Υπάρχει (αθεϊστική) ηθική;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Blue Dog έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε: Σε ευχαριστώ που με την στάση σου επιβεβαιώνεις ότι λέγεται για τους άθεους, δηλαδή πως ο άθεος δεν πιστεύει όχι γιατί δεν βλέπει την αλήθεια ή γιατί δεν υπάρχει αυτή, αλλά γιατί μέσα από την υπερηφάνεια του, την κακή του προαίρεση κ.τ.λ. δεν θέλει να την δεχτεί. Λυπάμαι πολύ γι’ αυτό.
Ο Χριστος ηταν φιλος με μια πορνη θελοντας να δειξει πως ειναι λαθος να γενικευει κανεις οτι βλεπει να εφαρμοζεται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ή οτι ειναι ευρεα διαδεδομενο κι εσεις που εχετε κατα τα φαινομενα εντρυφησει στην κοσμοθεωρια του δειχνετε πεπεισμενος οτι η ιδιοτητα του αθεου συνεπαγεται υπερηφανεια και κακη προαιρεση, δοκισησοφια;
Όλα τα αρνητικά μας στοιχεία έχουν μητέρα την υπερηφάνεια.

Φυσικά όμως υπάρχουν και άνθρωποι που δεν γνώρισαν για άλλους λόγους, αλλά αυτούς θα τους κρίνει διαφορετικά ο Θεός, δεν χρειάζεται να ανησυχούμε.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Όλοι εσείς οι άθεοι δεν πιστεύετε στο Θεό διότι δεν έχετε – λέτε – χειροπιαστές αποδείξεις ή επιχειρήματα που αποδεικνύουν την ύπαρξη του. Εάν λοιπόν αυτός ο Θεός σας έκανε την χάρη να φανερωθεί μια μέρα και να σας αποκαλύψει την πραγματικότητα, πως θα το διαχειριζόσασταν όλο αυτό;
Και πως θα ήξερα ότι α)η εμπειρία μου είναι αυθεντική και όχι παραίσθηση; και β) ότι (αν αυτό που βλέπω,νοιώθω,ακούω είναι αυθεντική εμπειρία) αυτό που βλέπω είναι ο θεός;

Ουσιαστικά ερχόμαστε σ'αυτό που σε ρωτήσα εξ αρχής αλλά αποφεύγεις να απαντήσεις:ποιό είναι το κριτήριο αξιολόγησης της εμπειρίας; Τα "βρες πνευματικό" και "αν αναζητήσεις με σωστό τρόπο την αλήθεια θα την βρείς" δεν είναι απάντηση.Αν πίστευα ήδη δεν θα χρειαζόμουν συμβουλές ή καθοδήγηση,σου θυμίζω ότι είμαι ο άπιστος που περιμένει από τον πιστό να τον κάνει να δει και την δική του οπτική.Μέχρι τώρα σαν εκπρόσωπος της πίστης σου έχεις αποτύχει παταγωδώς.

Σ'αυτό το ερώτημα πάντως εγώ έχω απάντηση από την ρεαλιστική-ορθολογική σκοπιά:Ακριβώς επειδή η ατομική εμπειρία είναι αναξιόπιστη ως πηγή γνώσης*,η γνώση είναι συλλογικό κτήμα.Όσα ξέρουμε οι άνθρωποι τα ξέρουμε από κοινού και ο ένας ελέγχει την αξιοπιστία του άλλου.Αν ανατρέξεις στην αποθησαυρισμένη γνώση της ανθρωπότητας θα δεις ότι τίποτα,μα τίποτα απ'όσα δεχόμαστε οι άνθρωποι ως αληθινά (ακόμη και οι θρησκείες) δεν βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες-μαρτυρίες.

*(μη μου αναφέρει κανείς τον έρωτα ή την τέχνη θα θυμώσω!είπαμε:ως πηγή γνώσης!)

Όποιος οχυρώνεται πίσω από την μοναδικότητα της εμπειρίας του για προστατευτεί από τον έλεγχο και την κριτική για μένα ομολογεί την ανεπάρκεια και την αποτυχία του.

ΥΓ:Ορθόδοξος.Στην ίδια πρόταση δηλώνεις ότι με ευχαριστείς για κάτι που αμέσως μετά λες ότι σε κάνει να λυπάσαι.....ουδέν σχόλιον.
Σου έχω δώσει αγαπητέ απαντήσεις για όλες τις ερωτήσεις που μου έχεις κάνει, αλλά εσύ απλά δεν τις δέχεσαι με την δικαιολογία “αυτές δεν είναι απαντήσεις” …
Είναι όμως απαντήσεις, το ότι εσύ δεν τις δέχεσαι δεν τις ακυρώνει.

Να σου θυμίσω επίσης ότι εγώ δεν είμαι ούτε πνευματικός, ούτε θεολόγος και ούτε κανένα φωτισμένο άτομο από το Θεό για να θεωρείς πως μιλάς με ένα “εκπρόσωπο της πίστης μου”. Είμαι ένας απλός πιστός που κάνει μια απλή κουβέντα και τίποτα παραπάνω. Εκπρόσωποι της πίστης μου είναι όλοι αυτοί που σε παραπέμπω αλλά εσύ δεν θέλεις να γνωρίσεις. Όμως αυτό φυσικά είναι δικαίωμα σου.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Αν εμφανιζόταν και έδειχνε ότι είναι ο θεός, εννοείται πως θα το δεχόμουνα ότι υπάρχει. Ορθό, δεν είμαστε αντίθεοι, είμαστε άθεοι. Δεν πιστεύουμε ότι υπάρχει. Και δεν θα το πιστέψω ότι υπάρχει επειδή το ισχυρίζονται εν πρώτοις μια δράκα ανθρώπων που ζούνε από αυτό (ιεραρχία) και πάμπολλοι πιστοί που τους έγινε πλύση εγκεφάλου σε νεαρή ηλικία.
Αν ο Θεός υπάρχει και θέλει να τον προσκυνάμε, γιατί δεν το λέει ο ίδιος ;
Και εν πάσει περιπτώσει, πόσο πιθανό να είναι ο Δημιουργός του Σύμπαντος να θέλει να τον προσκυνάνε τα μυρμηγκάκια που έπλασε; Γιατί δίνετε στο παραμύθι σας ανθρώπινα συναισθήματα στον Θεό; Να αγαπάει, να λυπάται, να οργίζεται;
Αγαπητέ ούτε πλύση εγκεφάλου μου έχει γίνει από μικρός και ούτε πίστευα από μικρός. Επειδή όμως ο Θεός υπάρχει και ως δίκαιος που είναι το φανερώνει με διάφορους τρόπους εξίσου σε όλο τον σε όλο τον κόσμο, πιστεύω σε αυτόν.
Το ότι εσύ αυτή την στιγμή δεν πιστεύεις, επαληθεύει το ότι δεν παρατηρείς σωστά την ζωή σου και τον κόσμο γενικά και όχι ότι δεν υπάρχει.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορθόδοξος έγραψε: Αγαπητέ, το φανερώνει με διάφορους τρόπους εξίσου σε όλο τον σε όλο τον κόσμο, πιστεύω σε αυτόν. Το ότι εσύ αυτή την στιγμή δεν πιστεύεις, επαληθεύει το ότι δεν παρατηρείς σωστά την ζωή σου και τον κόσμο γενικά και όχι ότι δεν υπάρχει.
Τα συμπεράσματά τους ήταν ότι οι αισθήσεις της ηρεμίας, ενότητας και υπερβατικότητας αντιστοιχούν σε μια αυξημένη δραστηριότητα στους μετωπικούς λοβούς του εγκεφάλου και σε μια μειωμένη δραστηριότητα στους βρεγματικούς λοβούς στο πάνω και πίσω μέρος του εγκεφάλου.
Η άποψή τους είναι ότι ο εγκέφαλος εξοπλίζεται με διάφορους τρόπους για να μας βοηθήσει να επιβιώσουμε. Η θρησκεία προσφέρει την καθησύχαση ότι υπάρχει σκοπός και ένα αιτιατό αποτέλεσμα στο διαφορετικά τρομακτικό κόσμο μας. Έτσι οι θρησκευτικές και πνευματικές εμπειρίες μας ευθυγραμμίζονται με αυτό που προσπαθεί να κάνει για μας ο εγκέφαλός μας, να μας βοηθήσουν δηλαδή να λειτουργήσουμε και να βγάλουμε νόημα από τη ζωή.
Ορισμένες έτσι θρησκευτικές ασκήσεις μπορούν να διεγείρουν το σύστημα ηρεμίας του σώματος ή το σύστημα διαφυγής του, έτσι ώστε ν’ αρχίσει να συντονίζεται το αντίστοιχο εγκεφαλικό κύκλωμα. Ανάλογα με το είδος τώρα της τελετουργίας, ενεργοποιούνται διαφορετικά μέρη του εγκεφάλου, τα οποία γίνονται αντιληπτά από το μυαλό σα μια ανώτερη κατάσταση συνειδητότητας.
Σε καταστάσεις πολύ έντονης δραστηριότητας γύρω από ένα κύκλωμα, μπορεί να συμβεί μια «υπερχείλιση», η οποία να ενεργοποιήσει το κοιμούμενο σύστημα και να το «ευθυγραμμίσει» συγχρόνως με το άλλο. Αν και σπάνια, αυτή η δυαδική κατάσταση μπορεί να οδηγήσει σε μια αίσθηση «τρομακτικής απελευθέρωσης ενέργειας» που μπορεί να βιωθεί σα μια «ωκεάνεια μακαριότητα» ή απορρόφηση μέσα στο αντικείμενο του στοχασμού.
Και σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί μια «μέγιστη αποφόρτιση» και των δυο συστημάτων, προκαλώντας εγκεφαλικές δραστηριότητες που γίνονται αντιληπτές από το νου σαν η «Απόλυτη Ενότητα Ύπαρξης», την οποία αυτοί περιγράφουν σαν τη «κατάργηση όλων των διακριτών ορίων ανάμεσα στα όντα, με την απουσία της ροής του χρόνου και την εξάλειψη της διχοτομίας εαυτός- άλλοι».
Οι ίδιοι επιστήμονες προτείνουν ότι ένας μυστικιστής στην κατάσταση της Απόλυτης Ενότητας Ύπαρξης θα αισθανθεί είτε ένα θείο ον, όπως το Θεό, ή το κοσμικό κενό της Νιρβάνα, ανάλογα με το αν κυριάρχησε μια εργοτροπική ή τροφοτροπική εμπλοκή.
Το γεγονός τώρα ότι οι διάφορες μυστικιστικές εμπειρίες διαφέρουν μεταξύ τους σημαντικά από θρησκεία σε θρησκεία, αποτελεί, σύμφωνα με τους περισσότερους επιστήμονες, μια καθαρή ένδειξη ότι αυτές δεν αντιπροσωπεύουν καμιά αντικειμενική πραγματικότητα, αλλά ανάγονται ως επί το πλείστον σε μια ειδική μορφή ενδοσκόπησης όπου τα υποκείμενα συγχέουν τις δικές τους, εσωτερικά παραγόμενες νοητικές καταστάσεις (βλέπε παραισθήσεις), με μια «εξωτερική πραγματικότητα» που θεωρούν ότι υπάρχει ανεξάρτητα από το νου τους.


διαβασε να ξεστραβωθεις αν και ειναι οφ τοπικ

διοτι Ορθοδοξε εισαι τουλαχιστον ανηθικος αν δεν πιστευεις τον Ανθρωπο

οποτε τί κανει ο καπνιστης σε παιδικο πάρτυ κλειστου χωρου?
μυριζει ασχημα και μολυνει
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε: Επειδή όμως ο Θεός υπάρχει και ως δίκαιος που είναι το φανερώνει με διάφορους τρόπους εξίσου σε όλο τον σε όλο τον κόσμο, πιστεύω σε αυτόν.
Αυτό, αγαπητέ Ορθόδοξος, το έχεις πει είκοσι φορές, και άλλες τόσες σε έχουμε παρακαλέσει να μας αναφέρεις έστω και ένα από αυτούς τους πολλούς τρόπους.
Πώς περιμένεις να πιστέψουμε όταν δεν απαντάς ούτε αυτά τα σούπερ-υπέρ-στοιχειώδη;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Επειδή Ορθόδοξος δεν θυμάμαι (άνθρωποι είμαστε,εσείς δεν υποτίθεται ότι έχετε κατανόηση για τις ανθρώπινες αδυναμίες;) θα είχες την ευγενή καλοσύνη να μου θυμίσεις τις απαντήσεις σου;

Και για να σε βοηθήσω (μπορεί και συ να είσαι ξεχασιάρης σαν και μένα) να σου θυμίσω τις ερωτήσεις:

Πως θα ήξερα (αν μου εμφανιζόταν ο θεός) ότι α)η εμπειρία μου είναι αυθεντική και όχι παραίσθηση; και β) ότι (αν αυτό που βλέπω,νοιώθω,ακούω είναι αυθεντική εμπειρία) αυτό που βλέπω είναι ο θεός;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,αναμένω απάντησίν σας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Επειδή Ορθόδοξος δεν θυμάμαι (άνθρωποι είμαστε,εσείς δεν υποτίθεται ότι έχετε κατανόηση για τις ανθρώπινες αδυναμίες;) θα είχες την ευγενή καλοσύνη να μου θυμίσεις τις απαντήσεις σου;

Και για να σε βοηθήσω (μπορεί και συ να είσαι ξεχασιάρης σαν και μένα) να σου θυμίσω τις ερωτήσεις:

Πως θα ήξερα (αν μου εμφανιζόταν ο θεός) ότι α)η εμπειρία μου είναι αυθεντική και όχι παραίσθηση; και β) ότι (αν αυτό που βλέπω,νοιώθω,ακούω είναι αυθεντική εμπειρία) αυτό που βλέπω είναι ο θεός;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,αναμένω απάντησίν σας.
Εξακολουθείς να κάνεις λάθος βήματα για την κατανόηση του Θεού. Ταπεινώσου και ζήτα την βοήθεια του και θα βρεις όλες τις απαντήσεις.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Πως θα ήξερα (αν μου εμφανιζόταν ο θεός) ότι
α)η εμπειρία μου είναι αυθεντική και όχι παραίσθηση;
και
β) ότι (αν αυτό που βλέπω,νοιώθω,ακούω είναι αυθεντική εμπειρία) αυτό που βλέπω είναι ο θεός;
Γιατρέ, οι μόνες απαντήσεις που θα δεχόμουν:

α) αν θα έβλεπε κι άλλος το ίδιο ακριβώς
β) αν θα σας έδειχνε ταυτότητα με στοιχεία

όνομα: Γιαχβέ "γουτ-γουτ" Ιησούς
επίθετο: Ελοχίμ
αριθμούς ταυτότητας: 1,2 & 3
ημ/νία γέννησης: μόλις μίλησα
ύψος: ∞
και θρήσκευμα: ότι είπα ναούμ'
:mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος egore την 27 Νοέμ 2010 12:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε: Επειδή όμως ο Θεός υπάρχει και ως δίκαιος που είναι το φανερώνει με διάφορους τρόπους εξίσου σε όλο τον σε όλο τον κόσμο, πιστεύω σε αυτόν.
Αυτό, αγαπητέ Ορθόδοξος, το έχεις πει είκοσι φορές, και άλλες τόσες σε έχουμε παρακαλέσει να μας αναφέρεις έστω και ένα από αυτούς τους πολλούς τρόπους.
Πώς περιμένεις να πιστέψουμε όταν δεν απαντάς ούτε αυτά τα σούπερ-υπέρ-στοιχειώδη;
Δεν σας έχω αναφέρει ένα αλλά πολλούς. Το θέμα όμως με εσάς τους "φανατικούς" άπιστους είναι ότι δεν κάνετε σωστά βήματα στην αναζήτηση σας.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δεν σας έχω αναφέρει ένα αλλά πολλούς. Το θέμα όμως με εσάς τους "φανατικούς" άπιστους είναι ότι δεν κάνετε σωστά βήματα στην αναζήτηση σας.
Σωστά βήματα αναζήτησεις του Θεού
βήμα 1 ταπείνωση( από σήμερα κιόλας θα νιώθεται σκουλήκι να σας πατάνε. θα βάζεται την/τον σύντροφο σας να φοράει δερμάτινα και να σας μαστιγώνει φωνάζοντας πάρτα μωρή αμαρτωλή)
βήμα 2 εύρεση πνευματικού( αν είστε ανήλικος/κη δεν θα δυσκολευτήτε καθόλου οι πνευματικοί θα σας πλησιάσουν οι ίδιοι να είστε σίγουροι για αυτό, αφού τελειώσουμε την πίπα συγνώμη την εξομολόγηση ήθελα να πω μπορούμε να κοινωνήσουμε)
βήμα 3 αναζήτηση του θεού με τον σωστό τρόπο(υπάρχει και λάθος)
βήμα 4 μελέτη τον γραφών (αλλά όχι κατανόηση διότι ποιος είσαι εσύ ο ταπεινός που θα ερμηνεύει και θα κατανοήσει κάτι τόσο σοφό. Θα ρωτάτε τον πνευματικό σας, μετά την πίπα και θα σας λέει αυτός τι σημαίνουν).

Ετσι σιγά σιγά θα δείτε και εσείς τα σημάδια της ύπαρξης του, που όπως ήδη ανέφερα έιναι πάρα πολλά και μην τα ξανααναφέρω και σας κουράζω. Οχι δεν είναι δύο τύποι με άσπρα που κρατάνε μια άσπρη μπλούζα και σας γνέφουν να πλησιάσετε το ασθενοφόρο αλλά σίγουρα θα συμβεί και αυτό.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:
Δεν σας έχω αναφέρει ένα αλλά πολλούς. Το θέμα όμως με εσάς τους "φανατικούς" άπιστους είναι ότι δεν κάνετε σωστά βήματα στην αναζήτηση σας.
Σωστά βήματα αναζήτησεις του Θεού
βήμα 1 ταπείνωση( από σήμερα κιόλας θα νιώθεται σκουλήκι να σας πατάνε. θα βάζεται την/τον σύντροφο σας να φοράει δερμάτινα και να σας μαστιγώνει φωνάζοντας πάρτα μωρή αμαρτωλή)
βήμα 2 εύρεση πνευματικού( αν είστε ανήλικος/κη δεν θα δυσκολευτήτε καθόλου οι πνευματικοί θα σας πλησιάσουν οι ίδιοι να είστε σίγουροι για αυτό, αφού τελειώσουμε την πίπα συγνώμη την εξομολόγηση ήθελα να πω μπορούμε να κοινωνήσουμε)
βήμα 3 αναζήτηση του θεού με τον σωστό τρόπο(υπάρχει και λάθος)
βήμα 4 μελέτη τον γραφών (αλλά όχι κατανόηση διότι ποιος είσαι εσύ ο ταπεινός που θα ερμηνεύει και θα κατανοήσει κάτι τόσο σοφό. Θα ρωτάτε τον πνευματικό σας, μετά την πίπα και θα σας λέει αυτός τι σημαίνουν).

Ετσι σιγά σιγά θα δείτε και εσείς τα σημάδια της ύπαρξης του, που όπως ήδη ανέφερα έιναι πάρα πολλά και μην τα ξανααναφέρω και σας κουράζω. Οχι δεν είναι δύο τύποι με άσπρα που κρατάνε μια άσπρη μπλούζα και σας γνέφουν να πλησιάσετε το ασθενοφόρο αλλά σίγουρα θα συμβεί και αυτό.
pwned.....


Big Bang....
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εξακολουθείς να κάνεις λάθος βήματα για την κατανόηση του Θεού. Ταπεινώσου και ζήτα την βοήθεια του και θα βρεις όλες τις απαντήσεις.
Άρα ουσιαστικά μου λες αυτό που λέμε εξαρχής:ότι βασική προϋπόθεση για να πιστέψεις είναι να πιστεύεις ήδη*.Το παράλογο βέβαια και το απόλυτο αδιέξοδο (π.χ. έτσι κανείς άπιστος δεν θα μπορούσε να προσεγγίσει τον θεό όντας ενήλικος) δεν το βλέπεις.Αναμενόμενο.

*Διότι πως μπορώ να ζητήσω την βοήθεια ενός όντος που ακόμη δεν έχω πειστεί ότι υπάρχει;Σε κάποιον άνθρωπο που δεν πιστεύει,ανήκει σε άλλο θρήσκευμα ή είναι όπως εμείς άθεος και σε πλησιάζει και σου λέει:"ορίστε λοιπόν!βοήθησέ με να πιστέψω".Τι θα του πείς:"Ταπεινώσου και ζήτα την βοήθεια του.";-ΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΟΜΗ,ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;Αφού πιστέψει είμαι σίγουρος ότι και θα ταπεινωθεί και βοήθειες θα ζητάει και απ'όλα.

Το ζήτημα είναι τώρα που δεν πιστεύει και σε έχει εσένα τον χριστιανό ανάγκη (κατά την πολλάκις δηλωθείσα άποψή σου,ότι και καλά εμείς οι άθεοι έχουμε την ανάγκη σας) τι μπορείς να του πεις;Ορίστε λοιπόν:αμ'έπος αμ'έργον.

Επιπλέον εσύ όμως μας έχεις πει ότι και καλά δεν πίστευες πρώτα και μετά κάτι σου έτυχε και πίστεψες.

Θα ήθελες να μοιραστείς την εμπειρία σου με μας τους άπιστους;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Όλα τα αρνητικά μας στοιχεία έχουν μητέρα την υπερηφάνεια.

Φυσικά όμως υπάρχουν και άνθρωποι που δεν γνώρισαν για άλλους λόγους, αλλά αυτούς θα τους κρίνει διαφορετικά ο Θεός, δεν χρειάζεται να ανησυχούμε.
Εξακολουθείς να κάνεις λάθος βήματα για την κατανόηση του Θεού. Ταπεινώσου και ζήτα την βοήθεια του και θα βρεις όλες τις απαντήσεις.
Αγαπητέ Ορθόδοξος δε νομίζετε ότι τα λόγια σας ξεχειλίζουν από αλαζονεία; Ομιλείτε για υπερηφάνεια, αλλά δε φαίνεται να μπορείτε να απαλλαγείτε εσείς πρώτος από δαύτη. Δε θα έπρεπε πριν απ' όλους εσείς να αποτελείτε παράδειγμα ταπεινότητας και μετά να ζητάτε το ίδιο από τους άλλους; Και να σας υπενθυμίσω ότι δεν υπάρχει λόγος να παρεκτρέπεστε, έχουμε οι περισσότεροι κατανοήσει το πρόβλημά σας και συμπάσχουμε τα μάλα και αγαθοί τη καρδία.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ω αγαπητέ Ορθόδοξος! Πολύ χαίρομαι που επανέκαμψες!
Αλλά δεν έχεις απαντήσει (όχι πως το έκανες εσκεμμένα), σε ένα πολύ, μα πολύ βασικό θέμα της πίστης σου.

Στο νήμα που ανέβασες εσύ και στο viewtopic.php?f=7&t=1769&start=520#p45088 σου έχω παραθέσει όλες τις αποδείξεις οι οποίες αποδεικνύουν το αιρετικό της Ορθοδοξίας. Και σε είχα συμβουλεύσει να απευθυνθείς στον πνευματικό σου για βοήθεια. Αν και επειδή θα είναι και αυτός αιρετικός, πιθανόν να σε παραπλανήσει. Σε συμβουλέυω λοιπόν ένα πράγμα ώστε να δεις την αλήθεια:

1. Ρώτησε τον πνευματικό σου για το θαύμα της εμφανίσεως της Παναγίας στην Φατίμα της Πορτογαλίας.

Αν το αρνηθεί σαν θαύμα εσύ τί νομίζεις; μπορεί κάποιος πνευματικός να προσβάλλει έτσι την Παναγία;
Αν το δέχεται, εσύ γιατί νομίζεις πως η Παναγία εμφανίζεται σε Καθολικούς;

Θα μου απαντήσεις σε παρακαλώ;

ΥΓ. αν δεν θέλεις να ρωτήσεις τον πνευματικό σου, σε καταλαβαίνω. Μπορείς τότε να πεις την δική σου άποψη πάνω σε αυτό το θαύμα.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ορθόδοξος έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε: Επειδή όμως ο Θεός υπάρχει και ως δίκαιος που είναι το φανερώνει με διάφορους τρόπους εξίσου σε όλο τον σε όλο τον κόσμο, πιστεύω σε αυτόν.
Αυτό, αγαπητέ Ορθόδοξος, το έχεις πει είκοσι φορές, και άλλες τόσες σε έχουμε παρακαλέσει να μας αναφέρεις έστω και ένα από αυτούς τους πολλούς τρόπους.
Πώς περιμένεις να πιστέψουμε όταν δεν απαντάς ούτε αυτά τα σούπερ-υπέρ-στοιχειώδη;
Δεν σας έχω αναφέρει ένα αλλά πολλούς. Το θέμα όμως με εσάς τους "φανατικούς" άπιστους είναι ότι δεν κάνετε σωστά βήματα στην αναζήτηση σας.
Αυτό είναι ψέμα, και οι ψεύτες πάνε ολοσούμπιτοι στην κόλαση. Εκτός και αν μπορείς να μας υποδείξεις πού μας τους έχεις αναφέρει.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Το θέμα Κύριοι το βλέπετε λάθος.Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Υπάρχει θεϊστική ηθική; Πως είναι κάποιος ηθικός όταν ο "θεός" του σκοτώνει κόσμο(άπιστους, υποτιθέμενους εγκληματίες), σε βιβλία υποτιθέμενα ιερά; Τι διδάσκει η ηθική τους; Ένα μίσος, τίποτα άλλο...
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

12 points @ karakitsossecurity!
dotplan έγραψε:Το θέμα Κύριοι το βλέπετε λάθος.Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Υπάρχει θεϊστική ηθική; Πως είναι κάποιος ηθικός όταν ο "θεός" του σκοτώνει κόσμο(άπιστους, υποτιθέμενους εγκληματίες), σε βιβλία υποτιθέμενα ιερά; Τι διδάσκει η ηθική τους; Ένα μίσος, τίποτα άλλο...
Συμφωνώ. Απόλυτα!
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

anapiRia έγραψε:12 points @ karakitsossecurity!
dotplan έγραψε:Το θέμα Κύριοι το βλέπετε λάθος.Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Υπάρχει θεϊστική ηθική; Πως είναι κάποιος ηθικός όταν ο "θεός" του σκοτώνει κόσμο(άπιστους, υποτιθέμενους εγκληματίες), σε βιβλία υποτιθέμενα ιερά; Τι διδάσκει η ηθική τους; Ένα μίσος, τίποτα άλλο...
Συμφωνώ. Απόλυτα!
συγκεκριμενα ειναι ανηθικοι οι "ηθικοι κατα θεο"
βλεπετε στην ετυμολογια των λεξεων, ηθος=ανθρωπινη συμπεριφορα
θεος= οχι κατι
στην περιπτωση θνητης θεοποιησης του ανωτερου εαυτου, του αυτοσυνειδησιακου παρατηρητη
παλι ισχυει!

στην αχρονη εκσταση της ενοτητας κατα εκλαμψεις βιοηλεκτρονευροχημειας
εισαι ελευθερος απο θελω και φοβο παθος και σκεψη
αρα χωρις ηθικη και με ενστικτωδη βουληση ("κασετας του συμπαντος" = μεγαλη συζητηση)

ηθικη ανθρωπινη και μονο
ηθικη φαλαινοδελφινισια we would wish..

η προσωπικη φυση της θρησκειας δημιουργει την βιολογικη ηθικη της κοινωνιας των ανθρωπων (μπορει και των φαλαινοδελφινιων?) πολυ πριν την ενημερωσουμε για θεους με dataless εξηγησεις, ψευδοαναλυσεις in vacuo, πολυ πριν σκεφτουμαι με επιχειρηματα τί ειναι καλό και τί κακό, το νιωθουμε, απο την παιδικη ηλικια.

το προτζεκτ θρησκεια επρεπε να σημαινει ευζην applied philosophy προσωπικης εφαρμογης και καταναλωσης.
να γινουμε aborigines στο outback της αυστραλιας
συλλέκτες φύλακες κυνηγοι προσκυνητές
ονειροκοσμος θελετε νεραιδες και χριστουληδες και μονοκερους και μακαρονια?
-ολα μεσα

6.000.000.000 χρειαζονται μια μεγααααλη αυστραλια

ή αθεους τεχνοκρατες

seems nasty?
bliss it is
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Comte de Toulouse έγραψε: και οι ψεύτες πάνε ολοσούμπιτοι στην κόλαση. Εκτός και αν μπορείς να μας υποδείξεις πού μας τους έχεις αναφέρει.
Σώπα καημένε θα μετανοήσει και θα του συγχωρεθούν όλες οι αμαρτίες
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Ορθόδοξος
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2010 18:37
Όνομα Ιστότοπου: ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:
Ορθόδοξος έγραψε: Επειδή όμως ο Θεός υπάρχει και ως δίκαιος που είναι το φανερώνει με διάφορους τρόπους εξίσου σε όλο τον σε όλο τον κόσμο, πιστεύω σε αυτόν.
Αυτό, αγαπητέ Ορθόδοξος, το έχεις πει είκοσι φορές, και άλλες τόσες σε έχουμε παρακαλέσει να μας αναφέρεις έστω και ένα από αυτούς τους πολλούς τρόπους.
Πώς περιμένεις να πιστέψουμε όταν δεν απαντάς ούτε αυτά τα σούπερ-υπέρ-στοιχειώδη;
Δεν σας έχω αναφέρει ένα αλλά πολλούς. Το θέμα όμως με εσάς τους "φανατικούς" άπιστους είναι ότι δεν κάνετε σωστά βήματα στην αναζήτηση σας.
Αυτό είναι ψέμα, και οι ψεύτες πάνε ολοσούμπιτοι στην κόλαση. Εκτός και αν μπορείς να μας υποδείξεις πού μας τους έχεις αναφέρει.
Εάν αγαπητέ παρακολουθούσες τις συζητήσεις μας με προσοχή, θα έβλεπες ότι σας δίνω πολλές απαντήσεις. Εσύ όμως καθόλη την διάρκεια αυτών διάλεξες άλλο δρόμο (δες εδώ: eatheia.blogspot.com/2010/11/forumatheiagr.html) και τώρα μάλλον έχεις πολλά κενά.
ΑΘΕΪΑ , η άρνηση της αλήθειας http://eatheia.blogspot.com

“Η σιγή σε θέματα πίστεως είναι τρίτο είδος αθεΐας μετά από την άρνηση του Θεού και την απόρριψη του Ιησού Χριστού”

Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς

ἄκουε, Ἰσραήλ, Κύριος ὁ Θεὸς ἡμῶν Κύριος εἷς ἐστι· 30 καὶ ἀγαπήσεις Κύριον τὸν Θεόν σου ἐξ ὅλης τῆς καρδίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ψυχῆς σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς διανοίας σου καὶ ἐξ ὅλης τῆς ἰσχύος σου. αὕτη πρώτη ἐντολὴ· 31 καὶ δευτέρα ὁμοία, αὕτη· ἀγαπήσεις τὸν πλησίον σου ὡς σεαυτόν.
Απάντηση