Εκδηλώσεις τρίτων Νοεμβρίου 2019.

Εδώ αναρτώνται ανακοινώσεις από τη Γραμματεία της Ένωσης Άθεων. Αφορούν πληροφορίες για την Ένωση, ενημέρωση για δράσεις της Ένωσης, δελτία τύπου, αποφάσεις και πρακτικά της Ένωσης. Ορατές μόνο για ανάγνωση σε επισκέπτες και απλά μέλη του φόρουμ, πρόσβαση για σχολιασμό σε μέλη και υποστηρικτές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Ο Άθεος Καβάφης"
Το Τμήμα Θεάτρου του Δήμου Παλαιού Φαλήρου σας προσκαλεί στην παράσταση "Ο Άθεος Καβάφης".

Πρόκειται για την επιλεγμένη παρουσίαση 22 ποιημάτων που, σύμφωνα με την κατηγοριοποίηση του ίδιου του Αλεξανδρινού, αναγνωρίζονται ως "ιστορικά" και "φιλοσοφικά". Μέσω της απαγγελίας αλλά και της δραματοποιημένης αφήγησης, πραγματοποιείται ένα ταξίδι στην ιστορία και αναδεικνύεται μία γνήσια φιλοσοφική στάση ζωής . Η ματαίωση, η απομόνωση και η υπαρκτική αγωνία, καθώς εντείνονται σε ένα σύμπαν από το οποίο απουσιάζει κάθε θεολογική βεβαιότητα και μεταφυσική παρηγοριά, οδηγούν στον μόνο ανοιχτό δρόμο που απομένει: αυτόν της διεκδίκησης ενός βίου με πληρότητα και αξιοπρέπεια.

Απαγγέλλουν η Μαριλένα Δήμα και η Εύα Στάθη. Σκηνοθετεί και αφηγείται ο Άκης Μαχαίρας.

Φωτισμοί Δημήτρης Παλαιολόγος
Ηχητική Επιμέλεια Μιχάλης Τριανταφύλλου
Γραφιστικά Κωνσταντίνα Μητροβγένη

Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2019 και Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2019
Ώρα έναρξης 20.00 Διάρκεια 1 ώρα.

Πολυχώρος Δημαρχείου. Τερψιχόρης 51 & Αρτέμιδος.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

https://el-gr.facebook.com/DPF.POLITISTIKA/

Εικόνα
«Βήματα μπρος και πίσω για τη θρησκευτική ελευθερία και τις σχέσεις Κράτους-Εκκλησίας»
Η Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου σας προσκαλεί σε ανοιχτή εκδήλωση – συζήτηση με θέμα:

«Βήματα μπρος και πίσω για τη Θρησκευτική ελευθερία και τις σχέσεις Κράτους-Εκκλησίας»

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019, και ώρα 18:30 μμ, στην Αίθουσα Λόγου της Στοάς του Βιβλίου (Πεσμαζόγλου 5 και Σταδίου, Αθήνα).

Ενώ είναι σε εξέλιξη η διαδικασία αναθεώρησης του Συντάγματος, στο πλαίσιο της οποίας είχαν προταθεί, αλλά τελικά φαίνεται ότι δεν θα προχωρήσουν, κάποιες ήπιες παρεμβάσεις προς την κατεύθυνση του «ουδετερόθρησκου» κράτους, είχαμε πρόσφατα ορισμένες αξιοσημείωτες εξελίξεις, που αφορούν τη θρησκευτική ελευθερία.

Από τη μία μεριά η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, το Συμβούλιο Επικρατείας αλλά και το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου νομολόγησαν ότι η απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών δεν πρέπει να γίνεται με τρόπο που προσβάλλει τη θρησκευτική ελευθερία. Κρίθηκε επίσης ότι στους εκπαιδευτικούς τίτλους σπουδών δεν έχει καμία θέση η μνεία του θρησκεύματος και της ιθαγένειας. Επιπλέον, μόλις πρόσφατα κατέστη πρακτικά δυνατή η επιλογή της αποτέφρωσης στην Ελλάδα και δρομολογείται η λειτουργία Τεμένους στην Αθήνα.

Από την άλλη, το Συμβούλιο Επικρατείας θεώρησε ότι η κατοχύρωση στο Σύνταγμα επικρατούσας θρησκείας καθώς και της ανάπτυξης της θρησκευτικής συνείδησης ως αποστολής της εκπαίδευσης επιτάσσει την ύπαρξη ενός ομολογιακού μαθήματος, σύμφωνα με μια συγκεκριμένη περιοριστική αντίληψη περί παιδαγωγικής και ορθοδοξίας. Επιπλέον, προωθείται από το Υπουργείο Δικαιοσύνης η νεκρανάσταση της κακόβουλης βλασφημίας, ως πλημμελήματος που επισύρει ποινή φυλάκισης και ξαναβρίσκει τη θέση του στον Ποινικό Κώδικα.

Για αυτά τα βήματα μπρος και πίσω, θα συζητήσουμε άλλη μια φορά τη Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου και ώρα 18.30 στη Στοά του Βιβλίου.

Για τις τελευταίες εξελίξεις σε θέματα θρησκευτικής ελευθερίας και τις σχέσεις Κράτους-Εκκλησίας θα μιλήσουν οι:

- Χρήστος Ράμμος, Επίτιμος Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας, Πρόεδρος της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών (ΑΔΑΕ)
- Δημήτρης Χριστόπουλος, Καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου Πανεπιστημίου
- Κλειώ Παπαπαντολέων, Δικηγόρος
- Αλέξανδρος Σακελλαρίου, Δρ. Κοινωνιολογίας της Θρησκείας, Διδάσκων Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου

Τη συζήτηση θα συντονίσει η Ξένια Κουναλάκη, δημοσιογράφος στην εφημερίδα «Η Καθημερινή».

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε:
Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου
Email: info@hlhr.gr
Τηλ. +30 2130264975
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις! Ιδίως η δεύτερη. Γίνονται πραγματάκια. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Πήγαμε στην εκδήλωση της ΕλΕΔΑ, ήταν όντως πολύ ενδιαφέρουσα. Από άθεους ήμασταν μόνο ο Φώτης, εγώ και ο Παπαγεωργίου, ο οποίος δεν θα είχε πάρει είδηση για την εκδήλωση αν δεν του είχα επιστήσει την προσοχή, όμως ήρθε από την Μήλο ειδικά για αυτό. Τον τίμησαν οι ομιλητές αναφερόμενοι στο δικαστήριο για την κόρη του και όχι μόνο. Δεν ξέρω αν μπορούμε να αναφερθούμε λίγο διεξοδικά -επιγραμματικά στο περιεχόμενο πάντως εγώ άκουσα κάποια θέματα που αφορούν και την δική μας δράση άμεσα. Κατά την γνώμη μου η παρουσία μας ήταν ελλιπής.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Υακίνθη έγραψε:Πήγαμε στην εκδήλωση της ΕλΕΔΑ, ήταν όντως πολύ ενδιαφέρουσα. Από άθεους ήμασταν μόνο ο Φώτης, εγώ και ο Παπαγεωργίου, ο οποίος δεν θα είχε πάρει είδηση για την εκδήλωση αν δεν του είχα επιστήσει την προσοχή, όμως ήρθε από την Μήλο ειδικά για αυτό. Τον τίμησαν οι ομιλητές αναφερόμενοι στο δικαστήριο για την κόρη του και όχι μόνο. Δεν ξέρω αν μπορούμε να αναφερθούμε λίγο διεξοδικά -επιγραμματικά στο περιεχόμενο πάντως εγώ άκουσα κάποια θέματα που αφορούν και την δική μας δράση άμεσα. Κατά την γνώμη μου η παρουσία μας ήταν ελλιπής.
Όπου σε αυτό το δελτίο τύπου της εν λόγω ομάδας
https://www.hlhr.gr/δίκτυο-καταγραφής-π ... ών-ρατσ-4/
Γράφει χαρακτηριστικα το εξής :
Τέλος, θα πρέπει να υπάρξει ειδική μέριμνα για την ενημέρωση και τη στήριξη των τοπικών κοινωνιών, καθώς και για τη διαχείριση των προβλημάτων που προκύπτουν.
Και ερωτώ.
Γιατί θα πρέπει να υπάρξει ενημέρωση των τοπικών κοινωνιών και όχι ενημέρωση των ίδιων των μεταναστών?
Ποιος πρέπει να προσαρμοστεί?
Οι Έλληνες στην κουλτούρα τους ή οι μετανάστες στην κουλτούρα μας?
Δεν νομίζω να τέθηκε μια τέτοια ερώτηση όμως, γιατί έτσι γινόμαστε ξενοφοβικοι.

Πήγαμε εκεί σαν ένωση αθεων ή πήγατε εκεί εκπροσωπωντας τον εαυτό σας?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Το δελτίο τύπου παραπάνω είναι άσχετο με την θεματική της εκδήλωσης οπότε ας μην βγούμε εκτός θέματος. Η ΕλΕΔΑ πάντως είναι η παλαιότερη οργάνωση δικαιωμάτων της χώρας, είναι αξιοσέβαστη, έχουμε ξανασυνεργαστεί στο παρελθόν, και ίσως και στο μέλλον. Ο βαθμός που έγινε και θα ξαναγίνει αυτό είναι κάτι ακόμη που μπορούμε να συζητήσουμε από κοντά. ;)
Δεν πήγαμε σαν ένωση αθέων, έγιναν πάντως δύο αναφορές στην ένωση: σε μια ερώτηση που έκανα, και στο κλείσιμο της εκδήλωσης από τον πρόεδρο της ΕλΕΔΑ (με τον οποίο γνωριζόμαστε κι αφού είχε γίνει η πρώτη αναφορά ;) ).
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Οκ δεν θέλω να βγω εκτός θέματος απλά με όλους αυτούς τους οργανισμούς που συνεργαζομαστε ... καλό θα ήταν να κάνουμε συζήτηση πρώτα πριν πάμε ως ένωση αθεων.

Θεωρώ πως όταν μια οργάνωση θέλει να συνεργαστεί με κάποια άλλη καλό θα ήταν να συζητάμε πρωτα την συνεργασία σαν ένωση αθεων και αν υπάρχουν ερωτήσεις αυτές να γίνονται για να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Γενικά κοίταξα στο site και είδα ότι είναι μια πολύ καλή οργάνωση και ο σκοπός της είναι, όπως γράφουν, πολύ χρήσιμος

Καλά κάνατε και πήγατε φυσικά αφού μιλάμε για προσωπική γγνωριμία και προσωπική κίνηση.
Η ελευθερία έκφρασης κατά την γνώμη μου είναι αδιαπραγματευτη!
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Απάντηση