Αθεοι και σταυρός.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Υπάρχει άθεος που να φοράει σταυρό;
Έστω σαν κόσμημα στο λαιμό;

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν νόμιζω. Δεν μου φαίνεται λογικό κάποιος να φόραει τον σταυρό εφόσον δεν πιστεύει στον χριστιανικό θεο.
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Όχι, δεν έχω καν ιδέα που βρίσκεται ο βαφτιστικός σταυρός μου (μάλλον τον έχει η μάνα μου)

Οι σταυροί των παιδιών μου βρίσκονται σε ένα κουτί στη ντουλάπα μου (Οι μικρές τους φόρεσαν στα βαφτίσια και τους έβγαλαν μόλις πήγαμε σπίτι).

Επίσης δεν έχουμε εικόνες κρεμασμένες στο σπίτι (κάτι ασημένιες από δώρα γάμου είναι σε ένα κιβώτιο στη σοφίτα, δεν βάζουμε Φάτνη στο Δέντρο μας (Στολίζουμε δέντρο της ισημερίας με στολίδια Looney toons και χειροποίητες κατασκευές των παιδιών) και τα στέφανα του γάμου μου τα βρήκα σε ένα κουτί σε κάποια μετακόμιση και τα πέταξα πριν απο, νομίζω οχτώ χρόνια.


Τέλος, αν και μάλλον το έχετε συζητήσει το θέμα, θεωρώ ΦΡΙΚΤΟ να φοράει ο οποιοσδήποτε στο λαιμό του ένα όργανο βασανιστηρίων και μάλιστα από τα πιο απεχθή που υπήρχαν τότε εκτός ίσως από το παλούκωμα. Οι σταυρωμένοι εμεναν σε κοινή θέα μέχρι να πεθάνουν (από αφυδάτωση ή εγκεφαλική αιμορραγία) μέχρι και 10-15 ημέρες. Οι περαστικοί τους εξευτέλιζαν με όποιο τρόπο ήθελαν μερικές φορές κάνοντας ακόμα πιο αργό και βασανιστικό το θάνατό τους. Επίσης δεν γίνονταν διακρίσεις γυκαίκες και παιδιά θανατώνονταν με σταύρωση, όπως και ηλικιωμένοι.

Και στις εκκλησίες το προσκυνάνε...
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Scifimom έγραψε: Τέλος, αν και μάλλον το έχετε συζητήσει το θέμα, θεωρώ ΦΡΙΚΤΟ να φοράει ο οποιοσδήποτε στο λαιμό του ένα όργανο βασανιστηρίων και μάλιστα από τα πιο απεχθή που υπήρχαν τότε εκτός ίσως από το παλούκωμα. Οι σταυρωμένοι εμεναν σε κοινή θέα μέχρι να πεθάνουν (από αφυδάτωση ή εγκεφαλική αιμορραγία) μέχρι και 10-15 ημέρες. Οι περαστικοί τους εξευτέλιζαν με όποιο τρόπο ήθελαν μερικές φορές κάνοντας ακόμα πιο αργό και βασανιστικό το θάνατό τους. Επίσης δεν γίνονταν διακρίσεις γυκαίκες και παιδιά θανατώνονταν με σταύρωση, όπως και ηλικιωμένοι.

Και στις εκκλησίες το προσκυνάνε...
Καλά εδώ δεν νομίζω ότι είναι για να το ψάχνει κανείς, οι χριστιανοί λένε ότι ένα τέτοιο φρικτό σύμβολο έγινε το σύμβολο της αγάπης του θεού, επειδή ο χριστός πάνω του αγκάλιασε όλο τον κόσμο κι άλλα τέτοια.

Πάντως, μια γνωστή μου ντύνεται με gothic στυλ κλπ και φοράει ένα μαύρους σταυρόυς χωρίς να πιστεύει, επίσης ξέρω και άτομα που φορούν ένα σταυρό με τα 4 μέλη του ίσα, κέλτικο σύμβολο.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Όπως θα αναντουσε και ένας ιαχωβάς( είμαι Ορθόδοξος χριστιανό και το αντιστρέφω) και το αμάξι σκοτώνει ανθρώπους , δεν το φοράμε στο λαιμό αλλά εξακολουθούμε να το το οδηγάμε και δεν το εξωρίζουμε αν και ως κοινωνία δεν χρησιμοποιούμε αυτό το όργανο για θανατική ποινή.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Εικόνα
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που φοράνε κέλτικους σταύρους. Επίσης κάποιοι φοράνε τους σταυρούς ανάποδα, δεν έχω πολυκαταλάβει γιατί... Νομίζω όμως ότι ένας άθεος δεν φοράει σταυρό ούτε για φυλακτό ούτε για κόσμημα
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Για να κάνουμε τη γιαγιά ή τη μαμά χαρούμενες.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να κάνουμε τη γιαγιά ή τη μαμά χαρούμενες.
Αυτό το έχω σκεφτεί μερικές (λίγες) φορές. Αλλά γενικά δεν είμαι φίλος της υποκρισίας. Μια διακριτικότητα θα ήταν ίσως περισσότερο θεμιτή.

Γενικά πάντως φοράω αυτό:
Εικόνα

Ο σταυρός πάντως σαν σύμβολο με είχε προβληματίσει έντονα στο παρελθόν. Γιατί το σύμβολο της ζωής και της ανάστασης να είναι ένα όργανο θανάτου; Δεν θα μπορούσε να είναι μια σπασμένη ταφόπλακα ή με έναν σπασμένο σταυρό; Ο συνηθισμένος αντίλογος είναι ότι ο Χριστός έπρεπε να πεθάνει για να αναστηθεί. Το οποίο είναι λογικό. Αλλά έπρεπε και να γεννηθεί και να τρώει 2 φορές τη μέρα και ένα κάρο άλλα πράγματα πριν πεθάνει και αναστηθεί.
Αυτό με τον σπασμένο σταυρό τώρα μου ήρθε. Νομίζω πως ένας σπασμένος σταυρός χωρίς τον Ιησού πάνω εκφράζει καλύτερα το μήνυμα.
Φυσικά υπάρχει και το θέμα της ταπείνωσης που δέχτηκε και των βασανιστηρίων που οι χριστιανοί θεωρούν σημαντικά.
Γενικά είναι μια μεγάλη συζήτηση και πρόσφατα προσπάθησα να το συζητήσω αυτό εδώ
:O
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Σίσυφος έγραψε:Εικόνα
Τις προάλλες, η Μενεγάκη ρώτησε την Τάρια Μπούρα πού είναι το πάνω μέρος (του σταυρού) στο κρεμαστό, για να πάρει την απάντηση ''είναι το αρχικό μου''..!
Για να δείτε πόσο βαθειά είναι η πλύση εγκεφάλου...
Βλέπουμε πράγματα εκεί που δεν υπάρχουν...
Παροράματα!
Οφθαλμαπάτες!
Κάνουν τα μάτια μας πουλάκια, ή, μάλλον, σταυρουλάκια!

Για να απαντήσω, έχω βγάλει κάθετι από πάνω μου, δεν ανέχομαι πλέον ούτε ρολόϊ (ας είναι καλά τα κινητά, που κλαίνε οι ρολογάδες) και, σκέφτομαι ακόμα και τη βέρα, ως επικίνδυνο πράγμα αν χρειαστεί να πιαστεί κανείς από κάπου (να κρεμαστεί), γιατί μένει μαζί με το δάχτυλο στο ...στήριγμα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EmilofCrete την 07 Ιουν 2009 09:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Οι πρώτοι χριστιανοί μαζί με τον σταυρό κρεμούσαν και σφουγκαράκια απο αίμα μαρτύρων στο λαιμό τους. Και γενικά είχαν ευλάβεια για τους αγίους γι' αυτό και κρατούσαν ακόμη και τα οστά τους.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

:shock: Έτρωγαν το αίμα και τη σάρκα του Χριστού, κρεμούσαν όργανα βασανιστηρίων απ'το λαιμό τους, μάζευαν σφουγγαράκια με αίμα μαρτύρων, προσκυνούσαν ανθρώπινα οστά... Τι να πει κανείς... :P Ακόμα και οι "συμβολικές πράξεις" έχουν κάποιο όριο.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Σύ είσαι ο σισυφος;

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

Εδώ ο Μελ Γκίπσον έβγαλε την μεγαλύτερη splatter ταινία όλων των εποχών και οι χριστιανοί την θεώρησαν αριστούργημα.Πάνε πόσα χρονια και η ταινία σπάει ακόμα ταμεία.Από αυτό και μονο αρκεί να καταλάβει κάποιος τις μαζοχιστικές τάσεις αυτής της θρησκείας.Γενικά ο χριστιανισμός διαπνέεται από έντονο μαζοχισμό και ηττοπάθεια.Μια ενόρμηση θανάτου που έλεγε και ο M.Ονφρέ.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι ο Mel Gibson είναι χαρακτηριστικό σύγχρονο παράδειγμα του σαδομαζοχισμού της συγκεκριμένης θρησκείας. Θυμάμαι την πρώτη φορά που είχα δει την ταινία ήταν σε ένα "πνευματικό κέντρο" μιας ενορίας που πήγαινα κατασκηνώσεις κλπ. Έτυχε να περάσω ένα απόγευμα που είχαν προβολή της ταινίας και καθόμουν και τους χάζευα όλους που είχαν προσηλωθεί με αφοσίωση και μετρούσαν τα μαστίγια. Δεν είχα σκεφτεί πριν από αυτό το θέμα του μαζοχισμού σε σχέση με τον Ιησού αλλά τότε για πρώτη φορά άρχισε να γίνεται αρκετά εμφανές.
Σίσυφος έγραψε:προσκυνούσαν ανθρώπινα οστά
Προσκυνούν ανθρώπινα οστά.
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ρε συ paratiritis7,άσχετο,το Avatar σου δεν είναι σήμα των Bad Religion;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

ναι αυτό είναι
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ανθρωπινα οστά ευωδιάζουν και θαυματοποιούν.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστός έγραψε:Ανθρωπινα οστά ευωδιάζουν και θαυματοποιούν.
Αποκρουστικό.Έλεος πιά με τη θανατολαγνεία ρε παιδιά!
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Ανθρωπινα οστά ευωδιάζουν και θαυματοποιούν.
Νομίζω ότι έχουμε γίνει το παιχνιδάκι του Πιστού...
Ανοίγει θέματα, απαντάμε, μετά πετάει μια φράση και ανταποκρινόμαστε...
Όπως τα παιδιά που πετάνε κάτι έξω από την κούνια τους επειδή βλέπουν ότι τους το ξαναβάζουν μέσα, έτσι και αυτός έχει βρει το ΦΟΡΟΥΜ που ρίχνει το δόλωμα και αρχίζουμε εμείς...
Δεν αποκλείεται να το λέει και στην παρέα του: "Παιδιά, βρήκα ένα ΦΟΡΟΥΜ με ευγενέστατα άτομα... Ότι γράφω και λέω, το αντιμετωπίζουν ως σοβαρό θέμα και ασχολούνται όλοι μαζί του (και, μαζί μου...)! Περνάω υπέροχα σας λέω! :dance: "
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση