Περί θρησκείας και γυμνισμού

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
βλάξ
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010 18:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εν τόπω χλοερό

stratos
Αρχικά να σου πώ πως ότι κάνουν τα ζώα δεν το θεωρώ το ας το πούμε "πρέπον να γίνεται". Υπάρχουν στιγμές που χρειάζεται να είμαστε ζώα και άλλες που είναι άχρηστο. Μπορούμε να ελεγξουμε το πότε και το αν.

Τώρα στην πραγμάτειά σου περι ιδιοκτησίας, αυτό που κάνεις είναι να μιλάς με βάση, με δεδομένη, την ιδιοκτησία. Παρ' όλα αυτα θα σου απαντήσω:

-"Δυστυχία για ποιον ? "
-"Για αυτόν που κατέχει".

Αυτός που κατέχει δεν είναι και τόσο δυστυχισμένος , πόσο μάλλον δεσμευμένος απο τα όσα έχει και άρα ανελεύθερος άρα και δυστυχισμένο ανα περιόδους.


Αυτός που δεν κατέχει είναι όντως δυστυχισμένος μόνο όπως στο πλαίσιο της ιδιοκτησίας, όταν δηλαδή αυτή υπάρχει (κάτι που πήρες δεδομένο στα όσα είπες, άρα δεν εξέταζες, νομίζω, την ιδιοκτησία άλλα τα όσα δημιουργούνται απο την ύπαρξη της)

Οι αναρχικοί νομίζω οτι δεν μιλάνε για έλλειψη ιδιοκτησίας ακριβώς, αλλα για κοινοκτημοσύνη δηλαδή έλλειψη ατομικής ιδιοκτησίας.

Αυτό δηλαδή που στα ζώα κατέχει η αγέλη και όχι ο αρχηγός (άλλωστε αρχηγός χωρίς αγέλη δεν επιβιώνει, ότι και να έχει)

Οπότε όσα είπες, γίνονται:
"Αυτός που δεν έχει , στενοχωριέται με την κατάστασή του , και θέλει να έχει," Όταν υπάρχει ατομική ιδιοκτησία
Αυτό ισχύει και στα ζώα .

"Υπάρχουν μόνο δυνάμεις ." Όταν υπάρχει ατομική ιδιοκτησία
"Αυτός που κατέχει , θέλει να παρατείνει και να αυξήσει την κατοχή , και αυτός που δεν κατέχει , αποζητά την κατοχή αρχικά , και την αύξησή της , μετέπειτα ."

Πολύ απλά, ότι λές ισχύει μόνο όταν υπάρχει ατομική ιδιοκτησία, δεν σχύουν στην έλλειψη αυτής
Το δικό σου, το δικό μου, το δικό του, το δικό της, το δικό τους, το δικό σας, δεν υπήρχε γιατί υπήρχε το δικό μας!

«Η θανατική ποινή είναι λάθος θεραπεία για το έγκλημα, όπως η φιλανθρωπία είναι λάθος θεραπεία για τη φτώχεια».
Χένρι Φορντ
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:
Υπάρχουν μόνο δυνάμεις .
Αυτός που κατέχει , θέλει να παρατείνει και να αυξήσει την κατοχή , και αυτός που δεν κατέχει , αποζητά την κατοχή αρχικά , και την αύξησή της , μετέπειτα .
Η ηθικοποίηση της παραπάνω διαδικασίας μεροληπτώντας υπέρ της δεύτερης οπτικής , και καταβαραθρώνοντας την πρώτη ως ανήθική ,
ήταν ανέκαθεν ηλίθια
εγχειρίδιο του καλου κλέφτη.
Ηλίας πετρόπουλος.

Θυμώνει ένας κλεφτης αν τον κλέψουν?
ναί, αλλά το ξεπερνάει

Άλλο κατοχή, άλλο ιδιοκτησία
το IDIOT στα αγγλικά από πού βγαίνει?

Το ίδιο ανήθικη είναι και η ιδιοκτησία και η κλοπή.
Το ένα καλεί το άλλο

ο κηπος ΜΟΥ ειναι κλειστος και δεν μπορουν να παιξουν τα παιδια των γειτόνων ΚΑΙ οταν λείπω.

η αποζήτηση της κατοχης ειναι ηθική
η παράταση και αύξηση της κατοχής ειναι ανήθικη.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
patroklos έγραψε:σε ενα κοσμο γυμνων
πως θα μας αρεσε να κρφωνουν εμφανως καυλωμενοι οι περαστικοι την σχετικα ομορφη γυναικα ΜΑΣ?
Στις παραλίες γυμνιστών δεν έχω δει ποτέ κανέναν καυλωμένο σε δημόσια θέα, ούτε έχω δει κανέναν (καυλωμένο ή όχι) να καρφώνει εμφανώς τη γυναίκα κανενός άλλου, ούτε καν μια οποιαδήποτε γυναίκα.Υπερισχύουν οι κανόνες κοινωνικές συμπεριφοράς που έχουμε διδαχτεί, υποθέτω, και όλοι φέρονται κόσμια.
captain barefoot

Άλλο Γυμνιστές ( με ρίζες στις αρχες του 20ου αιώνα κρυπτο-βικτωριανη ηθική)
και άλλο Γυμνοί ( κοινός homo sapiens).

Προφανώς δεν πέτυχες παραλία cruising... πίσω απο τους βράχους και τα δενδρακια τρίβονταν εκπληκτικά καλοσχηματισμενοι hunks για να πετυχουν την όψη του γεμιστού, ημι-καυλωμενου, γεματου potential μέλους.
-ημουν με 5χρονα στην παραλία και με δυσκόλεψε λίγο το θέμα.

κατά τα άλλα εγω δεν φοραω μαγιο και σε ρουχάτες παραλίες. Αλλά ειλικρινά πάω για το μπανιο και όχι το χαζι. Και ειναι ενα ρίσκο.
AoratiMelani έγραψε:Εγώ ως γυμνή μεταξύ γυμνών στην παραλία, έχω να πω ότι δεν αισθανόμουν περισσότερο σεξουαλικό ερεθισμό απ' όσο αισθάνομαι συνήθως μεταξύ ντυμένων. Τύχαινε (όχι συχνά) να μου αρέσει κανένας άντρας, αλλά ποτέ σε βαθμό που να νιώσω επιτόπου σεξουαλικό ερεθισμό.
Αν είσαι γυναίκα είναι φυσικό.
ο πιο άμεσος και γρήγορος τρόπος είναι ένας συνδυασμός ατμόσφαιρας ( ειδυλλιακή τροπική ολιγοσύχναστη παραλία με μαλακό πλούσιο χτίσιμο για ηλιοβασίλεμα +ενδιαφέρουσα παρέα με χιουμορ και χαλάρωση ) και ----------ρόγες--------

Δεν είναι η εικόνα. Χρειάζεσαι πολλά παραπάνω απο εικόνες, λεπτεπίλεπτους αλλά σίγουρους χειρισμούς. Λειτουργείς σε βάθος χρόνου και όχι σε ανταγωνιστικη ετοιμότητα.

Η εικόνα για τον αντρα ειναι ο λογος για την βιομηχανια τσόντας, την κάλυψη του γυναικείου σωματος στα μουσουλμανικα (και αλλα) ζωα, και τα <40 δευτερολεπτα σε αντρικους γκευ κύκλους απο την στιγμη που είδες κάποιον μεχρι την στιγμη που ειναι υπερδιεγερμενος, ετοιμος και σκληρος, μεσα σου..!

οι γυμνιστες αντρες ειναι προπονημένοι. Ελέγχουν νοητικά και με προσπαθεια ακυρώνουν τις ανα 6αλεπτο "ασυνείδητες" αφορμές για διέγερση. Άσε που συνιστώ μέγιστη κάλυψη των αναγκων πριν και μετα την παραλια, για να χρησιμοποιειται η γνωση και η μνημη ως ψευδο-ενοχικό αντίβαρο στις προκλησεις των ματιών.

Το net θεμιτό αποτέλεσμα είναι πολύ, χαρωπο σεξ και συναίσθημα,με έμπνευση από παντού.

Αγαμία και γυμνισμός? δ ύ σ κ ο λ ο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τους οβελίσκους πίσω από θάμνους και βραχάκια τους ξέρω καλά, ιδίως αν είμαστε δυο τρεις γυναίκες μόνες σε έρημη παραλία (οπότε σκάει ο Κίτσος πάνω απ τα γκρεμνά σε χρόνο ρεκόρ) ή οι μόνες γυμνές σε παραλία ντυμένων (οπότε σκάει ο προχώ τύπος εξίσου γυμνός και μαντέψτε πώς!). Αλλά όλα αυτά τα απέδιδα στη στέρηση, την καταπίεση, τα ταμπού - και θα συμφωνήσω ότι χρειάζεται εκτόνωση πριν και μετά, δηλαδή μια υγιής σεξουαλική ζωή (διαφορετικά υποθέτω ότι θα την καρφώσεις παντοιοτρόπως τη γυναίκα του γείτονα αργά ή γρήγορα).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

βλάξ έγραψε:"(δυστυχία) για αυτόν που κατέχει".
Αυτός που κατέχει δεν είναι και τόσο δυστυχισμένος , πόσο μάλλον δεσμευμένος απο τα όσα έχει και άρα ανελεύθερος άρα και δυστυχισμένο ανα περιόδους.
θες να πεις κάτι αλλά δεν το εκφράζεις σωστά .Τα παραπάνω δεν έχουν συνοχή .
Επαναδιατύπωσέ το .

Χωρίς να μου έχεις διευκρινήσει τι ακριβώς εννοείς , υποθέτω ότι μεσα σε άλλα εκφράζεις και την άποψη ότι...
<αυτός που κατέχει είναι δεσμευμένος από την κατοχή και ανελεύθερος και άρα δυστυχισμένος >
Θα είχα πιο ισχυρό έρεισμα για το πώς να μιλήσω , αν ήμουν σίγουρος για την δήλωση σου

Αν διατρέξω εν τάχει αυτήν την ευρέως διαδεδομένη άποψη μου έρχεται στο μυαλό μια άλλη , παρεμφερής ...
<οι πλούσιοι είναι δυστυχισμένοι άνθρωποι που τους τρώει η έγνοια να μην χάσουν αυτά που έχουν …
και δεν μπορούν να γνωρίσουν την πραγματική αγάπη γιατί οι άλλοι σχετίζονται με αυτούς μόνο για τα λεφτά τους
.>

Φυσικά οι περισσότεροι πλούσιοι είναι πράγματι ηλίθιοι δούλοι ,
όπως συμβαίνει και με τους υπόλοιπους ανθρώπους γενικότερα . Όποιος δεν έχει ισχυρή προσωπικότητα και ακεραιότητα χαρακτήρα γίνεται δούλος διαφόρων πραγμάτων .

Παρόλα αυτά όμως ….
τα τονισμένα είναι αξιολύπητα
και αντανακλούν την κακομοιριά και τον εκδικητικό φθόνο που έχουν τα φτωχαδάκια για τους ευνοημένους .

Επιστρέφοντας στην δήλωσή σου να σου πω ότι η ανελευθερία δεν είναι κάτι αρνητικό καταρχήν , ούτε η ευτυχία με την στενή έννοια είναι πάντα το ζητούμενο .
Από την άλλη ,
η κατοχή δεν συνεπάγεται ανελευθερία , όπως προείπα εξαρτάται απ την εκάστοτε περίπτωση ,
και ούτε η ανελευθερία οδηγεί σε δυστυχία .

Η πρότασή σου κοντολογίς , είναι ένα συνονθύλευμα εσφαλμένων κρίσεων και παραδοχών .

κάτι που πήρες δεδομένο στα όσα είπες, άρα δεν εξέταζες, νομίζω, την ιδιοκτησία....
Πολύ απλά, ότι λές ισχύει μόνο όταν υπάρχει ατομική ιδιοκτησία, δεν σχύουν στην έλλειψη αυτής
η τάση για ιδιοποίηση και επέκταση της ιδιοποίησης είναι υπαρκτή .

Η οριστική εξάλειψή της τάσης αυτής ,
αποτελεί φαντασίωση κάποιων ανισόρροπων , που θα ήθελαν να ήταν τα πράγματα κάπως ... και τίποτα παραπάνω .

Δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα πόσο μάλλον με την ηθική και το ηθικώς σωστό .
Η τάση για ιδιοποίηση ξεριζώνεται μόνο αν ευνουχίσεις τον άνθρωπο .
Κάτι σαν την σεξουαλική ορμή .
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

AM έγραψε:Υπερισχύουν οι κανόνες κοινωνικές συμπεριφοράς που έχουμε διδαχτεί, υποθέτω, και όλοι φέρονται κόσμια.
Δηλαδή υπονοείς ότι υπάρχουν κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς που στο όνομα της όποιας κοσμιότητας μου απαγορεύουν να μου σηκώνεται στην θέα μιας σέξυ γυμνής ύπαρξης?
Απαγορεύεται μήπως και η φαντασίωση?

Περίεργα πράγματα.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
AM έγραψε:Υπερισχύουν οι κανόνες κοινωνικές συμπεριφοράς που έχουμε διδαχτεί, υποθέτω, και όλοι φέρονται κόσμια.
Δηλαδή υπονοείς ότι υπάρχουν κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς που στο όνομα της όποιας κοσμιότητας μου απαγορεύουν να μου σηκώνεται στην θέα μιας σέξυ γυμνής ύπαρξης?
Απαγορεύεται μήπως και η φαντασίωση?

Περίεργα πράγματα.

Oχι φίλε μου , Οχι και οχι

απλά γυρνάς, με τρόπο, ξαπλωμένος μπρούμυτα...

σε ακρογιαλιες όχι με αμμο, αλλά με χοντρα βότσαλα και πέτρα
αυτή η τεχνική συγκάλυψης δυσκολευει.
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε: Η οριστική εξάλειψή της τάσης αυτής ,
αποτελεί φαντασίωση κάποιων ανισόρροπων , που θα ήθελαν να ήταν τα πράγματα κάπως ... και τίποτα παραπάνω .

Δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα πόσο μάλλον με την ηθική και το ηθικώς σωστό .
Η τάση για ιδιοποίηση ξεριζώνεται μόνο αν ευνουχίσεις τον άνθρωπο .
Κάτι σαν την σεξουαλική ορμή .
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Gods_Must_Be_Crazy

επέτρεψέ μας να διαφωνήσουμε
δεν θελουμε να ξεριζωσουμε την τάση αλλά την εδραίωση της εφαρμογής της

για να γυρίσουμε πίσω στο θέμα όμως

κύριος του σώματος και της διάθεσής του μπορεί να είναι μόνο το άτομο, ο εαυτός του.

Γυναίκα ΜΟΥ, είναι ανήθικο και καταχρηστικό.
Γυναίκα που διαλέγει εμένα κάθε φορά, είναι η πραγματικότητα στην οποία διακυβεύεται το αίσθημα.

οι κανόνες με τους οποίους λειτουργουν εν συνόλω οι regular γυμνιστές
αποτελούν πιο συγκροτημένη ηθική και αυτο-θεσμοθετημενη συμπεριφορά
από ότι μπορεί να ελπίζει η θρησκεία
με τον εκφοβισμο και την αρνηση

ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙ
σε αυτο το σημειο γινομαι και ιερέας
καλη θρησκεια ειναι η φυσικη θρησκεια
οσο πολυπλευρη ειναι και η φύση
και κυρίως ΟΜΟΡΦΗ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Off Topic
θέλω να κάνω μια παρέμβαση όσον αφορά τους γυμνιστές. Εγώ θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχουν πλαζ γυμνιστών. Εγώ δεν γουστάρω τον γυμνισμό δεν νιώθω άνετα και δεν θέλω να κάνω γυμνισμό. Δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα όποιος θέλει να κάνει γυμνισμό στην ίδια παραλία με εμένα να κάνει και το θεωρώ δικαίωμα του. Οι γυμνιστές όμως έχουν πρόβλημα αν πάω εγώ ντυμένος σε παραλία που έχουν καταλάβει με το έτσι θέλω και έχω δει επανηλημένα καυγάδες μεταξύ γυμνιστών και μη. Οι γυμνιστές είναι φασίστες :P
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:
Off Topic
θέλω να κάνω μια παρέμβαση όσον αφορά τους γυμνιστές. Εγώ θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχουν πλαζ γυμνιστών. Εγώ δεν γουστάρω τον γυμνισμό δεν νιώθω άνετα και δεν θέλω να κάνω γυμνισμό. Δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα όποιος θέλει να κάνει γυμνισμό στην ίδια παραλία με εμένα να κάνει και το θεωρώ δικαίωμα του. Οι γυμνιστές όμως έχουν πρόβλημα αν πάω εγώ ντυμένος σε παραλία που έχουν καταλάβει με το έτσι θέλω και έχω δει επανηλημένα καυγάδες μεταξύ γυμνιστών και μη. Οι γυμνιστές είναι φασίστες :P
Nαι μεν, αλλά...
Σε μία παραλία "μη γυμνιστών", που υπάρχουν παιδιά, αλλάζει το πράγμα...
Αφού δεν ζούμε σε μια κοινωνία πρωτοπλάστων και εφόσον τα παιοδιά έχουν συνηθίσει την θέα των ντυμένων και όχι των γυμνών, υπάρχει θέμα...
Και πιο πολύ με τους γυμνούς άντρες, όπου το θέαμα δεν είναι το ίδιο αισθητικά εδώ που τα λέμε...
Χώρια που τα παιδιά έχουν συνηθίσει στη θέα της γυμνής μητέρας από μικρά...
Προσωπικά θεωρώ πως το κίνημα των γυμνιστών είναι 'δήθεν'.
Δεν θα μπορούσα να αντέξω ούτε λεπτό σε μια παραλία τέτοια.
Ούτε και θέλω να ''συνηθίσω'' τόσο στη θέα της γυμνής γυναίκας που να μην μου κάνει αίσθηση (αν θα γινόταν, λέμε)...
Θα ήταν σαν να αδρανοποιούμαι..!
Βγαίνω εκτός θέματος ίσως, αλλά, υποκρισία στη θρησκεία, υποκρισία στο γυμνισμό, too much μου κάνει...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε: Ούτε και θέλω να ''συνηθίσω'' τόσο στη θέα της γυμνής γυναίκας που να μην μου κάνει αίσθηση Θα ήταν σαν να αδρανοποιούμαι..!
Αν τις διαλέγεις από μακριά με το ρόπαλο και τις βιάζεις, ναί θα ήταν σαν να αδρανοποιείσαι!

Αν , από την άλλη, για να στηρίξεις την πρωταρχική ε π ι φ α ν ε ι α κ η διέγερση σε εμπεριστατωμένη "πρόταση" συνεύρεσης, καλό θα ήταν να κρίνεις την αδρανοποίησή σου (ή μη-) αφού ανοιξει το στόμα της και γνωρίσεις το πνεύμα της.

δεν υπάρχει καμμία υποκρισία με τον γυμνισμό
τους ντυμένους εγώ θέλω να τους πυροβολήσω
η αισθητικη δεν παίζει μεταξυ αντρών και γυναικών αλλά μεταξύ ΝΕΑΡΟΥ και ΓΗΡΑΣΜΕΝΟΥ

τα ανήλικα παιδια ΓΡΗΓΟΡΑ συνηθήζουν την θεα ενήλικων γυμνών ξένων κορμιών
και ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ξεχνάνε μια εντονη παθιασμενη ενηλικη ερωτικη πράξη.

ΔΙΑΚΡΙΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ελπίζω να κατανοείτε

Στη ατομική ευθύνη "κρέμονται" ΟΛΑ
και ο γυμνισμος
και ο σεβασμος
και τα σκουπίδια
και οι ουρες για την εισοδο στο τρενο
και οι φόροι
και η κοινωνική συνειδηση
και η ελευθερία
και η αναρχια

ΚΑΙ Η ΑΘΕΙΑ

τα σεβη μου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε: δεν υπάρχει καμμία υποκρισία με τον γυμνισμό
τους ντυμένους εγώ θέλω να τους πυροβολήσω
η αισθητικη δεν παίζει μεταξυ αντρών και γυναικών αλλά μεταξύ ΝΕΑΡΟΥ και ΓΗΡΑΣΜΕΝΟΥ

τα ανήλικα παιδια ΓΡΗΓΟΡΑ συνηθήζουν την θεα ενήλικων γυμνών ξένων κορμιών
και ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ξεχνάνε μια εντονη παθιασμενη ενηλικη ερωτικη πράξη.

ΔΙΑΚΡΙΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ελπίζω να κατανοείτε

Στη ατομική ευθύνη "κρέμονται" ΟΛΑ
και ο γυμνισμος
και ο σεβασμος
και τα σκουπίδια
και οι ουρες για την εισοδο στο τρενο
και οι φόροι
και η κοινωνική συνειδηση
και η ελευθερία
και η αναρχια

ΚΑΙ Η ΑΘΕΙΑ

τα σεβη μου
Δηλαδή μου λες ότι δεν είναι υποκριτικό από τη μια να είσαι αδιάφορος στη θέα της ομορφιάς που κανονικά σε διεγείρει και, από την άλλη, απαθής στην θέα της ασχήμιας που κανονικά σε αηδιάζει;
Γιατί δεν είναι το θέμα στην νεότητα, υπάρχουν ώριμοι άνθρωποι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από νέους (βλέπε παχύσαρκους κλπ), που σημαίνει ότι το σχόλιό σου είναι μάλλον ρατσιστικό (ηλικιακά)...

Επίσης, να πω ότι αυτό που συνηθίζεται εύκολα δεν θεωρείται και καλό ή κακό ή αδιάφορο ή ότιδήποτε άλλο τελικά εξ αιτίας της ευκολίας στην συνήθεια.
Για παράδειγμα η όσφρηση είναι η ταχύτερη στη συνήθεια αίσθηση. Αν τώρα πεις ότι αυτό αναιρεί την δυσωδία (που γίνεται μόνο αρχικά αντιληπτή σε όλο της το 'μεγαλείο' και μετά η αίσθηση φθίνει), τότε κάπου το έχουμε χάσει...

Τέλος, αντιλαμβάνομαι την διάκριση των καταστάσεων που αναφέρεις, αλλά όχι την όποια ομοιότητα... Σε σχέση με την ατομική ευθύνη πάντα.
Πού κολλάει δλδ ο γυμνισμός με τους φόρους ή/και την αναρχία;
Διακρίνω μία σύγχυση; :think:
To άλλο πάλι που θες να πυροβολήσεις τους ντυμένους, δεν το κατάλαβα...
Να έλεγες τους κακοντυμένους, κάτι γινότανε... ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:
Off Topic
θέλω να κάνω μια παρέμβαση όσον αφορά τους γυμνιστές. Εγώ θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχουν πλαζ γυμνιστών....... Οι γυμνιστές είναι φασίστες :P
Θα πρεπει να συμφωνισω οι γυμνιστες ειναι φασιστες. οτι κανουν οι οικοπεδοφαγοι στο βουνο το κανουν οι γυμνιστες στην παραλια πορτοκαλη (καβουροτρυπες νοτια) οι γυμνιστες. Με πινακιδες απαγορευονται τα μαγιο, παραλια γυμνιστων μονο και κατασκευες μονιμες για να μην πανε αλλοι κατασκηνωτες εκει. (φουλ ιδιοκτησια)
γιατι οπως λεει και πετροπουλος:η απλή ιδιο-ποιηση αποτελει πρωταρχικη πράξη φασισμου
Ξεκινοντας αναποδα: οι μη γυμνιστες ειναι φασιστες οταν απαγορευουν στους γυμνιστες να χρησιμοποιουν παραλιες?
Υποθετικο: Ναι ειναι γιατι οι γυμνιστες δεν τους ενοχλουν και η απαγορευση τους ειναι παράλογη.
Αρα οι μη γυμνιστες ειναι φασιστες και οταν απαγορευουν στους γυμνιστες να ειναι γυμνοι και σε υπολοιπους χωρους? π.χ δημοσιους χωρους, νοσοκομεια, προποτζιδικα γιατι παλι δεν τους ενοχλουν.
Υποθετικο: μμμμμ οχι δεν ειναι φασιστες γιατι εκει ο γυμνισμος ειναι προσβολη χρηστων ηθων και δημοσιας αιδους αφου εχουμε συμφωνισει οτι η γυμνια σε δημοσιους χωρους απαγορευεται.
κατσε ρε μαστορα πατροκλε η παραλια δεν ειναι δημοσιος χωρος και εκει δεν εχουμε συμφωνισει οτι ειναι προσβολη κτλ.
μπορεις να κανεις γυμνισμο αφου σε ενοχλει το μαγιο, ανετα το βγαζεις σε απομακρες και ερημικες παραλιες χωρις να προκαλουνται σεξουαλικα ή αισθητικα οι γυρω σου. το θεμα ειναι οτι γουσταρετε να σας βλεπουν οι αλλοι γυμνιστε η μη.
Η αισθητικη ρυπανση μπορει να γινει ακομα και απο μικρες ηλικιες γυμνιστων. Δεν χρειαζεται να ειναι καποιο παχυσαρκος ή με πτυχες μπορει να ειμαι και εγω απο αυτους που ρυπαινουν αισθητικα. Παντως το θεαμα 2 μεσηλικων γυμνιστων που παιζουν ρακετες δεν ειναι οτι καλυτερο.
Οι γυμνιστες ειναι φασιστες οταν θελουν το φιλετο παραλια για αυτους και απαγορευουν τους νυμένους (με μαγιο) η να φυγουνε ή να διξουν κώλο.
patroklos έγραψε:
εγχειρίδιο του καλου κλέφτη.
Ηλίας πετρόπουλος.

Θυμώνει ένας κλεφτης αν τον κλέψουν?
ναί, αλλά το ξεπερνάει

Άλλο κατοχή, άλλο ιδιοκτησία
το IDIOT στα αγγλικά από πού βγαίνει?

Το ίδιο ανήθικη είναι και η ιδιοκτησία και η κλοπή.
Το ένα καλεί το άλλο

ο κηπος ΜΟΥ ειναι κλειστος και δεν μπορουν να παιξουν τα παιδια των γειτόνων ΚΑΙ οταν λείπω.

η αποζήτηση της κατοχης ειναι ηθική
η παράταση και αύξηση της κατοχής ειναι ανήθικη.
εδω νομιζω οτι κακως συνδεθηκε η ιδιοκτησια με την γυμνη συζυγο και τον γυμνισμο.
Η γυμνη συζυγος δεν ειναι ιδιοκτησια σου πηδιεται ανα πασα στιγμη ητε σε χωρο γυμνιστων ητε σε χωρο ντυμενων.
αλλα αφου αναφερατε περι της ιδιοκτησιας και το τι εγραψε ο Πετροπουλος ας αναφερουμε περισσοτερα για την αποψη του
Πετροπουλος για την ιδιοκτησια και την κλοπη γιατι εξεταζει την ιδιοκτησια σε σχεση με την κλοπη

αναφερετε στο La propriete c' est le vol η ιδιοκτησια ειναι κλοπη του Proudhon αλλα δεν εχει αποδειχθει οτι η κλοπη είναι ιδιοκτησια ουτε αν η κλοπη προυπηρχε της ιδιοκτησια.
ο ιδιος (ως πιστος του δόγματος του Πιθηκου)πιστευει οτι η κλοπη προυπηρχε της ιδιοκτησιας "ο πιθηκος κλεβει μπανανες επειδη γαργαλιεται στην παλάμη.
Η ιδιοκτησια ηρθε και αποτελει την προτογενη κλοπή εις βαρος της κοινότητας. Η κλοπη είναι αναιρεση της ιδιοκτησιας. Η ιδιοκτησια υπήρξε κόρη της κοινοχτημοσύνης-η ιδιοκτησια θα υπάρξει μάνα της μέλλουσας κοινοχτημοσυνης.

Μάθε:
Ιδιοκτησια θεση
Συνεχης επανασταση ξεριζωμα κυριοτητας
κλοπη= ενεργητικη αρνηση ιδιοκτησιας
ολες οι κλοπες ειναι νομιμες

δικα μου συμπερασματα
1) κλοπη και ιδιοκτησια ειναι το ιδιο πραγμα
2)ολες οι κλοπες (ιδιοκτησια και ενεργητικη αρνηση ιδιοκτησιας) ειναι νομιμες
Off Topic
(και "ηθικες", αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο γιατι δεν μπορουμε να εξεταζουμε την ηθικη καθενος. για τον κλεφτη ή ιδιοκτητη σαφως και ειναι ηθικη η κλοπη και η ιδιοκτησια αντιστοιχα)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε: Δηλαδή μου λες ότι δεν είναι υποκριτικό από τη μια να είσαι αδιάφορος στη θέα της ομορφιάς που κανονικά σε διεγείρει και, από την άλλη, απαθής στην θέα της ασχήμιας που κανονικά σε αηδιάζει;
α)Ποιό είναι το ποσοστό των ανθρώπων με δυσμορφίες, σoβαρές αναπηρίες και σύνδρομο Down στον πληθυσμό στην ελλάδα? Το ίδιο με τις άλλες χωρες στον κόσμο.
β) Γιατί δεν τους βλέπουμε στο δρόμο? Γιατί τους ΚΡΥΒΟΥΝ.
γ) Γιατί τους κρύβουν? Γιατί ειδάλλως οι περαστικοί τους ΚΑΡΦΩΝΟΥΝ με το βλέμμα τους ασταμάτητα και σαν ΧΑΖΟΙ

μας ενοχλουν οι γκευ? να τους κλειναμε καπου εκτος κυκλοφοριας?
μας ενοχλουν οι βρωμικοι μεταναστες? να τους πνιγαμε στο σαρωνικο?
μας ενοχλουν οι εβραιοι? .........
---------------------------------
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ ΣΤΗ ΘΕΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΣΧΗΜΙΑΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ και δεν συνηθίζεις την κάλυψη μιας αναγκης
(υπαρχουν μοριακοι λογοι για να desensitise τους υποδοχεις με δυσωδία αλλά δεν "συνηθίζουν" τόσο ευκολα με ευωδιες αντιθετως σε μεθουν)

Γιατί αν δεν μπορεις να ελεγξεις τον εαυτο σου ευλογα ερχεται Ο ΤΡΙΤΟΣ, το κρατος, ο μαφιοζος να σου το επιβάλλει.

αν καυλωσες με την μπεμπα που περναει, ειναι δικη σου ευθύνη ειτε να το κρυψεις ειτε να το προσφερεις ως πληροφορια με το αναλογο και κατάλληλο "γουστο"

αν αηδίασες με τον λαπά που περναει ειναι θεμα σεβασμου να συγκρατηθεις και να μην τον κράξεις

ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ΅ΑΛΛΟΥ μεχρι να περάσουν

Αν χωνεις αναγωγα την μυτη σου και το βλεμμα σου σαν τον αρχοντα που πιστευεις θρησκευτικα οτι εισαι
υποκρισια ειναι να λεγεσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ

έτσι η αγωγη και η κοινωνικη συνειδηση συνδεεται και με αλλες ευθύνες όπως ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΕΣ προσφορές που θα έπρεπε να ειναι οι φοροι ή ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΡΧΗ ΖΩΗ

τρόπο θελει οχι κόπο

ΥΓ εννοειται οτι δεν μιλαω σε προσωπικο επίπεδο EMIL, μην και προσβληθεις παρεξηγημένα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε: Παντως το θεαμα 2 μεσηλικων γυμνιστων που παιζουν ρακετες δεν ειναι οτι καλυτερο.
-και αν ηταν 4 καλλιγραμα ξανθα σφιχτοκολλα 18χρονα θα ηταν μαλλον πιο καλό?

ο ΗΧΟΣ αυτων που παιζουν ρακέτες δικαιολογει την αποπομπή τους ανεξαρτητα απο την ενδυση τους



στην γαυδο
οταν κλεινουν τα σχολεια και τελειωνει ο ιουνιος
με τα μαγιο
εισερχονται και οι ρακέτες
και τα CD και ραδιοφωνα
και οι φωνες
και τα σκουπίδια

τους παρακολουθει κανεις καθως εισρεουν σαν μολυσματικα κοπαδια
στην πρωτίστως ησυχη και αρμονικη παραλια
οπου ακούγονταν τα βραδια καμμια κιθαρα και κουδουνακια μαζι με γιδακια που κατεβαινουν για βολτα και νερο
και οι λιγοι ειναι γυμνοι γιατι ειναι ΩΡΑΙΟ
και μοιραζουν ψαρια στους ξενους για να μην ειναι ξενοι
αλλα αυτα ΠΡΙΝ το τελος Ιουνιου

μετα, τον σεπτεμβρη ολος ο χρονος χρειαζεται για να μαζεψεις τα σκουπιδια

το μαγιο ειναι για να κρυβεις την βρωμα σου
ειναι το σωμα βρώμικο? ή αυτα που κάνει?

εχετε δικιο, οι με μαγιο υποκρινονται λιγοτερο
ειναι σαν να κρατάνε ταμπελα = αυτος που κρυβεται (πίσω απο το μαγιο ή την γραβάτα)
σαν τον εντιμο εμπορα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Είμαι ενάντια στο άμετρο, κατά κόρον γυμνό.
Ο μιθριδατισμός καραδοκεί.
Off Topic
Εμιλάκη, που χάθηκες παιδί μου;;; Καλώς επανήλθες!!!!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

patroklos έγραψε:
mpamiatzis έγραψε: Παντως το θεαμα 2 μεσηλικων γυμνιστων που παιζουν ρακετες δεν ειναι οτι καλυτερο.
-και αν ηταν 4 καλλιγραμα ξανθα σφιχτοκολλα 18χρονα θα ηταν μαλλον πιο καλό?
οχι μαλλον, σιγορα θα ηταν καλυτερο για μενα και για τους περισσοτερους που εκπαιδευτικα/με ετσι αλλα εγω δεν εξεταζω το αισθητικο του θεματος, απλος αναφερω και αυτη την διασταση. Υπαρχει βιβλιο (να πεθανουν ολοι οι κακομουτσονοι) που αποδεικνυει οτι η ελειψη του θα προκαλουσε αλλαγη στην θεαση του ωραιου. το ξανθο σφιχτοκολλο 18χρονο ξεχωριζει μονο αν διπλα υπαρχει μια κοντοστουπα,χοντρη,ασχημη,χαμηλοκολα 65-75νταρα

ο ΗΧΟΣ αυτων που παιζουν ρακέτες δικαιολογει την αποπομπή τους ανεξαρτητα απο την ενδυση τους
συμφωνω αλλα παλι δεν ειναι το θεμα μας


στην γαυδο
οταν κλεινουν τα σχολεια και τελειωνει ο ιουνιος
με τα μαγιο
εισερχονται και οι ρακέτες
και τα CD και ραδιοφωνα
και οι φωνες
και τα σκουπίδια

τους παρακολουθει κανεις καθως εισρεουν σαν μολυσματικα κοπαδια
στην πρωτίστως ησυχη και αρμονικη παραλια
οπου ακούγονταν τα βραδια καμμια κιθαρα και κουδουνακια μαζι με γιδακια που κατεβαινουν για βολτα και νερο
και οι λιγοι ειναι γυμνοι γιατι ειναι ΩΡΑΙΟ
και μοιραζουν ψαρια στους ξενους για να μην ειναι ξενοι
αλλα αυτα ΠΡΙΝ το τελος Ιουνιου

μετα, τον σεπτεμβρη ολος ο χρονος χρειαζεται για να μαζεψεις τα σκουπιδια

και τι να κανουμε ρε συ πατροκλε να απαγορευσουμε τα λουτρα στα γιδια? Προσωπικα θεωρω ανοητο να ηλιοθεραπεύεσαι οταν εισαι κατικος της Αντικουα. πρωσοπικα προτιμω την θαλασσα απο την παραλια. παραλια ειχα και στο χωριο μου θαλασσα οχι

το μαγιο ειναι για να κρυβεις την βρωμα σου
ειναι το σωμα βρώμικο? ή αυτα που κάνει?
ουτε το σωμα ουτε αυτα που κανει ειναι βρωμικα!!! βρωμικο μονο μυαλο ανθρωπων μπορει να υπαρξει. το μαγιο ειναι για βοηθησει μελη του σωματος να αντιστέκονται στην βαρυτητα. πιθανον να αποτρεπει και την ευκολοτερη επιδραση διαφορων μυκητων να εισελθουν σε ευαισθητες περιοχες

εχετε δικιο, οι με μαγιο υποκρινονται λιγοτερο
ειναι σαν να κρατάνε ταμπελα = αυτος που κρυβεται (πίσω απο το μαγιο ή την γραβάτα)
σαν τον εντιμο εμπορα
ο συσχετισμος μαγιο γραβατα δεν στεκει.ο συσχετισμος μαγιο ή γυμνο και υποκρισια δεν στεκει. οοοΟ ποιητη δεν καταλαβενω τι θελεις να πεις και δεν ξερω γιατι μου βγαζει λιγο ειρωνια η τελευταια σου φραση καθως και απογοητευση. Η γραβατα δειχνει το μερος οπου κρυβονται τα γενετικα οργανα, το μαγιο κρυβει τα γενετικα drums, το γυμνο δεν κρυβει τιποτα. οταν καποιος δεν κρυβει το σωμα του αυτο σημαινει ειλικρίνεια?οταν καποιος κρυβει τα οργανα του ειναι υποκριτης?
ειναι υποκριτικο να λες οτι δεν νιωθω ελευθερος με μαγιο ή νιωθω υποκριτης με μαγιο την στιγμη που οταν πας να αγορασεις αγγουρια απο τον μαναβη τα ρουχα σου δεν σε βαρενουν. μιλαω παντα για καλοκαιρι γιατι ο χειμωνας εφτασε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εγώ ειμαι υπέρ του γυμνισμου για οποιον θέλει και δεν το θεωρώ πρόβλημα για τα παιδιά. Δεν ανέχομαι να υπάρχουν παραλίες που για να παω πρέπει να γθιθω.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Εγώ ειμαι υπέρ του γυμνισμου για οποιον θέλει και δεν το θεωρώ πρόβλημα για τα παιδιά. Δεν ανέχομαι να υπάρχουν παραλίες που για να παω πρέπει να γθιθω.
Εγώ ειμαι υπέρ του γυμνισμου για οποιον θέλει και ξερω οτι ειναι καλο για τα παιδιά. Δεν ανέχομαι να υπάρχουν παραλίες που για να παω πρέπει να ΠΛΗΡΩΝΩ.

Επίσης πολύ δύσκολα ανέχομαι τρισδιάστατα ανάγωγους ανθρώπους.

και σε ποσοστά που παρατηρώ,
για καθε 1 αναγωγο "γυμνιστη", υπαρχουν 5 γυμνιστες με αγωγη.
για καθε 10 αναγωγους με μαγιο, υπαρχουν 3 με μαγιο ΚΑΙ αγωγη.

βγάλετε τα συμπεράσματά σας και κατα πόσο η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ στο να είσαι γυμνιστής, πχ. ελεύθερης κατασκήνωσης ΠΟΥ ΘΑΒΕΙ ΕΠΙΜΕΛΩΣ τα σκατά του και δεν ρυπαίνει με χαρτι-γοπα-πλαστικό-ΗΧΟ και ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΦΩΣ

συνδεεται και με μια μικρη πρόοδο στην ντυμένη αγωγή και κοινωνική συμπεριφορα της πόλης.
και στην προσαρμογη για οικολογικη οικονομια
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε: Αφού δεν ζούμε σε μια κοινωνία πρωτοπλάστων και εφόσον τα παιδιά έχουν συνηθίσει την θέα των ντυμένων και όχι των γυμνών, υπάρχει θέμα...
Και πιο πολύ με τους γυμνούς άντρες, όπου το θέαμα δεν είναι το ίδιο αισθητικά εδώ που τα λέμε...
Προσωπικά έχω δει σε παραλία γυμνιστών στον Μόλυβο ολόκληρες οικογένειες τουριστών, γυμνοί οι μπαμπάδες, γυμνές οι μαμάδες, γυμνά και τα ανήλικα παιδιά, αγόρια και κορίτσια. Η συμπεριφορά τους ήταν απλή, χαρούμενη και απενοχοποιημένη. Δεν νοιαζόταν κανείς τους για το ποιος βουτάει από δω και ποια κάνει ηλιοθεραπεία από κει. Το αντιστρόφως ανάλογο δηλαδή από τους περισσότερους ιθαγενείς τσίτσιδους, οι οποίοι κοιτάζαμε τις οικογένειες αυτές περίπου σαν εξωγήινες.

Όταν ο πουριτανισμός της κοινωνίας περνάει στο υποσυνείδητό μας χωρίς να το πάρουμε χαμπάρι, ορισμένοι έχουμε την ψευδαίσθηση ότι κατεβάζοντας το μαγιώ μας γινόμαστε κάτι σαν αντικομφορμιστές. Κι έρχονται τα γυμνά πιτσιρίκια που παίζουν αμέριμνα μπροστά στο πουλί του μπαμπά τους και τα βυζιά της μαμάς τους να μας ξεβρακώσουν εκτός από κυριολεκτικά, και μεταφορικά.
Απάντηση