Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας - Ακύρωση θρησκεύματος

Ανακοινώσεις και προτάσεις για δράσεις διαφόρων φορέων και ιδιωτών υπέρ της θρησκευτικής ελευθερίας και συναφών θεμάτων. Οι δράσεις της Ένωσης Άθεων συζητούνται στον χώρο "Γενικές Συζητήσεις Ένωσης Άθεων" και ανακοινώνονται στις "Ανακοινώσεις Ένωσης Άθεων"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ανασύρω από τη λήθη το θέμα της μαζικής ακύρωσης θρησκεύματος.

Πρόσφατα έστειλα το εξής μήνυμα στην αρχιεπισκοπή Αθηνών
Βαπτίστηκα χριστιανή ορθόδοξη όταν ήμουν βρέφος. Είμαι πλέον ενήλικη, δεν ασπάζομαι το δόγμα της ορθόδοξης χριστιανικής θρησκείας και επομένως δεν είμαι χριστιανή. Θα ήθελα το γεγονός αυτό να αντικατοπτρίζεται και στις επίσημες καταγραφές του θρησκεύματος και στις στατιστικές που γίνονται για τον αριθμό των μελών της εκκλησίας της Ελλάδος.

Για το σκοπό αυτό σας παρακαλώ να μου δώσετε τις παρακάτω πληροφορίες:

1. Από πού αντλεί στοιχεία η εκκλησία της Ελλάδος για τον αριθμό των μελών της;
2. Η εκκλησία της Ελλάδος διενεργεί δικές της καταμετρήσεις και στατιστικές;
3. Τι είδους αρχεία τηρεί η εκκλησία της Ελλάδος;
4. Εκτός από τα βιβλία της ενορίας, πού αλλού καταγράφονται τα στοιχεία των μελών της εκκλησίας της Ελλάδος; (αναφέρομαι σε κάθε προσωπικό στοιχείο, όπως όνομα, επώνυμο, όνομα κι επώνυμο γονέων, ημερομηνία γέννησης κ.λπ.)
5. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να διαγραφούν τα προσωπικά στοιχεία του από όλα τα αρχεία της εκκλησίας της Ελλάδος; (συμπεριλαμβανόμενων και των βιβλίων της ενορίας και κάθε άλλου αρχείου όπου καταγράφονται τέτοια στοιχεία);
6. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να μην προσμετράται πλέον ως μέλος της εκκλησίας της Ελλάδος;

Παρακαλώ να μου απαντήσετε γραπτώς σε όλα και κάθε ένα από τα ανωτέρω ερωτήματα. Σε περίπτωση που δεν είστε αρμόδιοι να ικανοποιήσετε το αίτημά μου, παρακαλώ να με ενημερώσετε για το γεγονός αυτό και να το προωθήσετε στην αρμόδια υπηρεσία, εφόσον έχετε τη δυνατότητα, αφού με πληροφορήσετε για αυτήν σας την κίνηση και μου δώσετε τα στοιχεία του αρμοδίου προς επικοινωνία.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Επειδή δεν πήρα απάντηση, το τύπωσα και πήγα κατευθείαν εκεί να το πρωτοκολλήσω. Εκεί με πληροφόρησαν ότι πρέπει να πάω στην μητρόπολη Αττικής, επειδή η περιοχή που μένω υπάγεται εκεί. Πήγα σήμερα και μίλησα με τον πατέρα Νικόλαο, τον υπεύθυνο του γενικού πρωτοκόλλου. Αφού το διάβασε, με ενημέρωσε ότι η Εκκλησία της Ελλάδος δεν τηρεί κανενός είδους αρχεία. Τα στοιχεία σχετικά με τον αριθμό των πιστών αντλούνται από τα ληξιαρχεία.

[Επίσης μου είπε ότι το ερώτημά μου πρέπει να το θέσω στην αρχιεπισκοπή Αθηνών και όχι σε κείνους, μόλις είδε τη φάτσα μου στη σκέψη να ξανατρέχω στο κέντρο μου είπε να το δείξω στον πρωτοσύγκελλο μήπως το δεχτεί, αλλά αποφάσισα ότι δεν έχει κανένα νόημα, τον ευχαρίστησα κι έφυγα. Τόσο αυτός, όσο και όλοι οι άλλοι που διάβασαν το έγγραφο στην πορεία αυτή, υπήρξαν ευγενέστατοι, σε καμμιά στιγμή δεν αισθάνθηκα ότι με επέκριναν ούτε προσπάθησαν να με μεταπείσουν.]

Κατόπιν των παραπάνω, θεωρώ ότι δεν έχει κανένα νόημα να επιδιώξει κανείς να ενημερώσει την ίδια την εκκλησία για το γεγονός ότι δεν είναι πλέον χριστινός. Όποιος επιθυμεί να μην λογαριάζεται πλέον για χριστιανός στις καταμετρήσεις (γιατί μην ξεχνάμε ότι το πλήθος των πιστών δίνει ισχύ στην εκκλησία) θα πρέπει να το δηλώσει στο ληξιαρχείο όπου δηλώθηκε η βάπτισή του (και φυσικά στην επόμενη απογραφή να δηλώσει θρήσκευμα ουδέν).

Εξ όσων γνωρίζουμε, δεν προβλέπεται κάποια απλή και τυποποιημένη διαδικασία για την διαγραφή του θρησκεύματος από το ληξιαρχείο. Η scifimom μας έδωσε κάποιες πληροφορίες εδώ, και ο bad religion εδώ, συγκεκριμένα:
Πιστεύω πως είναι δυνατό να απαλειφθεί η βάπτιση από τη ληξιαρχική πράξη γέννησης δια της δικαστικής οδού, (με τα ανάλογα έξοδα βέβαια...) με την κατάθεση αίτησης στο κατά τόπον αρμόδιο μονομελές πρωτοδικείο για διόρθωση της ληξιαρχικής πράξης γέννησης και βάπτισης κατά τη διαδικασία της εκούσιας δικαιοδοσίας.Στο ληξιαρχείο για να γίνει η διόρθωση θα χρειαστούν ένα αντίγραφο της απόφασης, την έκθεση επίδοσης της απόφασης στον εισαγγελέα πρωτοδικών (στέλνουμε και σε αυτόν ένα αντίγραφο της απόφασης, μπορεί θεωρητικά να ασκήσει έφεση) και ένα πιστοποιητικό τελεσιδικίας, μια βεβαίωση δηλαδή από το πρωτοδικείο, στην οποία φαίνεται ότι ο εισαγγελέας δεν άσκησε έφεση εντός της προθεσμίας (30 ημέρες από την επίδοση) και ότι έτσι η απόφαση τελεσιδίκησε.
Για το σκοπό ενός μαζικού αιτήματος διαγραφής του θρησκεύματος από τα ληξιαρχεία (μια κίνηση που θα αποσκοπούσε κυρίως στο να δοθεί δημοσιότητα στο θέμα), η διαδικασία αυτή μοιάζει αρκετά χρονοβόρα και μπελαλίδικη. Παρόλα αυτά, θα μπορούσε να γίνει μια μαζική κίνηση σε ένα σημείο της διαδικασίας (μαζική κατάθερη αιτήσεων στα πρωτοδικεία, π.χ., για έναρξη των διαδικασιών) ή θα μπορούσαμε να καταθέσουμε μαζικά υπεύθυνες δηλώσεις όπως αυτή που προτάθηκε εδώ, και να απαιτήσουμε να γίνουν δεκτές, διότι οι θρησκευτικές πεποιθήσεις είναι αποκλειστικά θέμα συνείδησης και δεν νοείται να απαιτείται τόσο περίπλοκη διαδικασία για την δήλωσή τους.

Ιδανικά, θα πρέπει να πάψει κάποτε να καταγράφεται το θρήσκευμα στα ληξιαρχεία, προς το παρόν όμως μπορούμε να εκμεταλλευτούμε προς όφελός μας το γεγονός ότι είναι ήδη καταγεγραμμένο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Σκεφτόμουν να ζητήσω διαγραφή του θρησκεύματός μου από τα δημόσια αρχεία, αλλά βλέπω ότι η προβλεπόμενη διαδικασία είναι αποτρεπτική. Ξέρει κανείς για ποιούς ακριβώς λόγους δεν καταγράφεται το θρήσκευμα στις νέες ταυτότητες; Είναι λογικό να μην επιτρέπεται η αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες, αλλά να επιτρέπεται η καταχώρισή του στα ληξιαρχεία; Μήπως εδώ υπάρχει κάποια αντίφαση, την οποία αξίζει να αναδείξουμε;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Συμφωνώ. Το έχω σκεφτεί κι εγώ. Το θρήσκευμα δεν θα έπρεπε να καταγράφεται πουθενά, ούτε καν προαιρετικά, όπως είναι τώρα. Εφόσον δεν παίζει κανένα ρόλο στην άσκηση των πολιτικών δικαιωμάτων, δεν έχει λόγο το κράτος να το καταγράφει.

Πολύ κακώς αυτή τη στιγμή εξακολουθούν να καταχωρούνται ληξιαρχικές πράξεις βάπτισης. Συν τοις άλλοις έτσι δημιουργείται σύγχιση με την πράξη ονοματοδοσίας, οι περισσότεροι υπάλληλοι εξακολουθούν να δέχονται τις πράξεις βάπτισης ως πράξεις ονοματοδοσίας χωρίς να ζητούν να τηρηθεί ο νόμος (η παρουσία και των δύο γονέων ή νόμιμου εκπροσώπου τους).

Δεν ξέρω όμως πώς θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε την κατάργηση της καταγραφής θρησκεύματος. Είναι πολιτική απόφαση, και μάλλον θέλει lobbying για να το πετύχεις, κι εμείς από τέτοια... βράζε όρυζα. Το αντίπαλο lobby είναι πολύ πιο ισχυρό.

Ας κάνουμε μια κίνηση που να ζητάμε διαγραφή του δικού μας θρησκεύματος, ας μαζευτούμε κάμποσα άτομα, ας πούμε 1000 ή 2000 (πολύ αισιόδοξη δεν είμαι;), ας ακουστεί αυτό στα ΜΜΕ και μετά ζητάμε και λαγούς με πετραχήλια. Τώρα ποιος μας ακούει!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Το αποτελεσματικότερο θα ήταν μια νομική διαδικασία, που θα έφτανε στο ΕΔΑΔ και θα έφερνε την κυβέρνηση προ τετελεσμένου.

Μας λείπουν χρήματα και νομική υποστήριξη, τα οποία περισσεύουν στην Εκκλησία.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

" διαγραφή από τα αρχεία "

ακούγεται σαν προσευχή

Στα αποτέτοια μας η τυπική ακύρωση σε αρχεία...

δήμευση της περιουσίας της εκκλησίας
φόρο στο τρίτο πόδι της χαλκιδικης και ποθεν έσχες σε επισκόπους ( άνω κλιμάκια)
καψτε νεκρους !τωρα!

είναι βλάσφημοι ,προσβλητικοί και εγκληματικοί στον άνθρωπο
οσοί "περιγράφουν" "προτείνουν' επιβάλλουν θ ε ο
άλλον απο τον εαυτό σου

αλλά μπορούμε και αδιαφορούμε

οπως κανουμε τόσα χρόνια
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε:" διαγραφή από τα αρχεία "

Στα αποτέτοια μας η τυπική ακύρωση σε αρχεία...
Καθόλου στα αποτέτοια μας! Η μείωση των εγγεγραμμένων Χ.Ο. σε επίσημα κρατικά αρχεία μειώνει την αλαζονεία της Εκκλησίας και αυξάνει τους ενδιαφερόμενους, που θα πάψουν να αντιμετωπίζονται σαν "μια χούφτα γραφικοί".
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αγησίας έγραψε:
Πυθέας έγραψε:" διαγραφή από τα αρχεία "

Στα αποτέτοια μας η τυπική ακύρωση σε αρχεία...
Καθόλου στα αποτέτοια μας! Η μείωση των εγγεγραμμένων Χ.Ο. σε επίσημα κρατικά αρχεία μειώνει την αλαζονεία της Εκκλησίας και αυξάνει τους ενδιαφερόμενους, που θα πάψουν να αντιμετωπίζονται σαν "μια χούφτα γραφικοί".

Μου θύμισες την ταινια "η ζωη των άλλων"
οταν επεσε το καθεστως ο αλάζονας επικεφαλης του κρατους διατήρησε την αλαζονεία του αλλα ήταν πλεον γελοίος και ασήμαντος.

Να γινεί στην πράξη, στην ύλη, υπόλογη η οργανωμένη θρησκεια και ας διατηρήσει την αλαζονεία της.

όμως το πρόβλημα είναι στον άλλο συνέταιρο της κοσμικής εκμεταλλευσης, το κράτος.
οταν πριν απο 24 χρόνια είπα στον αστυνόμο "αθεος" στην ταυτότητα, γέλασε (φιλικά είμασταν), μου είπε θα σε βάλω XO γιατι ειδάλλως θα μπεις στη λίστα των "συνήθεις ύποπτοι" και θα σε ταλαιπωρουν με έρευνες καθε λίγο και λιγάκι.

ξεδοντιασμένος και ένας δράκος κανει καλό κατοικίδιο.

η συζητηση είναι πολιτική
η πολιτικη ειναι μπιζνες
το είπατε και σεις, λεφτά για δικηγόρους.

ναι εντάξει, ας μιλήσουμε για οικονομικές προτεραιότητες
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

η πολιτική είναι μέσον διεκδίκησης
η πολιτική είναι τρόπος ζωής
η πολιτική είναι πολιτική

αποφθέγματα σου φτιάχνω πέντε στη δεκάρα

Η διαγραφή από τα αρχεία έχει νόημα, κατά τη γνώμη μου, για δυο λόγους:

1. μειώνεται ο αριθμός των ΧΟ, έστω και ελάχιστα, και ΚΥΡΙΩΣ,
2. ακούγεται στα ΜΜΕ ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να πάψουν να μετριούνται για ΧΟ.


Αυτό το δεύτερο είναι που με ενδιαφέρει κυρίως, και ναι, είναι πολιτική, και οικονομία, και μπίζνες, και ό,τι γουστάρετε.
Με ενδιαφέρει να μπει στο μυαλό του μέσου κοιμισμένου νεοέλληνα η ιδέα ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή. Με ενδιαφέρει να πάψει να θεωρείται αλλόκοτο, παράξενο, ανώμαλο, περιθωριακό και δεν ξέρω τι άλλο το να είσαι άθεος. Με ενδιαφέρει να ακούγονται οι άθεοι, να είναι σαφές ότι υπάρχουν, δρουν, ζουν, διεκδικούν.

Είναι μια δράση εφικτή, πραγματοποιήσημη, αποτελεσματική - αρχικά σε μικρή κλίμακα, αργότερα όμως ίσως σε μεγαλύτερη. Στην αρχή θα είμαστε πέντε γραφικοί, μετά θα είμαστε πενήντα γραφικοι, μετά πεντακόσιοι συνηθισμένοι άνθρωποι, μετά πέντε χιλιάδες βαρετοί τύποι, μέχρι να πάψουμε ολότελα να είμαστε είδηση, γιατί θα είμαστε δεδομένοι.

Αυτός είναι ο στόχος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν λέμε αμήν..."γένοιτο" λέμε :P
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σήμερα συζήτησα το θέμα αυτό με τον Παναγιώτη Δημητρά, δικηγόρο του ΕΠΣΕ και της ένωσης που συζητάμε να συστήσουμε.

Μου είπε ότι δεν χρειάζεται η διαδικασία με το πρωτοδικείο, αρκεί μια απλή αίτηση στο ληξιαρχείο οπου δηλώθηκε η γέννηση.
Του είπα την άποψή μου, ότι θα ήταν χρήσιμο επικοινωνιακά να γίνει μαζικά μια τέτοια κίνηση, ώστε να δοθεί δημοσιότητα από τα ΜΜΕ και να ενημερωθεί ο κόσμος για αυτή του τη δυνατότητα. Εκείνος διαφωνεί, λέει ότι αν πάμε 50 άτομα θα μπλοκάρει ο ληξίαρχος και δεν θα ξέρει τι να μας κάνει, επιπλέον επειδή η διαδικασία ναι μεν τυπικά υφίσταται αλλά στην πράξη δεν το έχει κάνει κανείς ποτέ και οι υπάλληλοι δεν θα ξέρουν πώς να το χειριστούν, και ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερα να πάμε 2-3 άτομα (πρότεινε τον εαυτό του, εμένα και άλλον έναν γνωστό του) να το κάνουμε, δίνοντας ταυτόχρονα δημοσιότητα στο γεγονός, και οι πολλοί να πάνε αργότερα, όταν η διαδικασία θα είναι πλέον γνωστή και θα λειτουργεί σαν τυφλοσούρτης.

Δεν ξέρω αν έχει δίκιο, δεν ξέρω αν θα δινόταν μεγάλη δημοσιότητα σε 3 άτομα, και η δημοσιότητα νομίζω ότι πρέπει να μας ενδιαφέρει. Από την άλλη, αν πάω ως εκπρόσωπος της "Ενωσης για Κοσμική Ελλάδα", λέμε τώρα, ή κάτι παρόμοιο, ίσως έχει μεγαλύτερη απήχηση αυτό, ειδικά αν δηλώσω ότι "τα μέλη της ένωσης προτίθενται να προχωρήσουν στην κίνηση αυτή άμεσα" ή κάτι παρόμοιο.

Μια άλλη σκέψη είναι να πάρει ένας από εμάς (εγώ ή ο Παναγιώτης) κάμποσες εξουσιοδοτήσεις για να διεκπεραιώσει την διαδικασία επιτόπου και για όσους περισσότερους μπορέσει (και ακόμη κι αν τελικά δεν μπορέσει, θα μπορεί τουλάχιστον να πει στον Αντένα και στο Μέγκα "κοιτάξτε εδώ, έχω εξουσιοδότηση από άλλα 50 άτομα για διαγραφή θρησκεύματος").

Παρεμπιπτόντως, μιλάμε για το ληξιαρχείο δήμου Αθηναίων. Στις άλλες πόλεις θα πρέπει να πάνε άλλα άτομα, ίσως μπορέσουν να βρεθούν κι εκεί εκπρόσωποι. Σκέφτομαι ότι ίσως μπορεί να γίνει η διαδικασία και μέσω ΚΕΠ, όπως τόσες και τόσες διαδικασίες. Θα πρέπει να ρωτήσω τον Παναγιώτη γι' αυτό το ενδεχόμενο, όπως και για τις εξουσιοδοτήσεις.

Εσείς πώς βλέπετε το θέμα;
Προτιμάτε να πάω μόνη μου με πολλές εξουσιοδοτήσεις;
Προτιμάτε να πάω μόνη μου χωρίς εξουσιοδοτήσεις, και καθένας από εκεί και πέρα για τον εαυτό του;
Προτιμάτε να πάμε όλοι μαζί, κι ας μην μπορέσει το ληξιαρχείο να μας εξυπηρετήσει τελικά, μόνο για το μπούγιο;
Έχετε κάποια άλλη πρόταση;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

νομίζω δεν θα ήτανε σωστό να πάτε όλη μαζί προκαλώντας κοφούζιο (όπως μας λέει ο δικηγόρος ότι θα γίνει) εμποδίζοντας με αυτόν τον τρόπο τους υπολοιπους πολίτες να κάνουν την δουλειά τους εκείνη την μέρα. Καλύτερα να πάτε μονο η 3 σας και η υπόλοιπη να πάνε μονη τους καθώς και εσύ να πας με 50 εξουσιοδότησης θα προκληθεί πάλι πανικός και θα ταλαιπωρήσουμε και τους υπολοιπους που θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και δεν μας φταίνε σε τίποτα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Εσείς πώς βλέπετε το θέμα;
Προτιμάτε να πάω μόνη μου με πολλές εξουσιοδοτήσεις;
Θεωρώ ότι αυτή είναι η πιο σωστή κίνηση. Εκτός του ότι αν πας μόνη σου μπορεί να μην ακολουθήσουν πολλοί το παράδειγμά σου, ως εκπρόσωπο μιας ομάδας οργανωμένων ατόμων θα σε αντιμετωπίσουν με σοβαρότητα.

Εγώ ήμουν δημότης Αθηναίων αλλά τώρα ανήκω στον Δήμο Καλυβίων. Φαντάζομαι όμως ότι όσον αφορά το Ληξιαρχείο ανήκω ακόμα εκεί.

Φιλώ το χέρι σας κυρία μου!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
akran
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 25 Μαρ 2009 14:05

Θεωρώ σκόπιμο οι γονείς να πάψουν να εκτελούν θρησκευτικές ονοματοδοσίες (δηλ. βαπτίσεις). Στην ιστοσελίδα μου έχω δημοσιεύσει ένα "απόσπασμα ληξιαρχικής πράξης γέννησης" που δόθηκε στους γονείς ενός παιδιού, προκειμένου να βαπτισθεί. Στο απόσπασμα αναφέρεται, όπως μπορεί κάποιος να δει, το θρήσκευμα του πατέρα και της μητέρας, αλλά όχι του τέκνου. Δεν είναι βέβαιος, αλλά υποθέτω ότι το θρήσκευμα του παιδιού κατοχυρώνεται στο ληξιαρχείο με την βάπτισή του. Προσκομίζοντας οι γονείς την βεβαίωση της βάπτισης, δηλώνουν και το θρήσκευμα.

Συνεπώς, πάψτε να εκτελείτε θρησκευτικές βαπτίσεις! Υπάρχει ληξιαρχική πράξη ονοματοδοσίας που κατοχυρώνει το όνομα του παιδιού και δεν αποτελεί δήλωση θρησκεύματος.

Για όλους εμάς που βαπτισθήκαμε παρά τη θέλησή μας, ελπίζω να βρεθεί η κατάλληλη φόρμουλα, ώστε να διαγραφεί αυτή η ρετσινιά απ' τα μητρώα των ληξιαρχείων.
«Κόσμον τόνδε, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν» Ηράκλειτος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

akran, έχεις δίκιο, να προσθέσω όμως ότι μπορεί κανείς να τελέσει βάπτιση αν θέλει και στη συνέχεια να μην τη δηλώσει στο ληξιαρχείο. Έτσι κι αλλιώς η βάπτιση δεν είναι ονοματοδοσία, η ονοματοδοσία είναι χωριστή πράξη.

Έστειλα σήμερα το εξής μήνυμα στο ληξιαρχείο Αθηνών:
Καλημέρα σας.

Θέλω να πληροφορηθώ ποια δικαιολογητικά χρειάζονται και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει ένας πολίτης προκειμένου να διαγραφεί το θρήσκευμά του από τα μητρώα του ληξιαρχείου.

Επίσης θέλω να μάθω αν μπορεί αυτή η διαδικασία να γίνει μέσω νόμιμου εκπροσώπου και αν στην περίπτωση αυτή αρκεί μια απλή εξουσιοδότητη με βεβαίωση γνησίου υπογραφής.
Γνωρίζω αρκετά άτομα που επιθυμούν να διαγραφεί το θρήσκευμά τους και θα εξυπηρετούσε να γίνει η διαδικασία για όλους μέσω ενός εκπροσώπου.

Ευχαριστώ.
Αναμένω απάντηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούκλα μου!

Θα πάω αυτοπροσώπως για την πάρτη μου να δω τί θα πούν.
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Από το ληξιαρχείο Αθηνών καμμία απάντηση.

Σήμερα πήγα στο ληξιαρχείο Αμαρουσίου, επειδή έτυχε να έχω μια δουλειά εκεί κοντά. Με πληροφόρησαν ότι το θρήσκευμα καταγράφεται πλέον μόνο από όποιον το επιθυμεί (το ξέραμε αυτό βέβαια, απλά το επιβεβαίωσα) αλλά εμείς οι παλιοί το έχουμε καταγεγραμμένο στο ληξιαρχείο όπου δηλώθηκε η γέννησή μας (κι αυτό το ξέραμε).

Η διαγραφή του θρησκεύματος γίνεται με μια ειδική υπεύθυνη δήλωση που υποβάλλεται στο ληξιαρχείο όπου έχει δηλωθεί η γέννησή σου. Τη δήλωση θα την προμηθευτεί επιτόπου στο ληξιαρχείο και θα την συμπληρώσει εκεί.
Μπορεί να υποβληθεί δήλωση από εκπρόσωπο, αρκεί να έχει νόμιμο πληρεξούσιο από συμβολαιογράφο (απλή εξουσιοδότηση με βεβαίωση γνησίου υπογραφής δεν αρκεί).

Θα έλεγα να οργανώσουμε μια καμπάνια διαγραφής όπου όσοι θέλουν και μπορούν θα συμμετάσχουν αυτοπροσώπως, ενώ όσοι δεν μπορούν θα δώσουν πληρεξούσια σε άλλους της ομάδας. Θα πάμε όλοι ταυτόχρονα την ίδια μέρα στα ληξιαρχεία, καθένας στην περιοχή του, και θα το ανακοινώσουμε στα ΜΜΕ όταν θα πρόκειται να γίνει. Θα δώσουμε ένα περιθώριο αρκετών μηνών, ώστε να μαζευτούν πολλά άτομα να έχουμε μπούγιο. Τι λέτε?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Εγώ λέω να το κάνω τώρα που το έμαθα (thanks) γιατί μάλλον είμαι δηλωμένος μακριά από τον τόπο κατοικίας και πηγαίνω μόνο για διακοπές εκεί. Αλήθεια πως μπορώ να βεβαιωθώ σε ποιο ληξιαρχείο δηλώθηκα; Έχει σχέση με τα μητρώα αρρένων (οπότε είναι στην ίδια πόλη με το στρατολογικό γραφείο);
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δηλώθηκες εκεί όπου γεννήθηκες. Η δήλωση πρέπει να γίνει στο πλησιέστερο ληξιαρχείο στον τόπο γέννησης.
Εγώ π.χ. δηλώθηκα στην Αθήνα επειδή γεννήθηκα σε μαιευτήριο που ήταν εκεί, παρόλο που οι γονείς μου έμεναν σε άλλη περιοχή. Σήμερα π.χ. δηλώνονται παρα πολλά παιδιά στο Μαρούσι επειδη εκεί βρίσκονται τα μεγάλα μαιευτήρια Ιασώ και Μητέρα, και ασχέτως πού μένουν οι γονείς, τα παιδιά γεννιούνται στο Μαρούσι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Είσαι σίγουρη γι'αυτό; Με τη βάπτιση τι γίνεται; Εγώ, π.χ. αλλού γεννήθηκα, αλλού βαπτίστηκα και μεγάλωσα. Αφού η βάπτιση είχε άτυπα την ισχύ ονοματοδοσίας δεν έγινε στον τόπο βάπτισης η δήλωση ονόματος; Ή απλά ενημερώθηκε το ληξιαρχείο της πόλης γέννησης μετά; Το λέω γιατί πιστοποιητικό οικ. κατάστασης πήρα από το δήμο που είμαι εγγεγραμμένος κι όπου βαπτίστηκα. Εκεί φαίνεται κανονικά το θρήσκευμα. Με συγχωρείς αν γίνομαι κουραστικός που ρωτάω, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά (δε μου χρειάστηκε μέχρι τώρα).
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Απάντηση