Christian-Orthodox.gr

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

dracumelenie ο μέσος χρόνος παραμονής ενός άθεου,που δηλώνει την ιδιότητά του σ'αυτό το forum είναι ένα post.Που να προλάβει να γίνει καλύτερος άνθρωπος;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Είπα να κάνω ένα διάλειμμα απ' τις δουλειές μου, τι το' θελα... Έριξα μια ματιά στον ιστοχώρο αυτόν κι έπεσα στο παρακάτω νήμα. Δεν κάνω πλάκα: μην το διαβάσετε αν είστε ευαίσθητοι χαρακτήρες. Εξηγεί ταυτόχρονα ότι ο θεός "δεν είναι εκδικητικός αλλά τιμωρεί παιδαγωγικά" και ταυτόχρονα έχει διάφορους θανάτους που έγιναν λίγο καιρό αφού το θύμα μίλησε με ασέβεια. Διότι ως γνωστόν τίποτα πιο παιδαγωγικό από έναν αποτρόπαιο θάνατο. Βέβαια ο παιδαγωγικός αποτρόπαιος θάνατος εξαγοράζει ορισμένες αμαρτίες μας κι έτσι η ΑΙΩΝΙΑ κόλαση θα είναι λίγο ελαφρότερη, σύμφωνα με τους θεολόγους. Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να αναγουλιάσω με τους πιστούς του "θεού της αγάπης"... Τι σόι θεός είναι αυτός που μας απευθύνεται μόνο μέσω συναισθημάτων (πίστη, αγάπη, φόβος κτλ.) και ταυτόχρονα μάς έδωσε λογική, "κατ' εικόναν" του πάντα;

h**p://forum.christian-orthodox.gr/viewtopic.php?f=11&t=2108#p83068

Ελπίζω μετά από αυτό το νήμα να μην πεθάνω σύντομα. Όσο και αν λέω ότι δεν πρέπει να είμαστε "αντί-", βλέπω κάτι τέτοια και πραγματικά μου κάνουν φοβερή εντύπωση, ακόμα και τώρα.

********************************
MOD EDIT:
Οταν θέλετε να βάζετε URL που δεν είναι ανιχνεύσιμο, να βάζετε μπροστά το "http://" με αλλοίωση, το συνηθέστερο είναι: h**p//

********************************
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αναρωτιέμαι γιατί ο Θεός ξέχασε να τιμωρήσει τους χιλιάδες άλλους άθεους που μίλησαν με ασέβεια και πέθαναν σε μεγάλη ηλικία.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο θεός τιμωρεί μόνο διάσημους. Καμιά φορά και άσημους. Από αγάπη πάντα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

arxaggelos έγραψε:Η ερώτηση που έκανα έχει απόλυτη σινάφια με το θέμα σας [/color]
Απλά θα σας πω την άποψη μου και σχολιάστε την
Ελευθερία είναι το να κανείς αυτό που θέλεις γνωρίζοντας και αποδεχόμενος και τις συνέπειες που προκύπτουν από την πράξη σου .
Θέλεις και διαδίδεις, υποστηρίζεις και υπερασπίζεσαι τον ορθοδοξο χριστιανισμό?

γνωρίζεις και αποδέχεσαι ότι δουλευεις για μια ελληνόφωνη μαφία?

γνωρίζεις και αποδέχεσαι ότι κατακρατουν παραδοξα δημοσιο ελληνικο πλουτο διατηρώντας τον ελληνα σε φτωχεια με την κριση?

γνωρίζεις και αποδέχεσαι ότι ψευδεσαι ενώπιον της κοινης λογικής και της νηφάλιας φαινομενικης αντίληψης?

γνωρίζεις και αποδέχεσαι ότι βλασφημεις και απαξιωνεις τον ανθρωπο, με όλη την πολυμορφια και πολυπλοκότητα, στερώντας του την ανθρωπινη συνείδηση και ανθρωπινο ηθος που ειναι μονο ανθρώπινη και τιποτα άλλο?
--------------------------------------------------------
Ειμαι ο αρχαγγελος Γαβριηλ και βλεπω μεσα από την σάπια σου υποκρισία

Εγω ενωθηκα με την Μαρια, δικο μου μπασταρδο ειναι ο Ιησους, όχι καποιου άλλου !

Αγαπα εμενα, ειμαι αθανατος, ειμαι ενας ανθρωπος της αληθειας του ουρανιου τοξου

σε συγχωρω όπως και εναν ψυχασθενη
αλλα θα πρεπει να σε κλεισουν μεσα

υπάρχει και το λεγομενο

ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Πάρτε εδώ να δείτε ένα θεϊκό thread που τους ξεφτιλίζει μια LaVeyan Satanist:
http://forum.christian-orthodox.gr/view ... ?f=12&t=45
: brrr :
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Πάρτε εδώ να δείτε ένα θεϊκό thread που τους ξεφτιλίζει μια LaVeyan Satanist:
http://forum.christian-orthodox.gr/view ... ?f=12&t=45
: brrr :
Μόνο να με θυμάσαι,ειλικρινά στο λέω και με πολλή αγάπη, θα με θυμηθείς, όταν κατρακυλήσεις στο γκρεμό και αισθανθείς ότι ήρθε ο καιρός ν'αυτοκτονήσεις*...ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...ΑΠΛΑ ΦΩΝΑΞΕ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΩΣΕ ΜΕ...ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΑΓΑΠΗ ΘΑ ΣΟΥ ΣΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ!!!.
H Αγία Αικατερίνη να σε βοηθήσει...
Με αγάπη Χριστού!!!
ROFLMFAO
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Πάρτε εδώ να δείτε ένα θεϊκό thread που τους ξεφτιλίζει μια LaVeyan Satanist:
http://forum.christian-orthodox.gr/view ... ?f=12&t=45
: brrr :
γύρισε ο γαίδαρος και είπε τον πετεινό κεφάλα
και γυρισε κι ο πετεινος και του 'ριξε ροχάλα

μην ευχεσαι L3o ΧΞΣ, και αυτοξεφτιλίζεται

θελετε αρχετυπα να λατρεψετε?
παρατηρηστε τα ερεθισμενα γεννητικα σας οργανα!

θελετε συμβολα?
κλεψτε μια νεκροκεφαλη

τον δικο μου τον λεγανε "βασιλη"

θελετε τελετες?

. . . 8-)
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Πάρτε εδώ να δείτε ένα θεϊκό thread που τους ξεφτιλίζει μια LaVeyan Satanist:
http://forum.christian-orthodox.gr/view ... ?f=12&t=45
: brrr :
γύρισε ο γαίδαρος και είπε τον πετεινό κεφάλα
και γυρισε κι ο πετεινος και του 'ριξε ροχάλα

μην ευχεσαι L3o ΧΞΣ, και αυτοξεφτιλίζεται

θελετε αρχετυπα να λατρεψετε?
παρατηρηστε τα ερεθισμενα γεννητικα σας οργανα!

θελετε συμβολα?
κλεψτε μια νεκροκεφαλη

τον δικο μου τον λεγανε "βασιλη"

θελετε τελετες?

. . . 8-)
ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΒΙΑ.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αυτή είχε έρθει να ποστάρει και εδώ, από ό,τι θυμάμαι.
:think:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

το συγκεκριμένο φόρουμ είναι άκρως δογματικό και με διεχείρηση που αγγίζει τα όρια της διδακτορίας.
ακόμα και ένα δικό μου πόστ με χριστιανικό περιεχόμενο είχε ώς αποτέλεσμα την διαγραφή μου απο τον root.
πόσο μάλλον τα δικά σας.

για αυτό άλλωστε τελευταία το φόρουμ διασπάστηκε και πολλά μέλη έφυγαν διμιουργώντας νέο
http://orthodoxhpisth.informe.com/forum

ελπίζω στο νεό να μήν ακολουθήσουν την λογική του παλιού.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:διεχείρηση
διαχείριση
SinneR έγραψε:διδακτορίας
δικτατορίας :P
Αυτό που βλέπω είναι ότι οι τύποι δεν μας χρειάζονται καθόλου, κατάφεραν να γίνουν και μόνοι τους μπάχαλο :lol:
SinneR έγραψε:ελπίζω στο νεό να μήν ακολουθήσουν την λογική του παλιού.
Θα συμφωνήσω μαζί σου, και βασικά να γίνουν λίγο πιο ανεκτικοί απέναντι στη διαφορετική άποψη. Το ρεκόρ 2 posts και ban που πιάσανε ο noxteryn και δεν θυμάμαι τώρα ποιοί άλλοι δικοί μας γραφτήκαν εκεί μόνο spambots είναι ικανά να το πετύχουνε. Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους κατ'εμέ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:πολλά μέλη έφυγαν διμιουργώντας νέο http://orthodoxhpisth.informe.com/forum

Μην με παρεξηγησετε αλλα

η ομορφη ψηφιδωτη εικόνα
του λιγο θλιμμένου , λίγο απογοητευμένου, γλυκυτατου νεανία Ιησου

μαζι με το " Η Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη μας"
-------------------------------------

μοιάζουν λίγο γκεϋ, ή μου φαίνεται?

.......ελατε (σας εκλιπαρώ) στους κολπους μας, νιωσατε την συμπόνοια μας, τρυφεροι πιστοι της πίστης μας, εμεις καταλαβαίνουμε τους δικους μας και τους προσεχουμε αλληλοχαιδευοντας το κεφαλι μας....

...sort of thing
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Πάρτε εδώ να δείτε ένα θεϊκό thread που τους ξεφτιλίζει μια LaVeyan Satanist:
http://forum.christian-orthodox.gr/view ... ?f=12&t=45
: brrr :
Και το highlight της συζητησης:
-Ενας πρώην Σατανιστής κάποτε είχε δηλώσει οτι 3 τρόποι υπάρχουνε για να ξεφύγεις απο τον Σατανισμό
Το ψυχιατρείο,η φυλακή και η αυτοκτονία.
-Ξεχασες κατι!ο θεος!
:music-trumpet:
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

θελετε αρχετυπα να λατρεψετε? παρατηρηστε τα ερεθισμενα γεννητικα σας οργανα!
wow, sick dude. δεν είναι λίγο εγωιστικό να λατρεύεις το όργανό σου? κάτι τέτοιο μπορεί να σε οδηγούσε στο να πάρεις πίπα από τον εαυτό σου!

οπωσδήποτε όμως όχι τόσο sick όσο ο γνωστός μου που είχε βρει μια μοσχαροκεφαλή [σε μισο- αποσύνθεση] και προσπαθούσε να την μετατρέψει σε μάσκα για τις αποκριες!
:puke-left: :puke-left: :puke-left:

Ένας σαδιστής, ένας μαζοχιστής, ένας δολοφόνος, ένας νεκρόφιλος, ένας κτηνοβάτης και ένας πυρομανής κάθονται στο παγκάκι ενός ψυχιατρείου και βαριούνται...

"Να κάναμε σεξ με μια γάτα;", λέει ο κτηνοβάτης

"Να κάνουμε σεξ με τη γάτα, αλλά μετά να την βασανίσουμε", λέει ο σαδιστής

"Να κάνουμε σεξ με τη γάτα, να τη βασανίσουμε, αλλά μετά να τη σκοτώσουμε", λέει ο δολοφόνος

"Να κάνουμε σεξ με τη γάτα, να τη βασανίσουμε, να τη σκοτώσουμε και μετά να ξανακάνουμε σεξ μαζί της", λέει ο νεκρόφιλος

"Να κάνουμε σεξ με τη γάτα, να τη βασανίσουμε, να τη σκοτώσουμε, μετά να ξανακάνουμε σεξ μαζί της, αλλά μετά να την κάψουμε κιόλας", λέει ο πυρομανής


Ησυχία απλώθηκε αμέσως μετά... όλοι περίμεναν τον μαζοχιστή να μιλήσει...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
... και αυτός λύνει τη σιωπή: νιάουουουουου!
Πάντως παιδιά, δεν έχετε δίκιο, μια χαρά και ευγενέστατοι και ΚΥΡΙΟΙ ήταν οι τύποι. Απλά θέλαν μόνο πιστούς στη συζήτησή τους. Κάτι που έμαθα απο νωρίς είναι οτι οι χριστιανοί και οι πιστοί γενικά, κατα κανόνα δε γουστάρουν να συζητάνε με ριζοσπάστε άθεους γιατι κατα κανόνα υποτιμώνται, ως αδύνατοι και λάτρεις του ανύπαρκτου, κάτι απολύτως λογικό κατ' εμέ.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Lacidar έγραψε: wow, sick dude. δεν είναι λίγο εγωιστικό να λατρεύεις το όργανό σου? κάτι τέτοιο μπορεί να σε οδηγούσε στο να πάρεις πίπα από τον εαυτό σου!
Marilyn Manson does that,or at least they say he does. :p
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Δείτε τι ανακάλυψα!Τους έχουμε και στη σχολή μου αυτούς:
http://www.xfd.gr/
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Στο ίδιο site, κοιτώντας το πρόγραμμα της Χριστιανικής Φοιτητικής Δράσης για την Πάτρα, διαπίστωσα ότι κάνουν ξεχωριστές συναντήσεις για τους φοιτητές και ξεχωριστές για τις φοιτήτριες.

Εν έτει 2010.

Έλεος.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Και που να τους έβλεπες.Οι καταδικασμένοι στην αγαμία να 'ούμ'. Ο.ο
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΗΑΑΑΑΑΑ


Που τους θυμηθήκατε τους κατεστραμένους!!

Έτσι για την ιστορία...
Βαθειά ανάσα και βουτιά με το κεφάλι στην απύθμενη άβυσσο σχιζοφρένειας! :lol: :lol: :lol:

viewtopic.php?f=59&t=289&start=0

http://forum.christian-orthodox.gr/view ... ?f=2&t=345

Τώρα που τα ξαναβλέπω απορώ
1) Πως δεν τα έχουν σβήσει;
2) Πόσο πολύ μπορεί να βαριόμουν τότε...
:O
Απάντηση