Με ποιους τροπους εμπλεκεται η Εκκλησια στα κρατικα;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Περα απ το θεμα της παιδειας και το μαθημα των θρησκευτικων στο οποιο η εκκλησια εχει φροντισει να κανει κατηχηση, εμπλεκεται και σε αλλα θεματα τις πολιτεια; Στα οικονομικα, στα εθνικα , στα κοινωνικα θεματα; Κι αν ναι πως; Αυτο που ρωταω ειναι αν θρησκευτικοι ηγετες επηρεαζουν πολιτικους και λαο σε θεματα της χωρας; Φυσικα βγαινουν ενα σωρο παπαδες και λενε τις αποψεις τους, αλλα πολιτες θεωρουνται. Ψηφιζουν κι αυτοι, αρα εχουν το δικαιωμα να λενε τις αποψεις τους ( βεβαια θα επρεπε να ηταν πολιτες σε ολα τους, δηλαδη να φορολογουταν κιολας). Ο αλλος θα σου πει ,ομως " Και γιατι να φορολογηθει; Ηδη συντηρει ενα σωρο ιδρυματα ,τα οποια θα μπορουσε να επιλεξει να μην τα συντηρει ουτε αυτα! "
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

pahar έγραψε: Ο αλλος θα σου πει ,ομως " Και γιατι να φορολογηθει; Ηδη συντηρει ενα σωρο ιδρυματα ,τα οποια θα μπορουσε να επιλεξει να μην τα συντηρει ουτε αυτα! "
Εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό! Εδώ και πολλά χρόνια ψάχνω να βρω ενοποιημένες οικονομικές καταστάσεις της Εκκλησία. Τέτοια εξωτικά πράματα μόνο η Αρχιεπισκοπή διαθέτει και φυσικά μόνο για τα της ίδιας της Αρχιεπισκοπής. Είμαι βέβαιος ότι οπωσδήποτε υπάρχουν τέτοιες καταστάσεις για το σύνολο της Εκκλησίας (= Αρχιεπισκοπή+ Μητροπόλεις +Μονές +Μετόχια+ ΜΚΟ + εκκλησιατικά ιδρύματα πάσης φύσεως).

Ξέρω ότι κατά καιρούς έχουν δημοσιευθεί καταστάσεις για διάφορα από τα παραπάνω, αλλά χωρίς την παραμικρή δυνατότητα λογιστικής αξιολόγησής τους. Είναι αδύνατο, λοιπόν, να έχουμε μία συνολική εικόνα των συνολικών εσόδων της Εκκλησίας από κεριά, δωρεές κινητών και ακινήτων, επιχορηγήσεις από τον κρατικό προϋπολογισμό κλπ, όπως αντίστοιχα δεν γνωρίζουμε τις συνολικές δαπάνες της Εκκλησίας.

Έτσι, ο καθένας μπορεί να τσαμπουνάει ό,τι του γουστάρει και όποιος αποτολμήσει να ζητήσει λεπτομέρειες -σαν και του λόγου μου- χαρακτηρίζεται τουλάχιστον κακόπιστος.

Στα εθνικά θέματα πρβλ λαοσυνάξεις
στα κοινωνικά θέματα πρβλ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
στα επιστημονικά θέματα πρβλ θεωρία εξέλιξης
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Οσο για τις οικονομικες τους καταστασεις δεν το εχω ψαξει. Εσυ που το εχεις ψαξει το θεμα ,γνωριζεις καλυτερα.

Περα απ'αυτο τωρα, δεν εχουν φυγει απ τα εγκοσμια (εκτος των ασκητων). Πολιτες ειναι που ψηφιζουν αρα δεν μπορουν να εμπλεκονται στα κρατικα θεματα λεγοντας τις αποψεις τους;
Οσο για την εξελιξη.... Η εξελιξη ακομα δεν εχει αποδειξει ανυπαρξια θεου ετσι δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο να απειλουνται απ'αυτο. Ισχυει οτι στην διδακτικη υλη η εξελιξη δεν εχει θεση ή εχει πολυ μικρη θεση; Κι αν ναι, σε δημοτικο ή σε γυμνασιο;






(* Διαφωνω καθετως με τις αποψεις τους, απλα συζηταμε για το εμπλεκονται στα κρατικα θεματα εκφραζοντας απλα τις αποψεις τους ή λειτουργωντας παρασκηνιακα με πολιτικους. 1)Αυτο που θελω να δω ειναι αν εχουν δικαιωμα να λενε αποψεις και 2) αν υπαρχει παρασκηνιο και που φαινεται αυτο)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσωπική άποψη

μπορούν να λένε τις άποψης τους ως άνθρωποι και άτομα, αλλα όχι να επηρεάζουν ως θεσμός τους πιστούς σε πολιτικά θέματα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

pahar έγραψε:Η εκκλησια ... εμπλεκεται και σε αλλα θεματα τις πολιτεια; Στα οικονομικα, στα εθνικα , στα κοινωνικα θεματα; Κι αν ναι πως;
Κάνουν lobbying. Θεωρητικά δεν έχουν λόγο στα πολιτικά θέματα περισσότερο απ' όσο εσύ κι εγώ. Έχουν όμως δύναμη, γιατί μπορούν να επηρεάζουν μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης, οπότε οι πιέσεις που ασκούν εκείνοι στο κράτος λαμβάνονται υπ' όψιν περισσότερο απ' όσο οι δικές σου και οι δικές μου.
pahar έγραψε:"Και γιατι να φορολογηθει; Ηδη συντηρει ενα σωρο ιδρυματα ,τα οποια θα μπορουσε να επιλεξει να μην τα συντηρει ουτε αυτα!"
Τα ιδρύματα έχουν το καθένα δική του νομική υπόσταση, το καταστατικό του, τον ισολογισμό του, και το ξεχωριστό νομικό και φορολογικό καθεστώς του. Τα εκάστοτε φιλανθρωπικά ιδρύματα να μην φορολογούνται (όχι επειδή ιδρύθηκαν με πρωτοβουλία της εκκλησίας, αλλά επειδή είναι φιλανθρωπικά, και το ίδιο ισχύει για όλα τα φιλανθρωπικά ιδρύματα όποιος κι αν τα ιδρύσει) αλλά η ίδια η Εκκλησία να φορολογείται κανονικά. Απλό και αυτονόητο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
pahar έγραψε:Η εκκλησια ... εμπλεκεται και σε αλλα θεματα τις πολιτεια; Στα οικονομικα, στα εθνικα , στα κοινωνικα θεματα; Κι αν ναι πως;
Κάνουν lobbying. Θεωρητικά δεν έχουν λόγο στα πολιτικά θέματα περισσότερο απ' όσο εσύ κι εγώ. Έχουν όμως δύναμη, γιατί μπορούν να επηρεάζουν μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης, οπότε οι πιέσεις που ασκούν εκείνοι στο κράτος λαμβάνονται υπ' όψιν περισσότερο απ' όσο οι δικές σου και οι δικές μου.
pahar έγραψε:"Και γιατι να φορολογηθει; Ηδη συντηρει ενα σωρο ιδρυματα ,τα οποια θα μπορουσε να επιλεξει να μην τα συντηρει ουτε αυτα!"
Τα ιδρύματα έχουν το καθένα δική του νομική υπόσταση, το καταστατικό του, τον ισολογισμό του, και το ξεχωριστό νομικό και φορολογικό καθεστώς του. Τα εκάστοτε φιλανθρωπικά ιδρύματα να μην φορολογούνται (όχι επειδή ιδρύθηκαν με πρωτοβουλία της εκκλησίας, αλλά επειδή είναι φιλανθρωπικά, και το ίδιο ισχύει για όλα τα φιλανθρωπικά ιδρύματα όποιος κι αν τα ιδρύσει) αλλά η ίδια η Εκκλησία να φορολογείται κανονικά. Απλό και αυτονόητο.
-η εκάστοτε εκκλησία χτίζεται με έρανο των πιστών πολύ πολύ αργά.
-ο μισθός των παπάδων προέρχεται απο την φορολογία πιστών και άπιστων
-κάποιοι αρχι-παπάδες διατηρούν κερδοφόρες επιχειρήσεις

το lobbying τους είναι υπονομευτικό. Θα έπρεπε να είναι παράνομο και καταδικαστέο.

λαικοί μικροί στην ιεραρχία παπάδες ως κοινωνικοί λειτουργοί και ψυχολόγοι
ασκητές ως ασκητές
οι μόνες εξαιρέσεις φιλότιμου έργου

με ποιούς τρόπους εμπλέκεται το ταμπόν στην ανατομία μιας γυναίκας?
say "Hi!"
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Προσωπική άποψη
μπορούν να λένε τις άποψης τους ως άνθρωποι και άτομα, αλλα όχι να επηρεάζουν ως θεσμός τους πιστούς σε πολιτικά θέματα
λεγοντας ομως τις αποψεις τους ως ατομα επηρεαζουν μεγαλες μαζες πιστων. Και το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να τους το απαγορευσεις αυτο.
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθέας έγραψε:-κάποιοι αρχι-παπάδες διατηρούν κερδοφόρες επιχειρήσεις

το lobbying τους είναι υπονομευτικό. Θα έπρεπε να είναι παράνομο και καταδικαστέο.
καλα, αρκετοι δημοσιοι υπαλληλοι διατηρουν κερδοφορες επιχειρησεις παραλληλα.

και με ποιον νομο θα μπορεσεις να αποδειξεις οτι το lobbying τους ειναι παρανομο; Αυτοι θα σου πουν " Εγω την αποψη μου λεω. το οτι η δικη μου αποψη επηρεαζει εκατομμυρια πιστους (με αποτελεσμα να πιεζονται τα κρατικα ζητηματα) , δεν φταιω εγω. "
Απάντηση