προτάσεις για ονομασία του φορέα

Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango
Η αθεΐα, Γιατρέ, αποτελεί ιδεολογία.
Διαφωνώ. Άθεος μπορεί να γίνει κάποιος με πολλούς τρόπους και η αθεΐα δεν είναι τίποτα παραπάνω από την απουσία πίστης στον θεό και συνήθως και στο μεταφυσικό. Καμία ιδεολογία δεν υπάρχει πίσο από αυτό (κατά την γνώμη μου πάντα). Δεν είμαστε όλοι οι άθεοι ίδιο, δεν γίναμε όλοι άθεοι με τον ίδιο τρόπο και για τους ίδιους λόγους, δεν έχουμε ίδιες ιδέες, ίδιες επιθυμίες, ίδια γούστα και ίδιους στόχους. Έχω γνωρίσει άθεους που αντιπαθώ περισσότερο από κάποιους χριστιανούς γιατί απλά είναι αχαρακτήριστοι σαν άτομα. Και ναι, έχω γνωρίσει άθεους εθνικιστές. Λυπάμαι αν σε απογοητεύω, κι εγώ είχα απογοητευτεί γιατί για λίγο, για κάποιο παράξενο λόγο θεωρούσα πως οι άθεοι θα πρέπει να είναι λίγο διαφορετικοί από τους άλλους. Ε δεν ισχύει αυτό.
εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει διόλου η κινηματικού τύπου προώθηση της αθεΐας πράγμα που βεβαίως σημαίνει «ο κινηματικού τύπου αγώνας κατά του ιερατείου»
Βεβαίως;; Από που κι ως που βεβαίως; Αυτό σημαίνει για σένα. Για μένα (και για άλλους είμαι σίγουρη) δεν σημαίνει αυτό. Μην κάνεις το λάθος να ανάγεις κάτι που πιστεύεις εσύ σε απόλυτη αλήθεια, γιατί απλά δεν είναι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε: Διαφωνώ. Άθεος μπορεί να γίνει κάποιος με πολλούς τρόπους και η αθεΐα δεν είναι τίποτα παραπάνω από την απουσία πίστης στον θεό και συνήθως και στο μεταφυσικό. Καμία ιδεολογία δεν υπάρχει πίσο από αυτό (κατά την γνώμη μου πάντα). Δεν είμαστε όλοι οι άθεοι ίδιο,…..
Οι περισσότερες γυναίκες του φόρουμ είναι εναντίον μου, λες και ζήτησα να ιδρυθεί Ένωση Αρρένων Άθεων!!

Συμφωνώ με την διαφωνία σου διότι εγώ αναφέρομαι σε Άθεους ενώ εσύ θεωρείς άθεους και τους αγνωστικιστές και τους ουμανιστές και τους εβραιοφάγους εθνικισταρέους και διάφορους άλλους γλυκανάλατους (εξαιρούνται οι ουμανιστές του φόρουμ ;) ).

Θυμάσαι τι έγινε με την δήλωση βαθμού αθεΐας; Μόνο εγώ ο Κόμης και ο Εμίλ δηλώσαμε εφτάρι. Οι άθεοι είναι σπάνια πουλιά! Αυτός είναι ο λόγος που δεν συνεννοούμαστε.
Ιοκάστη έγραψε:
εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει διόλου η κινηματικού τύπου προώθηση της αθεΐας πράγμα που βεβαίως σημαίνει «ο κινηματικού τύπου αγώνας κατά του ιερατείου»
Βεβαίως;; Από που κι ως που βεβαίως; Αυτό σημαίνει για σένα. Για μένα (και για άλλους είμαι σίγουρη) δεν σημαίνει αυτό. Μην κάνεις το λάθος να ανάγεις κάτι που πιστεύεις εσύ σε απόλυτη αλήθεια, γιατί απλά δεν είναι.
Και εδώ ισχύει το προηγούμενο. Δεν γίνεται να είναι κανείς άθεος και να μην θέλει να εξαφανίσει από προσώπου γης το ιερατείο.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Dtango
Οι περισσότερες γυναίκες του φόρουμ είναι εναντίον μου
Τι να πω ίσως οι γυναίκες σκέφτονται πιο λογικά, από την άποψη πως δεν θα αφήσουμε κάποιο αρνητικό συναίσθημα να μας φανατίσει, ή πιο ήρεμα, δεν ξέρω. Ίσως να είναι και εντελώς τυχαίο.
ενώ εσύ θεωρείς άθεους και τους αγνωστικιστές και τους ουμανιστές και τους εβραιοφάγους εθνικισταρέους και διάφορους άλλους γλυκανάλατους (εξαιρούνται οι ουμανιστές του φόρουμ ;) )
Κάνεις λάθος σ'αυτό. Θεωρώ άθεο όποιον δηλώνει άθεος, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου. Τελεία. Οι αγνωστικιστές και όλοι οι υπόλοιποι τι σχέση έχουν; Τώρα αν εσύ δεν με θεωρείς άθεη δεν έχει καμία σημασία για μένα, εγώ θεωρώ πως δεν υπάρχει θεός κι αν εσύ αυτό το ονομάζεις κάπως αλλιώς μπράβο σου, δικαίωμά σου. Δεν μ'αρέσουν οι φανατισμοί απλά. Με «εκνευρίζει» αυτό το υφάκι "εγώ είμαι πιο άθεος από τους άλλους", μανία που έχετε εσείς οι άντρες να μετράτε τα πάντα...
Δεν γίνεται να είναι κανείς άθεος και να μην θέλει να εξαφανίσει από προσώπου γης το ιερατείο.
Ναι αν καταλάβαινες τι εννοούσα όμως θα ήταν καλύτερα. Η ένστασή μου ήταν στο βεβαίως! Έβγαλες το συμπέρασμα πως επειδή δεν θέλω πχ να εξαφανίσω την θρησκεία δεν θέλω να εξαφανίσω και το ιερατείο. Αυθαίρετο και λανθασμένο συμπέρασμα. Θα παρακαλούσα μερικούς άθεους να ξεκαβαλίσουν λιγάκι γιατί δεν είναι οι μοναδικοί άνθρωποι στον κόσμο που σκέφτονται.

Κι εδώ θα μου επιτρέψεις να πω μια ιστοριούλα: Αν δεν το έχεις διαβάσει κάπου αλλού στο φόρουμ, πριν φτάσω στην αθεΐα πέρασα από τον παγανισμό, στην Ευρώπη όμως, όχι στην Ελλάδα. Παρόλο που δεν μπόρεσα ποτέ ουσιαστικά να πιστέψω και να ακολουθήσω τους παγανιστές τους εκτιμώ πολύ και αυτοί που γνώρισα το ίδιο, παρόλο που μάλλον τους φαίνεται περίεργο το να μην πιστεύω σε τίποτα. Αυτό δεν τους εμποδίζει από το να είναι φίλοι μου, μερικοί μάλιστα και κολλητοί και πάντα δίπλα μου. Καθώς δεν έχουν ιερατείο και δεν θέλουν να αποκτήσουν, είναι επίσης κατά των ιερατείων και θέλουν όσο δεν φαντάζεσαι να εξαφανιστούν από προσώπου γης. Κι έχω κι έναν φίλο ινδουιστή σε παρόμοια φάση. Έμαθα λοιπόν κάποια στιγμή στην ζωή μου πως δεν είναι όλες οι θρησκείες στο ίδιο καζάνι όσον αφορά στην συμπεριφορά τους προς τον κόσμο. Οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστεύει ο άλλος όπου θέλει αρκεί να σέβεται εμένα που δεν πιστεύω πουθενά. Και νομίζω πως αυτό γίνεται, σε αντίθεση με πολλούς άθεους που θεωρούν πως οι θρήσκοι είναι αναγκαστικά ελαφρώς χαζοί ή αφελείς και σίγουρα φανατισμένοι εναντίων οποιουδήποτε δεν συμμερίζεται την πίστη τους. Ε για μένα δεν είναι έτσι κι από κει ξεκινάνε όλες οι διαφωνίες μας νομίζω κι όχι επειδή εσύ είσαι περισσότερο άθεος από τους περισσότερους εδώ πέρα.

Μην νομίζεις πάντως πως ενοχλούμαι από τις συζητήσεις μας κι ούτε θα έλεγα πως είμαι εναντίων σου, δεν μ’αρέσουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί. Απλά διαφωνούμε σε κάποια θέματα, δεν πειράζει, αν συμφωνούσαμε όλοι πάντα μπορεί να ήταν βαρετός αυτός ο κόσμος. Δεν θέλω να σε κάνω να συμφωνήσεις μαζί μου, ίσως όμως να καταλάβεις γιατί το βλέπω έτσι;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Κάνεις λάθος σ'αυτό. Θεωρώ άθεο όποιον δηλώνει άθεος, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου. Τελεία. Οι αγνωστικιστές και όλοι οι υπόλοιποι τι σχέση έχουν; Τώρα αν εσύ δεν με θεωρείς άθεη δεν έχει καμία σημασία για μένα, εγώ θεωρώ πως δεν υπάρχει θεός κι αν εσύ αυτό το ονομάζεις κάπως αλλιώς μπράβο σου, δικαίωμά σου. Δεν μ'αρέσουν οι φανατισμοί απλά. Με «εκνευρίζει» αυτό το υφάκι "εγώ είμαι πιο άθεος από τους άλλους", μανία που έχετε εσείς οι άντρες να μετράτε τα πάντα...
Όλοι έχουμε συμφωνήσει ότι υπάρχουν βαθμοί αθεΐας, με πρώτον και καλλίτερο τον Ντώκινς πάνω στην κλίμακα του οποίου και μετράμε την αθεΐα. Εγώ είμαι άθεος κλίμακας 7. Εσύ δεν είσαι (τουλάχιστον δεν το δηλώνεις στο προφίλ σου) και αυτό μου δίνει το ξεκάθαρο δικαίωμα να λέω ότι είμαι πιο άθεος από σένα.
Για να είναι κανείς άθεος δεν φτάνει να μην πιστεύει στον Θεό. Πρέπει να ντρέπεται που υπάρχει πίστη σε θεούς.

Στο blog του Διαγόρα είχα κάποτε χρησιμοποιήσει ένα προσφιλές μου παράδειγμα για να εκφράσω την δική μου αντίληψη περί θρησκευτικού παραλογισμού. Υπέθεσε ότι φτάνουν στην γη κάποια πλάσματα από το διάστημα, τα οποία φυσικά αγνοούν την θρησκεία, και απορούν με τους γήινους οι οποίοι τους επιδεικνύουν μια πληθώρα επιστημόνων, κάτοχων παγκόσμιων βραβείων, δίπλα σε μια απείρως μεγαλύτερη πληθώρα επισκόπων και δεσποτάδων.
Υπέθεσε επίσης ότι οι γήινοι επιλέγουν εσένα ως αντιπρόσωπό τους για να τους δικαιολογήσεις για την ύπαρξη πίστης σε θεούς σε όλες τις εποχές. Πως θα το δικαιολογήσεις ώστε να κατορθώσεις οι επισκέπτες να μην χάσουν εντελώς την εκτίμησή τους για τους γήινους;

Παρακάτω γράφεις για θρησκείες που δεν ενοχλούν κανέναν, αλλά που ωστόσο διατηρούν κάποια πίστη στο μεταφυσικό. Ούτε αυτές είναι αθώες. Κι αυτές προσβάλουν την ανθρώπινη νοημοσύνη.
Γράφεις: Οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστεύει ο άλλος όπου θέλει αρκεί να σέβεται εμένα που δεν πιστεύω πουθενά. Το πρόβλημα με αυτούς είναι ότι μαθαίνουν στα παιδιά τους να πιστεύουν σε εκείνο που πιστεύουν οι ίδιοι και έτσι το γήινο αίσχος διαιωνίζεται.

Ένας άθεος με τέτοια νοοτροπία δεν μπορεί να δηλώσει ουμανιστής.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Ενώ μπορεί να δηλώνει ουμανιστής (κι επαναστάτης) ένας άθεος που θεωρεί πως αυτός ξέρει καλύτερα από όλους και θέλει να επιβάλει τις ιδέες του στους πάντες; Προσωπικά αυτό το ονομάζω πολλά, αλλά πάντως όχι ανθρωπισμό (και σίγουρα όχι χαρακτηριστικό της αθεΐας όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου)...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Ενώ μπορεί να δηλώνει ουμανιστής (κι επαναστάτης) ένας άθεος που θεωρεί πως αυτός ξέρει καλύτερα από όλους και θέλει να επιβάλει τις ιδέες του στους πάντες; Προσωπικά αυτό το ονομάζω πολλά, αλλά πάντως όχι ανθρωπισμό (και σίγουρα όχι χαρακτηριστικό της αθεΐας όπως την έχω εγώ στο μυαλό μου)...
Μάλλον διαβάζεις γρήγορα και με παρεξηγείς. Αυτό ακριβώς έγραψα. Δεν μπορώ να δηλώσω ουμανιστής. Πρώτα άθεος και μετά όλα τα άλλα.
Δεν μοιάζει όμως να σου φαίνεται τόσο τρομερό που οι άνθρωποι διδάχτηκαν να πιστεύουν σε ιδέες που τους υποβιβάζουν.

Σήμερα ήμουν σε μια δημόσια υπηρεσία και στην οθόνη που είχε μπροστά της η υπάλληλος είχε στερεώσει στο επάνω μέρος μια μικρή ξύλινη εικονίτσα. Το σύστημα δεν έτρεχε γρήγορα και παραπονιόταν. Δυο φορές ήμουν έτοιμος να της πω ότι έφταιγε το ασυμβίβαστο του ζευγαρώματος εικόνας και PC αλλά φυσικά δεν το έκανα.
Δεν θα φύγουν οι επίσημες εικόνες από τα δημόσια κτίρια όσο ζουν οι υπάλληλοι που βάζουν και προσωπικές εικονίτσες στις οθόνες τους.
Οι ουμανιστές θέλουν να πείσουν αυτούς που δεν πείθονται. Οι άθεοι θέλουν να προλάβουν το κακό πείθοντας τους νέους να μην πειστούν. :)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Δεν μοιάζει όμως να σου φαίνεται τόσο τρομερό που οι άνθρωποι διδάχτηκαν να πιστεύουν σε ιδέες που τους υποβιβάζουν.
Κι όμως μου φαίνεται πολύ άσχημο. Αλλά δεν θεωρώ πως μπορώ να κάνω και πολλά γι’αυτό. Να απαγορευτούν τα θρησκευτικά στα σχολεία μπορώ να το απαιτήσω, να απαγορευτεί να μιλάνε οι γονείς στα παιδιά τους για θρησκείες δεν μπορώ. Μπορώ μόνο να ελπίζω πως αν ακουστεί κι η άλλη άποψη και τα παιδιά καταφέρουν να αναπτύξουν κριτική και αυτόνομη σκέψη μεγαλώνοντας θα μπορούν να διακρίνουν την εκμετάλλευση και το ψέμα. Άλλωστε κι οι περισσότεροι από εμάς σε χριστιανικό περιβάλλον μεγαλώσαμε όμως με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο ξεφύγαμε από τα δεσμά της θρησκείας. Δεν θέλω όμως ούτε να πείσω κάποιον για κάτι ούτε να επιβάλω τίποτα σε κανέναν. Θέλω οι νέοι να μην χρειάζεται να πειστούν από κανέναν, να μάθουν να ψάχνουν, να κρίνουν και να σκέφτονται για τον εαυτό τους. Οτιδήποτε άλλο το θεωρώ προσηλυτισμό και πλύση εγκεφάλου, από όποια πλευρά κι αν προέρχεται.

Πάντως νομίζω πως θέλουμε το ίδιο πάνω κάτω απλά διαφωνούμε στο πως μπορεί να γίνει.

Κι η λέξη ουμανισμός δεν με τρελαίνει, δεν υπάρχει ταμπέλα που να αντιπροσωπεύει αυτό ακριβώς που είμαι, απλά συμβιβάζομαι με τις λέξεις για να μπορώ να επικοινωνώ με τους άλλους...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Moderator EDIT (CdT): Οι αναρτήσεις που αφορούν τον βαθμό αθεΐας μεταφέρθηκαν στο νήμα Ποιάς έντασης άθεος είστε;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Κλειδωμένο