο σχόλιο απευθύνεται στην κυρία. ;)
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε: :naughty:
Comte, θα σας μαλώσω. Δεν με διαβάζετε προσεκτικά.
Η πρώτη παράγραφος αναφέρεται στον κύριο. Το υπόλοιπο σχόλιο απευθύνεται στην κυρία. ;)
:text-blondmoment:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ανέβηκαν όλα τα σχόλια, μαζί και δύο δικά μου. Υποθέτω ότι ο αδμίν είχε φορτο εργασίας και δεν πρόκαμε να τα ελέγξει νωρίτερα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον αυτό που λες έγινε plus ότι το δικό μου που πήγε εις διπλούν (μία ολόκληρο με υπογραφή Β.Κ και μία σπαστό με υπογραφή Βήτα Κάπα :lol: ) το ξεχώρισε και ευτυχώς δεν το ανάρτησε δύο φορές.
Διαβάζοντας το σχόλιό σου ΑΜ στην κυρία πωςτηλενε στην αρχή νόμισα ήταν το δικό μου - σχεδόν τα ίδια είχαμε να σχολιάσουμε ;D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Βέρα έγραψε:Το προσέξατε πως έχει σχολιασμό από κάτω;;
για να δούμε τυχόν λογοκρισία από τον αρχισυντάκτη...
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Καμία λογοκρισία στο άψογο σχόλιό σου Πάτροκλε. :clap: Δημοσιεύθηκε σήμερα
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Πως προεκυψε αυτη η συνεντευξη αληθεια;

Εχει παρει σβαρνα η μελανη τα ΜΜΕ, τρεμε Ιερωνυμε.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω την εντύπωση ότι "την περιποιήθηκαν" την ΑΜ. Θα μπορούσε να την στριμώξει ο δημοσιογράφος αν οι ερωτήσεις ήταν του τύπου:
Ποιό είναι το βαθύτερο συνεκτικό στοιχείο των μελών της κίνησής σας? Ή υπάρχει φιλοσοφική και πολιτικοκοινωνική αναφορά στην ιδρυτική σας διακήρυξη?
Είναι αυτά που λείπουν κατά την άποψή μου από την κίνηση και δεν μπορούν να αποσιωπηθούν κατα την πορεία της. Θα τα βρει μπροστά της.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

bright έγραψε:Πως προεκυψε αυτη η συνεντευξη αληθεια;
Η συνέντευξη στα ΝΕΑ προέκυψε από τη συνέντευξη στο ΒΗΜΑ, και η συνέντευξη στο ΒΗΜΑ προέκυψε από το δελτίο τύπου που έστειλε η Ένωση Άθεων στα ΜΜΕ ενημερώνοντας για την επιστολή προς την υπουργό παιδείας με θέμα την απαλλαγή από τα θρησκευτικά.

Όσο σκέφτομαι την υπόθεση με την ανάρτηση του Ορθόδοξου, τόσο νομίζω ότι εξυπηρέτησε την Ένωση: μας έδωσε δημοσιότητα, και η προσπάθειά του να σπιλώσει τη συνέντευξη είναι τόσο αφελής ώστε έχει το αντίθετο αποτέλεσμα σε οποιονδήποτε σκεπτόμενο αναγνώστη. Κατά βάθος νομίζω ότι του οφείλουμε ευγνωμοσύνη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Οι άσχετες με το θέμα δημοσιεύσεις μεταφέρθηκαν εδώ. Σας παρακαλώ να παραμείνετε εντός θέματος.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Όσο σκέφτομαι την υπόθεση με την ανάρτηση του Ορθόδοξου, τόσο νομίζω ότι εξυπηρέτησε την Ένωση: μας έδωσε δημοσιότητα, και η προσπάθειά του να σπιλώσει τη συνέντευξη είναι τόσο αφελής ώστε έχει το αντίθετο αποτέλεσμα σε οποιονδήποτε σκεπτόμενο αναγνώστη. Κατά βάθος νομίζω ότι του οφείλουμε ευγνωμοσύνη.
Μιας και αυτό το σχόλιο είναι εντός Θέματος, θα ήθελα να σου πω Αόρατη Μελάνη πως και εγώ είμαι της ίδιας άποψης. Αν σκεφτείς ότι η δημοσίευση μου πήρε μεγάλη έκταση στο internet αφού φιλοξενήθηκε σε διάφορους χώρους ποικίλης ύλης και ότι στο δικό μου blog μπαίνουν ημερησίως 450 - 500 άτομα ... Θα κατανοήσεις το μέγεθος της ευεργεσίας!

Φυσικά όμως το δικό μου δεν είναι τίποτα αν σκεφτείς π.χ. Ότι σε άλλα που το αναδημοσίευσαν μπαίνουν έως και 100.000 άτομα καθημερινά.

Εγώ πάντα θα είμαι στο πλευρό σας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
thorn
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2009 14:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Αόρατη Μελάνη, η οποία βγαίνει δημόσια με ονοματεπώνυμο και κάνει αυτές τις δηλώσεις, όπως επίσης και σε όλα τα παιδιά που έχουν βοήθησει και συνεχίζουν να βοηθούν, ο καθένας με τον τρόπο του.

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω και τον Ορθόδοξο όχι για την διαφήμιση, αλλά κυρίως για τον τρόπο που διαχειρίζεται το θέμα. Δεν μπορείς να φανταστείς Ορθόδοξε πόσο καλό κάνεις στο αθειστικό κίνημα.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

viewtopic.php?f=36&t=2484#p49821

Α.Μ, χίλια εύγε. Νά τί δυνατότητες προσφέρει ένας νομιμοποιημένος συλλογικός φερέας, όπως η Ένωσή μας!

Και ρίχνω και εγώ την ντουφεκιά μου:
Ένας άθεος, πάντα, εκφράζει την προσωπική υποκειμενική του γνώμη, γιατί για το ίδιο αντικείμενο, δηλώνονται πολλές οπτικές λήψεις-θεωρήσεις που μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικές η μία από την άλλη, για το κάθε υποκείμενο, όπως διατείνεται ο πατέρας της σοφιστικής Πρωταγόρας ο Αβδηρίτης(481-411 π. Χ) αριστούχος μαθητής του ατομικού Δημόκριτου.

Στην Αθήνα του Περικλή έφθασε περί τα 450 π. Χ και την κέρδισε, με τη ρητορική δεινότητα, την οποίαν απεδέχθη ο Περικλής και την διδαχθηκαν επιφανείς Αθηναίοι.

Η σύγχρονη δικηγορία πήρε πολλά από τον σοφιστική δικονομική διδαχή του Πρωταγόρα.

Είμαι άθεος και αποκλείω την ύπαρξη πνευματικών, ασώματων οντοτήτων, όπως και αν ονομάστηκαν αυτές, από καταβολής ανθρώπων, ως θεοι, ελοχείμ, νεφελείμ, αρχάγγελοι, άγγελοι ή δαίμονες.

Οι θρησκείες όμως είναι υπαρκτές, εφευρέθηκαν από σκοτεινούς εγκεφάλους που παρέστησαν τους αντιπροσώπους αόρατων θεϊκών υπάρξεων, με μοναδικό σκοπό να ελέξουν και να εκμεταλλευτούν τους συνανθρώπους τους.

Προσφέρουν στα θύματά τους, τους πιστούς, ανύπαρκτα προϊόντα μηδαμινού παραγωγικού κόστους και τα αρχιερατεία τους(όρα μητροπολήτες) ζουν στη χλιδή στην πρόκληση και τα σκάνδαλα.

Προκάλεσαν πολλά δεινά στην ανθρωπότητα, και, πάντα κατά την υποκειμενική μου αντίληψη, ήρθε η ώρα να καταγγελθουν και ν' αρχίσουν να προσφέρουν, πέρα από τον κοπανιστό αέρα της σωτηριολογίας και κάτι το χειροπιαστό, χρήσιμο στο εκκλησίασμα.

Να μετατρέψουν τον χώρο των κυρηγμάτων προηλυτισμού σε χώρους διδαχής και βελτίωσης των όρων ζωής των άμοιρων αμνών. Αλλοιώς δεν έχουν λόγους ύπαρξης.

Επειδ, δε, υπάρχουν και άλλοι υπαίτιοι του "κάθε μας κακού που σφάζουν, καινε και ρημάζου τα χωριά, και ότι βρούν, όλα τ' αρπάζουν, μαθαιμένοι στην κλεψιά" , πρέπει να τους αποκαλύψουμε-καταγγείλουμε.

Είναι αυτοί που την "καλή" αρχή την κάνανε το 1824 και 1825, από τα δύο δάνεια σε αγγλικές των 800.000 και 2.000.000 λιρών που πήραμε, αντιστοίχως, σαν νεοσύστατο κράτος, στο ταμείο του μπήκαν, μόνο 270.000 για το πρώτο και 230.000 για το δεύτερο δάνειο.

Από τότε, έως σήμερα πληρώνουμε αρπάγματα ξεδιάντροπων γήινων εξουσιαστών θεών. Το ανεξέλεγκτο φαγοπότι της ατιμωρησίας χόνδρυνε και στις μέρες μας καλούμαστε, να πληρώσουμε, σαν είλωτας λαός, τρακόσια και δις και μέχρι την εξυγείανση-ύφεση της κρίσης, θα φορτωθούμε, άλλα εκατόν πενήντα δις και του Κυρίου δεηθώμεν!.

Αντιλαβού θύμα έλληνα, πιστέ αμνέ και κομματικοποιημένε οπαδέ, τί σου επιφύλαξαν οι ποιμένες και οι εθνοπατέρες;

Τί άλλο μπορούμε να πάθουμε; Αίσχος στους υπ' αίτιους και δέκα αίσχη στα μαντρωμένα υποζύγια αμνών, οπαδών και αφυπνισμένων, διότι οι πρώτοι στηρίζουν τους θύτες τους και οι δήθεν ξύπνιοι τους ανέχονται και δεν τολμούν ν' αντιδράσουν.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Διάβασα σήμερα την ανακοίνωση- μίνι συνέντευξη των "Νέων"
Παραθέτω την (18) για την οποία ο ... ντόρος!

18) Ο κόσµος πώς δημιουργήθηκε;
Δεν ξέρω και προτιµώ να περιµένω για να µάθω, παρά να πιστεύω σε µύθους

Πράγματι πολύ καλή απάντηση αν και όλη η τοποθέτηση είναι καλή και θαρρετή. :clap:
Δε ‘λεγα βεβαίως όχι και σε λίγη "πλακά" παραπάνω, σε ορισμένες ... τέτοιες …«προκλήσεις»….
Θα πρόσθετα στην απάντηση της θαρραλέας συνεντευξιαζόμενης: … Κι αν δε προλάβω να μάθω πως έγινε, δε χάθηκε κι ο.... κόσμος!...

Κάποιες διευκρινήσεις σε σχέση με τις θέσεις της ένωσης για τα περί θρησκευτικών είναι απαραίτητες σε μας τους νεοεισελθέντες και παίρνουν κάποια ....συζήτηση εκτός κι αν τέθηκαν (στρογγυλοποιήθηκαν) έτσι για .....ευνόητους λόγους. ;) :shhh:
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι μια καλύτερη απάντηση (στην 18) θα ήταν κάτι του style:

"Περιμένουμε η επιστήμη να μας το δείξει" ή "Καλύτερα ρωτήστε κάποιον Κοσμολόγο" κατά προτίμηση όχι τον Νανόπουλο (λολ)...
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

traiasca έγραψε:Κάποιες διευκρινήσεις σε σχέση με τις θέσεις της ένωσης για τα περί θρησκευτικών είναι απαραίτητες σε μας τους νεοεισελθέντες και παίρνουν κάποια ....συζήτηση εκτός κι αν τέθηκαν (στρογγυλοποιήθηκαν) έτσι για .....ευνόητους λόγους. ;) :shhh:
Αναφέρεσαι στη 10η ερώτηση: Θρησκευτικά στο σχολείο;
(Δεν απαντώ γιατί ρωτάς τις θέσεις τις ένωσης και άρα θα σου απαντήσουν από τη γραμματεία)

btw καλώς ήλθες. :)
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Robopsychologist
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 22 Δεκ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: Ρομποτική Ψυχοπαθολογία
Επικοινωνία:

Πολύ ωραία! Εύστοχες, περιεκτικές απαντήσεις που είμαι σίγουρος πως θα αγγίξουν πολύ σκεπτόμενο κόσμο. Μπράβο παιδιά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξαιρετικες οι απαντήσεις για ενα αριστεριστικο παραρτημα του Συριζα.
Για μια κοινοτητα που θελει να αγκαλιασει αθεους ολων των πολιτικων αποχρωσεων, χρειαζονταν ακομα πολυ δουλεια.

Επειδη ειμαι αθεος, δεν σημαινει οτι πρεπει να τοποθετω τον εαυτο μου στους κοινωνικα καταπιεσμενους, οτι δεν ζω συμφωνα με τις πεποιθησεις μου ή ακολουθω κοινωνικες και οχι προσωπικες συμβασεις (και ποια εισαι εσυ που θα καθορισεις τι ειναι τι), εξισωνω εδραιωμενες παραδοσεις αιωνων της χωρας μου με ξενοφερτες τσαμπουκαλιδικες πραξεις παρανομων στοιχειων (που οπως επεσημανες πρεπει να φροντισουν να βρουν χωρους προσευχης με δικα τους εξοδα), και εν γενει αισθανομαι πολιτης Β κατηγοριας.

Αντιμετωπιζουμε οντως συγκεκριμενα προβληματα με το ελληνικο κρατος αναφορικα με την εκκοσμικευση που θελουμε να λυθουν, γιατι δημιουργουν αντικειμενικα προβληματα και γιατι δεν συναδουν με την κουλτουρα ενος Δυτικου κρατους.
Απο εκει και περα, για μενα μειονοτικος ειναι ο μειονεκτικος.
Αν αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου, δε πα να εισαι γκευ, μαυρος, σατανιστης, ασχημος, κουλος, με ροζ μαλλια και να βρωμας, κανενα προβλημα. Αν παλι εισαι κομπλεξικος, θα αισθανεσαι αποκλεισμενος συμφωνα με το κομπλεξ σου.

Αναγνωριζω ομως οτι προσπαθησες, αφου στην ερωτηση Νο9, εβγαλες θετικο μηνυμα απο τη προσωπικη σου εμπειρια ως αθεη.

Τελος παντων, επειδη ειμαι πολυ νεο μελος, δεν θα πω περισσοτερα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έγινε διάσπαση περίπου μιας σελίδας δημοσιεύσεων και δημιουργία νέου νήματος
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
skam
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 19:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρόσφατη έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών τούς υπολογίζει σε 16%.
Μήπως τυχόν υπάρχει κάποια παραπομπή στην έρευνα?
Θυμάμαι κάτι ανάλογο στο ευροβαρόμετρο αλλά δεν νομίζω ότι ήταν από το π.α.
Απάντηση