ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
metalonly
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 04 Ιαν 2022 18:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαίρομαι ιδιαίτερα που είμαι μέλος αυτού του forum.

Γεννήθηκα χριστιανός, μεγάλωσα με χριστιανορθόδοξη παιδεία, αδιαφόρησα στο τέλος της εφηβείας, και μετά ήρθε η λογική και η συνειδητοποίηση της αθεΐας μέσα μου. Σε αυτή τη διαδρομή βοήθησαν "ιδιαίτερη" μουσική και "μη πολιτικώς ορθά" βιβλία. Ενδεχομένως να ακολούθησα τις "συστάσεις" του Νίτσε (άθελά μου βέβαια), δηλαδή χριστιανική αγωγή στην παιδική ηλικία και ακολούθως, μέσω παιδείας-μόρφωσης-αυτογνωσίας, στην αγκαλιά του ορθολογισμού και του ανθρωπισμού.

Και όπως ο σπουδαίος Λουίς Μπουνιουέλ συνήθιζε να λέει: «ευχαριστώ τον Θεό που είμαι άθεος...».
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον. Έχουμε αρκετά κοινά στην πορεία μας.

https://sfrang.blogspot.com/2011/03/3.html
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες metalonly. Θα τα λέμε και εδώ και στο discord.
KatrinkaBC
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Ιαν 2023 15:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες. Εγώ άργησα να δω "το φως το αληθινό ", έγινε γύρω στα 44, αλλά τώρα είμαι ένθερμη αθεΐστρια.
Απάντηση