Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Ποιάς έντασης άθεος είστε;

Δεν πιστεύω, αλλα τό κρατάω για μένα
8
4%
Θέλω να κάνω και άλλους να ξανασκεφτούν την πίστη τους
84
45%
Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι, απλά να μην μου επιβάλλουν τίποτα (aka θέλω κοσμικό κράτος)
76
41%
Πίσσα και πούπουλα στους κολλημένους!
17
9%
 
Σύνολο ψήφων: 185
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Άκου Dtango.επειδή το πράγμα γυρίζει σαν το κουνούπι γύρω από τη λάμπα.
Έχει ενδιαφέρον ο λόγος που τα έντομα γυρίζουν γύρω από τις λάμπες. Το κάνουν όχι επειδή έλκονται από το φως αλλά διότι επιθυμούν να πετάξουν σε ευθεία γραμμή. Η λογική ευθύγραμμης κίνησης που διαθέτουν είναι υποτυπώδης, και περιορίζεται σε ένα σύστημα διόρθωσης πορείας ώστε η γωνία με ένα φωτεινό σημείο στον ουρανό να διατηρείται σταθερή. Όταν το φωτεινό αυτό σημείο απέχει 149.000.000 χιλιόμετρα το σύστημα δουλεύει μια χαρά, αλλά όταν η φωτεινή πηγή απέχει ένα μέτρο το σύστημα αποτυγχάνει οικτρά. Το έντομο πρέπει να βρίσκεται σε μεγάλη σύγχυση όταν κινούμενο ευθεία καταλήγει να επιστρέφει ξανά και ξανά στο σημείο που ξεκίνησε. Καλό είναι να θυμόμαστε το πάθημα των εντόμων όταν βασιζόμαστε στη λογική μας για να βγάζουμε συμπεράσματα. Το μυαλό μας είναι ένα όργανο προσαρμοσμένο να δίνει λύσεις σε ένα εύρος προβλημάτων της καθημερινότητας, και είναι αναμενόμενο να αποτυγχάνει από καιρό σε καιρό όταν βρίσκεται αντιμέτωπο με ανοίκειες έννοιες όπως το μηδέν και το άπειρο.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ο Δημόκριτος φαντάστηκε με λάθος τρόπο και συλλογιστική τα άτομα αλλά τα άτομα υπάρχουν.
...
Το πρόβλημα είναι ο ανορθολογισμός στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μας.
Τα άτομα υπάρχουν, αλλά υπάρχει και ένα μικρό πρόβλημα. Τέμνονται. Τα άτομα δεν είναι άτομα κατ' ιδιότητα αλλά μόνο κατ' όνομα. Αν δε γνωρίζατε για τα άτομα τίποτε άλλο πέρα από το όνομά τους, τότε θα συμπεραίνατε γι αυτά μια ιδιότητα που δεν έχουν. Αυτή θα ήταν μια σχολαστική παρατήρηση (με την κακή έννοια) αν όλοι οι άνθρωποι γνώριζαν ότι τα άτομα τέμνονται, αλλά ακόμα και αυτοί που δηλώνουν πως το ξέρουν τείνουν να το ξεχνάνε όταν συνδέουν τα άτομα με το Δημόκριτο. Κουίζ, τι ισχυρίστηκε ο Δημόκριτος;

α) Ότι μια μελλοντική φιλοσοφική σχολή με όνομα Επιστήμη θα αποδώσει λανθασμένα τον όρο "άτομο" σε μια πολύπλοκη και σύνθετη μικροσκοπική υλική δομή.
β) Ότι το ον σύγκειται από απειροελάχιστα τεμάχια ύλης που είναι αιώνια, άφθαρτα, αναλλοίωτα και αδιάσπαστα.

Προς το παρόν δεν έχουμε ιδέα αν η ύλη διαιρείται επ' άπειρον, ή άτομα όνομα και πράγμα υπάρχουν στ' αλήθεια. Άτομα γιαλαντζί υπάρχουν πάντως άφθονα, κληρονομιά του πλέον ορθολογισμένου τρόπου που έχουμε επινοήσει για να αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο μας.
Comte de Toulouse έγραψε:Από που κλάνει το μπαρμπούνι;
Λένε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Άρα να υποθέσω ότι η απάντηση είναι: από τα ρουθούνια;
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Skeftomilos έγραψε:
Comte de Toulouse έγραψε:Από που κλάνει το μπαρμπούνι;
Λένε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Άρα να υποθέσω ότι η απάντηση είναι: από τα ρουθούνια;
Όχι.
Η απάντηση είναι:
"Δεν κλάνει, γι αυτό και είναι (από το ζόρι) κόκκινο'' ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:ΔΤ, εγώ και οι περισσότεροι εδώ μέσα δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θεός που έφτιαξε το σύμπαν, πόσο μάλλον ο θεός Γιαχβέ που προσκυνάνε οι χριστιανοταλιμπάν.
Το αν λένε "κατά πάσα πιθανότητα" ή "τον κόβω", λίγη διαφορά έχει.
Αν πρέπει (κατ' εσέ) να γίνεις 7+ για να λέγεσαι άθεος, εγώ προσωπικά στον χαρίζω τον τίτλο του άθεου, δεν χλώμιασα καθόλου.
Δεν ακούω βέβαια τον radical να σχολιάζει καθόλου τον δογματισμό σου επί του θέματος...
Έφερα το κουβαδάκι μου εδώ.
«Έλα φίλε Κόμητα να χτίσουμε το κάστρο μας μαζί!»

Λοιπόν! Έχουμε μια ομάδα ατόμων που αυτοαποκαλούνται άθεοι.
Η πλειοψηφία ομολογεί ότι δεν την διακρίνει απόλυτη αθεΐα.
Η μειοψηφία δηλώνει απόλυτη αθεΐα.

Αποτέλεσμα: η πλειοψηφία, ικανοποιημένη με τον εαυτό της (Ντώκινς και επιστημονική άποψη γαρ), θεωρεί την μειοψηφία δογματική.

Θεόδωρε πληζ! Έλα να αναλύσεις το όρο αθεΐα γιατί το κάστρο θα φάει κλωτσιές στο τέλος και δυο παιδάκια θα βρεθούν να κλαίνε! :character-oldtimer: :character-oldtimer:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Θα το κάνετε το Κάστρο του Τεεοοοοντοροκέσιιι..!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω πως το θέμα «ποιος είναι πιο άθεος από τον άλλο» είναι λίγο παιδιάστικο.

Αλλά αφού φέρατε και τα κουβαδάκια σας μαζί : brrr : άντε ας παίξουμε λίγο!!!

Για μένα άθεος είναι όποιος δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού. Όποιος αρνείται μεταφυσικές ερμηνείες σε διάφορα θέματα.
Με αυτή την έννοια θεωρώ τον εαυτό μου άθεο.

Είπα όμως πριν κάμποσα ποστ, πως δυσκολεύομαι να ανέβω στο επίπεδο 7, όχι γιατί έχω αμφιβολίες για την (μη) ύπαρξη κάποιου θεού, αλλά γιατί δεν έχω την απόδειξη για την μη υπαρξή του, ώστε να πω : «Ναι, ξέρω πως δεν υπάρχει θεός».

Γιατί αν με ρωτήσουν (που θα με ρωτήσουν δηλαδή) πώς το ξέρω, εεε... δεν θα ξέρω τι να τους απαντήσω. Καταλάβατε?
Και ρωτάω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου τους 7ρηδες : «πώς είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιος θεός?»

Και προφανώς δεν ρωτάω για τους ανθρωποφτιαγμένους θεούς των διαφόρων θρησκειών, αλλά για το απόλυτο και ασύλληπτο (και όλα τα α- μαζί) Ον.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Και ρωτάω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου τους 7ρηδες : «πώς είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιος θεός?»
η βεβαιότητα προκύπτει όταν αρχίσουμε να ερευνούμε την πραγματική φύση του "θείου". Βασικό βήμα εδώ είναι να αφήσουμε κατα μέρος την κλασική απόρριψη της θεϊκής εμπειρίας ως κάτι 'πλαστό', και να τη δούμε ως κάτι γνήσιο.

Όσο οξύμωρο κι αν φαίνεται, υποστηρίζω δηλαδή οτι η βεβαιότητα του οτι δεν υπάρχει θεός προκύπτει από το οτι η θεϊκή εμπειρία, όταν δεν είναι οργανωμένη απάτη, σε κάποιες περιπτώσεις, είναι πραγματικό βίωμα, ανεξαρτήτως θρησκείας ή προσεγγισης.

Εκεί φυσικά μπαίνουν οι νευροεπιστήμες που έχουν εντοπίσει μέρη του εγκεφάλου όπως το god module, δηλαδή έχουμε εντοπίσει την έδρα του 'θεού' στον εγκέφαλο.
http://atheistempire.com/reference/brain/main.html
http://www.iol.ie/~afifi/BICNews/Health/health19.htm

Αυτή η θεώρηση βέβαια μπορεί να μην είναι τόσο βολική για κάποιους, μιας και μπορεί να δώσει πάτημα σε κάποιον θεϊστή να υποστηρίξει την ύπαρξη του θεού εξαιτίας π.χ. του god module καθαυτού, όπως οτι το god module είναι ένας 'δέκτης' μηνυμάτων τους θεού. Το αστείο είναι οτι το god module σχετίζεται με τις ψυχεδελική εμπειρία, την επιληψία, τα Near Death Experiences, δηλαδή καταστάσεις που προκαλούν ψευδαισθήσεις, αίσθημα μεγαλείου, έντονη πνευματικότητα κτλ.

Η θεϊκή εμπειρία δηλαδή είναι πάντα διαφορετική από άτομο σε άτομο και καταλήγει πάντα, στις 'γνήσιες αποκαλύψεις' πως είναι ένα προσωπικό, υποκειμενικό όραμα. Τι άλλη απόδειξη για το οτι δεν υπάρχει λοιπόν θεός, από το οτι ο θεός είναι απλά εμπειρία, υποκειμενικό βίωμα, κατι που πηγάζει από τον εαυτό και περιορίζεται σε αυτόν??
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και τι εμποδίζει Radical πίσω από αυτές τις εμπειρίες,πίσω ακόμη και από το βιοχημικό τους υπόβαθρο,αν υπάρχει τέτοιο,να βρίσκεται ως αρχικό κίνητρο η θεϊκή παρέμβαση,έτσι για να κάνω κι εγώ τον δικηγόρο του Εωσφόρου;Ο θεός ας πούμε προκαλεί αυτές τις εμπειρίες αξιοποιώντας ένα εγκεφαλικό κέντρο που το έβαλε εκεί γι'αυτό τον σκοπό και το οποιό τυγχάνει να ενεργοποιείται και άμα του ρίξεις LSD ή κεταμίνες;
Όσον αφορά δε εμένα θυμίζω αυτά:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Radical εγώ τουλάχιστον δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι υπάρχει 0,00000001% πιθανότητα να υπάρχει θεός.
Είπα και λέω:
1ον
2ον
3ον
και ειδικά 4ον.
Αν δεν σας ικανοποιούν και αυτά τότε να φάτε μόνο τις πατάτες.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: 3ον
και ειδικά 4ον.
Αν δεν σας ικανοποιούν και αυτά τότε να φάτε μόνο τις πατάτες.
Θα συμφωνήσω με αυτά που άφησα επάνω, πλέον του ότι δεν είμαι Γερμανός (σ.σ. στρατιωτική ορολογία για τις πατάτες).


Όσο γι αυτό:
Δανάη_ έγραψε:Γιατί αν με ρωτήσουν (που θα με ρωτήσουν δηλαδή) πώς το ξέρω, εεε... δεν θα ξέρω τι να τους απαντήσω. Καταλάβατε?
Και ρωτάω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου τους 7ρηδες : «πώς είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάποιος θεός?»

Και προφανώς δεν ρωτάω για τους ανθρωποφτιαγμένους θεούς των διαφόρων θρησκειών, αλλά για το απόλυτο και ασύλληπτο (και όλα τα α- μαζί) Ον.
Μου ήρθε μια ιδέα. Το απόλυτο και ασύλληπτο όν, είναι ταυτόχρονα -και λογικά- και ...ανύπαρκτο! Εικόνα
1ον γιατί το απόλυτο υπάρχει μόνο στα Μαθηματικά (ανθρώπινη ανακάλυψη επίσης)
2ον γιατί μπορεί ο ανθρώπινος νους να έχει περιορισμούς, αλλά ειδικά εδώ που έχει φτάσει, αν υπήρχε τέτοιο ον, θα μπορούσε να συλλάβει την παρέμβασή του, έστω σε κάτι.
3ον και κυριότερον (κι άλλη ιδέα μού 'ρθε μόλις τώρα), τόσες χιλιάδες χρόνια που, από κάποιους τουλάχιστον αμφισβητείται η ύπαρξη των ''ανθρωποφτιαγμένων'' θεών, να είστε σίγουροι ότι εκείνοι που τους ενδιαφέρει περισσότερο απ' όλους να αποδείξουν την ύπαρξη έστω και μίας θεότητας (οι παπάδες δλδ), θα το είχαν καταφέρει.
Θεωρώ δηλαδή ότι κάπου κάποιοι από το συνάφι αυτό έχουν φάει τα λυσσακά τους να βρουν αποδείξεις, έστω και ενδείξεις, αλλά ...τζίφος!

Δεν θα πάψουν βέβαια ποτέ να βερμπαλίζουν τις ίδιες και τις ίδιες μπαρούφες, που ξέρουν καλά ότι δεν πείθουν κανέναν από εμάς, αλλά τους φτάνει που πείθουν τη σταθερή πελατεία τους.
Ε, λοιπόν, αυτή την πελατεία πρέπει να μειώσουμε με κάποιον τρόπο, αν θέλουμε να δούμε ''άσπρη μέρα'' κάποτε...
Όσο για τους παπάδες, είμαι εδώ και καιρό 6,9/7 σίγουρος ότι γνωρίζουν καλύτερα από πολλούς ότι θεός δεν υπάρχει, αλλά, όπως λέμε και στα ελληνικά ''it's a dirty ol' job, but somebody's gotta do it!" :D
(Αλλιώς, δεν θα υπήρχε ούτε ένας παπάς στον πλανήτη που να παραβαίνει τα όσα κηρύσσει, αφού θα ήξερε ότι την επόμενη στιγμή θα ήταν ...κάρβουνο!)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Και τι εμποδίζει Radical πίσω από αυτές τις εμπειρίες,πίσω ακόμη και από το βιοχημικό τους υπόβαθρο,αν υπάρχει τέτοιο,να βρίσκεται ως αρχικό κίνητρο η θεϊκή παρέμβαση,έτσι για να κάνω κι εγώ τον δικηγόρο του Εωσφόρου;Ο θεός ας πούμε προκαλεί αυτές τις εμπειρίες αξιοποιώντας ένα εγκεφαλικό κέντρο που το έβαλε εκεί γι'αυτό τον σκοπό και το οποιό τυγχάνει να ενεργοποιείται και άμα του ρίξεις LSD ή κεταμίνες;
Εξακολουθεί να μην υπάρχει καμία ένδειξη κάποιας οντότητας για κάτι τέτοιο. Αντιθέτως αρχίζει να γίνεται πιο προφανές οτι η υποτιθέμενη οντότητα είναι όντως κάποιες ηλεκτρικές εκκενώσεις και και βιοχημικές αντιδράσεις του εγκεφάλου υπο την επήρρεια 'θρησκευτικής μέθης', ας το πούμε έτσι.

Το μόνο που έχουμε είναι νέα επιστημονικά στοιχεία που υποδεικνύουν τη νευροχημική προέλευση της θεϊκής εμπειρίας. Το να συνδέσεις κάτι τέτοιο με το θεό απο το πουθενά, είναι σα να συνδέσεις την θεωρία της εξέλιξης με το θεό, δηλαδή την εφεύρεση των χριστιανοτέτοιων, το Δημιουργισμό. Είναι ένα φαινόμενο που απλά συμβάινει. Ο θεός είναι ακόμα άφαντος. Και είναι ολοένα και λιγότερο άγνωστο, περισσόερο απτό, το φαινόμενο. Και επαναλαμβανόμενο.

Τα μονοπάτια στον εγκέφαλο υπάρχουν. Όπως έλεγε και ο Πυθέας και ίσως δεν τον καταλαβαίναν οι περισσότεροι, παραλλαγμένο θα το πω, στο μυαλό μας υπάρχουν κάποιες κλειδαριες. Και στη φύση υπάρχουν σε όλα τα βασίλεια διάφορα κλειδιά. Όταν τα κλειδιά δένουν στις κλειδαριές, συμβαίνουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Γιατί έχουμε κλειδαριές? Το μόνο που μπορούμε να υποθέσουμε έτσι μπακαλίστικα είναι οτι εξελιχτήκαμε παράλληλα με κάποια τέτοια κλειδιά, γιαυτό έχουμε ακόμα και τις κλειδαριές. Οι κλειδαριές δουλεύουν ακόμα, that's for sure! τώρα το τι κάνουν... η επιστήμη εδώ περιορίζεται σημαντικά και από το νόμο...

Δεν υπάρχει καμία οντότητα σε όλο αυτό αυτό, εκτός αν θεωρήσει κάποιος τη φύση, τον πλανήτη, ως οντότητα, αλλά ακόμα και έτσι, δεν υπάρχει τίποτα το μεταφυσικό σε αυτό. Είναι η ίδια κινητήριος δύναμη πίσω από την εξέλιξη καθαυτήν που εφτιαξε κλειδιά και κλειδαριές σε αυτόν τον κόσμο αλληλεπίδρασης. Και ίσως είναι ενδιαφέρον να αναρωτηθούμε πια εξελικτική ανάγκη μας ώθησε να αναπτύξουμε το god module ή ποια ώθηση μας έκανε να το ανακαλύψουμε, αν προϋπήρχε ως κύκλωμα... Νταξει τα απλοποίησα πολύ...

Ίσως όμως εκεί είναι και το σημείο τομής/διαχωρισμού της άθεης 'πνευματικότητας' με την ένθρησκη. Ενδιαφέρον έδω έχει οτι άνθρωποι που στην ουσία κάνουν κάποιες μορφές διαλογισμού, που δεν αντιλαμβάνονται δηλαδή το θεό ή την τελείωση καποια οντότητα, αλλά κάτι εσωτερίστικο, ενώ φαινομενικά φαίνεται να κάνουν μια λατρευτική θρησκευτική new-age παγανιστικοαούα τελετή, στην πραγματικότητα, πρόκειται μάλλον για μια απόπειρα πρόσβασης του god module, με κάποιο φορμά, κάποια μέθοδο, ωστε να νιώσουν και πάλι την 'έκσταση', την 'παρουσία', την 'ηρεμία', τη 'γνώση', οτι ψάχνει ο καθένας τελος πάντων...

και αφού το φτάσαμε εδώ

να πούμε οτι υπάρχουν σημαντικές ενδείξεις πως αρχαϊκές θρησκείες έκαναν χρήση 'ποτών' που προκαλούσαν παραισθήσεις κατα τη διαρκεια των τελετών τους. Ακόμα υπάρχουν τέτοιες θρησκείες στην Νότια Αμερική, ενώ στις ΗΠΑ είναι νόμιμη η κατανάλωση της απαγορευμένης ουσίας μεσκαλίνης στα μέλη της εκκλησίας του πεγιότ, με νόμο Κλίντον

Το θέμα των ψυχεδελικών θρησκειών έχει κάνει αίσθηση τα τελευταία χρόνια. Η ψυχεδελική θρησκευτικότητα είναι χαρακτηριστική και συνδυάζεται με τη χρήση ψυχεδελικών. Ίσως ένα καλό παράδειγμα του πως δημιουργείται μια θρησκεία βάσει παρόμοιων εκστατικών εμπειριών..

ΥΓ: Όλα αυτά με έχουν κάνει να πιστεύω οτι ο 'παγανισμός' , δηλαδή όλη τη γκάμα των πιο αρχαϊκού τύπου λατρείες της φύσης, είναι πιο υγιής μορφή θρησκευτικότητας σε σχέση με τη μονοθεϊστική. Τίθεται δηλαδή θέμα ποιότητας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Radical την 18 Φεβ 2010 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Δανάη_
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 22 Δεκ 2009 23:27
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε:Μου ήρθε μια ιδέα. Το απόλυτο και ασύλληπτο όν, είναι ταυτόχρονα -και λογικά- και ...ανύπαρκτο!
Χα, χα, χα, Εμίλ, μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι!!! :lol:

Έχεις δίκιο. Αφού αυτό το Ον είναι και α-πόλυτο και α-σύλληπτο και ά-χρονο και α-πρόσιτο (και όλα τα α- μαζί), επομένως είναι και α-νύπαρκτο!!!

Πολύ σωστό επιχείρημα. Νομίζω πως αυτό μου έλειπε, για να μπορέσω να ανέβω κι εγώ στο ρετιρέ!!!
Λοιπόν, κύριοι, που στρογγυλοκαθίσατε εκεί πάνω, κάντε χώρο, από σήμερα δηλώνω κι εγώ κάτοικος του ρετιρέ!!! :happy-cheerleaderkid:
Άβαταρ μέλους
12xronos
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 17 Ιαν 2010 17:55
Όνομα Ιστότοπου: -

3η επιλογη φυσικα
τι ειναι η αμαρτια μπροστα στη θρησκεια???
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Σε ένα δάσος της Μαδαγασκάρης ανακαλύφτηκαν ζωντανοί δεινόσαυροι!

Εντελώς ψευδής είδηση.
Αν, ωστόσο, τρεις διεθνούς φήμες εφημερίδες σας διαβεβαιώσουν με ρεπορτάζ τους και φωτογραφίες ότι η παραπάνω είδηση είναι αληθινή, υποχρεούστε εκ των πραγμάτων να την δεχτείτε ως τέτοια.
Μου κάνει λοιπόν εντύπωση το ότι λαμβάνεται στα σοβαρά η εντελώς ψευδής, και σε πολύ μεγάλο βαθμό γελοία, πληροφορία που αφορά στην ύπαρξη Θεού χωρίς ποτέ να απαιτούνται οι πηγές της.

Τα θρησκευτικά βιώματα είναι άνευ αξίας, όχι επειδή μπορούν να προκληθούν και από ψυχοφάρμακα, αλλά επειδή ο καθένας βιώνει τον θεό που διδάχτηκε.

Στο θέμα αυτό επανερχόμαστε συνεχώς και δεν θα πάψουμε να επανερχόμαστε επειδή είναι το βασικότερο όλων.
Οι υπό αμφιβολία άθεοι πριμοδοτούν τον θεϊσμό και δεν εννοούν να το αντιληφτούν.
Θεός ή υπάρχει ή δεν υπάρχει. Λίγο Θεός δεν γίνεται να υπάρχει.

Υ.Γ. Να αναφερθώ και στην συντονίστρια Δαρκχίλδη, η οποία δεν διστάζει να κατηγορήσει ανοιχτά μια εργασία της οποίας το αντικείμενο παντελώς αγνοεί.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Dtango

Έχεις κολλήσει σε ορισμούς, λεπτομέρειες και ταμπέλες και χάνεις την ουσία βγάζοντας ανυπόστατα συμπεράσματα.
Μου κάνει λοιπόν εντύπωση το ότι λαμβάνεται στα σοβαρά η εντελώς ψευδής, και σε πολύ μεγάλο βαθμό γελοία, πληροφορία που αφορά στην ύπαρξη Θεού χωρίς ποτέ να απαιτούνται οι πηγές της.
Δεν την λαμβάνω σοβαρά. Δεν θεωρώ πως την λαμβάνει κανείς σοβαρά. Την βρίσκω κι εγώ γελοία την ιδέα της ύπαρξης Θεού. Γελοία ναι μεν αλλά καταλαβαίνω την ανάγκη μερικών ανθρώπων να πιστεύουν σ’αυτήν. Το θεωρώ αδυναμία αλλά δεν μπορώ να το κατακρίνω κιόλας, ο καθένας με τα βιώματά του και τις εμπειρίες του… Κι είναι κι αυτός ίσως ένας λόγος που εκφράζομαι διαφορετικά από ότι εσύ.
Τα θρησκευτικά βιώματα είναι άνευ αξίας, όχι επειδή μπορούν να προκληθούν και από ψυχοφάρμακα, αλλά επειδή ο καθένας βιώνει τον θεό που διδάχτηκε.
Συμφωνώ.
Οι υπό αμφιβολία άθεοι πριμοδοτούν τον θεϊσμό και δεν εννοούν να το αντιληφτούν.
Θεός ή υπάρχει ή δεν υπάρχει. Λίγο Θεός δεν γίνεται να υπάρχει.
Νομίζω πως εδώ υπάρχει η παρανόηση. Δεν νομίζω πως λέει κανείς πως υπάρχει λίγο θεός. Δεν αμφιβάλω, δεν ξυπνάω κάθε πρωί κι αναρωτιέμαι υπάρχει-δεν υπάρχει. Δεν νομίζω πως αμφιβάλει κανείς βασικά ή πως σε κάποια συζήτηση με θρήσκο θα εκφράσει κανείς αμφιβολία. Εγώ πάντως δεν το κάνω. Όταν με ρωτάνε γιατί δεν πιστεύω στον θεό πολύ συχνά απαντώ απλά «γιατί δεν υπάρχει». Επιλέγω όμως να μιλήσω για την αθεΐα μου με διαφορετικό τρόπο από ότι εσύ, για διάφορους λόγους. Εσύ έχεις κολλήσει σ’αυτό και δεν μπορείς να δεις πέρα από αυτό. Επίσης από αυτά που λέει ο γιατρός (που τα λέει πολυ ωραία όπως πάντα) εσύ συμπεραίνεις πως αμφιβάλει; Νομίζω πλέον πως είναι πρόβλημα επικοινωνίας όλο αυτό και τίποτα παραπάνω…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Τα θρησκευτικά βιώματα είναι άνευ αξίας, όχι επειδή μπορούν να προκληθούν και από ψυχοφάρμακα, αλλά επειδή ο καθένας βιώνει τον θεό που διδάχτηκε.
Διαφωνώ παντελώς. Επίσης, η αξία είναι άλλο ζήτημα. Το θέμα είναι οτι κάποια από αυτά τα βιώματα είναι πραγματικά, πλέον και επιστημονικώς παρατηρήσιμα, και σίγουρα δεν ξέρουμε και πολλά πράγματα ακόμα για να πούμε οτι είναι άχρηστα. Αν θες να επιχειρηματολογήσεις πως είναι έτσι, δηλαδή, οτι το mod module παράγει άχρηστες εμπειρίες χωρίς αξία, θα πρέπει να κατανοήσεις τα points του προηγούμενου post μου.

Αρκετά θρησκευτικά βιώματα, αλλά και οι πιο γνήσιες εκφράσεις θρησκευτικότητας - προφανώς και εσύ αλλά και άλλοι σκληροπυρηνικοί άθεοι, δε θεωρούν οτι υπάρχουν καλά στοιχεία σε καμιάς μορφής θρησκευτικότητας - αφορούν την προσωπική αντίληψη, φανέρωση, κάτι που έχει να κάνει όχι με διδασκαλία θεού ορισμένης μορφής από τρίτους, αλλά καθαρά προσωπικό ζήτημα που δεν καλοξέρουμε και με τι σχετίζεται. Ισως με την καλωδίωση του εγκεφάλου σε κάθε άτομο, σίγουρα και με τον τρόπο που μεγαλώνει κάποιος και το τι διδασκαλίες έχει δεχτεί, και τελικά το πως αντιλαμβάνεται τη ζωή και το θεό. Πάντως σίγουρα όχι μόνο διδασκαλίες - τουλάχιστον οχι απαραίτητα, διότι δε μιλάμε για κολλημένους θρησκόληπτους αλλά πιο ανοιχτόμυαλους αναζητητές και θεϊστές.

Dtango, τι νομίζεις οτι θα συμβεί σε έναν άθεο, που θα λάβει γενναιόδωρη δόση κάποιας ψυχεδελικής ουσίας ή πάθει επιληπτική κρίση ή ζήσει Near Death Experience , δηλαδή αν ένας άθεος αποκτήσει για λίγο πρόσφαση στο god module??? Θα έχει οραμα? Θα δει θεό?? Τι περιεχόμενο θα έχει το όραμα αυτό?

Κοινώς, ισχυρίζομαι οτι η αθεϊα ως ιδεολογία, όπως την παρουσιαζεις, αφήνει απέξω ένα πολύ σημαντικό κομμάτι των φαινομένων, που σίγουρα δεν είναι άνευ αξίας, όπως ισχυρίζεσαι. Υπάρχουν [αρκετοί] άνθρωποι που η θρησκευτικότητά τους, που βέβαια δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με αυτό που πολεμάς, την οργανωμένη προπαγανδιστική θρησκεία, είναι γνήσια και όχι προιόν πλύσης εγκεφάλου.

****

για να στηρίξω όμως και λίγο και την αλλη άποψη, όντως ακούστηκαν απόψεις που επικαλούμενες την απειροελάχιστη αμφιβολία, μίλησαν για 7 παρα κάτι. Δεν αμφιβάλλω οτι αυτό το παρα κάτι, τουλάχιστον για τους προφανέστατα αθεϊλες δεν είναι παρα το κόλλημά ή επιστημονικό κώλυμα, ότι προτιμάτε, κατά οποιασδήποτε βεβαιότητας δεν αποδεικνύεται [επιστημονικά ,χαχαχα] - ναι είναι το ίδιο ζήτημα που αναφέρω συνέχεια και δε σας αρέσει. Δε σας κατηγορώ. Απλά θεωρώ οτι είναι ενδεικτικό του τι κριτήρια χρησιμοποίησαν κάποιοι για να φτάσουν εδώ.

Κατά τη γνώμη μου, όπως λέει η Δανάη οτι αποφάσισε να έρθει στο ρετιρέ, δηλαδή λέει είμαι 7, δε σημαίνει κάτι, δε μπορώ όμως να μην εκφράσω το οτι μου κάνει εντύπωση το πόσο λίγοι δηλώνουν 7 - ούτως ή άλλως το thread και το δημοψήφισμα το βρίσκω κακοφτιαγμένο και μπερδεγουεϊ. Αν σκεφτείς βέβαια οτι στο 7 είναι dtango & εγώ, τότε κάπως εξηγείται το ζήτημα!!

Αν κάποιος δεν αισθάνεται καλά στο ρετιρέ και τον πιάνει ναυτία, κανένα πρόβλημα. ΟΚ, δε σημαίνει οτι εξετάζει την πιθανότητα να υπάρχει όντως θεός. Απλά οτι κουβαλάει ένα κομμάτι της ξεροκεφαλιάς του επιστημονιστή , που λέει οτι μόνο οτι έχει επιστημονική απόδειξη είναι βέβαιο! Δεν είναι θέμα επικοινωνίας Ιοκάστη, αλλά θέμα νοοτροπίας, και μάλλον, αισθητικής.

Εμένα μου αρέσει η αισθητική της βεβαιότητας σε αυτό το θέμα: μια βεβαιότητα που δεν έχει κριτήρια τρίτων, αλλά τα ολοδικά μου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Radical
Δεν αμφιβάλλω οτι αυτό το παρα κάτι, τουλάχιστον για τους προφανέστατα αθεϊλες δεν είναι παρα το κόλλημά ή επιστημονικό κώλυμα, ότι προτιμάτε, κατά οποιασδήποτε βεβαιότητας δεν αποδεικνύεται [επιστημονικά ,χαχαχα] - ναι είναι το ίδιο ζήτημα που αναφέρω συνέχεια και δε σας αρέσει. Δε σας κατηγορώ. Απλά θεωρώ οτι είναι ενδεικτικό του τι κριτήρια χρησιμοποίησαν κάποιοι για να φτάσουν εδώ.
Ο καθένας με τα κολλήματά του. Εσύ (βλακωδώς κατά την γνώμη μου) το αποδίδεις στον επιστημονισμό. Εγώ ξέρω πως στην περίπτωσή μου τουλάχιστον προέρχεται από την επιθυμία να μην κάνω αυτό που κοροϊδεύω (το οποίο στην προκειμένη ίσως να ένα εξίσου βλακώδες κόλλημα με το δικό σου). Κι όταν λέω να μη κάνω αυτό που κοροϊδεύω, είναι αυτό που κάνουν οι θεϊστές, να είναι απόλυτοι, φανατισμένοι, ξεροκέφαλοι και πωρωμένοι με την επιβολή των ιδεών τους.
...Απλά οτι κουβαλάει ένα κομμάτι της ξεροκεφαλιάς του επιστημονιστή , που λέει οτι μόνο οτι έχει επιστημονική απόδειξη είναι βέβαιο!
Να σαν να ακούω θεϊστή είναι. Δεν θεωρώ πως μόνο ότι έχει επιστημονική απόδειξη είναι βέβαιο γιατί θεωρώ πως η επιστήμη έχει πολλά να ανακαλύψει ακόμα (ευτυχώς) αλλά σκέψου πως κι ο πιστός χρησιμοποιεί αυτό ακριβώς το ίδιο επιχείρημα για να στηρίξει την ύπαρξη του θεού κι ο τρόπος με τον οποίο το θέτει είναι κατά την γνώμη μου λανθασμένος και παραπλανητικός.
Δεν είναι θέμα επικοινωνίας Ιοκάστη, αλλά θέμα νοοτροπίας, και μάλλον, αισθητικής.
Α, για την αισθητική μου είμαι πολύ περήφανη.
Εμένα μου αρέσει η αισθητική της βεβαιότητας σε αυτό το θέμα: μια βεβαιότητα που δεν έχει κριτήρια τρίτων, αλλά τα ολοδικά μου.
Αυτό μου κάνει λίγο σε ανασφάλεια...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

απόλυτοι, φανατισμένοι, ξεροκέφαλοι και πωρωμένοι με την επιβολή των ιδεών τους.
μίλησα για βεβαιότητα και τίποτα από τα παραπάνω που λες εσύ

ανασφάλεια λοιπόν είναι να αρνείσαι τη βεβαιότητα, λόγω της ανασφάλειας μήπως σε χαρακτηρίσουν δογματικό, απόλυτο κτλ. Και, χεχ, να αγκαλιάζεις τη βεβαιότητα, σε άλλα ζητήματα, επειδή έτσι το θέλει η κυρίαρχη επιστήμη.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

μίλησα για βεβαιότητα και τίποτα από τα παραπάνω που λες εσύ
Ναι δεν είπα πως εσύ τα κάνεις όλα αυτά και δεν θεωρώ πως κάνεις κάτι από αυτά. Αν διάβασες προσεκτικά είπα πως αυτό είναι ένα δικό μου κόλλημα και πιθανότατα χαζό κόλλημα. Δεν είχε σχέση μ’εσένα, μην το παίρνεις προσωπικά. Απλά είπα πως αυτό που εσύ αποδίδεις στο κόλλημα του επιστημονισμού εγώ το αποδίδω σε άλλο κόλλημα (για την δική μου περίπτωση).
ανασφάλεια λοιπόν είναι να αρνείσαι τη βεβαιότητα, λόγω της ανασφάλειας μήπως σε χαρακτηρίσουν δογματικό, απόλυτο κτλ. Και, χεχ, να αγκαλιάζεις τη βεβαιότητα, σε άλλα ζητήματα, επειδή έτσι το θέλει η κυρίαρχη επιστήμη.
Όχι στο «μια βεβαιότητα που δεν έχει κριτήρια τρίτων, αλλά τα ολοδικά μου» αναφερόμουν. Δεν είπε κανείς πως χρησιμοποιείς κριτήρια άλλων και μου φάνηκε μπηχτή αυτό από μέρους σου (όπως πάντα αυτά είναι γνώμες, εντυπώσεις, ιδέες μου που μπορεί και να είναι λάθος, δεν είπα ότι είμαι αυθεντία, μην με βάζεις να το γράφω σε κάθε σχόλιο αυτό)…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Οι υπό αμφιβολία άθεοι πριμοδοτούν τον θεϊσμό και δεν εννοούν να το αντιληφτούν.
Θεός ή υπάρχει ή δεν υπάρχει. Λίγο Θεός δεν γίνεται να υπάρχει.
Εχω την βαθιά πεποίθηση ότι δεν υπάρχει θεός.
Αλλά, δεν τον κόβω.
Οταν 16 χρονών στην οδό Σωκράτους πλησίασα κάτι τύπους που χαβαλεδιάζανε με τρία τραπουλόχαρτα πάνω σε ένα χαρτοκιβώτιο, ήμουν δογματικά και απόλυτα σίγουρος ότι το μεσαίο χαρτί ήταν Ρήγας. Τον έκοβα.
...δεν ήταν. Ευτυχώς, αντί να μου τον κόψουν, την γλύτωσα με ένα χιλιάρικο πρόστιμο.
Από τότε άρχισα να μαθαίνω ότι "τον κόβω" δεν θα το λές ούτε για το αν ξημέρωσε σήμερα το πρωϊ.
Παρά ταύτα, παραμένω να έχω την ισχυρωτάτη πεποίθηση ότι θεός δεν υπάρχει, επειδή έχω πολλές ισχυρές ενδείξεις για αυτό.
Και φυσικά το "Λιγο θεός" δεν υφίσταται ως ερώτημα, μην με κάνεις να αμφιβάλλω για την λογική σου, εε;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:Επίσης, η αξία είναι άλλο ζήτημα.
Εννοώ ότι τα θρησκευτικά βιώματα είναι άνευ αξίας ως αποδεικτικά στοιχεία ύπαρξης Θεού.
Radical έγραψε:Dtango, τι νομίζεις οτι θα συμβεί σε έναν άθεο, που θα λάβει γενναιόδωρη δόση κάποιας ψυχεδελικής ουσίας ή πάθει επιληπτική κρίση ή ζήσει Near Death Experience , δηλαδή αν ένας άθεος αποκτήσει για λίγο πρόσφαση στο god module??? Θα έχει οραμα? Θα δει θεό?? Τι περιεχόμενο θα έχει το όραμα αυτό?
Επειδή έχω ασχοληθεί περισσότερο από όσο θα ήθελα με αυτά τα θέματα (αποτελούν το κύριο ενδιαφέρον προσφιλούς μου προσώπου) μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι οι NDE δεν εξαρτώνται από το κατά πόσο είναι κανείς θρησκευόμενος ή όχι. Δεν βλέπουν όλοι θεούς και αγγέλους κατά τις NDE και όταν βλέπουν αυτός που βλέπουν είναι ο δικός τους Θεός. Ένας Ινδός δεν θα δει ποτέ τον Άγιο Σπυρίδωνα.
Επιπλέον, όπως έχω πει και άλλοτε, εγώ πιστεύω ότι από τις NDE δεν εξαιρούνται τα ζώα. Πρόκειται για πρόγραμμα του εγκεφάλου το οποίο σκοπό έχει να εξαλείψει την αγωνία του θανάτου. Αν εγώ ζήσω μια NDE ή ένα όραμα, ο Θεός θα απουσιάζει αφού δεν κατοικεί στον εγκέφαλό μου.

Το συμπέρασμα:Their findings tentatively suggest that we as a species are genetically programmed to believe in God, είναι λανθασμένο (σε κάποιο άλλο θέμα παρουσιάστηκε η εργασία ενός Έλληνα επιστήμονα η οποία υποστηρίζει ότι απλά τα θρησκευτικά θέματα τα χειρίζονται ορισμένα τμήματα του εγκεφάλου), αλλά και σωστό να ήταν δεν λαμβάνει υπόψη του τις χιλιετίες κατά τις οποίες η θρησκεία έχει δράσει στον ανθρώπινο εγκέφαλο.

Τέλος, για να μην μακρηγορώ, οι θρησκευτικές εμπειρίες όσο γνήσιες και αν είναι δεν αποδεικνύουν την ύπαρξη Θεού.
Τις θεωρώ γνήσιες αλλά δεν τις σέβομαι.
Κάποιοι την βρίσκουν επειδή μέσω της θρησκευτικής έκστασης καταφέρνουν τον εγκέφαλό τους να παράγει ενδορφίνες, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, και αυτό το διδάσκουν και στα παιδιά τους.
Εγώ άλλα πράγματα θέλω να διδάξω στα παιδιά. :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το κομμάτι που αφορά το NDE μεταφέρθηκε εδώ
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση