AndVal : Καλώς σας βρήκα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AndVal
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 08 Ιαν 2010 09:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Τόσες μέρες χαζεύω το forum και δεν είχα δει το "Αυτοσυστηθείτε". :oops: :oops:
κάλιο αργά παρά ποτέ τότε...

Με λένε Ανδρέα ειμαι 32 ετών και ειμαι 11 χρόνια αρτοποιός αν και είχα βγάλει ενα ΙΕΚ πληροφορικής αλλου βρήκα τα λεφτά :lol: .
Απο μικρός δε μου άρεσε καθόλου η θρησκεία και η μυθολογία της που μας μάθαιναν στο σχολείο και πάντα αισθανόμουν οτι υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση για την πραγματικότητα.Αυτο το ανακάλυψα γυρω στα 13 στην θαυμάσια σειρά Cosmos του Carl Sagan ως θεωρία της εξέλιξης απο τότε έγινα άθεος(αν και δε μου αρέσει ο όρος).
Μου αρέσει το γυμναστήριο , το τρέξιμο , τα καλοκαιρινά μπάνια, τα βιβλία εκλαικευμένης επιστήμης , το internet και η δουλειά μου.
Θετικό που είδα στο forum είναι οτι υπάρχουν αρκετές άθεες. Εγω δεν έχω γνωρίσει καμία ως τώρα, κακούργα κοινωνία :lol: .
Αυτά.
Καλώς σας βρήκα.
Το οργανωμένο έγκλημα έχει διαφορετικά ονόματα ανά τον κόσμο. Στην Ιταλία ονομάζεται καμόρα, στην Αμερική μαφία και στην Ελλάδα κυβέρνηση.
Before we work on artificial intelligence why don't we do something about natural stupidity?
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες AndVal αν και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σου αρέσει ο όρος "άθεος". (καταλαβαίνω εντούτις ότι ο όρος έχει αρνητική φόρτιση στην ημιθεοκρατική κοινωνία μας αλλά αν λεμε από μόνοι μας ότι κάτι τέτοιο είναι σαν να αποδεχόμαστε το νόημα που δίνουν οι χριστιανοταλιμπάν στον όρο.)
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AndVal
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 08 Ιαν 2010 09:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Με τη λέξη άθεος μου φαίνεται σαν να λέω οτι "πιστεύω" οτι δεν υπαρχει θεός αντι να "καταλαβαίνω" οτι δεν υπάρχει.
Το οργανωμένο έγκλημα έχει διαφορετικά ονόματα ανά τον κόσμο. Στην Ιταλία ονομάζεται καμόρα, στην Αμερική μαφία και στην Ελλάδα κυβέρνηση.
Before we work on artificial intelligence why don't we do something about natural stupidity?
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AndVal έγραψε:Με τη λέξη άθεος μου φαίνεται σαν να λέω οτι "πιστεύω" οτι δεν υπαρχει θεός αντι να "καταλαβαίνω" οτι δεν υπάρχει.
Καλώς ήρθες!
Εγώ που πιστεύω (αλλά στ΄αλήθεια) ότι θεοί είναι οι παπάδες δικαιούμαι τον χαρακτηρισμό «άθεος», αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου επειδή προτιμώ το "θεομάχος". ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση