Youtubers εναντίον της λογοκρισίας-"Have you seen this man?"

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εξαρτάται για ποιό λόγο καις την κάθε σημαία Αρίστο.Μπορείς να κάψεις μιά σημαία για να πεις για παράδειγμα "το κράτος μου μου πουλάει ψεύτικα ιδεώδη και ταυτόχρονα με προδίδει" ή να κάψεις μιάν άλλη σημαία και να πεις "Πούστη Αλβανέ,Σκοπιανέ,Τούρκο θα σε εκμηδενίσω".

Στην πρώτη περίπτωση διεκδικείς μιά καλύτερη κοινωνία στην άλλη προπαγανδίζεις το εθνικό μίσος και τον πόλεμο.

Να γιατί μπορεί το κάψιμο μιάς σημαίας να είναι μιά τελείως διαφορετική πράξη από το κάψιμο μιάς άλλης σημαίας.Το να κοιτάς μόνο την πράξη (ειδικά όταν η πράξη είναι εξορισμού συμβολική καθώς μιά σημαία δεν είναι τίποτε άλλο από ένα συμβολικό αντικείμενο) μπορεί να είναι πράγμα πολύ παραπλανητικό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Aristotelis_1
παραδειγματα αναφερο μπραιαντ
πανε καψε μια σημαια ελληνικη και την ιδια στιγμη καψε μια σημαια αλβανικη και
Βρε Αριστοτέλη τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Πάλι τα ίδια θα λέμε; Καταρχάς να σου πω πως για μένα (και για πολλούς άλλους) το κάψιμο της οποιασδήποτε σημαίας είναι το ίδιο, όλα πανιά τα θεωρώ. Όμως το να κάψει κάποιος την σημαία της χώρας του είναι όντως μια δήλωση ενόχλησης απέναντι στο καθεστώς της χώρας του. Τώρα να κάψω την σημαία της Ζιμπάμπουε ας πούμε γιατί; Τι σχέση έχω εγώ με το καθεστώς αυτής της χώρας; Sυνήθως κάποιος που θα κάψει την σημαία μιας άλλης χώρας θα το κάνει με ρατσιστική διάθεση και επομένως ορθώς θα χαρακτηριστεί ρατσιστής. Όπως είπε κι ο Γιατρός δεν μπορείς να κοιτάς την πράξη ανεξάρτητα από τον λόγο για τον οποίο γίνεται. Τι να κάνουμε τώρα;
σατιρισε χριστιανισμο και δωδεκαθεισμο θα χαρακτιριστει χιουμορ αν ομως σατιρισεις μουσουλμανισμο και ιουιδαισμο[εβραιους] θα χαρακτιριστεις ρατσιστης συμφωνα με τους κανωνες τον συρυζαιων και τον οικολογων σωστα? για αυτο στην εφερα με αυτο το τροπο και στην ειπα καλε μου μπραινατ
Όχι λάθος. Δεν θα χαρακτηριστείς ρατσιστής. Αλλά και να σε χαρακτήριζαν ως ρατσιστή και τι έγινε; Είπε κανείς ότι ο λόγος τους είναι κανόνας; Ή θα παρεξηγηθώ εγώ αν με χαρακτηρίσει ο οποιοσδήποτε ως ρατσίστρια επειδή κάνω σάτιρα; Σκασίλα μου, ας λένε ό,τι θέλουν… Εμείς τον σατιρίζουμε και σ’όποιον αρέσει…
πως λαθος και τα δυο αυτα κομματα με τους οπαδους τους κανουν αγωνες και αγωνες για τα δικαιοματα του καθε ξενου και βαφτιζουν τους εαυτους τους ανθρωπινα δικαιοματα και τους υπολοιπους ρατσιστες και φασιστες
Τώρα γιατί τα μπλέκεις πάλι; Άλλο τα δικαιώματα ενός ανθρώπου (γιατί δεν υπάρχουν διακρίσεις φυλής, θρησκεύματος κλπ όταν μιλάμε για ανθρώπινα δικαιώματα) κι άλλο το να παρεξηγείται ο άλλος με την σάτιρα. Όλοι έχουν δικαιώματα και πρέπει να παλέψουμε για αυτά. Κι όλοι έχουν δικαίωμα να σατιρίζουν ό,τι θέλουν κι όποιος προσβάλλεται είναι ηλίθιος. Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα και να μην εξισώνεις ανόμοιες καταστάσεις.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Αρίστο, δεν είσαι φασιστοειδές αν και εθνικίζεις αρκετά. Είσαι απλά αφελής. Και επείδη εγώ δεν έχω καλούς τρόπους άκου τους ευγενέστατους ανθρώπους εδώ που σου μιλάνε όμορφα αν δε θες να πατάς συνεχώς μαλακίες.

Έχεις φάει σκάλωμα με τους αριστερούς και λες συνεχώς μπούρδες επί του θέματος.

ΥΓ: ΤΟ σκίτσο με το μωάμεθ στον καθρέφτη τα έσπασε!!!!!!!΄

ΥΓ2: Το δράμα τους δεν είναι το χοιρινό. Το δραμα τους είναι η απαγόρευση του αλκοόλ. Τους δύστυχους....
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Το δράμα τους δεν είναι το χοιρινό. Το δραμα τους είναι η απαγόρευση του αλκοόλ. Τους δύστυχους....
Κλάφτα!! Όμως οι φοιτητές στην Ουαλία σιγά σιγά τα ξεπερνούσαν αυτά και έπιναν και έτρωγαν τα πάντα, όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι που ήξερα. Με κάποιες τύψεις στην αρχή αλλά το ξεπερνούσαν. Και κάποιες κοπέλες έβγαλαν και τις μαντίλες από το κεφάλι. Κλασσικά ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης μιας κατάστασης είναι να τους δείξεις και μια εναλλακτική και να μπορούν να επιλέξουν τι θέλουν... Δεν ξέρω βέβαια μετά όσοι γύρισαν στις χώρες τους τι έκαναν...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Radical το ύφος της τελευταίας σου παρατήρησης ήταν πιό επιθετικό απ'όσο πρέπει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ποιο επιθετικό από τότε που έβαλα φωτογραφία μαστεκτομής?
ποιο επιθετικό από το ποστ [DCM/καρκίνος] που τα χώνω σε dark, karakitso και vangeτέτοιον σε 5 γραμμές?

και θα αμφιβάλλεις εσύ για τον ορθολογισμό μου με τέτοια κρίση?

αριστείδη φίλε μου προσβλήθηκες?
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι σε όλες τις ερωτήσεις σου.

ΥΓ:Μην τα βάζεις με τα σίδερα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οχι δε παρεξυγηθικα δεν ειμαι απ αυτους που παρεξυγουνται ουτε φυσικα να κρατησω κακια και να θυμωσο χαλαρα παρεα ειμαστε
εντελος ασχετο θα μπορουσε να φτιαχτει ετσι ενα τσατ οστε να μηλαμε οσοι ειμαστε μεσα και να μην χαλαμε καποιο θεμα με αλλες αποριες μας? για το καλο του φορουμ ε για αυτο το λεω
παμε τωρα στο θεμα
δεν εχω προβλημα εγω με τους νεοαριστερους οι νεοαριστεροι εχουν προβλημα με τους ευατους τους και κανουν οσα πολεμουν ρειτσελ αλλα ειναι παλυ εκτος θεματος,,,
οσο για τους μουσουλμανους θεορουμε ολοι οι νεοελληνες φασιστικο να σατιριζετε αυτη η θρησκεια και γενικα οι χωρες αυτες που την πιστευουν
οι μουσουλμανες δεν τρωνε χοιρινο και δεχονται την απιστια του αντρος τους και αν καποια τολμησει να απατησει τον αντρα της την εκτελουνε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

γιατρέ τώρα που το ξαναδιαβάζω όντως έχεις δίκιο :)

οι νεοαριστεροί όπως πετυχημένα τους λές αρίστο όντως έχουν μπλέξει τα μπούτια τους

δεν είναι η αριστερά όμως το πρόβλημά σου, αλλά η πολιτική ορθότητα, δηλαδή η σώνει-και-καλά 'ορθή' συμπεριφορά + λεξιλόγιο, μην τύχει και μας πούνε ρατσιστές, σεξιστές ή ξερω γω τι άλλο οι σύντροφοί ή καθως πρέπει φίλοι μας.

κι εγώ δεν τα έχω καλά με την πολιτική ορθότητα, αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιό είναι το πρόβλημά σου.

ετερχρονισμένα, σίσυφε hardcore το σχέδιό σου, πολύ καλό!!
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Thanks :D :P
Απάντηση