Tis The season (Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις)

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Λοιποοοοοόν οι γιορτές είναι προ των πυλών. Οι γαλοπούλες βρίσκονται στους καταψύκτες, τα δέντρα είναι στολισμένα και τα βράδια αναβοσβήνουν φωτάκια στα μπαλκόνια.
Αν και σαν Έλληνες δεν κάνουμε τις ανοησίες που κάνουν οι φονταμενταλιστές στην Αμερική (κάποιοι σβήνουν και κεράκια για το Χριστούλη στις 25/12 :o )Αναρρωτιέμαι πως γιορτάζετε τα Χριστούγεννα ως μέλη της κοινότητας των άθεων. Ξεκινάω εγώ.

Βασικά δεν γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα αλλά την πρωτοχρονιά.
Στις 06/12 στολίζουμε το δέντρο μας, στα κλαδιά κρεμάμε μπάλες με looney toons, μονόχρωμες και ότι κατασκευές κάνουν τα παιδιά στο σχολείο κάθε χρόνο. Δηλαδή... σούργελο, ακόμα υπάρχει το φριχτά αλήθωρο αγγελάκι που έφτιαξε η κόρη μου στον παιδικό σταθμό όταν ήταν 3 ετών (είναι 9 τώρα). Στις 21/12 κρεμάμε στο φράχτη στικς με σπόρους για τα πουλιά και ανάβουμε το τζάκι όλη τη νύχτα, ψήνουμε πατάτες και λουκάνικα στη χόβολη και ακούμε τα φριχτά cd με τα ζουζούνια να τραγουδάνε για τα Χριστούγεννα (Τι? έχω κορίτσια και μάλιστα μικρά). Στις 25 συνήθως τρώμε στους γονείς μου, συνήθως γαλοπούλα γεμιστή (η μητέρα μου κάνει την καλύτερη γαλοπούλα ever). Γενικώς γουρουνιάζουμε τελείως.

Στις 31/12 μαζευόμαστε πάλι στους γονείς μου αλλά ολοι.. μωρά μεγάλοι αδέρφια ξαδέρφια, το σόι μας γενικώς. Αφήνουμε όλοι δώρα για όλους κάτω από το δέντρο και ψιλοχαρτοπαίζουμε (ψιλο...) στις 12:00 ανταλλάσουμε τα δώρα και κόβουμε μία τεράστια βασιλόπιτα που ο πατέρας μου, φυσικός γαρ, την μετράει και την χωρίζει σε ίσα κομμάτια πριν την κόψει για να μην είναι κανένας παραπονεμένος. Σε όποιον πέσει το φλουρί έχει και cash bonus. Τα κομάτια της πίτας αντιστοιχούν πάντα στους παρεβρισκόμενους, ούτε του Χριστού, ούτε του σπιτιού, ούτε του ζητιάνου, οπότε και το φλουρί πέφτει πάντα σε άτομο. Κατά τη μία το διαλάμε και όσοι θέλουμε συνεχίζουμε σε άλλα γλέντια ;) .

Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα να εξαλείψω είναι τα κάλαντα. Τα παραδόπιστα παιδιά μου τα λατρεύουν γιατί... βγάζουν ένα σωρό λεφτά. Επίσης την καταβρίσκουν που όλοι τα χειροκροτάνε και τα θαυμάζουν. Προσπάθησα να τους αλλάξω το τραγούδι και να λένε κάτι πιο mainstream, αλλά όλα τα τραγούδια στα Ελληνικά έχουν μέσα Χριστοπαναγίες (Μόνο το ρούντολφ το ελαφάκι δεν έχει αλλά δεν ξέρουν τα λόγια). Αν σε μερικά χρόνια μάθουν καλά αγγλικά μπορεί να τα βάλω να λένε το "Deck the halls" ;)

And a partridge in a pear tree

Scifimom
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα να εξαλείψω είναι τα κάλαντα. Τα παραδόπιστα παιδιά μου τα λατρεύουν γιατί... βγάζουν ένα σωρό λεφτά.
Δε μπορείς να τα βάλεις παιδί μου με το Μαμωνά. Άτιμο βιος...
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Μη συζητάς... : brrr :
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Από παιδί, είχα αποκομίσει την αίσθηση πως οι γιορτές αυτές, ιδιαίτερα της πρωτοχρονιάς, ήταν μια καλή αφορμή για να μαζευτεί το σόι. Φαί, πιοτό και γλέντι.
Γενικότερα το σόι μου δεν ήταν καθόλου θρήσκο και ειδικότερα η οικογένειά μου ήταν κλασσικοί άθεοι. Οπότε το "πνεύμα των Χριστουγέννων" δεν ήταν καθόλου διάχυτο.
Την ίδια παράδοση συνέχισα και εγώ με την δική μου οικογένεια. Το σπίτι στολίζεται με γιορταστικά μπλιμπλίκια, ένα μικρό δεντράκι με διάφορα μπιχλιμπίδια, κάτι φωτάκια από δω κι από κει, και κάμποσα γκυ και πρασινάδα στα μπαλκόνια.
Και τζάκι θ' ανάψουμε, και πατάτες, κάστανα και λουκάνικα θα ψήσουμε και τηγανίτες θα φάμε. Όχι συγκεκριμμένες ημερομηνίες, όποτε μας κάτσει.
Συνήθως 25/12 και 31/1 θα είμαστε καλεσμένοι.
Όλα αυτά όμως μέχρι πριν λίγα χρόνια, που οι κόρες μου ήταν ακόμα κάτω από τον πατρικό ζυγό... :mrgreen:
Τώρα που είναι "ελεύθερες κι ωραίες", πάνε όπου θέλουν εκείνες τις ημέρες αυτές. Και καλά κάνουν φυσικά.

Αλλά παίδες, να σας εξομολογηθώ κάτι. Τα έχω βαρεθεί αφόρητα όλα αυτά. Όλο αυτό το τάχα μου εορταστικό πνεύμα, τα πλαστικά χαμόγελα, τις ψεύτικες ευχές, τα ανιαρά εορταστικά μηνύματα των πολιτικών και των θρησκευτικών ταγών, τον υποχρεωτικό εορταστικό καθωσπρεπισμό, τις μάσκες χάρτινης χαράς επειδή πρέπει ντε και καλά να περάσουμε ευχάριστα και να διασκεδάσουμε αφού γιορτές είναι, και όλες αυτές τις δηθενιές και χαριτωμενιές των εορτών.
Στην πραγματικότητα οι μόνοι που το διασκεδάζουν είναι τα μικρά παιδιά. Γι' αυτά είναι οι γιορτές και είναι τα μόνα πλάσματα που χαίρονται στ' αλήθεια. Όταν δεν έχεις πια μικρά παιδιά να σε στραβώνουν με το άδολο χαμόγελό τους, τότε βλέπεις καθαρά την ψευτιά, την κακομοιριά και την ανθρώπινη ματαιοδοξία αλλά και βουλιμία, κάτω από τις χρυσαφένιες εορταστικές κορδέλες που μας περιτυλίγουν...


ΥΓ.
Την 21/12 Scifimom δεν την είχα σκεφτεί. Καλή ιδέα να την καθιερώσουμε και εμείς σαν σπέσιαλ ημέρα.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ΟΚ παίδες, 21 πέφτει Δευτέρα, ημέρα εργάσιμη στο χριστιανοδυτικό κόσμο που μας έλαχε, αλλά η παραμονή είναι Κυριακή και μας κάνει μια χαρά. Τι λέτε για ένα μεγάλο Αθεϊστικό πάρτυ για τα Ηλιούγεννα? (μόνο μη μας πάρουν για παγανιστές... αλλά και τι πειράζει θα μου πεις...)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Και να το κάνουμε στην Ηλιούπολη !
Γκρινιάρης

Να τρώμε και ηλιόσπορους!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Στην οικογένεια μας πάντα βρισκόμασταν για μάσα τις γιορτές.
Δύο τραπεζώματα, σε διαφορετικό σπίτι, να μην πέσει και ο φόρτος της προετοιμασίας σε ένα σπιτικό.
Χριστούγεννα (μη ψαρώνετε, είναι κεφαλαίο λόγω αρχής πρότασης) είναι το πρώτο,
που τα στομάχια είναι ακόμα ντεφορμέ, άντε το πολύ κανα μελομακάρονο να έχουν προλάβει
και όλοι είναι με το χαμόγελο που βρήκαμε επιτέλους ευκαιρία να μαζευτούμε.

Φυσικά ούτε λόγος για εκκλησίες, χριστούληδες και άλλα φαιδρά.
Απλά ένα σόι που λέει ο καθένας πως περνάει, κουβεντούλες για τα επίκαιρα,
και τα παιδιά να στριμώχνονται ανάμεσα στους μεγάλους, ψάχνοντας την ευκαιρία
να πουν σε όλους πόσα χρήματα μάζεψαν στα κάλαντα.

Την πρωτοχρονιά έχει αλλάξει η ατμόσφαιρα.
Οι ίδιοι συγγενείς αλλά ήδη χορτάτοι από τα "τσιμπήματα" των ημερών
και περισσότερο ορεξάτοι για χαρτάκι, παραδοσιακά "τριανταμία" (μπλιάχ) με ότι κέρματα
κουβαλάει ο καθένας, και τα παιδιά να τα μαζέυουν στο τέλος όλα, για "έξτρα" στα κάλαντα.
Μικροί τραπεζίτες. Τα δώρα τους φυσικά τα έχουν πάρει, και αναρωτιούνται τι να τα κάνουν τα χρήματα.

Στην αλλαγή του χρόνου μόνιμη παραφωνία η άκυρη εντελώς σαμπάνια ίσα να πιεις μια γουλίτσα,
και μετά πάλι στο τραπέζι για την πιο νόστιμη βασιλόπιτα που μπορείτε να φανταστείτε.
Η μάνα μου σκίζει σε αυτό το θέμα. Κάθε χρονιά μοιράζει σε όλους δύο-δύο.
Απο πέρισυ "έλαβα το χρίσμα" από τον πατέρα μου και είμαι ο επίσημος "κόφτης βασιλόπιτας". :dance:
Το "ειδικό" μαχαίρι, το κολονάτο ποτήρι με το κρασί,
και απαραίτητα χάραγμα σταυρωτά να υπολογίσουμε τα κομμάτια.
Ο κόφτης, that's me, λέει στον μικρότερο του τραπεζιού (που μιλάει) να διαλέξει αυτός τα κομμάτια
ονοματίζοντας τα, μην κλέψει ο κόφτης, that's me again, και δώσει κάπου το φλουρί.

Πως συμβαίνει και πάντα πέφτει σε ένα παιδί;
Από πέρισυ κατάλαβα γιατί ο πατέρας μου και ο θείος μου κοιτάζονταν με νόημα...


Ναι ρε, είμαι άθεος.
Αλλά έχω και οικογένεια και έχουμε έναν τρόπο να περνάμε τις γιορτές.

Μη βγαίνουμε και από το θέμα, θα παίξει μήπως και κάνα meeting προς Θεσσαλονίκη;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Έναν καφέ τον έχουμε πιεί ήδη, αλλά πίνουμε άλλον έναν βρε αδερφε!! :P

Ξεκίνα ένα άλλο thread να κανονίσουμε.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

egore έγραψε:...και μετά πάλι στο τραπέζι για την πιο νόστιμη βασιλόπιτα που μπορείτε να φανταστείτε...
Μη βγαίνουμε και από το θέμα, θα παίξει μήπως και κάνα meeting προς Θεσσαλονίκη;
Μάλλον μιλάς για μπουγάτσα με φλουρί, εεε!!! : brrr :
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Καθώς και μένα στην οικογένεια μου δεν είμαστε θρήσκοι η βασική γιορτή που πάντα γιορτάζουμε είναι η πρωτοχρονιά. Τα χριστούγεννα πάντα κάπου πηγαίνουμε εκδρομή, παλιότερα οικογενειακώς και πλέον ο καθένας αλλού. Πρωτοχρονιά το κλασσικό τραπέζι με πολύυυ κόσμο, βασιλόπιτα, σαμπάνια(που πάντα γουστάρω να την ανοίγω εγώ) και πυροτεχνήματα (αγαπημένο έθιμο :D ). Μετά τη μία αρχίζει το χαρτί και εμείς τα "παιδιά" βγαίνουμε. Αν και για να πω την αλήθεια με τόσο κόσμο και άγχος δεν έχω περάσει ποτέ καλά την πρωτοχρονιά.
Τα πιο αντικομφορμιστικά χριστούγεννα πάντως ήταν τα περσινά! Οι γονείς μου ήταν εκδρομή και στο σπίτι είχε έρθει η κοπέλα μου και κάτι φίλοι (όλοι άθρησκοι). Οπότε αφού φάγαμε και τα ήπιαμε είδαμε την ταινία "Δαιμονισμένος άγγελος"! :lol:

scifimom άστα τα παιδιά να πουν τα κάλαντα! Και εμένα μου άρεσαν πολύ.. Είναι η μόνη ευκαιρία που έχεις σαν παιδί να βγάλεις λεφτά με την αξία σου!

Λοξία έχεις δίκιο στην κριτική σου... Και εγώ σκεφτόμουν πολύ έτσι τα τελευταία χρόνια. Νομίζω η ουσία είναι να κάνουμε αυτά που πραγματικά θέλουμε και κυρίως να είμαστε με τους ανθρώπους που θέλουμε αυτές τις μέρες. Να αφήσουμε δηλαδή τον καταναγκασμό του "πρέπει να κάνω αυτά και να είμαι με αυτούς" και να το δούμε σαν ευκαιρία να δώσουμε πιο πολύ χρόνο σε αυτούς που αγαπάμε. Ειδικά φέτος που είμαι πρώτη χρονιά μακριά τα περιμένω πως και πως...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Εγώ και η γυναίκα μου είμαστε οι μόνοι γόνοι κι από τα δύο σόγια, που μένουν στην Κω. Έτσι και στις δύο γιορτές μαζεύουμε στο σπίτι μας "τους ορφανούς" γονείς μας και το γλεντάμε. Τρικούβερτα... Ευτυχώς έχουν περάσει όλοι το προσδόκιμο ζωής και το γλέντι σχολάει σχετικά γρήγορα. Από πέρυσι η βασιλόπιτα δεν έχει κομμάτι ούτε για το Γεσουά ούτε για τη Μαριάμ.

Η 21.12 είναι πολύ καλή ιδέα για μια πριβέ γιορτή με τα παιδιά!!
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Όταν δεν έχεις πια μικρά παιδιά να σε στραβώνουν με το άδολο χαμόγελό τους, τότε βλέπεις καθαρά την ψευτιά, την κακομοιριά και την ανθρώπινη ματαιοδοξία αλλά και βουλιμία, κάτω από τις χρυσαφένιες εορταστικές κορδέλες που μας περιτυλίγουν...
έλα ρε λοξία εσύ τι λόγο έχεις να μην χαρείς, μια ευκαιρία για γιορτή και τραπεζώματα είναι. άντε γιατί θα αρχίσω να πιστεύω ότι γέρασες. : brrr :


εγώ πάντως το έχω ξαναπεί γουστάρω γιορτές για την μάσα. Τρώω τα πόδια εκείνες τις ημέρες. Με χώνει η γυναίκα μου να στολίζω και δέντρο αλλά δεν γ.....ται μου το ξεπληρώνει η πεθερά μου με τα ψητά.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
...άντε γιατί θα αρχίσω να πιστεύω ότι γέρασες. : brrr :
Πες το ψέμματα... :lol
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

εντάξει, μπορεί να μήν πιστεύετε στον θρησκευτικό χαρακτήρα των χριστουγένων, αλλα σε ποιόν δέν αρέσουν τα χριστούγενά?
η πιό όμορφη γιορτή του χρόνου.

[youtube]3Hbwa00VEMc[/youtube]



και κάτι με θρησκευτικό χαρακτήρα

[youtube]kbThbwtUYAM[/youtube]


καλά χριστούγενα σε όλους.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Προτιμώ κάτι πιο κλασσικό και χαρούμενο, αν και κατάτι πιο παγανιστικό (και δυσκολεύτηκα πολύ να βρω ένα αξιοπρεπές βίντεο που να μην έχουν αλλάξει το yuletide στους στίχους σε christmas. Πάλι καλά που δε διαγράψανε και το gay από τους στίχους :P):

[youtube]8JvzzMgmLJs[/youtube]
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Εγώ προτιμώ κάτι πιο ... βλάσφημο, όπως το παρακάτω

[youtube]8MfbR7JAzSo[/youtube]
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Merry fuckin' Christmas κι από μένα...
[youtube]33Fhv0u0nRk[/youtube]
(δεν μπορώ να το βρώ πουθενά με βίντεο, έχει πολύ γέλιο)

Αν και το αγαπημένο μου της περιόδου αυτής είναι
[youtube]BqfZUX5svCg[/youtube]
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά αν το πνεύμα των Χριστουγέννων είναι δέντρο, γλυκά και μελομακάρονα έρχεται στο σπίτι, προσωπικά δεν το θεωρώ κάτι θρησκευτικό, όλο το "πνεύμα" δεν έχει καμιά σχέση με τη θανατίλα που αποπνέουν οι χριστιανικές εικόνες. Ούτε η γλυκανάλατη ιστορία των χριστουγέννων με συγκινεί, και φυσικά ειναι άσχετη με δέντρα, ταράνδους και τα συναφή. Είναι ωραίος πάντως όλος ο τζερτζελές, φωτάκια, πραματάκια, χιόνι, και φυσικά, ΔΩΡΑΑΑΑ, αν εξαιρέσουμε κάτι κακόγουστα αγγελάκια με τρομπέτες που είναι χάλια xD

Πάντως, έχει πλάκα για 15 μέρες το χρόνο να γίνεται όλο αυτό το πανηγύρι, εγώ το περνάω σχετικά αποστασιοποιημένη από εκκλησίες και νηστείες και σαχλαμάρες, τέλος, 25 Δεκεμβρίου με 7 Ιανουαρίου τρώμε ότι θέλουμε (και όλο τον υπόλοιπο χρόνο φυσικά 8-) ), αν εξαιρέσουμε τη 1η Ιανουαρίου, που υποτίθεται πως έχω την γιορτή μου xD (ναι, Βασιλική με έχουν βαφτίσει- ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΕΤΣΙ)


Υγεία :violin:
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Τι μου αρέσει από την περίοδο των Χριστουγέννων:
1)Η άδεια!
2)Ξεσκίζομαι στην μαγειρική - ένα σπορ που λατρεύω.
3)Το ύφος της όταν παρουσιάζω το δώρο ως άλλος David Copperfield.
4)Το χιόνι - όταν και αν υπάρξει.
5)Η ευκαιρία που μου δίνεται να φύγω από το σπίτι και να περάσω πέντε μερούλες μόνος μου.
6)Το Nightmare Before Christmas

Τι δεν χωνεύω από την περίοδο των Χριστουγέννων:
1)Τον 1 Αγιο-Βασίλη ανά 10 μέτρα.
2)Τα κάλαντα (είναι 7 το πρωί γαμώτο!)
3)Τα σοκολατάκια made in ζαχαροπλαστείο του Κυρ-Παναγιώτη που έχουνε 50 ευρώ.
4)Το ότι οι δρόμοι μοιάζουνε με κοστούμι του Φλωρινιώτη.
5)Τα Χριστουγεννιάτικα show στην τηλεόραση.
6)Το Polar Express.
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Απάντηση