Υπάρχει (αθεϊστική) ηθική;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Πόσο δύσκολο είναι να κατανοήσεις ότι περάσαμε τα νιάτα μας κοντά στην "αλήθεια", μεγαλώσαμε και αποτινάξαμε την ψευδεπίγραφη ηθική του χριστιανού, και κολυμπάμε πλέον στην "Αυθεντική Ηθικη", αυτή που την αισθάνεσαι και όχι την υποκρίνεσαι. Είμαστε εδώ γιατί ακριβώς αντιληφθήκαμε τι εννοείτε όταν λέτε "Θεός".
Πόσο δύσκολο καρδιά μου είναι να καταλάβεις αυτές τις δύο αράδες ; (τρεις σε μόνιτορ με χαμηλή ανάλυση)
Ξέρω, ξέρω αγόρι μου τι πιστεύεις ...
οταν λειπει ενα στοιχειωδες γενικο πλαισιο κοινωνικης υποδομης και προστασιας?

το χαρτι που κολλάνε οι μύγες
οι χαμένες μύγες
είναι οι θρησκείες που χαντακώνουν
κατι τέτοια παληκάρια
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ορθόδοξος έγραψε:Ξέρω, ξέρω αγόρι μου τι πιστεύεις ...
Ούτε από που ξημερώνει δεν ξέρεις.

Και τα "αγόρι μου" στον πνευματικό σου όχι εδώ,κατάλαβες;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Ξέρω, ξέρω αγόρι μου τι πιστεύεις ...
Αγόρι τρελό... :romance-romance:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ορθόδοξος έγραψε: Φαντάζομαι πως και εγώ εάν ήμουν στη θέση σου, θα υποστήριζα τα ίδια …

Ελπίζω με τον καιρό και εσύ να γνωρίσεις την αλήθεια για να καταλάβεις εκ πείρας τι είναι ηθική, τι θα πει Θεός και πώς τον αντιλαμβανόμαστε.
Δεν υπάρχει πιο μάταιη προσπάθεια από το να προσπαθείς να βρέξεις μια πάπια, τα πούπουλά της είναι καλυμένα με μια λιπαρή ουσία που τα κάνει εντελώς αδιάβροχα, το νερό απλώς γλιστράει επάνω τους, γι αυτό και μπορούν να επιπλέουν.

Εγώ πάντως προσπάθησα (και άλλοι μαζί μου) αλλά η πάπια είναι φτιαγμένη για να είναι υδατοστεγής οπότε... τα συμπεράσματα δικά σας
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Scifimom, όλοι περάσαμε από το στάδιο που περνάς εσύ τώρα.
Το επόμενο στάδιο είναι να αδιαφορήσεις, αλλά θα ξανατσιμπήσεις μετά από λίγο καιρό.
Join the club. Enjoy the trip.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Off Topic
Scifimom, όλοι περάσαμε από το στάδιο που περνάς εσύ τώρα.
Το επόμενο στάδιο είναι να αδιαφορήσεις, αλλά θα ξανατσιμπήσεις μετά από λίγο καιρό.
Join the club. Enjoy the trip.
+10 για την μεγάλη αλήθεια Κόμητα!
Ποτέ δεν αρνήθηκα το τσίμπημα...λες να ήμουν ψάρι σε κάποια προηγούμενη μετενσάρκωσή μου; :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:Ξέρω, ξέρω αγόρι μου τι πιστεύεις ...
Ούτε από που ξημερώνει δεν ξέρεις.

Και τα "αγόρι μου" στον πνευματικό σου όχι εδώ,κατάλαβες;

Γιατί οργίζεσαι Γιατρός του Ικα;
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Γιατί οργίζεσαι Γιατρός του Ικα;
το ξέρω ότι θα υποπέσω στην αμαρτία της βλασφημίας και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά από την ομήγυρη, δέχομαι επίσης και εικοσιτετράωρον αποκλεισμόν αλλά δεν αντέχω θα το βγάλω από μέσα μου
αλλά είσαι πολύ μεγάλος καραγκιόζης αδερφάκι μου
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
Γιατί οργίζεσαι Γιατρός του Ικα;
το ξέρω ότι θα υποπέσω στην αμαρτία της βλασφημίας και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά από την ομήγυρη, δέχομαι επίσης και εικοσιτετράωρον αποκλεισμόν αλλά δεν αντέχω θα το βγάλω από μέσα μου
αλλά είσαι πολύ μεγάλος καραγκιόζης αδερφάκι μου
Σφύζεις διπλωματίας και ευγένειας
σπαταλώντας μικροδευτερόλεπτα ηλεκτρικών εκκενώσεων της καλλίγραμμης φαιάς ουσίας σου
περί αποξηραμένων κοπράνων πασαλλειμένα στο οδόστρωμα της επικοινωνίας
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:όποιος δεν ενδιαφέρετε πραγματικά για τη συζήτηση λογικό είναι να μην παρατηρεί κιόλας πολλά πράγματα
Τσούζει και εσένα αγαπητέ Ορθόδοξος ε; και δεν ξέρεις τί και πως να το πεις ε;
Το ξέεερω...έχω δει δεκάδες σαν εσένα με κοκκινισμένα αυτιά, αλλά τί να κάνουμε; αυτά έχει η ζωή και δη η χριστιανική ορθόδοξος!
Και όταν θα έχουν παρέλθει οι χρόνοι και θα έχεις ξεροσταλιάσει στο περίμενε...και θα έχουν εξανεμιστεί οι ελπίδες σου από την μάταιη αναμονή...και όταν θα διαπιστώσεις ότι το "ο καιρός γαρ εγγύς" δεν ήταν παρά μία ακόμη απατηλή υπόσχεση...το τσούξιμο θα είναι πολύ πιο έντονο. Η αμφιβολία θα σε έχει πνίξει, αλλά δεν θα τολμάς, ακόμη και τότε, να κάνεις το αποφασιστικό βήμα προς την ελευθερία. Το έχω δει να συμβαίνει...σε δεκάδες απατημένους πιστούς.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Αγαπητέ Λοξίας … ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι.
Δυστυχώς όμως εγώ είμαι πολύ μικρός για να σε βοηθήσω, ελπίζω όμως στο Θεό.

Karakitsossecurity αγόρι μου, δες λίγο τις σκέψεις σου. Αυτό αρκεί για να προβληματιστείς …
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα ονομάζεται <Υπάρχει (αθεϊστική) ηθική;> και το καταστρέφετε , όπως και πολλά άλλα , με χαζούς διαλόγους με τον Ορθόδοξο .
Οι χαζομάρες στις οποίες αναλώνεστε όμως , υπερβαίνουν την καταστροφή του εκάστοτε θέματος .

Αντιλαμβάνεστε οτι γεμίζετε σκουπίδια το φόρουμ ?


Δημιουργείστε ένα θέμα με τίτλο .....

αθεοι που την βρίσκουν να χαζολογούν με τον Ορθόδοξο
και συζητήστε μέχρι την δευτέρα παρουσία .


Και ένα μυστικο για τους συντονιστές ....
ο dtango έγραψε οφ τοπικ . Αμοληστε τα κυνηγόσκυλα μην τυχόν και σας ξεφύγει αυτή του η δημοσίευση,
και να του γράψετε με τονισμένα πράσινα γράμματα για να τον συνετίσετε .


Τέλος σημείωσης, μη συντονιστή .
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας … ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι.
Αυτό είναι ένα μεγάλο ψέμμα Ορθόδοξε. Δεν ξέρεις πως αισθάνεται, και δεν το ξέρεις για κανέναν μας. Λοιπόν μην υποθέτεις, ιδίως όταν δεν θέλεις να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει επειδή αυτό απαγορεύεται από την θρησκεία σου. Εαν είχες βάλει το μυαλό σου να δουλέψει, δεν θα ήσουν τόσο φανατικός οπαδός της θρησκείας σου, θα έβλεπες τα στραβά της, θα έβλεπες όλες τις αδικίες, όλο τον μισογυνισμό, όλο τον ρατσισμό που προβάλλει.
Ορθόδοξος έγραψε: Δυστυχώς όμως εγώ είμαι πολύ μικρός για να σε βοηθήσω, ελπίζω όμως στο Θεό.
Μπορείς να ελπίζεις όσο θές Ορθόδοξε. Αλλά βλέπω ότι υποτιμάς τελείως τον εαυτό σου, και αυτό είναι αποτέλεσμα της θρησκείας σου. Κανένας μας δεν είναι μικρός. ¨Ολοι μας συμβαλλουμε από κάτι, άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είμαστε μικροί. Ούτε εσύ είσαι πολύ μικρός.

Αυτά τα κόμπλεξ κατωτερότητας είναι αποτέλεσμα της θρησκείας σου. Κάτι που αρνούμε προσωπικά να έχω. Και νομίζω και οι περισσότεροι αν όχι όλοι εδώ μέσα.
Ορθόδοξος έγραψε: Karakitsossecurity αγόρι μου, δες λίγο τις σκέψεις σου. Αυτό αρκεί για να προβληματιστείς …
Κοίτα ποιός μίλησε. Κάποιος που δεν θέλει καν να σκεφτεί πραγματικά, να αναρωτηθεί, να ψάξει, αλλά ακολουθεί τυφλά ότι και να του πασάρει η θρησκεία του. Αν κάποιος θα έπρεπε να προβληματιστεί αυτός είσαι εσύ Ορθόδοξε.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:Και ένα μυστικο για τους συντονιστές ....
ο dtango έγραψε οφ τοπικ . Αμοληστε τα κυνηγόσκυλα μην τυχόν και σας ξεφύγει αυτή του η δημοσίευση,
και να του γράψετε με τονισμένα πράσινα γράμματα για να τον συνετίσετε.
Πού; Πού μας ξέφυγε και δεν τον πήραμε χαμπάρι; Καλά που έχουμε και τους άλλους χρήστες να μας τον δίνουνε στεγνά :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:Το θέμα ονομάζεται <Υπάρχει (αθεϊστική) ηθική;> και το καταστρέφετε , όπως και πολλά άλλα , με χαζούς διαλόγους με τον Ορθόδοξο .
Οι χαζομάρες στις οποίες αναλώνεστε όμως , υπερβαίνουν την καταστροφή του εκάστοτε θέματος .
Αντιλαμβάνεστε οτι γεμίζετε σκουπίδια το φόρουμ ?
Δημιουργείστε ένα θέμα με τίτλο .....

αθεοι που την βρίσκουν να χαζολογούν με τον Ορθόδοξο
και συζητήστε μέχρι την δευτέρα παρουσία .
Και ένα μυστικο για τους συντονιστές ....
ο dtango έγραψε οφ τοπικ . Αμοληστε τα κυνηγόσκυλα μην τυχόν και σας ξεφύγει αυτή του η δημοσίευση,
και να του γράψετε με τονισμένα πράσινα γράμματα για να τον συνετίσετε .

Τέλος σημείωσης, μη συντονιστή .

strato έχεις δει πολλές παρατηρήσεις προς μη Ορθοδόξους;
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Αυτό είναι ένα μεγάλο ψέμμα Ορθόδοξε. Δεν ξέρεις πως αισθάνεται, και δεν το ξέρεις για κανέναν μας. Λοιπόν μην υποθέτεις, ιδίως όταν δεν θέλεις να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει επειδή αυτό απαγορεύεται από την θρησκεία σου. Εαν είχες βάλει το μυαλό σου να δουλέψει, δεν θα ήσουν τόσο φανατικός οπαδός της θρησκείας σου, θα έβλεπες τα στραβά της, θα έβλεπες όλες τις αδικίες, όλο τον μισογυνισμό, όλο τον ρατσισμό που προβάλλει.
Ξέρω καλό μου κορίτσι, ξέρω ....
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:έχεις δει πολλές παρατηρήσεις προς μη Ορθοδόξους;
Ναι, και μάλιστα πολλές. Σταμάτα να λες ψέμματα, θα πας στην κόλαση.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε:Αγαπητέ Λοξίας … ξέρω πολύ καλά πως αισθάνεσαι.
Δυστυχώς όμως εγώ είμαι πολύ μικρός για να σε βοηθήσω, ελπίζω όμως στο Θεό.
Έτσι! ακριβώς έτσι!!!
Ένας ακόμα πυροβολισμός για την τιμή των όπλων και τιμητική υποχώρηση στο τελευταίο καταφύγιο της καταρρέουσας σιγουριάς της πίστης. Την ελπίδα στον θεό!
Αμ δε!
Η ελπίδα δεν είναι ότι πεθαίνει τελευταία...είναι ότι σε εγκαταλείπει πολύ πριν πεθάνει!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:Το θέμα ονομάζεται <Υπάρχει (αθεϊστική) ηθική;> και το καταστρέφετε , όπως και πολλά άλλα , με χαζούς διαλόγους με τον Ορθόδοξο .
Οι χαζομάρες στις οποίες αναλώνεστε όμως , υπερβαίνουν την καταστροφή του εκάστοτε θέματος .

Αντιλαμβάνεστε οτι γεμίζετε σκουπίδια το φόρουμ ?


Δημιουργείστε ένα θέμα με τίτλο .....

αθεοι που την βρίσκουν να χαζολογούν με τον Ορθόδοξο
και συζητήστε μέχρι την δευτέρα παρουσία . Τέλος σημείωσης, μη συντονιστή .
Στράτο αν το αναλύσεις δεν είμαστε off topic.
Τα ποστ μας, οι διάλογοί μας με τον Ορθόδοξο, όσο χαζοί και αν φαίνονται αναδεικνύουν (έστω και έμμεσα) την αθεϊστική ηθική.
Δες το έτσι!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Στράτο αν το αναλύσεις δεν είμαστε off topic.
Τα ποστ μας, οι διάλογοί μας με τον Ορθόδοξο, όσο χαζοί και αν φαίνονται αναδεικνύουν (έστω και έμμεσα) την αθεϊστική ηθική.
Δες το έτσι!
:D
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Απάντηση