Μαθημα Θρησκευτικων και Ευρωπαικες χωρες

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Το καλύτερο νομίζω ότι είναι μια ιστορική αναφορά στις θρησκείες, ποιες είναι, από πού ξεκίνησαν και ποιες έσφαξαν τους περισσότερους (μέχρι τώρα)... :lol: :lol: :lol:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Βλάσφημε, ο χριστιανισμός έξάγνισε, ούτε έσφαξε ούτε κατέστρεψε. Για τιμωρία, να πείς 10 φορές το πατερημό :angelic-red:
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

πατερημό
πατερημό
πατερημό
πατερημό
πατερημό
πατερημό
πατερημό
πατερημό
πατερημό
πατερημό



ΟΚ? :lol: :mrgreen:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Θρησκειολογία και όποιος θέλει κάτι περισσότερο ας πάει στο κατηχητικό. Ας δώσουν αν θέλουν λίγη παραπάνω ώρα στον ορθόδοξο χριστιανισμό αλλά όχι και να κρίνουν οποιαδήποτε άλλη άποψη κυκλοφορεί στον κόσμο υπό το βλέμμα του ορθόδοξου χριστιανισμού. Κλασικό παράδειγμα το κεφάλαιο περί αθεΐας στο βιβλίο θρησκευτικών της Β Λυκείου. Κατηγοριοποιεί την αθεΐα με τρόπο που μόνο εκεί έχω δει (με το σκεπτικό φαντάζομαι "καλύτερα να αντιμετωπίζεις έναν έναν τους εχθρούς σου) και τη θεωρεί δικαιολογημένη μόνο στο βαθμό που αναπτύχθηκε ως κριτική στην (τρισκατάρατη) ρωμαιοκαθολική εκκλησία και στους (πλανεμένους) προτεστάντες. Αστεία πράγματα δηλαδή.

Αφού είμαστε τόσο δεμένοι με τη θρησκεία μας, δε νομίζω ότι έχουμε ανάγκη ένα προκατηλειμμένο μάθημα για να μείνουμε χριστιανοί, έτσι δεν είναι;;;; Υποκρισία...
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πήγασος έγραψε:Θρησκειολογία και όποιος θέλει κάτι περισσότερο ας πάει στο κατηχητικό. Ας δώσουν αν θέλουν λίγη παραπάνω ώρα στον ορθόδοξο χριστιανισμό αλλά όχι και να κρίνουν οποιαδήποτε άλλη άποψη κυκλοφορεί στον κόσμο υπό το βλέμμα του ορθόδοξου χριστιανισμού.
Μα, δεν γίνεται αυτό! Αν υποχωρήσουν (κατ' αυτούς), το έχασαν το παιχνίδι...
Πήγασος έγραψε:Αστεία πράγματα δηλαδή.
Δεν είναι και τόσο αστεία, τελικά...
Πήγασος έγραψε:(με το σκεπτικό φαντάζομαι "καλύτερα να αντιμετωπίζεις έναν έναν τους εχθρούς σου)
"Διαίρει και βασίλευε''...
Πήγασος έγραψε:δε νομίζω ότι έχουμε ανάγκη ένα προκατηλειμμένο μάθημα για να μείνουμε χριστιανοί
Εμείς; Εκείνοι έχουν (οι παπάδες)...
Πήγασος έγραψε:Υποκρισία...
:Από τα κυριότερα χαρακτηριστικά...

Προσωπικά, έχω την αίσθηση ότι -πλην ελαχίστων αφελών, καλόπιστων και παραπλανημένων- οι ''εκπρόσωποι'' του Θεού, της Εκκλησίας κτλ., έχουν πλήρη επίγνωση της ανυπαρξίας θεού, δαιμόνων κ.ο.κ... Αφού όσοι είναι μέσα στα πράγματα πάντα γνωρίζουν καλύτερα από τους υπόλοιπους... Απλώς από ένα σημείο και μετά, έχουν προσπαθήσει (ή και όχι, γίνεται και υποσυνείδητα καμμιά φορά) να πείσουν τον εαυτό τους ώστε να μπορούν να υποστηρίζουν τα απίθανα χωρίς να τους χαστουκίζει το λογικό τμήμα του μυαλού τους... Έτσι, τους γίνεται 'τρόπος'...
:idea: Θα είχε ενδιαφέρον, αν μπορούσαμε να τους περάσουμε όλους αυτούς από ανιχνευτή ψεύδους, να δούμε πόσοι όντως το πιστεύουν βαθειά... :liar:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Είναι το ερώτημα που με ταλανίζει εδώ και μερικά χρονια:
Πόσοι από τους κληρικούς πιστεύουν στην υπαρξη του Θεού;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο ανώτερος κλήρος σίγουρα όχι Κόμητα.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Οσο πιο ψηλα τοσο πιο ρηχα, φαινονται απο εκατο χιλιομετρα.
Και οι πολιτικοι το ιδιο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτό που λέτε οι 3 από πάνω μου αναπαράγει μιά πλάνη:ότι ο αληθινός πιστός δεν μπορεί παρά να ακολουθεί μιά ανώτερη ηθική,λες και υπάρχει κάτι εγγενώς ασύμβατο ανάμεσα στο χριστιανισμό και η φιλαργυρία,την απάτη ή την κακότητα.Βλέποντας λοιπόν τη λαμογιά του ανώτερου κληρου υποθέτουμε ότι,δεν μπορεί,είναι απατεώνες και απλά πουλάνε παραμύθι για την κονόμα και την εξουσία.
Ε λοιπόν εγώ νομίζω ότι και πιστεύουν πραγματικά (οι περισσότεροι,δεν αμφιβάλλω πως θα υπάρχουν και τέτοιοι σαν αυτούς που λέτε) και είναι λαμόγια.Για την ακρίβεια η πίστη νομιμοποιεί και ηθικοποιεί στα μάτια τους τη λαμογιά αφού γίνεται για τη δόξα του Κυρίου,που βέβαια ταυτίζεται με τη δόξα της εκκλησίας του.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Εγώ πάλι νομίζω ότι αυτό που λέτε οι 3 από πάνω μου αναπαράγει μιά πλάνη:ότι ο αληθινός πιστός δεν μπορεί παρά να ακολουθεί μιά ανώτερη ηθική,λες και υπάρχει κάτι εγγενώς ασύμβατο ανάμεσα στο χριστιανισμό και η φιλαργυρία,την απάτη ή την κακότητα.Βλέποντας λοιπόν τη λαμογιά του ανώτερου κληρου υποθέτουμε ότι,δεν μπορεί,είναι απατεώνες και απλά πουλάνε παραμύθι για την κονόμα και την εξουσία.
Ε λοιπόν εγώ νομίζω ότι και πιστεύουν πραγματικά (οι περισσότεροι,δεν αμφιβάλλω πως θα υπάρχουν και τέτοιοι σαν αυτούς που λέτε) και είναι λαμόγια.Για την ακρίβεια η πίστη νομιμοποιεί και ηθικοποιεί στα μάτια τους τη λαμογιά αφού γίνεται για τη δόξα του Κυρίου,που βέβαια ταυτίζεται με τη δόξα της εκκλησίας του.
Ναι. Και του ''φιλόπτωχου ταμείου'' της..!
(Είμαι ο 4ος από πάνω -ρετιρέ*-, άρα δεν αναπαράγω πλάνες...)
Επίσης, η πίστη τους και του Θεού η χάρη κάνει μαγικά ΟυριΓκελλερικά και το βοδινό γίνεται (βαπτίζεται και, έπειτα στη σάλτσα εμβαπτίζεται) ...λούτσος!

Πέρα από την πλάκα :roll: , έχω δει παπά σε περίοδο νηστείας να ψωνίζει κιμά σόγιας και, δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω, ή να τον κράξω...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Προσωπικά, έχω την αίσθηση ότι -πλην ελαχίστων αφελών, καλόπιστων και παραπλανημένων- οι ''εκπρόσωποι'' του Θεού, της Εκκλησίας κτλ., έχουν πλήρη επίγνωση της ανυπαρξίας θεού, δαιμόνων κ.ο.κ...
είχα πετύχει ένα ντοκυμαντέρ που έλεγε πως τα ιερατεία στην Αίγυπτο επιστράτευαν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας της εποχής(μαγνήτες, ατμομηχανές..) προκειμένου να αυξήσουν την προέλευση των πιστών στους ναούς τους (θέατρα) . Ε αυτοί σίγουρα είχαν πλήρη επίγνωση της ανυπαρξίας θεού, δαιμόνων κ.ο.κ.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Πήγασος έγραψε: αν θέλουν λίγη παραπάνω ώρα στον ορθόδοξο χριστιανισμό
Να μη θέλουν;
Για ποιο λόγο να δώσουν παραπάνω βάση; Είναι πιο καλός/γαμάτος/αληθινός; Κατ'εμέ, το ότι ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους δεν μου λέει απολύτως τίποτα, θρησκευτικές πί*** ανήκουν σε κοινωνίες Μεσαίωνα, αν θέλουν να θεωρείται το Ελληνικό κράτος ανεπτυγμένο, οφείλουν να "ξηλώσουν" από το Σύνταγμα κάθε θρησκευτική δήλωση, καθώς και το 105ο άρθρο, περί του Αγίου όρους κτλ.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι κομμάτι της ιστορίας του τόπου, αυτό δεν μπορούμε να το αλλάξουμε.

EmilOfCrete, δε μίλησα για διαίρεση, απλά για κομμάτιασμα της αθεΐας και "αντιμετώπιση" ενός κομματιού κάθε φορά.

Το εμείς δεν έχουμε ανάγκη κτλ το έγραψα ειρωνικά αλλά δεν ήμουν σαφής.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πήγασος έγραψε:Είναι κομμάτι της ιστορίας του τόπου, αυτό δεν μπορούμε να το αλλάξουμε.
Κομμάτι της ιστορίας είναι και τα λάθη μας και πρέπει να τα γνωρίζουμε, να τα αναγνωρίζουμε και να μαθαίνουμε από αυτά. Ένα τέτοιο λάθος ίσως είναι και η θρησκεία και αν διδάσκεται ως ιστορικό και όχι θρησκευτικό μάθημα, είναι καλύτερα...
Πήγασος έγραψε:δε μίλησα για διαίρεση, απλά για κομμάτιασμα της αθεΐας και "αντιμετώπιση" ενός κομματιού κάθε φορά.
Το ίδιο δεν είναι; Έμμεσα... ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Φυσικά. Γενικά η διδασκαλία της ιστορίας πάσχει αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Νομίζουμε ότι κρύβοντας τα άσχημα αυτά δε θα επαναληφθούν. Αμ δε...

Έμμεσα ίσως να είναι το ίδιο αλλά δε στρέφει πχ τους "κοινωνικοπολιτικούς αθεϊστές" εναντίον των "ψυχαναλυτικών". Όπως και να'χει, η διαίρεση αυτή είναι εντελώς χαζή, η παρουσίαση των θεωριών αφελής και η κριτική αστεία.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Βλέποντας λοιπόν τη λαμογιά του ανώτερου κληρου υποθέτουμε ότι,δεν μπορεί,είναι απατεώνες και απλά πουλάνε παραμύθι για την κονόμα και την εξουσία.
Γιατρος υπαρχουν εξυπνοι και σπουδασμενοι ανθρωποι κληρικοι ειδικα οι ανωτεροι, μη νομιζεις οτι εμεις εδω στο φορουμ τα βρηκαμε ολα και οι αλλοι κοιμουνται.
Αμα το σκεφτεις υπαρχουν και αλλοι λογοι περαν της λαμογιας ωστε ενας κληρικος να κρυψει την 'απιστια' του. Πες οτι ησουν κληρικος, θα αφηνες το εκκλησιαστικο σου εισοδημα?
Επισης υπαρχουν ανθρωποι πονεμενοι, μη σπουδασμενοι, χωρις τα καταλληλα εφοδια που χρειαζονται την ουρανια παρηγορια.
Το παραμυθι περιεχει ενα κωδικα ηθικης, ενα σκοπο στη ζωη και ελπιδα.
Ο χριστιανισμος μου θυμιζει τις αποψεις του πλατωνα, ενα ευγενες ψευδος διδακτικου περιεχομενου για τα στρωματα του πληθυσμου που το εχουν αναγκη με απωτερο στοχο το κοινο καλο.
Αρα λοιπον μπορει καποιος να βλεπει εντελως συμβολικα τα θρησκευτικα διδαγματα (καποιοι συμβολισμοι ειναι ωραιοι) χωρις να τα πιστευει και να τα παρεχει ως ανακουφιση και εκπαιδευση σε αυτους που εχουν αναγκη.
Εικόνα
Απάντηση