egore - Χαίρετε...!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά και από μένα.

Πολύ χαίρομαι που σας βρήκα, επιτέλους και ένα μέρος συζητήσεων για μας.
Αν και είμαι της άποψης ότι οι σωστές ιδέες δοκιμάζονται μιλώντας
με εχθρούς και όχι με φίλους, καλό είναι που και που να έχεις να πεις 2-3 κουβέντες
χωρίς να χρειάζεται να εξηγείς κάθε λέξη . :D

Αθεος ήμουν ανέκαθεν.
Αιτία πιστεύω η ουδέτερη στάση που κράτησαν οι γονείς μου
και οι δάσκαλοι που μου έμαθαν κριτική σκέψη.

Οσο για το nick μου, το διάλεξα αρχικά για CS
και το προφέρω e-gore, αλλά είναι και Ίγκορ και "Εγώ, ρε!" :dance:
Διαλέξτε και πάρτε...

Θα τα πούμε στις επάλξεις....
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέχασα να προσθέσω,
είμαι 34 χρονών και Μηχανικός Υπολογιστών στο επάγγελμα.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες στην παρεα μας αλεξανδρε με χαρα θα σε ακουσουμε και θα σηζητησουμε οτι θεμα θελεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

καλώς ήρθες!

(Καιρό είχαμε να δούμε καινούργιο μέλος. Που κρύβονται οι υπόλοιποι άθεοι?)
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

καλώς ήλθες και καλές συζητήσεις! όπως θα δεις, δεν είμαστε όλοι άθεοι στο φόρουμ, οπότε γίνονται αρκετά ενδιαφέρουσες κουβέντες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσόρισες συνάδελφε. Από που, αν επιτρέπεται; NTUA, CEID, κάπου αλλού;
(Πολλοί κομπιουτεράδες μαζευτήκαμε, ή μου φαίνεται;)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Από Πάτρα αλλά ΗΜ&ΤΥ
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

egore, ποιά νομίζεις οτι είναι η πρόταση του αβατάρ σου σε όλους εμάς που το βλέπουμε κάθε φορά που αναρτείς πόστ και είναι (όπως το βλέπω προσωπικά) μάλιστα τόσο "φιλικά" επιβλητική;
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειλικρινά δεν γνωρίζω.
Απλά έψαχνα κάτι με χέρι ως μέσο επικοινωνίας εκεί που υπάρχει μόνο εικόνα, χωρίς λόγο.

Υποθέτω σε κάποιους μοιάζει σαν χέρι προς τα κάτω να δίνει βοήθεια.
Σε κάποιους άλλους σαν χέρι που ζητάει βοήθεια.
Και σε άλλους σαν μούτζα!

Διάλεξε και πάρε, δικιά σου είναι η ερμηνεία.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Δεν έκανα την ερώτηση για να δω τι θα πάρω αλλά τι ήταν στο δικό σου μυαλό όταν το διάλεγες (λογικά υπήρχε λόγος για αυτήν και οχι κάποια άλλη επιλογή).
Δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό οτι αποπνέει "βοήθειες" (ούτε φυσικά μούτζες :? )
για κάλεσμα το κόβω, μόνο που επειδή δεν φαίνεται το "πρόσωπο" δε ξέρεις ποιός σε καλεί και σε τί.
Με την πρώτη ματιά δείχνει ουδέτερο, με τη δεύτερη "ύποπτο". Στη χρωμοψυχολογία το μωβ προτιμάται κυρίως απο έγκυες και απο ανθρώπους που λέγεται οτι τους λείπει η αγάπη (οτι και αν σημαίνει για τον καθένα αυτό).

Σε κάθε περίπτωση πάντως κάνει αυτό που είπες:
take it or leave it (οχι σαν αβαταρ, σαν πρόταση)
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Χωρίς λόγο εννοούσα χωρίς λόγια η γενικώς γραπτά σύμβολα, όχι χωρίς αιτία.
Ήθελα να βρω ένα μέσο "πρωτόγονης" επικοινωνίας χωρίς πρόσθετες έννοιες.

Για το χρώμα που λες, εμένα μου φαινόταν και φαίνεται γκρι, χωρίς χρώμα,
χωρίς άλλο ένα λόγο για ερμηνεία, κάτι που ήθελα να αποφύγω.

Όσο για την αγάπη, δεν ξέρω τι να απαντήσω γιατί δεν ξέρω πως την εννοείς.
Η γυναίκα μου με λέει βέβαια κάθε τόσο αναίσθητο :D
αλλά και εκείνη και τα παιδιά μου, η 11χρονη κόρη μου και ο ενός χρόνου γιος μου
μου χαμογελούν όταν με βλέπουν και σε μένα τρέχουν όταν θέλουν κάτι.
Εγώ από την άλλη χαίρομαι που είμαστε όλοι μαζί και
προσπαθώ όσο μπορώ να μη τους λείπει τίποτα αναγκαίο.
Ειδικά στην μεγαλύτερη κόρη μου αλλά και στην γυναίκα μου (ένθεες και οι 2 btw)
προσπαθώ να μάθω την γνώμη τους και μετά να δω αν χρειάζεται και που, να πω την δική μου.

Δεν ξέρω πως λέγεται αυτό αλλά εμένα μου αρέσει.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Απο το "ήθελες να βρείς ένα μέσο "πρωτόγονης" επικοινωνίας χωρίς πρόσθετες έννοιες", τι βγαίνει; οτι τα μιλάς τα πρωτογονικά και ήθελες να καλέσεις "πατριωτάκια" να συνεννοηθείτε, ή ψάχνεις να τα μάθεις;
Οποιαδήποτε η απάντηση σου, γιατί νόμισες οτι θα το βρείς σε αυτό το φόρουμ (για να είμαστε και ον τόπικ :D ) και έψαξες να "ντυθείς" κατάλληλα;

'Ασχετο: Σου κάνει εντύπωση οτι όλοι (ένθεοι και άθεοι) μιλάνε όλη την ώρα για το θεό αλλά σχεδόν ποτέ (καθόλου θα έλεγα, αλλά ας αντικειμενιστώ) για το διάολο; Τι είναι, γιατί είναι, τι κάνει, γιατί είναι το αντίπαλο δέος; τι εκπροσωπεί τέλος πάντων; Πως γίνεται να μας απασχολεί ένας ανύπαρκτος θεός αλλά οχι ο ανύπαρκτος διάολος δλδ;
Έχεις καταλάβει (απο τη φιλολογία) τι ακριβώς εχει κάνει ο καψερός και όλοι τον λένε "εξαποδώ;"

Αν λάβουμε υπ'οψιν οτι κεντρικό στη θεολογία και τις πρακτικές της είναι ο "εχθρός" διάολος, γιατί δεν ασχολούμαστε μαζί του για να τον καταλάβουμε και να τον νικήσουμε μόνοι μας αφού η Εκκλησία δε δείχνει να κάνει καλή δουλειά; (και όλοι γκρινιάζουμε)
Μόνο αναφορές στην κόλαση (για το αν υπάρχει ή οχι που προκύπτει απο την κουβέντα για τον παράδεισο κυρίως)
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Την εικόνα την βρήκα το 2004 οπότε λίγο χλωμό να γνώριζα ότι μετά από 5 χρόνια
θα ήμουν και σε αυτό το φόρουμ. Την έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλα,
με τον ίδιο σκοπό: Μια εικόνα δίχως λέξεις. (Υπάρχουν και τα πόμολα ξέρεις) :D

Όσο για τον δίβουλο, για μένα είναι η προσωποποίηση όχι της κακίας, ούτε του αγνώστου
αλλά του μη-κατανοητού, που υπερβαίνει την αντίληψη. Αυτό που θα σε κάνει να τραβήξεις το καζανάκι.
Κάτι σαν αυτό που έλεγε ο H.P. Lovecraft στα βουνά της τρέλας.

Ξεπερνιέται κι αυτός όμως, βλέπεις όλα μια ιδέα είναι... :ugeek:
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

egore έγραψε: Όσο για τον δίβουλο, για μένα είναι η προσωποποίηση όχι της κακίας, ούτε του αγνώστου
αλλά του μη-κατανοητού, που υπερβαίνει την αντίληψη. Αυτό που θα σε κάνει να τραβήξεις το καζανάκι.
Κάτι σαν αυτό που έλεγε ο H.P. Lovecraft στα βουνά της τρέλας.

Ξεπερνιέται κι αυτός όμως, βλέπεις όλα μια ιδέα είναι... :ugeek:
Try this as an alternative to "beyond ..."(αν δε το έχεις διαβάσει ήδη): M. S. Vandel σε μτφ Μπαλάνου "Αγάπα με, αγάπα με, αγάπα με) (σύντομη είναι)
http://altfactor.ath.cx/library/stuff/v ... ve_me.html

Αν δε μάθεις (και) για το διάολο πως περιμένεις να μάθεις για το θεό;(για τον οποίο ασχολείσαι) ή περιμένεις να μάθεις για το θεό πρώτα και επαγωγικά να βγεί και ο διάολος; ή νομίζεις οτι δε θα χρειαστεί μιας και τα "βρήκαμε" με το θεό;(όταν και αν τα βρούμε)
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν χρειάζεται να "ξέρεις" τίποτα και για κανέναν.
Αρκεί να αντιμετωπίζεις τον κόσμο με μάτια ορθάνοιχτα χωρίς προκαταλήψεις,
όπως ένα μωρό που με θαυμασμό κάθε στιγμή ανακαλύπτει τα πάντα.

Έτσι κι αλλιώς ο αναγωγισμός απαιτεί πολύ αυστηρότερους κανόνες
από όσο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στην καθημερινή ζωή.

Ποιός θεός και διάβολος... κι αυτούς εμείς τους φτιάχνουμε
"ξεραίνοντας" το μυαλό.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Απάντηση