Η εμφάνιση της Παναγίας στην Αίγυπτο

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Oliman έγραψε:250.000 την είδαν στις πρώτες εμφανίσεις της.Ομως εμφανιζόταν για τρία χρόνια. Και αυτά τα τρία χρόνια εκατομύρια άνθρωποι την είχανε δεί.
Α!!! δεν το κατάλαβα αυτό... Τρία χρόνια ε; Και έχετε φωτό μόνο από την πρώτη εμφάνιση; Και μετά γιατί σταμάτησε; Δεν την κεράσατε καφεδάκι την γυναίκα;
Oliman έγραψε:Οσο για μαρτυρίες σου παρέθεσαν το απόσπασμα πάνω. Και σου είπα και την προσωπική μου εμπειρία από το προσκύνημα μου εκεί.Είπα δηλαδή ότι είδα πολλούς Κόπτες και μουσουλμάνους να πηγαινουν εκεί μίλησα μαζί τους και μου είπαν πολλοί ιστορίες από παππούδες, γονείς, θείους τους που θεραπεύτηκαν.
Επίσημη πηγή; Πουθενά...
Και εγώ, ξέρεις πόσους βλαμμένους έχω συναντήσει που ήσαν δήθεν μάρτυρες σε «θαύματα»; Ένας δικός μου θείος «θεραπεύτηκε» από τον καρκίνο προσκυνώντας τον Ραφαήλ στην Λέσβο... και σταμάτησε τη θεραπεία... και πήρε τον πούλο τρεις μήνες μετά... Η βλαμάρα περισσεύει στην αγέλη.
Oliman έγραψε:Εσύ είσαι αυτός που έχει εμμονή να αρνεισαι την αλήθεια. Αν δεν αντέχεις τη συζήτηση μην συμμετέχεις απλά.
Έχω εμμονή να μη πιστεύω σε φήμες, μύθους και αναπόδεικτα.
Oliman έγραψε:Οσο για αρχές σου ανέφερα πιο πάνω σε πηγές την αιγυπτιακή αστυνομία και τον ίδιο τον Αιγύπτιο πρόεδρο Νάσερ.
Σου είπα μη απαντήσεις χωρίς επίσημη πηγή. Και επίσημη πηγή δεν είναι η μαρτυρία του μπάρμπα σου, ηλίθιε. Ούτε βέβαια αναφορές σε ομολογιακά sites.
Δεν με νοιάζει για τον θείο σου.Τα άτομα που συνάντησα εγώ είχαν απαλλαχθεί οριστικά από τις ασθενείς τους.Αν δεν δέχεσαι την μαρτυρία του Αιγύπτιου προέδρου η οποία περιλαμβάνεται αρκετές φορές σε παραπάνω πηγές τι να πω; Τέλος να προσθέσω ότι δεν τα γράφω αυτά γιατί περιμένω να αλλάξει εσύ. Απλώς ξέρω ότι υπάρχουν ήπιοι άθεοι και αμετανόητος. Τα άτομα που απευθύνεται αυτό είναι οι ήπιοι άθεοι. Αν δεν μπορείς να συνεχίσεις τον διάλογο απλά μην συμμετέχεις.Και τα site που παρέθεσα κάθε άλλο παρά θρησκευτικά site καθώς έχουν ποικιλία ειδήσεων που δε σχετίζεται με θρησκεία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Oliman την 05 Αύγ 2017 09:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Oliman δεν κατάλαβες. Εδώ δεν εξετάζουμε την αξιοπιστία του Ηροδότου. Πέραν του ότι δεν υπάρχουν άλλοι ιστορικοί της εποχής του, άρα δεν αντιφάσκει με κανέναν, δεν μπορείς να συγκρίνεις την εκτίμηση για το μέγεθος της στρατίας του Ξέρξη (που είναι πράγματι πολύ δύσκολο να εκτιμηθεί το ακριβές μέγεθός του) με την μαρτυρία ότι έγινε ή δεν έγινε ένα γεγονός. Ή εμφανίστηκε αυτή η γιγάντια γυναικεία μορφή πάνω από το θριάσιο πεδίο ή δεν εμφανίστηκε. Απλά τα πράγματα. Αν δεν εμφανίστηκε, οκ, όλα καλά αλλά τα βιβλία του Ηρόδοτου κυκλοφόρησαν στην Αθήνα σε μια εποχή που ήταν ακόμη ζωντανοί πολλοί από τους μαχητές της Σαλαμίνας. Αν λοιπόν έλεγε ψέμματα για κάτι τέτοιο θα ήταν μάλλον δύσκολο να αντιμετωπίσει όλους αυτούς που ήταν παρόντες και θα τον διέψευδαν.
Το θέμα είναι το εξής: Ο Ηρόδοτος λέει πως ήταν η θεά Αθηνά, όπως εσύ λες ότι η "μορφή" που εμφανίστηκε στην Αίγυπτο ήταν η...παναγία. Και ρωτώ: Η μορφή αυτή ήταν η θεά Αθηνά ή όχι;

Ο Κούρος από την άλλη αφού πρώτα βγάλει από το καπέλο μια εντελώς ad hoc ερμηνεία ("ήταν άγγελος") μου κάνει παρατήρηση από την σκοπιά του εμπειρισμού και του ορθολογισμού ("ήσουν εκεί; έχεις διασταυρωμένες πληροφορίες; φωτογραφία;") πράγμα που το βλέπω ταυτόχρονα ξεκαρδιστικό και πιο λογικό από την δική σου στάση Oliman. Με λίγα λόγια ο Κούρος λέει "ναι μπορεί αυτή η μορφή να εμφανίστηκε στους σαλαμινομάχους αλλά αν εμφανίστηκε δεν ήταν η θεά Αθηνά αλλά...άγγελος". Και για αυτόν τον εξωφρενικό ισχυρισμό του δεν χρειάζεται ούτε να είναι παρών, ούτε να έχει φωτογραφίες.Αυτά πρέπει να τα έχω εγώ...Τα συμπεράσματα δικά σας.

Για να μην πω ότι τα ιστορικά γεγονότα στην Αίγυπτο της εποχής του Νάσερ τα βαφτίζεις συνωμοσίες ενώ θεωρείς προφανή και αληθινό τον ισχυρισμό ότι ένα υπερφυσικό φάντασμα εμφανίστηκε να υπερίπταται μιας εκκλησίας στην Αίγυπτο και αυτό το βαφτίζεις ΘΑΥΜΑ ενώ στην πραγματικότητα χέστηκε η Μαγδάλω στ'αλώνι! Και να έγινε δηλαδή ΣΙΓΑ ΤΟ ΘΑΥΜΑ. Αυτό λέω από την αρχή!

Τα υπόλοιπα περί ζωντάνιας, επαλήθευσης του ευαγγελίου μέσα σε ένα χώρο αθέων, και κάτι γέρους που περπατάγανε στον Όλυμπο τα θεωρώ από γραφικά ως και απλό θόρυβο.
Τι ακριβώς βάφτισα συνομωσίες;
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

@Ολιμαν:
Μη μασάς από τις απεγνωσμένες προσπάθειες γελοιοποίησης.
Υπάρχουν σε κάθε εποχή οι άνθρωποι που αγαπάνε την αλήθεια και αυτοί που αγαπάνε το ψέμα. Το γράφει και το ευαγγέλιο δεν το γράφει;
Για εμένα, το πραγματικό θαύμα, δεν είναι αυτό με το οποίο άνοιξες το νήμα, αλλά η επιβεβαίωση της αλήθειας του Ευαγγελίου ακόμα και μέσα σε μία αθεϊστική κοινότητα.

@γιατρός:
Δεν με διαβάζεις γιατρέ, δεν με διαβάζεις. Μου ρίχνεις μια ματιά, αλλά δεν με διαβάζεις.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν βάφτισες εσύ τίποτα συνωμοσίες Oliman. Ο Κούρος είπε ότι εγώ επικαλούμαι συνωμοσίες.

Και δε μου λες ρε συ Κούρε, θα ήθελες να εξηγήσεις πως ακριβώς συνέβη αυτή η "επιβεβαίωση της αλήθειας του Ευαγγελίου ακόμα και μέσα σε μία αθεϊστική κοινότητα";

Γιατί αυτό το διάβασα και το σχολίασα κιόλας. Είπα ότι
Τα υπόλοιπα περί ζωντάνιας, επαλήθευσης του ευαγγελίου μέσα σε ένα χώρο αθέων, και κάτι γέρους που περπατάγανε στον Όλυμπο τα θεωρώ από γραφικά ως και απλό θόρυβο.
Εν ολίγοις δεν με διαβάζεις Κούρε, δεν με διαβάζεις. Μου ρίχνεις μια ματιά, αλλά δεν με διαβάζεις.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Oliman έγραψε:Δεν με νοιάζει για τον θείο σου.
Σκέψου λίγο αυτό που είπες... Δεν είναι πολύ δύσκολο. Όποιες μαρτυρίες σε συμφέρουν τους δίνεις σημασία, τις υπόλοιπες τις αγνοείς. Έτσι λειτουργεί το confirmation bias.
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:
Oliman έγραψε:Δεν με νοιάζει για τον θείο σου.
Σκέψου λίγο αυτό που είπες... Δεν είναι πολύ δύσκολο. Όποιες μαρτυρίες σε συμφέρουν τους δίνεις σημασία, τις υπόλοιπες τις αγνοείς. Έτσι λειτουργεί το confirmation bias.
Ο θείος σου δεν ήταν στο θαύμα που λέμε εδώ.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Ορίστε μια λεπτομερής ανάλυση για αυτό το "θαύμα".
( Κάντε υπομονή, η ιστοσελίδα αργεί να φορτώσει για κάποιο λόγο )
http://blog.evangelicalrealism.com/2009 ... t-zeitoun/
Oliman
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 28 Μάιος 2017 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:Ορίστε μια λεπτομερής ανάλυση για αυτό το "θαύμα".
( Κάντε υπομονή, η ιστοσελίδα αργεί να φορτώσει για κάποιο λόγο )
http://blog.evangelicalrealism.com/2009 ... t-zeitoun/
Εξηγεί και πως θεραπεύτηκαν οι άρρωστοι και τυφλοί;
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Πως είναι δυνατόν να είσαι Κοπτης; Αφού δεν υπάρχουν Κόπτες στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]9WlRIizdtpA[/youtube]
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εξηγεί και πως θεραπεύτηκαν οι άρρωστοι και τυφλοί;
Αυτό μπορώ να στο εξηγήσω εγώ: Δεν θεραπεύτηκε κανένας. Είσαι πολύ εύπιστος.

ΥΓ: Χμμμ, έφαγε ban.οκ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Ναι, όταν αρχίζει κανείς διάλογο με τον εαυτό του εδώ μέσα, τρώει ban. Στον έξω κόσμο, τον πάνε στο Δαφνί.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Off Topic
Εσείς ξέρετε, δεν σχολιάζω την ενέργεια απλά το γεγονός ότι απευθύνθηκα σε κάποιον που δεν μπορεί να απαντήσει.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Συγγνώμη. Έχω τη μύγα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους.
Γιατρος Του Ικα έγραψε: Και δε μου λες ρε συ Κούρε, θα ήθελες να εξηγήσεις πως ακριβώς συνέβη αυτή η "επιβεβαίωση της αλήθειας του Ευαγγελίου ακόμα και μέσα σε μία αθεϊστική κοινότητα";
Ο άθεος γιατρέ μου, είναι ο πιο εύπιστος και αδύναμος άνθρωπος. Είναι πρόθυμος να πιστέψει ακόμα και σε ένα πλήθος κυριολεκτικά απίθανων και εξωπραγματικών συμπτώσεων, για να παραμείνει πιστός στις πεποιθήσεις του.

Όλη η νοοτροπία του κλασσικού άθεου, βρίσκεται σε αυτά τα 53 δευτερόλεπτα:



"Πως θα δικαιολογήσω τα πιστεύω μιας ολόκληρης ζωής, αν (ο μη γένοιτο) γίνει το θαύμα;".

Δες λοιπόν προσεχτικά το βίντεο, ξαναδιάβασε την παραβολή του πλούσιου και του Λαζάρου στην πρώτη μου δημοσίευση και θα πάρεις την απάντηση στο ερώτημά σου.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλά, ότι να'ναι.

1ον Όλα αυτά που εσύ ονομάζεις "ένα πλήθος κυριολεκτικά απίθανων και εξωπραγματικών συμπτώσεων", ακόμη και τα πιο απίθανα και εξωπραγματικά, είναι ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ πιο πιθανά από το να υπάρχει μια άυλη οντότητα με συνείδηση, έξω και ταυτόχρονα μέσα από τον χώρο και τον χρόνο, που προϋπάρχει του σύμπαντος, που το δημιούργησε συνειδητά εκ του μηδενός, που ελέγχει απόλυτα τους φυσικούς νόμους, που, που, που...Απέναντι σ'αυτό ότι άλλο και να πει κανείς είναι άπειρα πιο πιθανό.

2ον Δεν καταλαβαίνω γιατί μια μαλακία που είπε ο μακαρίτης ο Βέλλιος εκπροσωπεί όλους τους άθεους. Εγώ ας πούμε θα πήγαινα. Γιατί; Γιατί όχι; Και αν παρ'ελπίδα θεραπευόμουνα εννοείται ότι δεν θα πίστευα ότι είναι "θαύμα". Γιατί; Γιατί θαύμα σημαίνει παραβίαση των φυσικών νόμων και κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Μπορεί για παράδειγμα αυτό το υγρό που βγαίνει (αν βγαίνει, που πολύ αμφιβάλλω) από την εικόνα να έχει κάποιες άγνωστες ακόμη στην επιστήμη αντικαρκινικές ιδιότητες. Εκείνο που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ είναι η όποια ίαση να οφείλεται σε παρέμβαση του δημιουργού του σύμπαντος.

Παρεμπιπτόντως κάτι τέτοιο εκτός του ότι στερείται της όποιας λογικής και εκτός του ότι δεν έχει καμιά εμπειρική ή άλλη τεκμηρίωση εγείρει και σοβαρά ηθικά ερωτήματα δεδομένου του ότι εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από καρκίνο σε όλο τον κόσμο κάθε χρόνο.

Οπότε συνελόντι ειπείν άσε μας ρε συ Κούρε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

1ον
Ε να,τώρα νομίζω ότι γίνεσαι ακραία δογματικός και με επιβεβαιώνεις.
Από τη στιγμή που υπάρχουν δημοσιευμένες έγκυρες επιστημονικές μελέτες που συνηγορούν για το απίθανο των "ενδεχομένων συμπτώσεων" που θα μπορούσαν να φτιάξουν το σύμπαν και τη ζωή, δεν χρειάζεται καν να συζητάμε το θέμα.
Άλλωστε, η παρουσία του Θεού δεν είναι μια εφάπαξ κίνηση που κάποια στιγμή έγινε, αλλά έχει μια διαρκή συνέχεια στην συμπαντική αλλά και στην ανθρώπινη ιστορία. Υπάρχει πάντα το "έρχου και ίδε" για να το διαπιστώσεις και εσύ.

2ον
"Θα πήγαινα, και αν θεραπευόμουνα πάλι δεν θα πίστευα."
Εδώ επιβεβαιώνεις ξανά απόλυτα το Ευαγγέλιο στην παραβολή του Λαζάρου.
Και στη συνέχεια ξαναγίνεσαι δογματικός "μπορεί να είναι φυσικοί νόμοι που δεν έχουν ανακαλυφθεί, αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να οφείλεται σε θεϊκή παρέμβαση".

Πρόσεξε λοιπόν πόσο εύπιστος γίνεσαι: προτιμάς εκ των προτέρων να πιστέψεις σε μια απίθανη και ανορθόδοξη ειστημονικά "συνομοσία" τυχαίων συγκρούσεων των μορίων της ύλης που κάπως ενεργοποιούν κάτι μέσα σου και σε θεραπεύουν σε απίθανα απειροελάχιστο χρόνο, παρά στο ότι η ίδια η ύλη υποτάσσεται στον δημιουργό της Θεό,ο οποίος ως στοργικός Πατέρας βλέπει την αδυναμία σου και θέλει να σου δώσει μια ακόμη ευκαιρία να τον πλησιάσεις. Και μάλιστα δεδομένου ότι έχουμε διαχρονικά άπειρες μαρτυρίες ότι ο Θεός "εργάζεται" έτσι.

Τέλος, ας μην κρίνουμε τον Βέλλιο, είχε τις απόψεις του όπως έχουμε και εμείς τις δικές μας. Το θέμα του καρκίνου είναι όντως πολύ σοβαρό και δεν πρέπει να παίζουμε με αυτό, αλλά θα σου υπενθυμίσω πάλι τα λόγια του Ευαγγελίου "Μέσα στον κόσμο θα έχετε θλίψη· αλλά, να έχετε θάρρος· εγώ νίκησα τον κόσμο"(Ιωαν. 16:33) και θα σου θυμίσω τις άδικες θλίψεις του ίδιου του Ιησού Χριστού στα μόλις 33 του χρόνια καθώς και πολλών χιλιάδων μαρτύρων και αγίων. (ρίξε μια ματιά εδώ: http://oodegr.com/oode/psyxotherap/dokimasies1.htm)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Στο μόνο που συμφωνούμε είναι ότι δεν χρειάζεται να το συζητάμε καν το θέμα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση