τι πρόδωσε ο Ιούδας ?

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

vera έγραψε:εγω παλι σκεφτομαι οτι ο θεος μας λενε οτι ειναι παντογνωστης και σχεδιαστης των παντων, σωστα; Αρα ο Ιουδας ηταν μερος του σχεδιου του θεου, ο ιδιος ο θεος τον εβαλε να τα κανει αυτα.Δηλαδη επαιξε τον πολυ δυσκολο ρολο του κακου, δηλαδη παρουσιαζεται ως ο προδοτης που στο τελος μετανιωνει κι αυτοκτονει ετσι ωστε ο χριστος να εμφανιζεται στο μυαλο των ανθρωπων ως το θυμα , ο αδικημενος. Δηλαδη ο Ιουδας αυτοθυσιαστηκε. Γιατι τον μισουνε και δεν τον λατρευουνε λοιπον;
oh yes
+1
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

με την ιστορια μου λυνονται ολα τα παραδοξα
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Το ευαγγέλιο του Ιούδα συμφωνεί λίγο πολύ με αυτά που γράφει η Βέρα.
Η wikipedia έγραψε:The Gospel of Judas appears to interpret Judas's act not as betrayal, but rather as an act of obedience to the instructions of Jesus.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
vera
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 15:58
Όνομα Ιστότοπου: -

το ευαγγελιο του Ιουδα ομως, οι χριστιανοι δεν το δεχονται ως μερος της αγιας γραφης,το αποκαλουν αναξιοπιστο. Ισχυει οτι βρεθηκε;κι αν ναι ποτε χρονολογηται;ειναι οντως αξιοπιστη πηγη;(οταν λεω αξιοπιστη πηγη,εννοω για να κοντραρει τα πιστευω τον χριστιανων και οχι για να μας δειξει οτι "ναι υπαρχει θεος ,ναι ο Χριστος αναστηθηκε" κλπ κλπ ...ρωταω επειδη δε γνωριζω αγγλικα για να μπορεσω να διαβασω το λινκ που αναφερθηκε παραπανω )
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Βέρα, εδώ είναι το ελληνικό άρθρο της wikipedia.

Εδώ μπορείς να βρεις διάφορες πληροφορίες στα ελληνικά, όπως και κάποιες φωτογραφίες από τις σελίδες του.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Μαζεμένες εδώ πολύ περιεκτικά απόψεις ειδικών, από το ίδιο link του bread, thanks για τα λινκζζ!!

http://www.nationalgeographic.gr/lostgo ... lists.html
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

vera έγραψε:το ευαγγελιο του Ιουδα ομως, οι χριστιανοι δεν το δεχονται ως μερος της αγιας γραφης,το αποκαλουν αναξιοπιστο.
Και να ήταν το μόνο... Ό,τι δεν τους άρεσε και δεν τους βόλευε το άφησαν απέξω. Νομίζω πως όλα αυτά τα κείμενα έχουν μια γερή δόση marketing και μια γερή δόση παραβολής προς γνώση και συμμόρφωση του κόσμου της εποχής.

Θα "ρίξω" λίγο το επίπεδο και συγνώμη, αλλά διάβασα χτες αυτή την ιστορία και δεν μπορώ να μην την αναφέρω...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

γαματο, εγώ νομίζω πως το ανέβασες δε το κατέβασες ;)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Radical
(κι εγώ κατά βάθος αυτό νομίζω ;) Ήταν και πολύ καλή η ιστορία, αν την βρείτε ολόκληρη διαβάστε την)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Την είχα διαβάσει σαν φοιτητής προ αμνημονεύτων ετών (θα 'ταν το 1987 πάνω κάτω) σε μια συλλογή Ε.Φ. και μου είχε εντυπωθεί βαθιά όχι τόσο για τα θρησκευτικά συμφραζόμενα όσο για τα υπονοούμενα χρονικά παράδοξα.
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Λίγο off topic το ξέρω αλλά δεν θα το συνεχίσω, promise:

@Andrameleh

κι εγώ σε συλλογή την διάβασα και ξετρελάθηκα με το "παιχνίδι" με τον χρόνο που είχαν όλες οι ιστορίες (είναι τέλειο θέμα...)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
vera
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 15:58
Όνομα Ιστότοπου: -

τελικα,

1)ολα τα αποκρυφα ευαγγελια (του Θωμα, του Ιουδα κλπ) , δεχονται τον Χριστο ως Θεανθρωπο ή απλα ως ανθρωπο;

2)γιατι η θρησκεια δεν τα δεχεται στο δογμα της;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι δεν ενωνονται ολα τα δογματα του χριστιανισμου μαζι?
[ορθοδοξια καθολικοι και αλλοι αφου τα ιδια πιστευουν γιατι δεν ενωνονται?]
[μηπωςγιατονιδιολογοπουδενενωνονταιτακκε?]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

μεγα Πανα ακεραιε Απολλων
σκουπισε τα οπισθια μου
με τις σελιδες των ευαγγελιων
γαρ ταιριαζουν οι ακαθαρσιες του πνευματος και του εντερου
να
συνευρισκονται


στη Μαλαισια, η εξασκηση γιογκα δημοσιως εγινε παράνομη

χωρις συνεδριο της Νικαιας

ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ - τί αλλο περιμένεις να ακούσεις?
θες να γνωρισεις το χριστό?

γινε αμφιφυλη και πανσεξουαλική
κατανάλωσε πολυ κανναβι και αλκοολ
δημευσε την περιουσια σου
αγάπα τον βιαστή σου
και αυτοκτονα γιατι ειμαστε υπερπληθείς
say "Hi!"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

vera έγραψε:τελικα,

1)ολα τα αποκρυφα ευαγγελια (του Θωμα, του Ιουδα κλπ) , δεχονται τον Χριστο ως Θεανθρωπο ή απλα ως ανθρωπο;

2)γιατι η θρησκεια δεν τα δεχεται στο δογμα της;
Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η Παλαιά Διαθήκη αλλά ο καθένας πρέπει να έχει μια εντύπωση σχηματισμένη για τον χριστιανισμό.
Όλα τα ευαγγέλια αναφέρονται σε Θεάνθρωπο (ημίθεο) διαφορετικά θα ήταν οποιουδήποτε άλλου είδους λογοτεχνικά κείμενα.

Ο Ιησούς μπορεί να μην είναι ιστορικό πρόσωπο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Το θέμα όμως είναι ότι κανένας από όσους έγραψαν ευαγγέλια δεν τον γνώρισε. Κανένας δεν άκουσε τα λόγια του από πρώτο χέρι και επομένως όσα διαβάζουμε στα ευαγγέλια είναι ιδέες και απόψεις αγνώστων που μέσα από την ιστορία του Ιησού θέλησαν να περάσουν την δική τους φιλοσοφία.

Υπήρχαν διάφορες τάσεις και διάφορα ρεύματα και επόμενο είναι τα ευαγγέλια να μην διαθέτουν ομοφωνία. Η επίσημη εκκλησία έβαλε μια τάξη αναγνωρίζοντας μόνο εκείνα που επέλεξε. Αν τα δεχόταν όλα, οι λειτουργοί της δεν θα ήξεραν τι να διδάξουν.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
vera
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 15:58
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Το θέμα όμως είναι ότι κανένας από όσους έγραψαν ευαγγέλια δεν τον γνώρισε.

συγγνωμη για την....ασχετοσυνη μου , αλλα εγω γιατι νομιζα οτι οι ευαγγελιστες ηταν μαθητες και μαρτυρες του χριστου; ποτε γραφτηκαν τα ευαγγελια; ( ισως το ξανθο μαλλι να μου ταιριαζει περισσοτερο,ε; :D )
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οι μαθητες του που γραψανε τα ευαγγελια τον γνωρισανε ετσι ξερω και εγω,,,
πυθεα τι ηπιες παλυ? ειπαμε να μιλησουμε λιγο σοβαρα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ισως το ξανθο μαλλι να μου ταιριαζει περισσοτερο,ε;
για ποιό λόγο, για να μοιάζεις με αυτές τις κιόσσες στα μεσημεριανάδικα?
πυθεα τι ηπιες παλυ? ειπαμε να μιλησουμε λιγο σοβαρα
αριστείδ' μερικοί το έχουμε μόνιμα ρε τρελάουα δε το έχεις καταλάβει

αφού μιλάει με I-ching λέμε ο φίλος μου ο Πυθίας και έχει ιδιαίτερη αδυναμία στην αμφισεξουαλικότητα [χμμμμ.... αυτό θα μπορούσε να εξηγ.. ουπς! σκεφτόμουν φωναχτά] και τα κόπρανα/έντερα και τη νεκροφιλία. Χμμμ. Αυτό το τελευταίο βέβαια μπορεί να είναι απλά επιρροή του Ντε Σαντ. Ή του Nekromantik

=======
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
σοβαρευτείτε λίγο ρε

έχω μια σοβαρή [αλήθεια!!] απορία

ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ αυτές οι πρωτοχριστιανικές παπαριές?
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Vera έγραψε:2)γιατι η θρησκεια δεν τα δεχεται στο δογμα της;
Γιατί δεν τους βολεύει υποθέτω. Κράτησαν ό,τι μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να υποτάξει καλύτερα τους πιστούς και τα άλλα τα απέρριψαν.

Έχει εδώκάποιες πληροφορίες για την χρονολογία που γράφτηκαν (αλλά και γενικότερες πληροφορίες) κι έχει και πηγές.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:
ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΤΗΚΑΝ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ αυτές οι πρωτοχριστιανικές παπαριές?
για το ιδιο λογο που θα γραφόταν σήμερα στα αγγλικά

γιατί γράφονται στα αγγλικα οι πιο έγκυρες δημοσιευσεις?

ισχυουσα διεθνης γλωσσα μεταδοση-διαδοση-προσυλητισμό

ποια ειναι η απορια?
say "Hi!"
Απάντηση