Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας - Ακύρωση θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν δεν απατώμαι, η βάπτιση (επομένως το θρήσκευμα) πρέπει να καταγραφεί στο δήμο όπου είναι δηλωμένη η γέννηση.
αν στη συνέχεια μετεγγράφηκες σε άλλο δήμο, εννοείται ότι αντέγραψαν όλα τα στοιχεία από τον προηγούμενο (επομένως και το θρήσκευμα). Πρωτογενώς όμως καταγράφεται στο ληξιαρχείο όπου δηλώθηκε η γέννηση.

Πάντως μπορώ να τα ρωτήσω όλα αυτά ξανά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

ΑΜ αυτο σου ειχα πει πριν μηνες και ειχα προτεινει να πεμς 5-6 μαζι να το κανουμε

Αν καποιος/α παει να αμς ενημερωσει.

Και εχει σημασια γιατι στη ληξιαρχικη πραξη γεννησης φαινεται και το βαφτισι κτλ και πρεπει να βγιε νεα χωρις αυτο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αν γίνει κάποια κίνηση θα ανακοινωθεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σήμερα επισκέφθηκα το ληξιαρχείο Αθηνών, Μητροπόλεως 60 Μοναστηράκι, όπου επιβεβαίωσα τις ανωτέρω πληροφορίες με ελαφρές και μάλλον ασήμαντες παραλλαγές. Συγκεκριμένα μου είπαν ότι:

1. Αρκεί μια τυποποιημένη υπεύθυνη δήλωση του νόμου 1599 και η ταυτότητα.

2. Πρέπει οπωσδήποτε να παρίσταται ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος, για να υπογράψει στο βιβλίο του μητρώου.
Απλή εξουσιοδότηση με θεώρηση γνησίου υπογραφής δεν γίνεται δεκτή.
Συμβολαιογραφικο πληρεξούσιο γίνεται δεκτό, αλλά πρέπει να είναι ξεχωριστό για κάθε ενδιαφερόμενο.

(Τα παραπάνω ισχύουν μόνο για διαγραφή θρησκεύματος, όχι για μεταβολή. Σε περίπτωση μεταβολής χρειάζονται και άλλα δικαιολογητικά, αναλόγως με το νέο θρήσκευμα που θα δηλωθεί.)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

αυτα ειχα πει

συν τους εχει πει ο Συνηγορος πως για αλλαγε ΔΕΝ μπορουν να ζητησουν αλλα δικαιολογητικα (δεν μπορειτε να φτναστειτε τι λεγανε)

και ΔΕΝ προτιενω διαγρφαη αλλα καταγραφη "άθεος/η" να μη τους βαλουμε ευκολα
nature
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010 22:45
Όνομα Ιστότοπου: -

οπου κ αν εχεις γεννηθει / δηλωθει?
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

greekhelsinkimonitor έγραψε:αυτα ειχα πει

συν τους εχει πει ο Συνηγορος πως για αλλαγε ΔΕΝ μπορουν να ζητησουν αλλα δικαιολογητικα (δεν μπορειτε να φτναστειτε τι λεγανε)

και ΔΕΝ προτιενω διαγρφαη αλλα καταγραφη "άθεος/η" να μη τους βαλουμε ευκολα
Συμφωνώ με το υπογραμμισμένο αλλά καλά θα έκανε το monitor να προσλάβει και μια γραμματέα χωρίς δυσλεξία. Αμάν πια!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχοντας γεννηθεί στο εξωτερικό δεν νομίζω ότι είμαι εγγεγραμμένος σε κάποιο ληξιαρχείο στην ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Όποιος θέλει να βάλει "άθεος" μπορεί να το κάνει, φυσικά.

Εγώ θέλω ΔΙΑΓΡΑΦΗ. Θεωρώ ότι το κράτος δεν έχει καμμιά δουλειά να καταγράφει το θρήσκευμα των πολιτών. Θέλω εκεί που έχει κουτάκι "θρήσκευμα" να βάλουν μια ΠΑΥΛΑ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Όποιος θέλει να βάλει "άθεος" μπορεί να το κάνει, φυσικά.
Εγώ θέλω ΔΙΑΓΡΑΦΗ. Θεωρώ ότι το κράτος δεν έχει καμμιά δουλειά να καταγράφει το θρήσκευμα των πολιτών. Θέλω εκεί που έχει κουτάκι "θρήσκευμα" να βάλουν μια ΠΑΥΛΑ.
Οχι, αν θεωρείς ότι το κράτος δεν έχει καμμιά δουλειά να καταγράφει το θρήσκευμα των πολιτών, να θέλεις να μην υπάρχει καθόλου κουτάκι.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

οι έλληνες πολιτες γεννημενοι/ες στο εξωτερικο ειναι καταγραμμενοι στο ειδικο ληξιαρχεια αθηνας

το θρηκσευμα "-" ΔΕΝ ειναι λυση - δειχνει "φοβο"

η ζητας χαρτι με πληρη διαγραφη του θρησκευματος η αφου υπαχρει δεικδικεις το δικαιωμα να γραφεις ως αθεη οπως κανουμε και ενωοιον δικαστηριων
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Είναι προφανές ότι το επιθυμητό είναι να μην υπάρχει κουτάκι, στα πλαίσια του διαχωρισμού κράτους-θρησκειών.

Το ερώτημα είναι αν θα κάνουμε τίποτα μέχρι να μην υπάρχει πια κουτάκι.
Το δεύτερο ερώτημα είναι αν η διαγραφή του θρησκεύματος προχωράει τα πράγματα σε αυτή την κατεύθυνση, και, αν όχι, μήπως τα προχωράει κάποια άλλη σχετική με τα ληξιαρχεία στρατηγική.

Αν θέλουμε να αποτρέψουμε το κράτος από το να κάνει κακόβουλη χρήση των σχετικών δεδομένων με σκοπό διακρίσεις εις βάρος πολιτών με βάση το θρήσκευμά τους, τότε ισχυρίζομαι ότι ανάλογα με τη χρήση μπορεί να κάνει μάλλον κακό παρά καλό η ενέργεια. Η ανοιχτή διάκριση με βάση το θρήσκευμα απαγορεύεται από το σύνταγμα, που σημαίνει ότι κάθε φορά που το κράτος κάνει ανοιχτά τέτοιες διακρίσεις παρανομεί. Αν το κράτος αποφασίσει να παρανομήσει έτσι κι αλλιώς, μπορεί να κάνει κρυφά απ' τους πολίτες χρήση των δεδομένων. Και σε αυτή την περίπτωση το κράτος ήδη ξέρει ποιοι είναι αλλόθρησκοι, και εμείς θα πάμε να του δώσουμε μια επιπλέον πληροφορία, το ποιοι είναι άθρησκοι. Δεν νομίζω ότι με τη διαγραφή η προηγούμενη πληροφορία καταστρέφεται, αλλά ακόμα κι έτσι, η πράξη της αλλαγής καταγράφεται στα αρχεία του κράτους μέσω της καταχώρισης της αντίστοιχης αίτησης.

Αν θέλουμε να καταρρίψουμε τον ισχυρισμό της Ορθόδοξης Εκκλησίας Α.Ε. ότι εκπροσωπεί το 97% των Ελλήνων, τότε δεν έχει σημασία αν θα δηλώσουμε "παύλα" ή "άθεοι".

Αν θέλουμε να αυξήσουμε το ποσοστό των άθεων, καλό θα είναι να το δηλώσουμε άθεοι στα ληξιαρχεία, και ακόμα καλύτερο θα είναι αν δηλώσουμε άθεοι στην απογραφή του 2011. Γνωρίζει κανείς αν θα υπάρχει τέτοια ερώτηση;

Επίσης, αν προβλέπεται διαδικασία για τη διαγραφή του θρησκεύματος απ' τα ληξιαρχεία, λογικά θα προβλέπεται και αλλαγή του θρησκεύματος. Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να δηλώσουμε οποιαδήποτε θρησκεία ή μόνο τις αναγνωρισμένες; Αν μπορούμε να δηλώσουμε οποιαδήποτε θρησκεία, θα μπορούσαμε να δηλώσουμε και Πασταφαριανοί. Και μπορεί σε κάποιους να φανεί ασόβαρη η πρόταση, αλλά πέραν του ότι είναι μια έμμεση δήλωση αποδοκιμασίας της καταγραφής του θρησκεύματος στα ληξιαρχεία, ίσως μπορεί να αποτελέσει και επιχείρημα για την επίσημη αναγνώριση της θρησκείας του IMT, με ότι αυτό συνεπάγεται (και εδώ μπορούν να γίνουν πάρα πολλά). Φυσικά, αν μπορούμε να δηλώσουμε μόνο επίσημα αναγνωρισμένη θρησκεία, επιστρέφουμε στο δίλημμα "παύλα" ή "άθεοι".

Και τώρα που το σκέφτομαι, δημιουργείται και άλλο ερώτημα. Αν τα ληξιαρχεία θέλουν επίσημα αναγνωρισμένο θρήσκευμα, από πότε το "άθεος" είναι αναγνωρισμένο θρήσκευμα; Αν δεν είναι, πως μπορεί το ληξιαρχείο να το δεχτεί; (Θεωρώ ότι "παύλα" μπορεί να σημαίνει άθρησκος, αγνωστικιστής, ντεϊστής, ή "δεν θέλω να δηλώσω θρήσκευμα", και όχι υποχρεωτικά άθεος).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:αν θεωρείς ότι το κράτος δεν έχει καμμιά δουλειά να καταγράφει το θρήσκευμα των πολιτών, να θέλεις να μην υπάρχει καθόλου κουτάκι.
Αυτό θέλω, και στην εκστρατεία που σκέφτομαι να προωθήσω θα ζητάω ακριβώς αυτό - να πάψει να υπάρχει το κουτάκι.

Ενόσω όμως υπάρχει κουτάκι θέλω να μην έχει τίποτα μέσα.

Η επιχειρηματολογία του breadfan με βάζει σε σκέψεις, ειδικά αυτό περί αύξησης του ποσοστού των άθεων.
Να σου πω πώς το βλέπω: δε με χαλάει να πω ότι είμαι άθεη σε μια δημοσκόπηση, έστω και κρατική. Αυτό το στοιχείο αφορά μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή και δεν παίζει κάποιο ρόλο στις συναλλαγές μου με την πολιτεία. Για την απογραφή λοιπόν συμφωνώ.
Με χαλάει όμως να υπάρχου κρατικά μητρώα όπου καταγράφουν το θρήσκευμα. Γι' αυτό προτείνω μια εκστρατεία διαγραφής (εννοείται όμως ότι καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει - αν θελήσεις εσύ να δηλώσεις άθεος ή άθρησκος ή FMS νο πρόμπλεμ), με παράλληλη διεκδίκηση την κατάργηση της καταγραφής του θρησκεύματος και τη διαγραφή των ήδη καταγραμμένων στοιχείων θρησκεύαμτος από κάθε κρατικό αρχείο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

βασικά αυτο που ζητας ειναι το σωστο και ειναι συνεπες με την αποφαση περι ταυτοτητων

ήδη εχουμε την αφαιερση του θρσηκευματος απο τις αιτησεις αδειων διαμονης αλλοδαπων (θυμιζω μια δραση του ΕΠΣΕ περυσι με παορομοιο αιτημα) αλλα πρεπει τωρα να καταστραφουν ολα τα στοιχεια επεξεργασιας της παρανομα ζητηθεισας πληροφοριας - αυτο θανια πιο δυσκολο
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο να καταστραφούν τα υπάρχοντα στοιχεία. Μπορεί και να μην γίνει ποτέ. Γεγονός που δεν μας εμποδίζει να το δεκδικούμε παρόλα αυτά. Άλλωστε σε μια διαπραγμάτευση ζητάς 10 για να πάρεις τα 5 (και πολλά λέω).

Breadfan, εκτός από το 1. να μην υπάρχει κουτάκι και 2. να αυξηθεί το ποσοστό των άθεων, υπάρχει και το 3. ευαισθητοποίηση της κοινής γνώμης μέσω προβολή του θέματος. Ένας στόχος της δράσης της ομαδικής διαγραφής είναι και αυτός. Να πουν τα ΜΜΕ "50 (ή 500 ή δεν ξέρω πόσοι) συμπολίτες μας ζητούν να διαγραφεί το θρήσκευμά τους" και να μπει η ιδέα στο μυαλό κι άλλων ανθρώπων.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΑΜ, ο κόσμος των ντεμέκ χριστιανών (δεν πολυπιστεύω-δεν με χαλάει-άστους να υπάρχουν-δεν βλάπτομαι σε τίποτα) δεν έχουν κατανοήσει όπως εσύ και εγώ την βλάβη που υφίσταται η κοινωνία από αυτό το καρκίνωμα. Οπότε δεν φαντάζομαι να προστρέξει κανείς (εκτός από τους ακτιβιστές άθεους) για κάτι τέτοιο.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Για να προστρέξει δεν ξέρω. Αλλά μπαίνει η ιδέα στο μυαλό των ανθρώπων ότι "κι αυτό γίνεται". Είμαι της γνώμης ότι αυτό είναι σημαντικό, τόσο για να γίνονται αποδεκτοί κοινωνικά οι άνθρωποι που κάνουν "παράξενες" επιλογές, όσο και για να ενημερωθούν όσοι θα ήθελαν ίσως να κάνουν τέτοιες επιλογές αλλά δεν είχαν φανταστεί ότι υπάρχει δυνατότητα.

Κάποτε ήταν αδιανόητο να μη βαφτίσεις το παιδί. Σήμερα ορισμένοι δεν το βαφτίζουν και δεν τρέχει τίποτα. Βλέποντας αυτό, ίσως ξεθαρρέψουν και άλλοι.
Κάποτε ήταν αδιανόητο να μη γράφει θρήσκευμα τη ταυτότητα. Σήμερα δεν γράφει.
Σήμερα θεωρείται δεδομένο ότι δηλώνεις το θρήσκευμά σου στο κράτος. Αύριο ίσως να μην θεωρείται δεδομένο.
Πετραδάαακι, πετραδάάάκι, που λέει κι ο λαϊκός βάρδος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:Εγώ λέω να το κάνω τώρα που το έμαθα (thanks) γιατί μάλλον είμαι δηλωμένος μακριά από τον τόπο κατοικίας και πηγαίνω μόνο για διακοπές εκεί. Αλήθεια πως μπορώ να βεβαιωθώ σε ποιο ληξιαρχείο δηλώθηκα; Έχει σχέση με τα μητρώα αρρένων (οπότε είναι στην ίδια πόλη με το στρατολογικό γραφείο);
xarxar έγραψε:Είσαι σίγουρη γι'αυτό; Με τη βάπτιση τι γίνεται; Εγώ, π.χ. αλλού γεννήθηκα, αλλού βαπτίστηκα και μεγάλωσα. Αφού η βάπτιση είχε άτυπα την ισχύ ονοματοδοσίας δεν έγινε στον τόπο βάπτισης η δήλωση ονόματος; Ή απλά ενημερώθηκε το ληξιαρχείο της πόλης γέννησης μετά; Το λέω γιατί πιστοποιητικό οικ. κατάστασης πήρα από το δήμο που είμαι εγγεγραμμένος κι όπου βαπτίστηκα. Εκεί φαίνεται κανονικά το θρήσκευμα. Με συγχωρείς αν γίνομαι κουραστικός που ρωτάω, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά (δε μου χρειάστηκε μέχρι τώρα).
nature έγραψε:οπου κ αν εχεις γεννηθει / δηλωθει?
Η δήλωση της βάπτισης γίνεται υποχρεωτικά στο ίδιο ληξιαρχείο όπου έχει δηλωθεί και η γέννηση. Από εκεί και μετά υπάρχει μία κοινή ληξιαρχεική πράξη γέννησης-βάπτισης.

Η βάπτιση μπορεί να δηλωθεί ΚΑΙ στο ληξιαρχείο της περιοχής όπου έγινε η βάπτιση, μπορεί και όχι. Το σίγουρο είναι ότι δηλώνεται στο ληξιαρχείο όπου είχε δηλωθεί και η γέννηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δείτε την εκστρατεία διαγραφής θρησκεύματος εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Δείτε την εκστρατεία διαγραφής θρησκεύματος εδώ.
ΚΑι αν θέλετε, δείτε την αντι-εκστρατεία διαγραφής θρησκεύματος εδώ: Αγροτισσα πρεπει να βαφτιστει για παρει τη συνταξη της απο τον ΟΓΑ!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση