Το ακουσα κι αυτο!!!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

" Δεν γινεται να μην πιστευεις στον Θεο..ειναι απαραδεκτο! Ακομα κι οι κοτες οταν πινουν νερο ,κοιτανε πανω στον ουρανο!"

Εχει διαβασει κανεις η εχει ακουσει, μηπως η επιστημη (ζωολογια ,βιολογια και δε ξερω γω τι αλλο..), εχει αποδειξει γιατι το κανει αυτο η κοτα;




λαθος μου, επρεπε να το βαλω στην κατηγορια επιστημη.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ο άνθρωπος έχει μυες γύρω από τον οισοφάγο, γι'αυτό μπορεί να καταπιεί και κρεμασμένος ανάποδα.
Η κότα δεν έχει, οπότε γέρνει το κεφάλι πίσω για να κυλήσει η τροφη και το νερό στο στομάχι με τη βαρύτητα.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
giannissam
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2009 11:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Από τα πιο αποστομωτικά επιχειρήματα των πιστών.... Τι να απαντήσει κανείς???
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

τώρα αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα ?

πρέπει να είσαι επιστήμονας για να καταλάβεις ότι το κάνει αυτό για να πάει το νερό στον λαιμό τις επειδή έχει ράμφος και δεν μπορεί να το οδήγηση εκεί ? (βαρύτητα, η πουτάνα τα τραβάει όλα κάτω).

ΠΕΙΡΑΜΑ

προσπάθησε να ποιείς νερό χωρίς να χρησιμοποίησης τα χιλή σου αλλα μονο το σαγόνι/δόντια και με το κεφάλι κάτω.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

to είχα ακούσει απο τον δάσκαλο θρησκευτικών στο δημοτικό. Ακόμα και τότε που ήμουν μωρό, σκέφτηκα "τι μακακίες", και είχα την απάντηση του svoin στο κεφάλι μου. Αλλά και εγώ κότα ήμουν και δεν είπα τίποτα
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Καλά, δεν μπορούμε να περιμένουμε από παιδιά του δημοτικού αντιδράσεις ενηλίκων. Ούτε όλα τα παιδάκια έχουν την ίδια νοημοσύνη, για να καταλάβουν τη φόλα, που τους σερβίρουν. Και ακριβώς εκεί βασίζονται οι ινστρούχτορες των θρησκειών.
Απάντηση