Πήγασος

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σας βρήκα! 21 ετών, αρσενικού γένους, Κιλκίς. Δεν έχω σχηματισμένη οριστική άποψη πάνω στο θέμα της αθε'ί'ας αλλά θα χαρώ να τα λέμε πού και πού.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήλθες! ευτυχώς που δεν έχεις σχηματισμένη άποψη, έτσι θα έχουμε τροφή για συζήτηση!

(δεν εννοώ ότι θα σε φάμε :mrgreen: )
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Καλώς μας ήλθες! ευτυχώς που δεν έχεις σχηματισμένη άποψη, έτσι θα έχουμε τροφή για συζήτηση!
Μάλλον εγώ έπρεπε να είχα το «Γκρινιάρης» για όνομα χρήστη, αφού αυτό που πρόκειται να πω τώρα είναι πως... η πικρή αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε ετοιμάσει τίποτα στο οποίο θα μπορούσαμε να παραπέμψουμε όσους δεν έχουν σχηματίσει οριστική άποψη.
Δεν παρακολουθώ το blog, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ούτε εκεί υπάρχει τίποτα κατάλληλο. Μάλλον μας τρώει η νοοτροπία «Εμείς δεν κάνουμε προσηλυτισμό». Χμ;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Γκρινιάρης

Πήγασε καλώς ήρθες!

Τη διαδικασία του να καταλήξεις δες την σαν μια (μικρή) Ιθάκη.
Κωνσταντίνος Καβάφης έγραψε:
Ἰθάκη
...........
Ἡ Ἰθάκη σ᾿ ἔδωσε τ᾿ ὡραῖο ταξίδι.
Χωρὶς αὐτὴν δὲν θά ΄βγαινες στὸν δρόμο.
Ἄλλα δὲν ἔχει νὰ σὲ δώσει πιά.

Κι ἂν πτωχικὴ τὴν βρεῖς, ἡ Ἰθάκη δὲν σὲ γέλασε.
Ἔτσι σοφὸς ποὺ ἔγινες, μὲ τόση πεῖρα,
ἤδη θὰ τὸ κατάλαβες οἱ Ἰθάκες τὶ σημαίνουν.


Οπότε ότι και να καταλήξεις τελικά, η διαδρομή κάτι θα σου μάθει, δε μπορεί!

Άσχετο, Dtango μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Γκρινιάρης ως τίτλο, Dtango o Γκρινιάρης. Δε θα παρεξηγηθώ!
Πήγασος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 12:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ!

Αόρατη Μελάνη, αν δεν υπήρχαν χλιαροί όπως εγώ, δε θα χρειαζόταν αυτό το φόρουμ, θα αρκούσε ένα ιστολόγιο :P . Είδα και άλλους που ήταν μακριά από την πλειοψηφούσα άποψη και οι συζητήσεις εξελίχτηκαν άλλες φορές καλά και άλλες όχι. Νομίζω εξαρτάται περισσότερο από μένα που είμαι καινούριος.

Dtango, θα μπορούσε να υπάρχει κάτι σαν FAQ (πάω να το γράψω στις προτάσεις) αλλά το θέμα δεν είναι να διαβάσω εγώ ο περίεργος πράγματα που τα βρίσκω και αλλού αλλά να συζητήσω με ανθρώπους που ξέρω ότι είναι άθεοι. Μέχρι στιγμής μπορεί να έχω μιλήσει με κάποιον χωρίς να το ξέρω.

Γκρινιάρη κι εγώ αυτό ελπίζω, οι συζητήσεις μου εδώ μάλιστα πιστεύω πως θα είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον μέρος του ταξιδιού αυτού. Προς το παρόν βέβαια κοιτάω παλιές συζητήσεις κυρίως.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Kαλως μας ήρθες,Πηγασε!
Ελπίζω αυτη η αγορα εδω να σε βαλει σε σκεψεις κ αμφιβολιες-που θα το κανει,πιστεψε με!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Πήγασε καλως ήρθες!!

Οποισδήποτε λόγος κι αν σε έφερε στο forum, να σου υπενθυμίσω και ευχηθώ, οτι πάνω απο όλα have fun!
No Funny, no Honey!

@ Τάνγκο. Αν κατάλαβα καλά αυτό που προτείνεις, είναι να κάνουμε όπως σε μερικές χασαποταβέρνες που μόλις μπείς και κάτσεις, σου φέρνουν έτοιμα σε ένα τεράστιο δίσκο όλα τα πιάτα ορεκτικών που έχει διαθέσιμα το μαγαζί και εσυ διαλέγεις;

(είμαι κακούλης, τι να κάνουμε! το παλεύω πάντως, σόρρι :D )
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Απάντηση