ψάχνω να βρώ την Αγία Γραφή στα αρχαία ελληνικά σε pdf

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
yanniskapa
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Σεπ 2021 10:52
Όνομα Ιστότοπου: www.yanniskapamusic.com

καλησπέρα σε όλους σας,

ψάχνω να βρώ την Αγία Γραφή (Παλαιά - Καινή) στα αρχαία ελληνικά σε pdf αλλά δεν την βρίσκω πουθενά στο διαδίκτυο.

βρήκα το φόρουν αυτό αλλά δεν είναι ενεργά τα λινκ... μπορεί να μου πει κανείς απο που μπορώ να τα κατεβάσω;

Σας ευχαριστώ!

Γιάννης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Για pdf δυστυχώς δεν ξέρω κάτι.
Ωστόσο μπορείς να βρεις όλο το κείμενο online εδώ: http://www.myriobiblos.gr/bible/
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
hatrubodri
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 31 Μαρ 2022 01:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Άβαταρ μέλους
Loren illustrator
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 21 Δεκ 2023 04:12
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα, νεα Σμυρνη

Το ειχα μεταφρασμενω σε 90 γλωσσες, όπως και πολλα αξιολογα βιβλια βασισμενες σε μελετες και ερευνες για της θρησκειες και για πολιτισμους και το γενος των Ελληνων αλλα διαγραφτικαν μυστιριοδως απο τον υπολογιστη μου μαζι με πολλα αλλα χρησημα αρχεια. Δεν εχει και πολυ νοημα που το εγραψα αλλα αν καποιος ξερει πως να κανει ανακτιση απο σκλιρο δισκο και μπορει να με βοηθισει θα το εκτιμισω, Αθηνα μενω Νεα σμυρνη, κερνάω και αθεοκαφέ. :dance:
λότζικαλ φάλασις σλέιερ γουαναμπί το δε μπόυνςςςςς
Άβαταρ μέλους
Loren illustrator
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 21 Δεκ 2023 04:12
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα, νεα Σμυρνη

Μηπως υπάρχει η αγια γραφη(παλια, καινή) σε νέα ελληνικα μαζί με σχόλια που να εξηγουν τις μεταφορές και τις αλιγορίες ?

Αν μπρεί κάποιος να μου πει τα σταδια της Ελληνικης γλωσσας( αρχαια, βυζαντινα, καθαρευοουσα, δημοτικη, Νεα) και μερικα σχόλια ή καποιες πηγές να τα ψάξω και ποιά Ελληνικά είναι αυτά στο pdf παρακαλώ;
λότζικαλ φάλασις σλέιερ γουαναμπί το δε μπόυνςςςςς
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καινή Διαθήκη μπορείς να πάρεις το Κείμενο των Νέστλε και Άλαντ θεωρείται πιο ακριβές σε σχέση με το Ορθόδοξο αφού στηρίζεται στα καλύτερα χειρόγραφα.
Ως μετάφραση μια καλή επιλογή είναι να ζητήσεις από Μάρτυρες του Ιεχωβά, την Μετάφραση Νέου Κόσμου(ΜΝΚ) να σου την δώσουν έχει Παλαιά και Καινή Διαθήκη μεταφρασμένα στην δημοτική.
Απάντηση