Ποσοστό άθεων στην Ελλάδα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Επεσε το μάτι μου στην παρούσα σελίδα
http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html
οπου τα ποσοστά άθεων στην Ελλάδα είναι 16% (1,703,680) με νούμερα του 2005.

Μου φαίνονται λιγο μούφα τα νουμερα. Αθρησκοι, ίσως. Αθεοι μάλλον όχι.

Εσεις τι λέτε;
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Έχει γίνει ποτέ καμιά μελέτη;
Γκρινιάρης

Αν ο στατιστικωλόγος ασπάζεται την άποψη* της ΧΟ™ περί αθεΐας, τότε μάλλον ισχύει!

Spoiler: Εμφάνιση
*Άποψη της ΧΟ™
Όσοι δεν είναι ΧΟ™ είναι άθεοι.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Η πηγή του adherents.com ειναι
Zuckerman, Phil. "Atheism: Contemporary Rates and Patterns", chapter in The Cambridge Companion to Atheism, ed. by Michael Martin, Cambridge University Press: Cambridge, UK
Οποτε μάλλον δεν έχουν πάρει τα στοιχεία απο την ΟΟΔΕ (η wikipedia που πλασάρει ακόμα το 98% ΧΟ)
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στα χαρτιά, στα χαρτιά επαναλαμβάνω, είναι πιθανό να ισχύει το σοβιετικό ποσοστό 97-98% που αναφέρεται κατά καιρούς. Σκεφτείτε απλά ότι πολλοί από εμάς είμαστε καταχωρημένοι ως χριστιανοί, να ένας λόγος να ζητήσει κάποιος διαγραφή θρησκεύματος... Στην πραγματική ζωή πάλι είναι αρκετά δύσκολο να πει κανείς. Υπάρχουν άθεοι που θα πάνε στην εκκλησία μαζί με την οικογένεια για... οικογενειακούς λόγους και χριστιανοί που δε θα πάνε καν στις μεγάλες γιορτές. Απ' τη στιγμή που είναι προσωπική επιλογή, λίγο δύσκολο να πει κανείς με ακρίβεια.

Θα αποτολμούσα να δώσω στους αθέους στην Ελλάδα ένα ποσοστό γύρω στο 10% μεταναστών συμπεριλαμβανομένων.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Γκρινιάρης

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είμαστε κοντά το 20% της Ελλάδας...

Κάποιο λάκκο έχει η φάβα... Είναι από τις περιπτώσεις που χαίρομαι όταν βγαίνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Όπως σοφά είχε πει ένας καθηγητής στατιστικής στη σχολή μου, "η στατιστική είναι ένας όμορφος τρόπος για να πεις ψέμματα."

Η πηγή της πρώτης έρευνας είναι εδώ: http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... -3TXFnajIg

Όποιος έχει την διάθεση να την διαβάσει ας μας πει πού το βρήκε το ποσοστό ο τύπος.

Η άποψη του google http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism που την έχει πάρει από εδώ : http://ec.europa.eu/public_opinion/arch ... ort_en.pdf, δίνει το 81% στους θρήσκους πάσης φύσεως, το 16% στους θεούσους και το 3% στους άθεους.

Νομίζω ότι ο γούγλης έχει σωστότερα στοιχεία. Επίσης μάλλον μπορώ να υποδείξω με ονοματεπώνυμο τους άθεους, μια και από ότι φαίνεται είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Τον λόγο τον αναφέρατε πολλοί, δηλαδή το κλασικό "άλλα λέμε, άλλα κάνουμε", με την καλή έννοια σε αυτή την περίπτωση.
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Κι εμένα κάπως υπερβολικό μου φαίνεται. Αλλά για μια στατιστική μελέτη, πολλές φορές η καθημερινή εμπειρία λειτουργεί ως άστοχη προκατάληψη.
Επίσης, δεν έχει καμία σημασία πόσο μεγάλο είναι. Αυτό που μετράει είναι η δυναμική του. Ποιοι απαρτίζουν, κυρίως, αυτό το ποσοστό (α), για ποιο λόγο ανήκουν σε αυτό (β), με ποια κοινωνικά δεδομένα σχετίζεται το τελευταίο, και πόσο ορμητική είναι αυτή η τάση (γ), ώστε να μην μιλάμε για κάτι στατικό.
Οι απαντήσεις σε όλα αυτά,αντίστοιχα, περιλαμβάνουν, κατά τη γνώμη μου, ότι η νέα γενιά (α), η ορθολογιστική σκέψη (β) που τρέπεται σε πνευματικό μονόδρομο του μέλλοντος και ο ίδιος ο αναπόδραστος χαρακτήρας της προόδου (γ), θα κάνουν τα άκαμπτα μυαλά, σύντομα, να αναφωνούν, κατά τη γνωστή ρήση για τους ομοφυλόφιλους: "άθεους γεμίσαμε, ρε άθεέ μου". :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Nemertes έγραψε:Όποιος έχει την διάθεση να την διαβάσει ας μας πει πού το βρήκε το ποσοστό ο τύπος.
Σε άλλες μελέτες που αναφέρονται στη βιβλιογραφία. Δεν έκανε ο ίδιος δουλειά πεδίου.

Στη σελίδα 8 κάτω-κάτω λέει πού βρήκε τα στοιχεία για την Ελλάδα:

Norris, Pippa and Ronald Inglehart, 2004 Sacred and secular: Religion and politics worldwide, New York, NY, Cambridge University Press.

Το κοίταξα κι αυτό, κι αυτό review είναι, ιδού τι λέει για τις πηγές των στοιχείων:

Most of these surveys were supported by sources within the given country, but assistance for surveys where such funding was not available and for central coordination was provided by the National Science Foundation, the Bank of Sweden Tercentenary Foundation, the Swedish Agency for International Development, the Volkswagen Foundation, and the BBVA Foundation.
For more information about theWorld Values Survey, see theWVS websites: http://wvs.isr.umich.edu/ and http://www.worldvaluessurvey.org.

The European surveys used here were gathered by the European Values Survey group (EVS). For details of EVS findings, see Loek Halman, The European Values Study: A Sourcebook Based on the 1999/2000 European Values Study Surveys. Tilburg: EVS, Tilburg University Press, 2001. For more information, see the EVS website, http://evs.kub.nl.
ΕΔΙΤ: το λινκ δε δουλεύει, το σωστό είναι αυτό: http://www.europeanvaluesstudy.eu/evs/surveys/

Άντε πάω να το δω κι αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Χάζεψα λίγο την έρευνα στο λίνκ που έδωσε η Νημερτής. Απλά επαναλαμβάνουν αποτελέσματα από προηγούμενες έρευνες, οι οποίες διαφέρουν μεταξύ τους και στην ερώτηση, και στο χρόνο διαξαγωγής τους (και μάλλον και σε άλλα στοιχεία σχετικά με το δείγμα). Κτγμ, δεν αξίζει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη...

Για τη Σουηδία π.χ. χρησιμοποιούν 6 διαφορετικές έρευνες, που έγιναν από το 1999 έως το 2004. Τρεις από τις έρευνες ρωτάνε αν πιστεύεις "σε Θεό", και τα ποσοστά του ΟΧΙ είναι 46%, 54% και 85%. Δύο έρευνες ρωτάνε αν πιστεύεις "σε προσωπικό Θεό", και τα ποσοστά του ΟΧΙ είναι 74% και 82%. Και τέλος μια έρευνα δίνει το ποσοστό των "Άθεων/Αγνωστικιστών" στο 69%. Οπότε έρχονται ετούτοι οι τύποι και βγάζουν συμπέρασμα "Οι άθεοι στη Σουηδία είναι από 46% έως 85% του πληθυσμού". Να χαρώ εγώ επιστημονικότητα...

Για την Ελλάδα χρησιμοποιείται η παρακάτω έρευνα, η οποία λέει ότι 16% δεν πιστεύουν σε θεό...
Norris, Pippa and Ronald Inglehart. 2004. Sacred and Secular: Religion and Politics Worldwide. New York, NY: Cambridge University Press.
edit
Ουπς, με πρόλαβε η Μελάνη...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο, μαζί γράφαμε, ως φαίνεται.

Η πηγή της πηγής είναι εδώ: http://www.europeanvaluesstudy.eu/evs/s ... countries/

Πάω τώρα να δω τη μεθοδολογία. Απ' ό,τι βλέπω, συνεργάστηκαν με το τμήμα ψυχολογίας του Καποδιστριακού πανεπιστημίου.

Κάπου στη μέθοδο λέει NUMBER OF UNITS 1498. Υποθέτω ότι είναι ο αριθμός των συμμετεχόντων στην έρευνα.
Λοιπόν ναι, όντως αυτό είναι, και μάλιστα αυτοί είναι όσοι τελικά συμπλήρωσαν το ερωτηματολόγιο από ένα σύνολο 4562 υποψηφίων που προσέγγισαν. Νομίζω ότι αυτό είναι σημαντικό - δεν έχουμε τρόπο να ξέρουμε τι ποσοστό αθεϊας θα είχαν αυτοί που αρνήθηκαν τη συμμετοχή. Βέβαια η έρευνα αφορούσε πάρα πολλούς τομείς, όχι μόνο θρησκεία, όπως μπορείτε να δείτε (αν θυμάμαι καλά είχε 440 ερωτήσεις).
Έχει πολύ ενδιαφέρον, παω να συνεχίσω!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Ευθύμης έγραψε:Σκεφτείτε απλά ότι πολλοί από εμάς είμαστε καταχωρημένοι ως χριστιανοί, να ένας λόγος να ζητήσει κάποιος διαγραφή θρησκεύματος...
Μην περιμένεις ότι θ' αλλάξουν τα νούμερα αν μερικές χιλιάδες κάνουν διαγραφή. Σύστημα on line δεν υπάρχει, μόνο χειρόγραφα τεφτέρια. Άντε να βρεις άκρη σε ένα ληξιαρχείο πόσοι είναι από κάθε θρησκεία. Κανείς δεν θα αναλάμβανε το κόστος.
Η λύση είναι μία: αλλαγή των τεφτεριών: να πάψει η πολιτεία να συλλέγει άσχετα στοιχεία όπως το θρήσκευμα των πολιτών.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Αν θυμάμαι καλά στις απογραφές δηλώνουμε το θρήσκευμα. Ίσως από εκεί υπάρχει δείγμα. Το θέμα είναι βέβαια, να μην το δηλώνουμε καθόλου όπως λέει και ο Γιώργος...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:Μην περιμένεις ότι θ' αλλάξουν τα νούμερα αν μερικές χιλιάδες κάνουν διαγραφή. Σύστημα on line δεν υπάρχει, μόνο χειρόγραφα τεφτέρια. Άντε να βρεις άκρη σε ένα ληξιαρχείο πόσοι είναι από κάθε θρησκεία. Κανείς δεν θα αναλάμβανε το κόστος.
Η λύση είναι μία: αλλαγή των τεφτεριών: να πάψει η πολιτεία να συλλέγει άσχετα στοιχεία όπως το θρήσκευμα των πολιτών.
Το αστείο είναι ότι κάποιες φορές γράφουν ό,τι γουστάρουν.

Εγώ, όπως ξέρετε ήδη, δεν έχω βαπτιστεί, οπότε δεν είμαι γραμμένος στο ληξιαρχείο ως Χριστιανός. Ωστόσο, στην αστυνομική μου ταυτότητα γράφει "Χ.Ο." επειδή ο μπάτσος που τη συμπλήρωνε ήταν ιδιοφυΐα και συμπέρανε πολύ λογικά ότι οι τυπάδες στο ληξιαρχείο "ξέχασαν να συμπληρώσουν το πεδίο" οπότε το έβαλε μόνος του. Εγώ βιαζόμουν γιατί χρειαζόμουν την ταυτότητα, οπότε δεν έφτιαξα καινούρια, και μετά βαριόμουν να την αλλάξω.

Όσο για την έρευνα, δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί τόσοι πολλοί πιστεύετε ότι οι άθεοι είναι λιγότεροι. Το 16% είναι πολύ μικρό ποσοστό. Μήπως κάποιοι θέλουν να παραμείνουμε underground για να φαινόμαστε πιο cool?
: brrr :
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πάντως ίσως να είμαστε πολύ περισσότεροι από ότι νομίζουμε. Γνωρίζω συνεχώς άθεους και όχι στο φόρουμ που είναι αναμενόμενο. Απλά πολλοί δεν ασχολούνται και δεν το μαθαίνουν και πολλοί πως είναι άθεοι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το θέμα είναι να μην δηλώνουμε στα κρατικά αρχεία (ληξιαρχεία, δημοτολόγια κλπ), για να μην είμαστε φακελωμένοι και να μη γίνονται διακρίσεις με βάση θρήσκευμα, αλλά στις απογραφές να δηλώνουμε αυτό που πραγματικά είμαστε, για να φάινονται ποια είναι πραγματικά τα ποσοστά των θρήσκων και των άθεων, για να μην εμφανίζονται 97% οι ΧΟ χωρίς να είναι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην απογραφή δηλώνεται θρήσκευμα; Στου 2001 ήμουν πολύ μικρός για να με ενδιαφέρει. Νομίζω μόνο μια απογραφή έγινε με δήλωση γλώσσας και θρησκεύματος, αυτή του 1951. Εκτός αν κάνω τραγικό λάθος και αφορούσε μόνο τη γλώσσα ενώ το θρήσκευμα δηλώνεται ακόμα...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Abatjour
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 06 Αύγ 2010 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κύπρος

Κύπρος, άθεοι - άθρησκοι - αγνωστικιστές: 2% :|
Μόλις τώρα έμαθα πως στην ταυτότητα σας υπάρχει και η θρησκεία.
''Νήφε και μέμνησο απιστείν'' ~ Επίχαρμος.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Abatjour στις καινούριες ταυτότητες δεν αναγράφεται το θρήσκευμα (πρέπει να πάω να την αλλάξω κάποια στιγμή :oops: )
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Επειδή γίνονται συχνά ερωτήσεις για την προέλευση των στοιχείων της έρευνας, κάθησα και το έψαξα ακολουθώντας όλες τις παραπομπές και παραθέτω εδώ την πορεία. Με έντονα γράμματα τα στοιχεία που αφορούν την Ελλάδα.

1. Τα στοιχεία είναι από το Adherents.com.

http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html
Top 50 Countries With Highest Proportion of Atheists / Agnostics

Πρώτη στη λίστα η Σουηδία με 46%.
Για την Ελλάδα δίνει ποσοστό 16%.

2. Αναφέρει ως πηγή το παρακάτω άρθρο:

Zuckerman, Phil. "Atheism: Contemporary Rates and Patterns", chapter in The Cambridge Companion to Atheism, ed. by Michael Martin, Cambridge University Press: Cambridge, UK (2005).

3. Που με τη σειρά του αναφέρει ως πηγή το άρθρο:

Norris, Pippa and Ronald Inglehart. 2004. Sacred and Secular: Religion and Politics Worldwide. New York, NY: Cambridge University Press.
http://assets.cambridge.org/97805218/39 ... matter.pdf


4. Οι παραπάνω πήραν στοιχεία από έρευνα της European Values Study.
http://www.europeanvaluesstudy.eu/evs/s ... countries/

Πηγαίνουμε στο Greece και επιλέγουμε το σύνδεσμο από την αντίστοιχη στήλη.
Στο κείμενο που ανοίγει, πηγαίνουμε πάλι στο Greece και επιλέγουμε πάλι τον αντίστοιχο σύνδεσμο, που μας οδηγεί στην έρευνα που έγινε στην Ελλάδα.

5. Η έρευνα που αφορά την Ελλάδα έγινε σε συνεργασία με το Τμήμα Ψυχολογίας του Καποδιστριακού πανεπιστημίου.
Υπεύθυνη: Αικατερίνη Γκαρή. Επίκουρη Καθηγήτρια Τομέα Ψυχολογίας. Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας.
Το δελτίο της έρευνας βρίσκεται εδώ:
http://info1.gesis.org/dbksearch/sdesc2 ... =4776&db=e

Προς το τέλος δίνει σύνδεσμο για τη σελίδα των αποτελεσμάτων:
http://zacat.gesis.org/webview/index.js ... udy/ZA4776

Ημερομηνίες συλλογής δεδομένων: 12-09-2008 έως 26-10-2008
Αριθμός των συμμετεχόντων στην έρευνα: 1498


Οι συμμετέχοντες είναι όσοι τελικά συμπλήρωσαν το ερωτηματολόγιο από ένα σύνολο 4562 υποψηφίων που προσέγγισαν. Νομίζω ότι αυτό είναι σημαντικό - δεν έχουμε τρόπο να ξέρουμε τι ποσοστό αθεΐας θα είχαν αυτοί που αρνήθηκαν τη συμμετοχή. Η έρευνα ήταν κοινωνιολογική και αφορούσε πάρα πολλούς τομείς, όχι μόνο θρησκεία (είχε 442 ερωτήσεις).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση