Πρεπει η Ελλαδα/Ε.Ε. να θωρακιστει απεναντι στο Ισλαμ?

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

nikoskAY έγραψε:
Anti έγραψε:



Γίνεται λάθος όταν δικάζουν φανατικοί και νομθετούν με βάση τις άρρωστες απόψεις τους κι όχι με βάση την Σαρία.Στην Ελλάδα η εφαρμογή της Σαρίας γίνεται σωστά και δεν έχουμε ακραίες καταστάσεις τύπου φονταμενταλιστικών ισλαμικών κρατών.Απάντησα ήδη.Γιατί μισείς το Ισλάμ;Το μελέτησες;Ξαναρωτώ...

Σταματα να βαζεις σεντονια απο αλλους
δε προσφερεις τπτ στην συζητηση ετσι


Στην Ευρωπη σημερα γινονται αυτα

[youtube]ra45nX9JmW4[/youtube]


[youtube]ayl-9nxOaFo[/youtube]


και αλλα πολλα παρομοια

εγω θεωρω τετοιες συμπεριφορες δεν εχουν θεση στον Δυτικο πολιτισμο και αν θελουμε να συνεχισουμε να τον εχουμε
πρεπει να απαγορευσουμε τετοιες συμπεριφορες
Δε βάζω σεντόνια λέω απλώς γιατί η Σαρία δεν είναι βαρβαρη.Αυτοί οι μουσουλμάνοι που τα κάνουν αυτά δεν είναι γηγενείς μουσουλμάνοι είναι μετανάστες.Συγκρίνεις εμένα που είμαι γηγενής εδώ με τους μετανάστες;Κάνε ότι θες με τον δυτικό πολιτισμό αν θες απαγόρευσε τους την είσοδο στην Ευρώπη ή ότι άλλο θες.Και ο δυτικός πολιτισμός όπως κατέντησε είναι παρακμή σκέτη.Οι εκτρώσεις,οι γκέι γάμοι κτλ είναι εναντίον της ισλαμικής πίστης.
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι Ισλάμ έχει ήθος. Σαν Ελληνας Πομάκος μουσουλμάνος καταδικαζω τις ακρότητες των μεταναστών μουσουλμανων που οι γηγενείς μουσουλμάνοι φυσικά και ΔΕΝ υιοθετούμε. Ομως σε ρωτώ: εσύ εγκρίνεις πτυχές του δυτικού πολιτισμού όπως η έκτρωση (δολοφονία παιδιών αβοήθητων πράξη θρασειδηλη και εγκληματική), οι γκέι γάμοι και οι υιοθεσίες παιδιών από ομοφυλόφιλους,τα ατέλειωτα one night stands και η διαφθορά του δυτικού τρόπου ζωής που κάνει τον άνθρωπο σαν ζώο; Το ισλάμ αγαπητέ δε δέχεται τίποτα από όσα είπα.
Ερωτήσεις για την έκτρωση, ομοφυλοφιλία και την Δημοκρατία


Ερώτηση:


Βρήκα αυτή την σελίδα και αποφάσισα να ρωτήσω κάποια πράγματα για το Ισλάμ που αφορούν κοινωνικά θέματα. 1)Ποιά θέση του Ισλάμ για την έκτρωση;Σε ποιες περιπτώσεις επιτρέπεται και σε ποιες απαγορεύεται; 2)Ποια η θέση του Ισλάμ για την ομοφυλοφιλία και τα δικαιώματα που ζητούνε κατά δήλωση τους αυτοί(γάμος,υιοθεσία παιδιών κτλ);Από όσο ξέρω στο Κοράνι δεν καταδικάζεται η ομοφυλοφιλία. 3)Ποια η θέση του Ισλάμ την δυτικού τύπου δημοκρατία; Αυτά για αρχή.

Απάντηση:


1) Ποιά θέση του Ισλάμ για την έκτρωση; Σε ποιες περιπτώσεις επιτρέπεται και σε ποιες απαγορεύεται;

Η έκτρωση απαγορεύεται στο Ισλάμ και θεωρείται αμάρτημα. Επιτρέπεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, όταν για παράδειγμα, κινδυνεύει σοβαρά η υγεία της μητέρας (με πιστοποίηση γιατρού). Ο Ύψιστος λέει:

«Και μην σκοτώνετε τα παιδιά σας επειδή φοβάστε την φτώχια. Εμείς θα προμηθεύσουμε γιαυτα και για εσάς. Πράγματι, το να τα σκοτώνεται είναι μεγάλη αμαρτία» {Κοράνι 17:31}

2) Ποια η θέση του Ισλάμ για την ομοφυλοφιλία και τα δικαιώματα που ζητούνε κατά δήλωση τους αυτοί(γάμος,υιοθεσία παιδιών κτλ);

Η ομοφυλοφιλία στο Ισλάμ είναι αμάρτημα και καταδικάζεται. Στο Κοράνι και στην Ισλαμική παράδοση κατακρίνεται παρουσιάζοντας την ιστορία του Προφήτη Λωτ και το πώς ο λαός του(Σόδομα) διέπραττε το συγκεκριμένο αμάρτημα. Ο Ύψιστος λέει:

«Και (στείλαμε) επίσης τον Λώτ, που είπε στη γενιά του: «Μήπως διαπράττετε έργα ασέλγειας, που καμιά άλλη γενιά του σύμπαντος κόσμου δεν έκανε πριν από σας; Επειδή εσείς χρησιμοποιείτε (για τις ορέξεις σας) τους άνδρες προτιμώντας τους απ’ τις γυναίκες. Είστε πραγματικά ένας λαός που ξεπερνά το όρια»» {Κοράνι 7:80-81}

Το Ισλάμ δεν αναγνωρίζει κανένα δικαίωμα για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, παρα μόνο το δικαίωμα να δεχτούν νουθεσία και πρόσκληση στο να εγκαταλείψουν το αμάρτημα αυτό.

3) Ποια η θέση του Ισλάμ την δυτικού τύπου δημοκρατία;

Το σύστημα της Δημοκρατίας δεν αναγνωρίζεται στο Ισλάμ διότι η εξουσία και η απόφαση ανήκει στον Θεό τον Ύψιστο και όχι στον λαό και τον όχλο. Ο Ύψιστος λέει:

«Και όποιος δεν δικάσει, με βάση τα όσα αποκαλύφθηκαν απ’ τον Θεό, αυτοί είναι οι Άπιστοι» {Κοράνι 5:44}

Δείτε επίσης την ομιλία: Η Δημοκρατία στα μάτια του Ισλάμ

Σημείωση: Ο Ισλαμικός Νόμος και οι Ισλαμικές ετυμηγορίες (νομολογία, κανόνες δικαίου κτλ) εφαρμόζονται και τηρούνται μόνο σε Μουσουλμανική χώρα που τηρεί την Σαρία από τους αρμόδιους λειτουργούς. Ο Μουσουλμάνος σε μια μη Ισλαμική χώρα σέβεται και εφαρμόζει τους νόμους της χώρας που διαμένει, χωρίς αυτό απαραίτητα να σημαίνει ότι συμφωνεί ιδεολογικά η θεολογικά. Δείτε περισσότερα στο «Ο Μουσουλμάνος σε μη Ισλαμική χώρα»
https://islamforgreeks.org/2017/09/06/e ... hmokratia/
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

nikoskAY έγραψε:πες μου σε παρακαλω
τι σου αρεσει/εγκρινεις/επικροτεις στο ισλαμ?
Τιποτε απολύτως.

Απλώς δεν θεωρώ σκόπιμο να εστιάσω στη "θωράκιση εναντίον του ισλάμ".
Θεωρώ ότι έτσι στοχοποιείται μια υπερβολικά ετερόκλητη ομάδα ανθρώπων.
Προτιμώ να εστιάσω στο τι αξίες θέλουμε να έχουμε (ως χώρα, ως ήπειρος, ως άνθρωποι) και πώς θα τις καλλιεργήσουμε.
Αν οι αξίες σωστές, τότε δε θα μπορεί να ευδοκιμήσει ούτε το ισλάμ, ούτε άλλες παρωπιδικές ιδεολογίες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
nikoskAY έγραψε:πες μου σε παρακαλω
τι σου αρεσει/εγκρινεις/επικροτεις στο ισλαμ?
Τιποτε απολύτως.

Απλώς δεν θεωρώ σκόπιμο να εστιάσω στη "θωράκιση εναντίον του ισλάμ".
Θεωρώ ότι έτσι στοχοποιείται μια υπερβολικά ετερόκλητη ομάδα ανθρώπων.
Προτιμώ να εστιάσω στο τι αξίες θέλουμε να έχουμε (ως χώρα, ως ήπειρος, ως άνθρωποι) και πώς θα τις καλλιεργήσουμε.
Αν οι αξίες σωστές, τότε δε θα μπορεί να ευδοκιμήσει ούτε το ισλάμ, ούτε άλλες παρωπιδικές ιδεολογίες.
Γιατί το Ισλάμ είναι επικίνδυνο; Οι γηγενείς μουσουλμάνοι Ελληνικης εθνικης συνηδεισης ΔΕΝ είμαστε σαν τους μετανάστες από ισλαμικές φονταμενταλιστικές χώρες.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Anti, ποιά είναι η άποψη σου για τα δικαιώματα των γυναικών; συμφωνείς να έχουν ακριβώς ίδια δικαιώματα με τους άνδρες (πχ να γίνονται ιέρειες και να κυρήττουν το ισλάμ, να έχουν ακριβώς ίδια εργασιακά/κληρονομικά δικαιώματα;)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
nikoskAY
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2017 21:25
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
nikoskAY έγραψε:πες μου σε παρακαλω
τι σου αρεσει/εγκρινεις/επικροτεις στο ισλαμ?
Τιποτε απολύτως.

Απλώς δεν θεωρώ σκόπιμο να εστιάσω στη "θωράκιση εναντίον του ισλάμ".
Θεωρώ ότι έτσι στοχοποιείται μια υπερβολικά ετερόκλητη ομάδα ανθρώπων.
Προτιμώ να εστιάσω στο τι αξίες θέλουμε να έχουμε (ως χώρα, ως ήπειρος, ως άνθρωποι) και πώς θα τις καλλιεργήσουμε.
Αν οι αξίες σωστές, τότε δε θα μπορεί να ευδοκιμήσει ούτε το ισλάμ, ούτε άλλες παρωπιδικές ιδεολογίες.

και θεωρεις οτι οι αξιες που εχουμε ως χωρα/ηπειρος/ανθρωποι δε θιγονται απο το ισλαμ?
τα βιντεο που ποσταρα σου φαινονται να συμφωνουν?
συμφωνεις ή εστω ανεχεσαι τετοιες συμπεριφορες?
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Χαλαρώστε λίγο με τα τεράστια quote, and δε διαβάζεται το θέμα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Anti, ποιά είναι η άποψη σου για τα δικαιώματα των γυναικών; συμφωνείς να έχουν ακριβώς ίδια δικαιώματα με τους άνδρες (πχ να γίνονται ιέρειες και να κυρήττουν το ισλάμ, να έχουν ακριβώς ίδια εργασιακά/κληρονομικά δικαιώματα;)
Στο Ισλάμ δεν υπάρχει καταπίεση. Το ίδιο το Κοράνι αναφέρει ότι στη θρησκεία δεν υπάρχει καταπίεση. Δεν μπορώ να αρνηθώ ότι σε κάποιες χώρες ισλαμικές υπάρχει καταπίεση των γυναικων.Γι αυτό όμως δε φταίει το Ισλάμ.Για παράδειγμα η κλειτοριδεκτομη.Ολοι νομίζουν ότι το Ισλάμ φταίει γι αυτήν.Ομως αυτή συναντάται σε αφρικανικά κράτη ενώ απουσιάζει από πολλά μουσουλμανικά κράτη. Μάλιστα υπήρχε στις χώρες που συναντάται κσι πριν την έλευση του Ισλάμ. Μιλάμε δηλαδή για τοπικό έθιμο όχι για θρησκευτικό. Οπως είπα στο ισλάμ δεν υπάρχει καταπίεση.Η γυναίκα είναι ελεύθερη να κάνει τις επιλογές της.Εγώ είμαι ακόμα νέος δεν έχω παντρευτεί ακόμα και δεν έχω παιδιά. Οταν με αξιώσει ο Θεός να απκτησω αν έχω κόρη/ες ποτέ δε θα τους πω να φορέσουν η όχι μαντήλα.Αυτό θα το αποφασίσουν μονές τους.Η μία αδερφή μου φορά μαντήλα και η άλλη όχι. Ο προφήτης Μουχάμαντ είχε βοηθήσει γυναίκες είχε ακυρώσει γάμους που έγιναν χωρίς τη συγκατάθεση των γυναικών. Ο προφήτης Ιησούς(εδώ να αναφέρω ότι οι μουσουλμάνοι δεχόμαστε όλους τους προφήτες των χριστιανών και θεωρούμε την Βίβλο ως θεϊκή αποκάλυψη) είχε ανυψώσει γυναίκες και τη θέση της γυναίκας η οποία ήταν ΑΘΛΙΑ εκείνη την εποχή.Βλέπουμε δηλαδή ότι το σωστό ισλάμ εξυψώνει τη θέση της γυναίκας.Η γυναίκα μπορεί να μην γίνεται ιμάμης όμως μπορεί να καθοδηγεί την προσευχή όταν προσεύχονται γυναίκες (οι οποίες πρέπει να προσεύχονται ξεχωριστά από τους άντρες).Οσον αφορά τα κληρονομικά δικαιωμστα ο προφήτης είχε βοηθήσει γυναίκες να κερδίσουν το δίκαιο τους όταν οι πατεράδες τους δε τους έδιναν τίποτα στη διαθήκη τους.Το ισλάμ δεν πετάει τη γυναίκα στο δρόμο. Ακρότητες βλέπουμε σε ισλαμικές χώρες οπου οι άνθρωποι είναι αγράμματοι και δε μπορούν να διαβάσουν το Κοράνι.Σαν αποτέλεσμα πέφτουν θύματα προπαγάνδας αισχρων κυρηκων που τους λένε όχι λόγια του Κορανίου αλλά δικά τους.Στη μέση ανατολή υπάρχει πρόβλημα στη συνύπαρξη μουσουλμάνων-χριστιανων.Στη Θράκη και τα Δωδεκάνησα δεν ισχύει. Για την οικογένεια μου αναφέρω ότι οι χριστιανοί έρχονται σε εμάς εμείς πάμε σε αυτούς καλεί ο ένας τον άλλο στο γάμο του κτλ.Είμαστε αδέλφια. Αν δεν υπήρχε στη Θράκη το Τουρκικό προξενείο τολμώ να πω ότι θα ήταν Παράδεισος.
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ενα άλλο παράδειγμα ειρηνικής συνύπαρξης μουσουλμάνων χριστιανών είναι στη Συρία. Στη Δαμασκό στο σημείο όπου θάφτηκε η ιερά κεφαλή του Προφήτη Ιωάννη(γνωστός ως Αγιος Ιωάννης ο πρόδρομος στους χριστιανούς) είναι χτισμένο ιερό τεμένος αφού όπως όλοι οι προφήτες των χριστιανών θεωρείται προφήτης κι αυτός στο Ισλάμ. Σε αυτό το τέμενος και μουσουλμάνοι και χριστιανοί προσκυνούν μαζί τον προφήτη Ιωάννη. Δείτε εδώ: https://el.m.wikipedia.org/wiki/Μέγα_Τέ ... ,_Δαμασκός .Επιπλέον στο Ισλάμ υπάρχει και η δεύτερα παρουσία στην οποία ο προφήτης Ιησούς θα εξοντώσει τον Αντίχριστο. Βλέπουμε δηλαδή ότι και στη Δεύτερα Παρουσία του Ιησού πιστεύουμε οι μουσουλμάνοι μαζί με τους χριστιανούς.Είναι τόσα πολλά τα κοινά Ισλάμ-χριστιανισμου.Ενα άλλο θετικό στοιχείο του Ισλάμ είναι ο πατριωτισμός που οφείλει να έχει ο μουσουλμάνος Ετσι λοιπόν οι Ελληνες μουσουλμάνοι θέλουμε να προσφέρουμε στην Ελλάδα την πατρίδα μας και τους ομοεθνείς μας υπηρεσίες και να συμβάλουμε στην πρόοδο της χώρας μας σεβόμενοι την επικρατούσα θρησκεία και τους εκπροσώπου της πάντα. Στην Θράκη και τα Δωδεκάνησα οι σχέσεις μουσουλμάνων χριστιανών είναι αδελφικες και ΔΕΝ γίνεται προσυλητισμός από τους μεν στους δε και τλ αντίστροφο.Προσυλητισμό ίσως κάνουν οι μετανάστες μουσουλμάνοι σε Αθήνα.Ομως αυτοί δεν είναι γηγενείς μουσουλμάνοι.Είναι άλλο πράγμα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Σε ρώτησα ποια είναι η δική σου προσωπική άποψη, όχι να μου κάνεις κάποιο κήρυγμα. Το ότι τα πιο πρόσφατα παραδείγματα βοήθειας των γυναικών στο ισλάμ είναι 1600 ετών είναι από μόνο του πρόβλημα. Κανένα πρόσφατο παράδειγμα έχεις; Πχ, μια γυναίκα που ήθελε να σπουδάσει και χωρίς το ισλάμ δεν θα τα κατάφερνε. Γιατί για το ανάποδο, υπάρχουν πολλά.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Σε ρώτησα ποια είναι η δική σου προσωπική άποψη, όχι να μου κάνεις κάποιο κήρυγμα. Το ότι τα πιο πρόσφατα παραδείγματα βοήθειας των γυναικών στο ισλάμ είναι 1600 ετών είναι από μόνο του πρόβλημα. Κανένα πρόσφατο παράδειγμα έχεις; Πχ, μια γυναίκα που ήθελε να σπουδάσει και χωρίς το ισλάμ δεν θα τα κατάφερνε. Γιατί για το ανάποδο, υπάρχουν πολλά.
Εκατομυρια μουσουλμάνες κοπέλες σπουδάζουν στα παν/μια ανά τον κόσμο καιπολλές Ελληνίδες μουσουλμάνες κοπέλες από την Θράκη και τα Δωδεκάνησα σπουδάζουν στα Ελληνικά παν/μια(οι τούρκοι της Θράκης προτιμάνε τα Τουρκικά πανεπιστήμια). Σε χώρες με μεγάλο ποσοστό αναλφάβητων κυριαρχεί η άποψη πως τα κορίτσια δεν πρέπει να σπουδάζουν αλλά γι αυτό δε φταιει το ισλάμ αλλά ο αναλφαβητισμός και παρόμοιες αντιλήψεις συναντάμε και σε ινδουιστικές/βουδιστικές αναλφάβητες χώρες.Ο παππούς μου ήταν ιμάμης που έπεισε πολλά άτομα στο χωριό μου να στείλουν τις κόρες τους να σπουδάσουν στα Ελληνικά παν/μια τότε που πολλοί ήταν αναλφάβητοι.Στα Δωδεκάνησα και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και στην Θράκη οι Μουσουλμάνες κοπέλες πλέον απολαμβάνουν ζωή με σεβασμό και αξιοπρέπεια. Πολλές φορές συμμετέχουν σε οργανώσεις και όχι μόνο ως μέλη αλλά και ως πρόεδροι,συμμετέχουν στην αγορά εργασίας ενεργά και γενικά είναι ισότιμες με τους άντρες.Και η προσωπική μου άποψη είναι ότι ναι οι γυναίκες πρέπει να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες για εργασία με τους άντρες οι Ελληνίδες πρέπει να είναι ισότιμες με τους Ελληνες και να καταδικάζονται σκληρά σεξιστικές μορφές στην κοινωνία μας και την Ελλάδα μας.Θα έλεγα ότι το Ισλάμ με την σωστή εφαρμογή του έχει πολύ καλή θέση για τη γυναίκα από αυτή που έχει ο δυτικός ευρωπαϊκός παρηκμασμένος πολιτισμός που την αντιμετωπιζει σαν εργαλείο ηδονής και σαν σάρκα σκέτη ενώ το σωστό Ισλάμ τη βλέπει σαν άνθρωπο.Προσωπικά όπως είπα στηρίζω την ισότητα των φυλων αλλά είμαι έντονα αντίθετος σε αρκετές πτυχές του δυτικού πολιτισμού όπως είμαι αντίθετος στους γκέι γάμους και υιοθεσίες παιδιών απο ομοφυλόφιλους όπως εναντίον τους είναι και το Ισλάμ έχοντας ως πρότυπο την καταστροφή που υπέστησαν τα Σόδομα όπως αναφέρεται στο Κοράνι για τον προφήτη Λωτ, είμαι αντίθετος στις εκτρώσεις γιατί και το ισλάμ τις απαγορεύει με βάση το Κοράνι (εκτός αν κινδυνεύει η ζωή της μητέρας) και γιατί η συνήδειση μου δε μου επιτρέπει να στηρίζω τη δολοφονία αγενητων παιδιών όπως επίσης είμαι κατά ορισμένων πτυχών της δημοκρατίας/οχλοκρατία όπως το ισλάμ είναι εναντίον της καθώς η απόφαση με βάση το Κοράνι ανήκει στον Θεό και όχι στον όχλο/λαό. Για παράδειγμα αν σε μία χώρα η πλειοψηφία πει ότι οι εκτρώσεις πρέπει να είναι νόμιμες ή ότι οι γκέι έχουν δικαίωμα να παντρεύονται και να υιοθετούν ή ότι τα αδέρφια πρέπει να επιτρέπονται να παντρεύονται ο μουσουλμάνος και το ισλάμ δε θα τα δεχτεί καθώς αντιβαίνουν στις αρχές του και τη διδασκαλία του.Ομως ο μουσουλμάνος σε μη ισλαμική χώρα πρέπει να υπακούει στους νομους της χωρίς να σημαίνει ότι τους θεωρεί σωστούς. Αν π.χ εγώ που σπουδαζω ιατρική όταν πρώτα ο Θεός γίνω γιατρός κι ερθει μια κοπέλα για έκτρωση θα αρνηθώ να της κάνω έκτρωση βάσει των μουσουλμανικων πεποιθήσεων μου αλλά δε θα την εμποδισω να βρεί άλλο γιατρό ούτε θα την σκοτώσω.Να πω εδώ ότι στο Ισλάμ διαχωρισμός θρησκείας-κρατους απαγορεύεται βάσει του Κορανίου καθώς το Ισλάμ δε ξεχωρίζει την κοσμική από τη θρησκευτική ζωή το Ισλάμ δεν είναι μόνο πίστη/θρησκεία αλλά σύστημα ζωής ολοκληρωμένο. Ο μη μουσουλμάνος οφείλει να συμμορφώνεται με τους μουσουλμανικους νομους σε ισλαμικό κράτος αλλιώς μπορεί να φύγει και να πάει σε μη ισλαμικό κράτος.Αντίστοιχα ένας μουσουλμάνος σε μη ισλαμική χώρα όπως στην Ελλάδα οφείλει να σέβεται τους νόμους και την κυρίαρχη θρησκεία της χώρας να μην φέρνει καμία αναντιρρηση σε βάρος της κυρίαρχη θρησκείας αλλά να αναγνωρίζει την εξουσία της και να επιδίωκει την ειρηνική συνύπαρξη/αδελφοποίηση με αυτήν όπως γίνεται σε Θράκη και Δωδεκάνησα. Επιπλέον οφείλει να είναι πατριώτης και να αγωνίζεται μαζί με τους συμπατριώτες του(ακόμα κι αν δεν είναι μουσουλμάνοι) να κάνει την χώρα του καλύτερη, να αγωνιστεί αν χρειαστεί για τα συμφέροντα της και την ευημερία της σαν πατριώτης που είναι.Κανένας τζχαντιστης δε προέρχεται από την Θράκη ή τα Δωδεκάνησα όπου ζούμε γηγενείς μουσουλμάνοι.Αυτό δε λέει κάτι;
Υ.Γ:στη Θράκη οι μουσουλμανοι απολαμβάνουν δικαιώματα πολλά και ειναι ευγνώμονες γι αυτό.Οι Μουφτειες Θράκης πληρώνονται από το κράτος, υπάρχουν μειονοτικά μουσουλμανικά σχολεία όπου διδάσκεται το Ισλάμ αλλά τελευταία και σε δημόσια σχολεία της Θράκης είθισται να διδάσκεται το Ισλάμ στους μουσουλμάνους μαθητές από μουσουλμάνους θεολόγους.
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Επιπλέον αυτές τις μέρες η Ελληνική κυβέρνηση περνά την αλλαγή φύλου. Η αλλαγή φύλου στο Ισλάμ απαγορεύεται! Οι Σιίτες(Ιράν) που είναι αιρετικοί την επιτρέπουν αλλά εμείς οι Σουνίτες Ορθόδοξοι Μουσουλμάνο την ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΜΕ!Στο Ισλάμ μόνο ο Θεός καθορίζει το φύλο του ανθρώπου! Διαφωνώ με την κυβέρνηση αλλά δε θα βγω να σφάζω κόσμο για αντίποινα. Αυτό σήμαινε σέβομαι τους νόμους της χώρας ακόμα κι αν δκαφωνω ξέρω ότι δε ζω σε μουσουλμανικό κράτος. Οι μετανάστες συνήθως δε το ξέρουν.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Κανείς δεν λεει οτι ολοι οι μουσουλμανοι ειναι τρομοκρατες. Θα ηταν χαζο να το πιστευει καποιος αυτο. Ειναι ομως γεγονος οτι το 99,99% των τρομοκρατων ειναι μουσουλμανοι.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Stan έγραψε:Κανείς δεν λεει οτι ολοι οι μουσουλμανοι ειναι τρομοκρατες. Θα ηταν χαζο να το πιστευει καποιος αυτο. Ειναι ομως γεγονος οτι το 99,99% των τρομοκρατων ειναι μουσουλμανοι.
Καμία πηγή; Που στηρίζεται αυτό το 99,9%(!!!;;;)
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο δυτικός πολιτισμός έχει τα χάλια του και πειράζει το Ισλάμ...Στην Γερμανία μεγάλος υποστηρικτής του ισλαμοφοβικού κόμματος είναι η κοινότητα των ομοφυλοφίλων http://www.barenakedislam.com/2017/09/2 ... community/ το ίδιο και σε πολλές χώρες τα ισλαμοφοβικά κόμματα στηρίζονται από μεγάλο ποσσοτό ομοφυλοφίλων.Στην δε Αγγλια και σε άλλες δυτικές χώρες οι βιασμοί,οι αυτοκτονίες τα μεθυσια κτλ σ΄πάνε κάθε όριο.Κατάντια.Η εκκοσμίκευση απέτυχε.Στη Γαλλία τα κοσμικά σχολεία ανγκάζουν τους μουσουλμάνους να εγγράφουν τα παιδιά τους σε Καθολικά σχολεία http://www.nytimes.com/2008/09/30/world ... ml?mcubz=0
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Η δική μου θέση στην ερώτηση του νήματος είναι ότι όσο πιο σωστά ενημερωμένος είναι κάποιος, τόσο καλύτερα θωρακίζεται.

Είναι σημαντικό να ξέρει κάποιος για το ποιόν του ιδρυτή, και τον τρόπο που ο ιδρυτής (Μωάμεθ) και οι συμπολεμιστές του διέδωσαν τις ιδέες του. Ή με το τι γίνεται αν κάποιος γίνει μουσουλμάνος και αποφασίσει να αλλάξει θρησκεία. Μπορεί να το κάνει ελεύθερα ή την έχει πατήσει;

Ο μόνος τρόπος λοιπόν να θωρακιστεί οποιοσδήποτε, είναι η σωστή ενημέρωση από το σχολείο.
Αυτός ο αχταρμάς του τύπου "όλοι το ίδιο είναι" είναι μη ρεαλιστικό και επικίνδυνα αποχαυνωτικό.
Όχι, δεν είναι όλες οι θρησκείες το ίδιο, αλλά θέλει ενημέρωση και λίγο κόπο για να το μάθει κανείς.

Να σε ρωτήσω κάτι εγώ Αντι;

Ο Θεός (κατά το κοράνι), γιατί δημιούργησε τον κόσμο;
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Η δική μου θέση στην ερώτηση του νήματος είναι ότι όσο πιο σωστά ενημερωμένος είναι κάποιος, τόσο καλύτερα θωρακίζεται.

Είναι σημαντικό να ξέρει κάποιος για το ποιόν του ιδρυτή, και τον τρόπο που ο ιδρυτής (Μωάμεθ) και οι συμπολεμιστές του διέδωσαν τις ιδέες του. Ή με το τι γίνεται αν κάποιος γίνει μουσουλμάνος και αποφασίσει να αλλάξει θρησκεία. Μπορεί να το κάνει ελεύθερα ή την έχει πατήσει;

Ο μόνος τρόπος λοιπόν να θωρακιστεί οποιοσδήποτε, είναι η σωστή ενημέρωση από το σχολείο.
Αυτός ο αχταρμάς του τύπου "όλοι το ίδιο είναι" είναι μη ρεαλιστικό και επικίνδυνα αποχαυνωτικό.
Όχι, δεν είναι όλες οι θρησκείες το ίδιο, αλλά θέλει ενημέρωση και λίγο κόπο για να το μάθει κανείς.

Να σε ρωτήσω κάτι εγώ Αντι;

Ο Θεός (κατά το κοράνι), γιατί δημιούργησε τον κόσμο;
Ο σκοπός της δημιουργίας είναι ένα θέμα που κάνει κάθε άνθρωπο σε κάποιο σημείο της ζωής του να αναρωτηθεί σχετικά. Ο καθένας κάποια στιγμή θέτει το ερώτημα: Γιατί υπάρχω; Για ποιο λόγο είμαι εδώ στη γη;


Χωρίς τη γνώση του σκοπού της ζωής, η ανθρώπινη ύπαρξη χάνει όλο της το νόημα και χαραμίζεται και η επιβράβευση της αιώνιας ζωής καταστρέφεται εντελώς.


Για να απαντηθούν οι παραπάνω ερωτήσεις θα πρέπει να διαπιστωθεί αρχικά από ποια άποψη γίνεται αυτή η ερώτηση.

Για παράδειγμα η ερώτηση θα μπορούσε να σημαίνει: Τι οδήγησε τον Θεό να δημιουργήσει τους ανθρώπους και τον κόσμο; Για ποιο λόγο δημιούργησε ο Θεός τον κόσμο; Όλες οι ερωτήσεις καταλήγουν στην κοινή ερώτηση: Γιατί υπάρχω;


Οι φιλόσοφοι στη διάρκεια των χρόνων εξέφρασαν αναρίθμητες απαντήσεις, όλες εκ των οποίων βασίζονταν σε εικασίες και δε μπορούν με κανένα τρόπο να αποδειχτούν. Ερωτήσεις σχετικά με αυτό το θέμα οδήγησαν μερικούς φιλόσοφους στο να ισχυριστούν πως δεν υπάρχουμε πραγματικά και ότι ολόκληρος ο κόσμος είναι κομμάτι της φαντασίας. ʼλλοι δήλωσαν πως δεν υπάρχει κανένας σκοπός στη δημιουργία των ανθρώπων. Σύμφωνα με αυτούς η ύπαρξη των ανθρώπων είναι τυχαίο γεγονός.


Οι άνθρωποι συχνά στρέφονται στους εαυτούς τους ή σε άλλους ανθρώπους για να βρουν τις απαντήσεις. Ωστόσο το μοναδικό μέρος που καθαρές και ακριβείς απαντήσεις μπορούν να βρεθούν είναι τα βιβλία της θεϊκής αποκάλυψης. Στο Κοράνι ο Θεός αποκάλυψε το λόγο της δημιουργίας των ανθρώπων.


Γιατί δημιούργησε ο Θεός;
Η ερώτηση αυτή θα πρέπει να ερωτηθεί γιατί ο άνθρωπος στην πραγματικότητα δεν είναι το ανώτερο δημιούργημα.
Η δημιουργία των ουρανών και της γης είναι – βεβαιότατα – μεγαλύτερη από τη δημιουργία των ανθρώπων. Κι όμως οι περισσότεροι από τους ανθρώπους δεν το αντιλαμβάνονται.(40:57)


Η δημιουργία είναι αποτέλεσμα του θεϊκού χαρακτηριστικού του Δημιουργού. Ένας δημιουργός που δε δημιουργεί έρχεται σε αντίθεση με τους όρους. Αυτό δε σημαίνει ότι ο Θεός χρειάζεται τη δημιουργία Του. Ο Θεός είναι ελεύθερος από όλες τις ανάγκες. Αντίθετα η δημιουργία Του τον χρειάζεται. Όπως η μεγαλουργία ενός συγγραφέα φαίνεται στα γραπτά του, έτσι και η τελειότητα της θεϊκής δημιουργικότητας είναι εμφανής στη δημιουργία.
Μερικοί αρχαίοι φιλόσοφοι, που δε μπορούσαν να καταλάβουν πως ο Θεός μπόρεσε να δημιουργήσει από το τίποτα, ισχυρίστηκαν πως ο κόσμος και όλα τα περιεχόμενα του είναι κομμάτι του Θεού. Δηλαδή σύμφωνα με αυτούς ο Θεός, πήρε ένα κομμάτι του εαυτού του και έκανε το σύμπαν. Αυτό πάντα σε σύγκριση με τον άνθρωπο που μπορεί να δημιουργήσει μόνο αλλάζοντας μορφή σε αυτό που ήδη υπάρχει. Ωστόσο, ο Θεός αρνείται τέτοιου είδους συγκρίσεις, οι οποίες θα του έδιναν ανθρώπινους περιορισμούς.


Είναι ο Δημιουργός των ουρανών και της γης. Σας έχει κάνει κατά ζεύγη από τον ίδιο τον εαυτό σας, και κατά ζεύγη (έπλασε) και τα ζωντανά, κι έτσι με αυτό τον τρόπο πολλαπλασιάζεστε. Δεν υπάρχει τίποτα που να του μοιάζει. Κι είναι Αυτός που ακούει και βλέπει (τα πάντα).(42:11)


Τίποτα δε γίνεται στο σύμπαν χωρίς την άδεια του Θεού.


Κανένα είδος συμφοράς δεν είναι δυνατό να συμβεί, χωρίς την άδεια του Αλλάχ. Και όποιος πιστεύει στον Αλλάχ, οδηγεί την καρδιά του (σωστά). Και ο Αλλάχ τα πάντα γνωρίζει. (64:11)


Στη δημιουργία είναι φανερά και άλλα θεϊκά χαρακτηριστικά όπως η συγχώρεση, το έλεος και η ελεημοσύνη.




Γιατί δημιούργησε την ανθρωπότητα;
Και όταν ο Κύριος σου πήρε από τις πλευρές των Παιδιών του Αδάμ – τους απόγονους – και τους έκανε να επιμαρτυρήσουν όσον αφορά τον εαυτό τους (λέγοντας): Μήπως δεν είμαι Εγώ ο Κύριός σας; Και αυτοί απάντησαν: Ναι! Το ομολογούμε, (είπε ο Αλλάχ): Για να μην πείτε (τότε) κατά την Ημέρα της Κρίσης ότι: Αυτό το αγνοούσαμε.
Ή να πείτε ότι : Επειδή οι γονείς μας –πριν από μας – ακολούθησαν ψεύτικους θεούς, κι εμείς ήμασταν οι απόγονοί τους μετα απ`αυτούς – γιατί τότε μας καταστρέφεις ό,τι επιπόλαια έκαναν (εκείνοι); (7:172-173)


Η πίστη λοιπόν στο Θεό σύμφωνα με το Κοράνι, αποτυπώνεται στον κάθε άνθρωπο, κάθε ένας είναι υπεύθυνος για την πίστη στον Θεό και θα ερωτηθεί κατά την Ημέρα της Κρίσης σχετικά.


Και δεν έπλασα τα Πνεύματα και τους ανθρώπους παρά για να Με λατρεύουν. (51:56)


Ο Θεός δεν δημιούργησε τους ανθρώπους και τον κόσμο λόγω δικής του ανάγκης. Αν ούτε ένας άνθρωπος δεν τον λάτρευε, αυτό δε θα ελάττωνε στο ελάχιστο την δόξα του. Αυτός μόνο υπάρχει χωρίς ανάγκες. Τα δημιουργήματα μόνο έχουν ανάγκες. Επομένως είναι η ανθρωπότητα εκείνη που έχει ανάγκη να τον λατρεύει.

Λατρεία στο Ισλάμ σημαίνει απόλυτη υποταγή στο θέλημα του Θεού. Και η υποταγή είναι το κλειδί για την επιτυχία στην τωρινή και επόμενη ζωή. Όλες οι πράξεις λατρείας που εμπεριέχονται στους θεϊκούς νόμους σχεδιάστηκαν για να βοηθήσουν τους ανθρώπους να ενθυμούνται το Θεό. Αλλά γενικότερα στο Ισλάμ κάθε πράξη μπορεί να θεωρηθεί πράξη λατρείας εφόσον γίνεται για χάρη του Θεού και όχι για την αναγνώριση και τον έπαινο των ανθρώπων, και σύμφωνα με τη Σούννα ( τον προφητικό τρόπο).


Μια άλλη ερώτηση που θα μπορούσε να τεθεί θα ήταν για ποιο λόγο ο Θεός δημιούργησε τους ανθρώπους σε αυτόν τον κόσμο; Η απάντηση μπορεί εύκολα να βρεθεί στο Κοράνι:


Που δημιούργησε το Θάνατο και τη Ζωή, για να δοκιμάσει ποιος από εσάς κάνει τις καλύτερες πράξεις. Και είναι ο Ανίκητος, ο Πολυεύσπλαχνος.(67:2)
Βέβαια Εμείς κάναμε άλλα που βρίσκονται πάνω στη γη για στόλισμά της (στους ανθρώπους) με σκοπό να δοκιμάσουμε ποιος απ’ αυτούς αποδίδει καλύτερα στο έργο του. (18:7)


Επομένως ο λόγος της δημιουργίας των ανθρώπων σε αυτόν τον κόσμο είναι σαν ένα τεστ συμπεριφοράς. Ο κόσμος της ζωής και του θανάτου, του πλούτου και της φτώχειας, της αρρώστιας και της υγείας, δημιουργήθηκε για τη διύλιση των δίκαιων ψυχών από τις άδικες. Έτσι την Ημέρα της κρίσης κανείς δε θα μπορεί να ισχυριστεί ότι πηγαίνει άδικα στην κόλαση και αντίστοιχα αυτοί που θα πάνε στον παράδεισο θα βρίσκονται εκεί μόνο με τη χάρη του Θεού.


Οι δοκιμασίες αυτής της ζωής έρχονται και με τη μορφή «ατυχιών» και συμφορών. Η πίστη στο Θεό θα πρέπει να συνοδεύεται με την πίστη ότι μόνο ο Θεός γνωρίζει τι είναι καλύτερο για την ανθρωπότητα και συχνά ότι οι άνθρωποι νομίζουν πως είναι καλό για αυτούς ίσως αποδειχτεί μακροπρόθεσμα ότι δεν είναι.


Είναι γραμμένος ο πόλεμος για σας. Εσείς όμως τον αποστρέφετε. Αλλά μπορεί όμως να αποστρέφεστε κάτι που είναι καλό για σας και μπορεί ν’ αγαπάτε κάτι, που είναι κακό για σας. Ο Θεός όμως γνωρίζει κι εσείς δεν γνωρίζετε. (2:216)


Οι δοκιμασίες για τους ανθρώπους είναι ειδικά προορισμένες για τις ανάγκες και τις συνθήκες του καθενός.
Ο Θεός δεν αναθέτει σε καμιά ψυχή φορτίο μεγαλύτερο, απ’ τις δυνάμεις της…. (2:286)


Επίσης ο Θεός υπόσχεται πως οι δύσκολες συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι στη ζωή δε θα είναι χωρίς ανάπαυλα. Αν οι δοκιμασίες ήταν συνεχόμενες, σίγουρα θα γινόντουσαν δυσβάσταχτες.

Έτσι – βέβαια – με κάθε δυσκολία υπάρχει ανακούφιση. Ναι – οπωσδήποτε – με κάθε δυσκολία υπάρχει ανακούφιση. (94:5-6)
Συμπέρασμα

Χωρίς γνώση του σκοπού της δημιουργίας, οι άνθρωποι περιφέρονται χωρίς σκοπό στη ζωή. Είναι μείζονος σημασίας λοιπόν να γνωρίζουμε το σκοπό της δημιουργίας μας. Οι δοκιμασίες υπάρχουν για να φέρουν στην επιφάνεια υψηλότερες πνευματικές αξίες, εφόσον οι άνθρωποι έχουν πίστη στο Θεό και υπομονή με ότι έχει προοριστεί για αυτούς.
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Η δική μου θέση στην ερώτηση του νήματος είναι ότι όσο πιο σωστά ενημερωμένος είναι κάποιος, τόσο καλύτερα θωρακίζεται.

Είναι σημαντικό να ξέρει κάποιος για το ποιόν του ιδρυτή, και τον τρόπο που ο ιδρυτής (Μωάμεθ) και οι συμπολεμιστές του διέδωσαν τις ιδέες του. Ή με το τι γίνεται αν κάποιος γίνει μουσουλμάνος και αποφασίσει να αλλάξει θρησκεία. Μπορεί να το κάνει ελεύθερα ή την έχει πατήσει;

Ο μόνος τρόπος λοιπόν να θωρακιστεί οποιοσδήποτε, είναι η σωστή ενημέρωση από το σχολείο.
Αυτός ο αχταρμάς του τύπου "όλοι το ίδιο είναι" είναι μη ρεαλιστικό και επικίνδυνα αποχαυνωτικό.
Όχι, δεν είναι όλες οι θρησκείες το ίδιο, αλλά θέλει ενημέρωση και λίγο κόπο για να το μάθει κανείς.

Να σε ρωτήσω κάτι εγώ Αντι;

Ο Θεός (κατά το κοράνι), γιατί δημιούργησε τον κόσμο;
Απάντησα πιο πάνω στον λόγο της δημιουργίας από τον Θεό.Τώρα θα απαντήσω για την αποστασία.

Η θρησκεία στον παρηκμασμένο και (μεταχριστιανικό πλέον) δυτικό πολιτισμό, από την στιγμή που εκλαμβάνεται ως κατώτερη και είναι θέμα προσωπικής επιλογής του καθενός, είναι αρκετά λογικό να εκπλήσσει αρνητικά όταν ενημερώνονται ότι στον Ισλαμικό νόμο ο αποστάτης τιμωρείτε με θάνατο.

Αν και απαγορεύτηκε η θανατική ποινή στην Αγγλία (το 1965) διατηρήθηκε ενεργή σε θέματα εθνικής προδοσίας. Γενικά η εσχάτη προδοσία στη δύση τιμωρούταν με θάνατο και σήμερα η τιμωρία σε αρκετές, αν όχι όλες τις δυτικές χώρες, είναι ισόβια φυλάκιση. Στην Αμερική, την Κίνα και στην Ιαπωνία η θανατική ποινή ισχύει ακόμα και σήμερα για σοβαρά εγκλήματα.

Το Ισλάμ δεν είναι απλά μια θρησκεία αλλά ένα ολοκληρωμένο σύστημα ζωής. Πέρα από την θεολογία, οι νόμοι του δεν διέπουν μόνο την συμπεριφορά του πιστού αλλά σχηματίζουν τους βασικούς κανόνες και την δημόσια τάξη σε ένα Ισλαμικό κράτος.

Στο Ισλαμικό δίκαιο «αποστασία» (Ρίντα) σημαίνει την άρνηση των νόμων (και θεολογικών) και άρνηση συμμετοχής στην κοινωνία. Είναι προδοσία ενάντια στο κράτος η οποία μετέπειτα ανοίγει την πόρτα για εχθροπραξίες στα πονηρά μυαλά.

Αυτός που θα επιλέξει να αφήσει την πίστη του Ισλάμ και να φύγει από την Ισλαμική χώρα, σε καμία περίπτωση δεν θα κυνηγηθεί να θανατωθεί. Ούτε επίσης αυτός που αποστάτησε και τηρεί την καινούρια του πίστη/ιδεολογία ιδιωτικά και τηρώντας τους νόμους του κράτους, δεν θα κυνηγηθεί η θανατωθεί. Στην ιστορία του Ισλάμ ποτέ δεν υπήρχαν ανακριτές της πίστης και ούτε καταγράφεται τέτοια πρακτική στον Ισλαμικό νόμο.

Το Κοράνι λέει:


«Στη Θρησκεία δεν υπάρχει καταναγκασμός. Διότι η Αλήθεια έχει ξεχωριστεί ολοφάνερα απ’ την Πλάνη» (Κοράνι 2:256)

Η τιμωρία της αποστασίας, όπως τονίζουν Μουσουλμάνοι λόγιοι-νομολόγοι, κύριο στόχο έχει να αποθαρρύνει αυτούς που ασπάζονται φαινομενικά το Ισλάμ για να εναντιωθούν «από μέσα». Για παράδειγμα, στα πρώτα χρόνια του Ισλάμ στην Μεδίνα, ήταν πρακτική αρκετών εβραίων να ασπάζονται το Ισλάμ και μετά να το εγκαταλείπουν για να λυγίσουν την αυτοπεποίθηση των πρώτων Μουσουλμάνων. Διαβάζουμε:


«Ένα μέρος απ’ τους οπαδούς του Βιβλίου είπαν: ” Να πιστεύετε το πρωί σ’ ό,τι αποκαλύφθηκε στους πιστούς, αλλά να το αρνείστε στο τέλος της μέρας. Ίσως κατά τύχη επιστρέψουν» (Κοράνι 3:72) (επίσης από το ταφσίρ του Τάμπαρι τόμος 6, σελ.508 και Ταφσίρ του Ίμπν Καθίρ τόμος, 2 σελ, 188)

Η τιμωρία της αποστασίας εκτελείται κυρίως για τους αποστάτες που συνεργάζονται με μια εχθρική δύναμη ενάντια σε ένα Ισλαμικό κράτος η σε αυτούς που πολεμούν κατά του κράτους και όχι τόσο εναντίον αυτού που αποστάτησε θεολογικά η ιδεολογικά (ισχύει όμως και αυτό).

Οι δυτικές χώρες κατά το παρελθόν (μακρινό και κοντινό όπως Ρωσία, Ιταλία, Αμερική) έχουν εκτελέσει προδότες για μεταφορά κρατικών μυστικών και πληροφοριών. Κανένας πολέμιος/επικριτής, από αυτούς που αναπαράγουν διάφορες προπαγανδιστικές «ειδήσεις», δεν θα είχε πρόβλημα με την ποινή αυτή προς τον προδότη (εθνικών η άλλων συμφερόντων). Στο Ισλάμ όμως η ποινή του προδότη είναι για πολύ σοβαρότερους λόγους. Δεν είναι απλή εναντίωση σε ανθρώπους αλλά προς τον Θεό τον ίδιο και ο Θεός είναι υπεράνω από οποιαδήποτε επίγεια συμφέροντα, αντιλήψεις και προσωπικές επιθυμίες.

Κατανοώ απόλυτα ότι αρκετοί μη Μουσουλμάνοι συμπατριώτες μας θα δυσκολευτούν να δεχτούν την τιμωρία της αποστασίας. Σκοπός μου δεν είναι να πείσω αλλά να γίνει κατανοητή η ορθόδοξη Ισλαμική θέση. Έχουμε βεβαίως και τους αιρετικούς Μουσουλμάνους ( ψευτοπροοδευτικούς) που δεν δέχονται την αποστασία παρόλο που καταγράφεται ξεκάθαρα στην Σούννα (διδασκαλίες – παράδοση) του Προφήτη (Μπουχάρι (6922) και Μπουχάρι (6484) επίσης Μούσλιμ (1676))

Κλείνοντας το άρθρο, να τονίσουμε κάτι σημαντικό: ότι η τιμωρία της αποστασίας, καθώς επίσης και άλλοι νόμοι του Ισλάμ ως προς την νομολογία και όχι ως προς την θεολογία και δόγμα, ισχύουν μόνο σε μια Ισλαμική χώρα που εφαρμόζεται ο Ισλαμικός νόμος. Απαγορεύεται αυστηρά στον οποιοδήποτε Μουσουλμάνο να εκτελεί ποινές του Ισλαμικού δικαίου σε χώρες μη Μουσουλμανικές όπως επίσης απαγορεύεται και στις ίδιες τις Ισλαμικές χώρες να παρεμβαίνει. Διότι ΜΟΝΟ οι αρμόδιοι αναλύουν, κρίνουν, και δικάζουν όπως δικηγόροι, δικαστές, δικαστήρια, αστυνομία, δικαιοσύνη. Ο κάθε Μουσουλμάνος που ζει σε μη Μουσουλμανική χώρα οφείλει να σέβεται και να συμμορφώνεται στο σύνταγμα και στους νόμους της κάθε χώρας. Το δικαίωμα του είναι μόνο ως προς την θεολογία, το δόγμα, και τα λατρευτικά καθήκοντα και όχι στο νομικό δίκαιο.Να προσθέσω ότι η θανάτωση για την αποστασία δεν θεσπίστηκε από τον προφήτη Ιησού ούτε από τον προφήτη Μουχάμαντ.Θεσπίστηκε από τον προφήτη Μωυσή για όσους προσκυνούσαν τα είδωλα
(Δευτερονομίου 13: 6-9, 17:3-5,) και (Β Χρονικών 15:13).Οι μουσουλμανικές χώρες απλώς ακολουθούν αυτή την εντολή.Επιπλέον το ότι το Ισλάμ είναι βιαιο δεν ισχυέι αφού η προστασία των χριστιανών ως λαός της Βίβλου(η οποία θεωρείται στο Ισλάμ θεική αποκάλυψη όπως και το Κοράνι) είναι επιβεβλημένη.Ακροότητες διαπράχθηκαν από όλους τους ανθρώπους είτε αυτοί ήταν μουσουλμάνοι,είτε άθεοι,είτε χριστιανοί κτλ.Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος έκανε κάτι κακό η θρησκεία του φταίει γι αυτό.Μάλιστα άνθρωποι άθεοι σκότωσαν αριθμητικά πιο πολλούς ανθρώπους από τους πιστούς και οι μεγαλύτεροι πόλεμοι ειδικά μετα τον υλιστικό ''Διαφωτισμό''(Α,Β ΠΑγκόσμιος πόλεμος,πόλεμος Βιετνάμ κτλ) που ήταν οι πιο καταστροφικοί στην ανθρώπινη ιστορία ΔΕΝ είχαν θρησκευτικά αλλά υλιστικά ή και αθειστικά αίτια.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλι, επειδή το 90% όσων έγραψες είναι ένα κακόγουστο κήρυγμα που δεν στο ζήτησα, ξαναγράφω τι ρώτησα και τι απάντησες:
Κούρος: Ο Θεός (κατά το κοράνι), γιατί δημιούργησε τον κόσμο;

Αλι (κοράνι): για να δοκιμάσει ποιος από εσάς κάνει τις καλύτερες πράξεις...Επομένως ο λόγος της δημιουργίας των ανθρώπων σε αυτόν τον κόσμο είναι σαν ένα τεστ συμπεριφοράς.
1) Δηλαδή ο Θεός πριν φτιάξει τον άνθρωπο, δεν προγνώριζε ποιος θα κάνει τις καλύτερες πράξεις;

2)
Η τιμωρία της αποστασίας εκτελείται κυρίως για τους αποστάτες που συνεργάζονται με μια εχθρική δύναμη ενάντια σε ένα Ισλαμικό κράτος η σε αυτούς που πολεμούν κατά του κράτους και όχι τόσο εναντίον αυτού που αποστάτησε θεολογικά η ιδεολογικά (ισχύει όμως και αυτό).
Να πούμε εδώ ότι η τιμωρία της αποστασίας (δηλαδή της απλής αλλαξοπιστίας) είναι ο θάνατος.
Ωραία. Εγώ ας πούμε θα αρχίσω σε λίγο να παραθέτω στοιχεία για τη σεξουαλική ζωή του Μωάμεθ, όπως το ίδιο το κοράνιο την περιγράφει, καθώς και άλλα πράγματα, πάντα μέσα από το κοράνι που θα δείχνουν την κλονισμένη ψυχική του κατάσταση.
Θα γίνω εχθρός των Ισλαμικών κρατών με αυτή μου την κίνηση και θα μπορεί κάποιος σε οποιοδήποτε ισλαμικό δικαστήριο του κόσμου να ενεργοποιήσει εντολή θανάτου εναντίων μου;
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Αλι, επειδή το 90% όσων έγραψες είναι ένα κακόγουστο κήρυγμα που δεν στο ζήτησα, ξαναγράφω τι ρώτησα και τι απάντησες:
Κούρος: Ο Θεός (κατά το κοράνι), γιατί δημιούργησε τον κόσμο;

Αλι (κοράνι): για να δοκιμάσει ποιος από εσάς κάνει τις καλύτερες πράξεις...Επομένως ο λόγος της δημιουργίας των ανθρώπων σε αυτόν τον κόσμο είναι σαν ένα τεστ συμπεριφοράς.
1) Δηλαδή ο Θεός πριν φτιάξει τον άνθρωπο, δεν προγνώριζε ποιος θα κάνει τις καλύτερες πράξεις;

2)
Η τιμωρία της αποστασίας εκτελείται κυρίως για τους αποστάτες που συνεργάζονται με μια εχθρική δύναμη ενάντια σε ένα Ισλαμικό κράτος η σε αυτούς που πολεμούν κατά του κράτους και όχι τόσο εναντίον αυτού που αποστάτησε θεολογικά η ιδεολογικά (ισχύει όμως και αυτό).
Να πούμε εδώ ότι η τιμωρία της αποστασίας (δηλαδή της απλής αλλαξοπιστίας) είναι ο θάνατος.
Ωραία. Εγώ ας πούμε θα αρχίσω σε λίγο να παραθέτω στοιχεία για τη σεξουαλική ζωή του Μωάμεθ, όπως το ίδιο το κοράνιο την περιγράφει, καθώς και άλλα πράγματα, πάντα μέσα από το κοράνι που θα δείχνουν την κλονισμένη ψυχική του κατάσταση.
Θα γίνω εχθρός των Ισλαμικών κρατών με αυτή μου την κίνηση και θα μπορεί κάποιος σε οποιοδήποτε ισλαμικό δικαστήριο του κόσμου να ενεργοποιήσει εντολή θανάτου εναντίων μου;
Η τιμωρία της αποστασίας σε ένα μουσουλμανικό κράτος είναι η τιμωρία που ορίζεται από το
(Δευτερονομίου 13: 6-9, 17:3-5,) και (Β Χρονικών 15:13).Αν σε ένα μουσουλμανικό κράτος που ισχύει η Σαρία αρχίσεις να προσβάλεις την πίστη των πολιτών τηςς χώρας θα υποστείς τις συνέπειες.Οι μουσουλμάνοι δεν τα ανεχόμαστε αυτά να μας βρίζουν την πίστη.Και οι χριστιανοί κακώς το ανέχονται κατά τη γνώμη μου(όσοι το ανέχονται).
Υ.Γ: όχι μόνο τον προφήτη Μουχάμαντ αλλά και τον προφήτη Ιησού, τον προφήτη Μωυσή, τον προφήτη Αβραάμ, τον προφήτη Λωτ και οποιονδήποτε προφήτη του Ισλάμ αν προσβαλεις σε μουσουλμανικό κράτος με Σαρία τότε θα διωχθεις.Για παράδειγμα η προβολή "ντοκιμαντέρ" (ο Θεός να το κάνει) απο τους μυθικιστες στο οποίο ο προφήτης Ιησούς παρομοιάζεται με τον Μπάτμαν ε,με συγχωρείς αλλά σε μουσουλμανικό κράτος με Σαρία ΔΕΝ θα είχε δικαίωμα να προβληθεί.Ομως ίσως κακώς να ανέφερα το παράδειγμα των μυθκιστων αφού είναι μία περιθωριακή ιδεολογία που δε βρίσκει στήριξη από σοβαρούς επιστήμονες και δε βρίσκει στήριξη ούτε από την πλειοψηφία των άθεων.Για παράδειγμα τον "Κώδικα Ντα Βίντσι" τον απαγόρεψαν τα ισλαμικά κράτη όπως έγραψα σε προηγούμενη ανάρτηση μου καθώς προσβάλει τον προφήτη Ιησού.
Υ.Γ2)Το σχολείο δεν υποχρεούται να αναφέρει το Ισλάμ. Οι Ορθόδοξοι μαθητές πρέπει να μαθαίνουν αποκλειστικά για την πίστη τους το ίδιο και οι Καθολικοί, μουσουλμάνοι,Πεντηκοστιανοί κτλ μαθητές. Ομως το σχολείο δε δικαιούται ούτε να συκοφαντεί το Ισλάμ μιας και υπάρχουν και γηγενείς Ελληνες μουσουλμάνοι που είναι χίλιες φορές πιο πατριώτες από κάποιους χριστιανούς(αναφέρομαι φυσικά σε πολιτικούς) και οφείλει να δείξει σεβασμό.
Απάντηση