Το Βατικανό αποκλείει δημιουργιστές από επιστημονικό συνέδρι

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Το Βατικανό ετοιμάζει συνέδριο περί επιστήμης και θεολογίας, αλλά αποκλείει από το συνέδριο δημιουργιστές και υποστηρικτές του Ευφυές Σχεδίου. Όπως λέει στην ανακοίνωση του, θέλουν έναν διάλογο γύρω από την επιστήμη!

Περισσότερα εδώ:

http://www.catholicnews.com/data/storie ... 804713.htm
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ ενδιαφέρον!
Κοίτα να δεις που το περάσαν για αντίπαλο μαγαζάκι και θα το πάνε για συγχώνευση!
Λέτε να γίνει η καθολική εκκλησία ο πιο δυνατός σπόνσορας της έρευνας; Πολλά τα λεφτά κι εκεί.
Άμα τα βρούνε με το άλλο το μαγαζάκι δε, την βιομηχανία όπλων, εκεί να δείτε Μπερλουσκόνηδες!
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

εντάξει το Βατικανό όπως και να 'χει τα δόγματά του θα υποστηρίξει. Ισως να θέλει να χρησιμοποιήσει ορισμένους επιστήμονες για τα δικά του συμφέροντα. Ασχετο: έχω ακούσει οτι το Βατικανό κατέχει και διαχειρίζεται τα διόδια της Ιταλίας. Ισχύει;
Γκρινιάρης

Το χω πει και αλλού, το ξαναλέω και δω.
Όταν οποιαδήποτε επιχείρηση, δείχνει ότι παίρνει αποφάσεις ή κάνει κινήσεις οι οποίες «δείχνουν» ότι είναι εναντίον τους, τότε έχει καθολική ισχύ το:
«Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες»

Όταν η Καθολική Εκκλησία™ δείχνει στροφή προς την επιστήμη, τότε πρέπει να ανησυχούμε...
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

ακόμα μια παρόμοια κίνηση εναντίον του (λέμε τώρα...) κάνει το Βατικανό , ακυρώνοντας ένα σωρό περιπτώσεων δαιμονισμού. Απ'ότι μου έχουν πει, έχει αναγνωρίσει έναν πολύ μικρό αριθμό, μονοψήφιο. Περιορίζοντας κατι , του δινεις μεγαλυτερη αξια. Οι ανθρωποι , βλεποντας το Βατικανο να ελαχιστοποιει τους δαιμονισμους , σκεφτονται οτι για να το κανει αυτο το ιδιο το Βατικανο, τοτε οι δαιμονισμοι που εχει αναγνωρισει ειναι αληθινοι. Κι ετσι δυναμωνει μεσα τους η πιστη στον Θεο και στον Διαβολο (δικαιωμα τους αλλωστε..), με συνεπεια ,ομως , οι πατεραδες των θρησκειων να διατηρουν τις εξουσιες τους.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εγώ νομίζω ότι το Βατικανό έχει βαρεθεί να χάνει πόντους μετά από κάθε νέα επιστημονική ανακάλυψη και επιθυμεί πλέον να στηρίξει την επιστήμη καιν όχι να την μάχεται. Ότι ανακάλυψη και να γίνει στο μέλλον δεν θα αποτελεί πια χτύπημα κατά της εκκλησίας. Έτσι και αλλιώς έχουν τοποθετήσει τον θεό τους πέραν από τους φυσικούς νόμους.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομιζω , το Βατικανο θα συμμαχουσε με την επιστημη σε περιπτωση που θα ενιωθε απειλη. Απειλη για το Βατικανο και για καθε θρησκευτικο ηγετικο θεσμο θα ηταν , οι ανθρωποι να απομακρυνονταν απ' τον Θεο και τις θρησκειες. Δε νομιζω να συμβει ποτε αυτο, οι ανθρωπο εχουν αναγκη τους φανταστικους φιλους. Εξαλλου , πως γινεται να συμμαχησει το δογμα με την ερευνα; Πολλοι μου λενε οτι θρησκεια και επιστημη μπορουν να συμμαχησουν αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα , πως.....
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

pahar έγραψε:Νομιζω , το Βατικανο θα συμμαχουσε με την επιστημη σε περιπτωση που θα ενιωθε απειλη. Απειλη για το Βατικανο και για καθε θρησκευτικο ηγετικο θεσμο θα ηταν , οι ανθρωποι να απομακρυνονταν απ' τον Θεο και τις θρησκειες. Δε νομιζω να συμβει ποτε αυτο, οι ανθρωπο εχουν αναγκη τους φανταστικους φιλους. Εξαλλου , πως γινεται να συμμαχησει το δογμα με την ερευνα; Πολλοι μου λενε οτι θρησκεια και επιστημη μπορουν να συμμαχησουν αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα , πως.....
Είναι σύμφωνα με τον άνθρωπο. Αρκετοί άνθρωποι διαφοροποιούν στο μυαλό τους την πίστη από την επιστήμη, βλέπε Francis Collins και Kenneth Miller. Ιδίως ο Kenneth Miller, υπήρξε η καταστροφή των υποστηρικτών του Ευφυούς Σχεδίου κατά το διάσημο Dover Trial. Και ο Miller είναι εξελιγκτικός βιολόγος και ρωμαιοκαθολικός.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:Είναι σύμφωνα με τον άνθρωπο. Αρκετοί άνθρωποι διαφοροποιούν στο μυαλό τους την πίστη από την επιστήμη, βλέπε Francis Collins και Kenneth Miller. Ιδίως ο Kenneth Miller, υπήρξε η καταστροφή των υποστηρικτών του Ευφυούς Σχεδίου κατά το διάσημο Dover Trial. Και ο Miller είναι εξελιγκτικός βιολόγος και ρωμαιοκαθολικός.

βλεποντας ομως οτι η επιστημη διαρκως προχωραει και ανακαλυπτει νεα πραγματα , ο Μιλερ δεν θα βρεθει σ ενα σημειο οπου οι ανακαλυψεις αυτες θα κοντραρουν τις θρησκευτικες του πεποιθησεις;
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Χέρι που δεν μπορείς να το δαγκώσεις (ή να το κάψεις ή να το πνίξεις ή να το υποχρεώσεις να ζητήσει συγγνώμη επειδή η Γη γυρίζει) φίλα το. Καμιά φορά εύχομαι να υπάρχει στ'αλήθεια θεός για να τους στείλει να πνιγούν σε μεταθανάτια σκατά.
Απάντηση