Λυκόφρων

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Λυκόφρων
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010 22:54
Όνομα Ιστότοπου: 12830.gr

Γεια σας!

Έγραψα πριν από λίγες μέρες με αφορμή τη μεγαλειώδη :dance: συγκέντρωσή μας στη Μητρόπολη, ε, καιρός ήταν να συστηθώ και κανονικά.

Είμαι ο Λυκόφρων και αυτοπροσδιορίζομαι ως δωδεκαθεούσος και δωδεκαθεόφοβος. Ξεκίνησα από χριστιανός με μεγάλη περιέργεια για το ορθόδοξο δόγμα ώσπου το έμαθα καλά... και το απέρριψα. Πέρασα μια δυνατή αθεΐζουσα φάση η οποία οφείλω να ομολογήσω πως μου έκανε αρκετό καλό και κατέληξα στο δωδεκάθεο το οποίο... πολύ απλά μου ταιριάζει. Όσο το σκέφτομαι, νομίζω πως φταίει το ότι μικρός διάβαζα πολλή μυθολογία.

Γενικότερα, μισώ κάθε είδους φανατισμό και ένα από τα πράγματα που έχω διαπιστώσει είναι πως ο άτιμος φωλιάζει εκεί που δεν το περιμένουμε. Για να τον διώξει κανείς από μέσα του πρέπει να προσπαθεί σε καθημερινή βάση.

Κατά τα άλλα τυγχάνω βρωμερός κομπιουτεράς :geek: κι έφτιαξα κι ένα site γύρω από την ελληνική θρησκεία (12830.gr).

Να πω πως χάρηκα που γνώρισα από κοντά μερικούς από σας στη διαμαρτυρία.

Καλώς σας βρήκα! :)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες κι επισήμως!

Τις προάλλες γνώρισα ένα άλλο είδος ελληνοπαθών :mrgreen: που αυτοπροσδιορίζονται ως παγανιστές ή εθνικοί ή "έλληνες το θρήσκευμα". Άμα τους είπα δωδεκαθεϊστές θίχτηκαν, δεν ήξερα πώς να ξεπλύνω την προσβολή. Ειλικρινά παιδιά εμένα όλα αυτά ίδια μου φαίνονται, δυσκολεύομαι να σας ξεχωρίσω!

Επίσης δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς μπορεί κανείς να είναι άθεος και να καταλήξει στη λατρεία του δωδεκάθεου ή σε όποια άλλη θρησκευτική λατρεία. Κι εγώ διάβαζα μυθολογία μικρή, αλλά μάλλον δεν με έπιασε! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Παράθεση από: Λυκόφρων στις 30 Ιανουάριος 2010, 22:11:33
Τι μου τη σπάει με τους δογματικούς άθεους
Όταν μιλούν για θεό, μιλούν αποκλειστικά για τη χριστιανική ιδέα περί θεού λες και δεν υπήρξαν ποτέ άλλες θέσεις περί θεού. Αφού δεν υπάρχει ο χριστιανικός θεός, δεν υπάρχει κανείς θεός!
Θεωρούν πως έχουν κάθε δικαίωμα να σπάνε πλάκα με τις θρησκείες των άλλων, αλλά δεν έχουν ίχνος αυτοσαρκασμού.
Τσουβαλιάζουν όλους τους θεϊστές.
Θεωρούν πολύ σπουδαίο το ότι έφτασαν στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει θεός (όπως τον περιγράφουν οι χριστιανοί) με αποτέλεσμα να θεωρούν πως είναι τα πιο έξυπνα άτομα στην κοινωνία.
Υποστηρίζουν πως έχει αποδειχθεί πως δεν υπάρχει θεός (επειδή εύκολα αποδεικνύεται η ανυπαρξία του χριστιανικού θεού) επειδή, στην πραγματικότητα, θέλουν να κρύψουν πως πιστεύουν πως δεν υπάρχει θεός.
Δε συζητάνε καμμία άλλη άποψη με το επιχείρημα πως την ξέρουν ήδη.
Έχουν μάθει απ' έξω τον Ντώκινς και καταφεύγουν σε αυτόν με την ίδια ευκολία που οι χριστιανοί καταφεύγουν στη βίβλο.

Στην πραγματικότητα, τα άτομα που χωράνε κάτω από αυτήν την περιγραφή, δεν είναι πραγματικοί άθεοι, ανεστραμμένοι χριστιανοί είναι.
αν μείνεις λίγο καιρό σε αυτό το φόρουμ εκτιμώ ότι θα αλλάξεις γνώμη για τους δογματικούς άθεους διοτι ο αθεος δεν πιστεύει και είναι σκεπτικιστής άρα δεν μπορεί να είναι δογματικός εκ της φύσης του.

(δογματικά άθεους μπορείς να συναντήσεις π.χ στο ΚΚΕ, φυσικά αντικαταστήσανε το θεό με το Κόμμα ή το μεγάλο αδερφο)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Λυκόφρων
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010 22:54
Όνομα Ιστότοπου: 12830.gr

AoratiMelani έγραψε: Καλώς ήρθες κι επισήμως!
Καλώς σας βρήκα!
AoratiMelani έγραψε: Τις προάλλες γνώρισα ένα άλλο είδος ελληνοπαθών :mrgreen: που αυτοπροσδιορίζονται ως παγανιστές ή εθνικοί ή "έλληνες το θρήσκευμα". Άμα τους είπα δωδεκαθεϊστές θίχτηκαν, δεν ήξερα πώς να ξεπλύνω την προσβολή. Ειλικρινά παιδιά εμένα όλα αυτά ίδια μου φαίνονται, δυσκολεύομαι να σας ξεχωρίσω!
Καλά, το θέμα της ονομασίας παραμένει άλυτο και για να πω την αλήθεια θεωρώ ότι η συζήτηση περί προσδιοριστικής ονομασίας έχει καταντήσει ήδη λόγος περί τετρατριχεκτομής. Και ακριβώς για να ξεμπερδεύουμε αυτοπροσδιορίζομαι ως δωδεκαθεούσος, ενίοτε και ως βρωμερός ειδωλολάτρης.
mpamiatzis έγραψε: αν μείνεις λίγο καιρό σε αυτό το φόρουμ εκτιμώ ότι θα αλλάξεις γνώμη για τους δογματικούς άθεους διοτι ο αθεος δεν πιστεύει και είναι σκεπτικιστής άρα δεν μπορεί να είναι δογματικός εκ της φύσης του.

(δογματικά άθεους μπορείς να συναντήσεις π.χ στο ΚΚΕ, φυσικά αντικαταστήσανε το θεό με το Κόμμα ή το μεγάλο αδερφο)
Ο ουί, σ' ε μουά. Να διευκρινίσω κάτι πολύ σημαντικό (το οποίο το έχω σημειώσει και δυο-τρεις δημοσιεύσεις πιο κάτω από την εν λόγω): πως το παραπάνω δεν το έχω γράψει για όλους τους άθεους, αλλά για μια μικρή (θέλω να πιστεύω) μερίδα τους. (Αλήθεια, μήπως δεν το έχω γράψει αρκετά καθαρά; Διότι είναι η δεύτερη φορά που νομίζουν πως τσουβαλιάζω τους άθεους και τα τσουβαλιάσματα δεν είναι του χαρακτήρα μου.)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Λυκόφρων έγραψε:
Καλά, το θέμα της ονομασίας παραμένει άλυτο και για να πω την αλήθεια θεωρώ ότι η συζήτηση περί προσδιοριστικής ονομασίας έχει καταντήσει ήδη λόγος περί τετρατριχεκτομής. Και ακριβώς για να ξεμπερδεύουμε αυτοπροσδιορίζομαι ως δωδεκαθεούσος, ενίοτε και ως βρωμερός ειδωλολάτρης.



Ο ουί, σ' ε μουά. Να διευκρινίσω κάτι πολύ σημαντικό (το οποίο το έχω σημειώσει και δυο-τρεις δημοσιεύσεις πιο κάτω από την εν λόγω): πως το παραπάνω δεν το έχω γράψει για όλους τους άθεους, αλλά για μια μικρή (θέλω να πιστεύω) μερίδα τους. (Αλήθεια, μήπως δεν το έχω γράψει αρκετά καθαρά; Διότι είναι η δεύτερη φορά που νομίζουν πως τσουβαλιάζω τους άθεους και τα τσουβαλιάσματα δεν είναι του χαρακτήρα μου.)
νομίζω οτι εν μερει καλα κάνεις και μας τσουβαλιαζεις γιατι εχουμε καποια κοινα (οι αθεοι μεταξυ μας) π.χ ολοι ειμαστε βλαστημοι (αφου η απουσια πίστης σε κατι θρησκευτικα ιερο ειναι βλαστημια)

Τσουβαλιαζουμε ολους τους θειστες (οι περισσοτεροι απο μας) αφου μεταξυ ημών και των άλλων (πιστων σε κατι θεικο)υπαρχει ενα ποταμι με πλατος 200 χλμ βαθος 4 χλμ και τρεχει με ταχυτητα 1000 χιλ την ωρα. Για την ακριβεια εγω δεν ειμαι σε καμια πλευρα αλλα πανω σε ενα καραβι μεσα στο ποταμι

τα αλλα που γράφεις σωστα τα αποδιδεις στους φανατικους και δογματικους αθεους
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Το είπε εξαρχής ο άνθρωπος, αυτά που έγραψε αφορούσαν τους δογματικούς άθεους, όχι όλους τους άθεους (ή πιο σωστά αυτούς που αυτοπροσδιορίζονται ως "άθεοι").

Λυκόφρονα, να σου κάνω μια ερώτηση που με γαργαλάει να κάνω σε όλους τους παγανελληνεθνικοδωδεκαθεϊστές (sic) ειδολωλάτρες?
Πιστεύεις στο μεταφυσικό? Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει κάτι "πέρα από την ύλη" από το οποίο απορρέει η ύλη? Ή να το πω αλλιώς, είσαι ιδεαλιστής?

Ή είσαι υλιστής αλλά απλώς σου αρέσουν οι ιεροτελεστίες, η κατάνυξη, η αίσθηση της επαφής με την αρχαία ιστορία και παράδοση, η αίσθηση ένταξης σε μια ομάδα, η αίσθηση επαφής με τη φύση με συμβολικό τρόπο, και άλλα τέτοια ωραία που μπορεί κανείς να νιώσει μέσα από το θρησκεύεσθαι?

Και γενικώς οι οπαδοί της αρχαίας ελληνικής θρησκείας, σε ποια κατηγορία ανήκουν, στην πρώτη η στήν δεύτερη?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αυτή η απορία και από μένα! Περιμένω απάντηση και εγώ. Υπάρχει ο Δίας ή ξέρουμε ότι δεν υπάρχει αλλά μας αρέσει το 12θεϊστικό τζέρτζελο;
Προσωπικά πιστεύω ότι ο θεός που ορίζει το σύμπαν μας είναι η Στατιστική, αλλά δεν της κάνω σπονδές :D
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Και γενικώς οι οπαδοί της αρχαίας ελληνικής θρησκείας, σε ποια κατηγορία ανήκουν, στην πρώτη η στήν δεύτερη?
ο καθένας στον κόσμο του
ούτε και αυτοί ξέρουν
πρώτα από όλα σε ποιά αρχαία ελληνική θρησκεία αναφέρεσαι?
ποιός έγραψε το πρωτόκολλο των τελετών?
"ποτε θα πιω τον κυκεωνα και θα ζησω το μυστήριο της αναγέννησης της φύσης ?

υπήρχε μία export status, αυτοτελής, ανεπηρρέαστη, γενικευμένη, καθιερωμένη και πανομοιώτυπη αρχαία ελληνική θρησκεία?
αλλος λατρευε δια και αθηνα
αλλη πολη τον διόνυσο και απόλλο
υπήρχαν θύλακες προ-ελληνικης λατρειας και γλώσσας κατα τόπους
μεγαλοι θεοί και θεές, μεγάλη μητέρα θεών, ο όφις πριν το δωδεκάθεο
φυλές σε τοτεμικό τύπου χαρακτήρα -"κένταυροι" με τοτέμ το άλογο (ιδεα του R. Graves)
πλανήτες και αστρολογία απο περσία μετά το δωδεκαθεο συγχωνευμένοι
το απόλυτο πλουραλιστικό τσίρκο της ελληνιστικής εποχής !...! φαραω και βάλε

-κρατική θρησκεία-πρωτόκολλο με θνητους αυτοκράτορες-θεούς
-δημοτική εθιμοτυπική θρησκευτική τελετουργια ευέλικτη για νεκρους, γέννες και γάμους
-και προσωπικά "πιστευω" οικιακή λατρεία, για προσωπικη κατανάλωση


μιλάμε πάντα προσωπικά
στην ελλάδα δεν υπάρχει πολυθεισμός
στην ελλάδα δεν υπαρχει ουτε καν χριστιανισμός
βόδια, όχι πρόβατα
κοιμισμένα
ανάγωγα

πάω να κάνω την θυσία μου με αληθινό αίμα και τερματισμό ζωής
'οπως μια παιχνιδιάρα γάτα
η κάθε τελετουργική ευλάβεια
άλλη μια αχρείαστη υποκρισία
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Το είπε εξαρχής ο άνθρωπος, αυτά που έγραψε αφορούσαν τους δογματικούς άθεους,
μπα????? και που βρισκονται αυτοι οι δογματικοι αθεοι? εχουμε κανενα αντιπροσωπευτικο δειγμα στο φορουμ???? Εμενα δεν μου εχει πεσει στην αντιληψη μου τιποτα
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η μεταβολή του χρόνου είναι ένα παράδειγμα
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Προσωπικά πιστεύω ότι ο θεός που ορίζει το σύμπαν μας είναι η Στατιστική, αλλά δεν της κάνω σπονδές :D
Κι εγώ κάπως έτσι αισθάνομαι. Θαυμάζω οτιδήποτε υπάρχει στο σύμπαν, μικρό και μεγάλο, αλλά δεν νιώθω την ανάγκη να το λιβανίζω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Φίλε, Λυκόφρωνα, σε καλωσορίζω κι εγώ! Συχνά μου λείπουν οι συζητήσεις στο Άλσος και (πολύ αραιά και που, είν' η αλήθεια) κάνω καμιά σύντομη βολτούλα. Έτσι, για σνιφάρισμα από τον παλιό καλό καιρό ...
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Λυκόφρονα, να σου κάνω μια ερώτηση που με γαργαλάει να κάνω σε όλους τους παγανελληνεθνικοδωδεκαθεϊστές (sic) ειδολωλάτρες?
Πιστεύεις στο μεταφυσικό? Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχει κάτι "πέρα από την ύλη" από το οποίο απορρέει η ύλη? Ή να το πω αλλιώς, είσαι ιδεαλιστής?
Και εγώ έχω πολλές απορίες σχετικά με όσους σήμερα πιστεύουν στο δωδεκάθεο. Να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα σχετικά;
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Λυκόφρων
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010 22:54
Όνομα Ιστότοπου: 12830.gr

Εεε... να μιλήσω; :?
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Λυκόφρων έγραψε:Εεε... να μιλήσω; :?
φυσικα καλυτερα ομως να ανοιξεις καινουργιο θεμα γιατι νομιζω οτι θα αναψει η συζητηση
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Λυκόφρων
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010 22:54
Όνομα Ιστότοπου: 12830.gr

ΟΚ ρε παιδιά αλλά ένας-ένας... Έχουν πέσει δεκάδες ερωτήσεις και που να τις απαντήσω όλες μαζί;

Άνοιξα νέο θέμα...
Λυκόφρων
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 23 Μαρ 2010 22:54
Όνομα Ιστότοπου: 12830.gr

Αγησίας έγραψε:Φίλε, Λυκόφρωνα, σε καλωσορίζω κι εγώ! Συχνά μου λείπουν οι συζητήσεις στο Άλσος και (πολύ αραιά και που, είν' η αλήθεια) κάνω καμιά σύντομη βολτούλα. Έτσι, για σνιφάρισμα από τον παλιό καλό καιρό ...

Θα μου επιτρέψετε...

Γεια σου ρε Αγησία... Γιατί χάθηκες βρε άνθρωπε; Μας λείπεις!
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

για χαρανταν, μια χαρά τα λες για τους δογματικούς άθεους
μπα????? και που βρισκονται αυτοι οι δογματικοι αθεοι? εχουμε κανενα αντιπροσωπευτικο δειγμα στο φορουμ???? Εμενα δεν μου εχει πεσει στην αντιληψη μου τιποτα
:whistle: :whistle: :whistle:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: τα εκτός θέματος σχόλια μεταφέρθηκαν στον σκουπιδότοπο. Θυμίζω τους όρους χρήσης:
Απαγορεύεται: [...] η διάσπαση ή ο εκτροχιασμός μιας συζήτησης με [...] εκτός θέματος σχόλια, [...].
Σχόλια που παραβιάζουν τους παραπάνω κανόνες θα διαγράφονται άμεσα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλωσήρθες!!! Δεν έχω ξεχάσει κι εγώ όλες τις ερωτήσεις που ήθελα να σου κάνω από την κυριακή αλλά σιγά σιγά, δεν βιάζομαι.

mpamiatzi υπάρχουν άθεοι που είναι τόσο δογματικοί που δεν διαφέρουν σε τίποτα από έναν φανατισμένο θρήσκο. Άστα σοκαρίστικα όταν το ανακάλυψα γιατί ήμουν στον κόσμο μου (σ'έναν πολύ ρομαντικό κόσμο μάλλον) σ'αυτό το θέμα αλλά ισχύει.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση