Γεια σας παιδιά

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Φάνης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Απρ 2017 22:24

χαιρετώ και εγώ την ομάδα . Είμαι ο Φάνης είμαι φοιτητής στην οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων είμαι 22 και έχω απαρνηθεί τα ψέμματα εδώ και πολύ καιρό .Έχω υιοθετήσει την τάση να λέω σχεδόν πάντα αλήθεια εξάλλου αν δεν ακούσουν αυτό που περιμένουν συνήθως δεν θα σε πιστέψουν . Η μόνη μεγαλύτερη δύναμη στην οποία πιστεύω είναι η τύχη και κάτι σαν το κάρμα ... καθώς δεν γίνεται να έχεις μόνο καλή τύχη αλλά και κακή .. και αυτά τα δύο πρέπει να τείνουν να ισορροπούν ... Οπότε αν κερδίσω το τζόκερ θα κάνω σίγουρα μια ασφάλεια ζωής μετά γιατί η τύχη μου θα τελειώνει :P
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον Φάνη! Δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψή σου για την τύχη ως ένα είδος "κάρμα" που εξισορροπείται. Ωραία θα ήταν, θα ικανοποιούσε την ανάγκη μας για ένα αίσθημα δικαίωσης, δυστυχώς όμως ο κόσμος γύρω μας δεν μοιάζει να είναι καθόλου έτσι.

Καλώς ήλθες και καλες συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
parfe
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 23 Αύγ 2010 09:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες Φάνη!
Κι εγώ όπως και η Μελάνη ως προς τη δεύτερη διαπίστωσή σου έχω τις ενστάσεις μου, καθόσον δεν νομίζω να μπορούσε να στηριχθεί κάτι τέτοιο με στοιχεία, επιστημονικά. Περισσότερο ευσεβή πόθο θα το έλεγα.
Off Topic
- Άσε που μεγάλοι διανοητές των 80ς έχουν καταρρίψει τον μύθο αυτό! ->
Spoiler: Εμφάνιση
Rod Stewart: Some Guys Have All The Luck :P
[youtube]sY2WIFGQttE[/youtube]

Ως προς την πρώτη διαπίστωσή σου, όμως, "αν δεν ακούσουν αυτό που περιμένουν συνήθως δεν θα σε πιστέψουν " έπεσες πολύ μέσα! Όπως περίπου το θίγει και ο Sam Harris σε μια από τις πρώτες του παρουσιάσεις "There is a profound difference between having good reasons for believing something, and simply wanting to believe it." https://www.youtube.com/watch?v=oXnxJifu650

Μολονότι ακούγεται απλό, είναι λίγο-πολύ ο τρόπος που σκεφτόμαστε. Δυστυχώς.
Και, φυσικά, δεν περιορίζεται μόνο στις θρησκευτικές πεποιθήσεις: (#FakeNews, υιοθέτηση και διάδοση internet hoaxes, θεωριών συνωμοσίας, confirmation bias κλπ). Τις προάλλες στο New Yorker, με αφορμή την εκλογή Τράμπ και το ρόλο που έπαιξαν τα #FakeNews από τα social media στην εκλογή του, υπήρχε ένα εκτενέστατο άρθρο με την επιστημονική βιβλιογραφία που επιχειρεί να αναλύσει και να εξηγήσει τις αιτίες αυτού του -λανθασμένου αλλά κυρίαρχου- τρόπου σκέψης, με διάφορες επιστημονικές ερμηνείες, εξελικτικές, κοινωνιολογικές, ψυχολογικές κοκ.
Books February 27, 2017 Issue
Why Facts Don’t Change Our Minds - New discoveries about the human mind show the limitations of reason.
By Elizabeth Kolbert
http://www.newyorker.com/magazine/2017/ ... -our-minds

Σε καλό μας! Λογοδιάρροια με έπιασε! Καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις!
Μ
Υ.Γ. Μακάρι και εγώ στην ηλικία σου να αναρωτιόμουν τόσο για το πως και τι συμβαίνει γύρω μας!
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

parfe έγραψε:Καλώς ήρθες Φάνη!
Κι εγώ όπως και η Μελάνη ως προς τη δεύτερη διαπίστωσή σου έχω τις ενστάσεις μου, καθόσον δεν νομίζω να μπορούσε να στηριχθεί κάτι τέτοιο με στοιχεία, επιστημονικά. Περισσότερο ευσεβή πόθο θα το έλεγα.
Off Topic
- Άσε που μεγάλοι διανοητές των 80ς έχουν καταρρίψει τον μύθο αυτό! ->
Spoiler: Εμφάνιση
Rod Stewart: Some Guys Have All The Luck :P
[youtube]sY2WIFGQttE[/youtube]

Ως προς την πρώτη διαπίστωσή σου, όμως, "αν δεν ακούσουν αυτό που περιμένουν συνήθως δεν θα σε πιστέψουν " έπεσες πολύ μέσα! Όπως περίπου το θίγει και ο Sam Harris σε μια από τις πρώτες του παρουσιάσεις "There is a profound difference between having good reasons for believing something, and simply wanting to believe it." https://www.youtube.com/watch?v=oXnxJifu650

Μολονότι ακούγεται απλό, είναι λίγο-πολύ ο τρόπος που σκεφτόμαστε. Δυστυχώς.
Και, φυσικά, δεν περιορίζεται μόνο στις θρησκευτικές πεποιθήσεις: (#FakeNews, υιοθέτηση και διάδοση internet hoaxes, θεωριών συνωμοσίας, confirmation bias κλπ). Τις προάλλες στο New Yorker, με αφορμή την εκλογή Τράμπ και το ρόλο που έπαιξαν τα #FakeNews από τα social media στην εκλογή του, υπήρχε ένα εκτενέστατο άρθρο με την επιστημονική βιβλιογραφία που επιχειρεί να αναλύσει και να εξηγήσει τις αιτίες αυτού του -λανθασμένου αλλά κυρίαρχου- τρόπου σκέψης, με διάφορες επιστημονικές ερμηνείες, εξελικτικές, κοινωνιολογικές, ψυχολογικές κοκ.
Books February 27, 2017 Issue
Why Facts Don’t Change Our Minds - New discoveries about the human mind show the limitations of reason.
By Elizabeth Kolbert
http://www.newyorker.com/magazine/2017/ ... -our-minds

Σε καλό μας! Λογοδιάρροια με έπιασε! Καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις!
Μ
Υ.Γ. Μακάρι και εγώ στην ηλικία σου να αναρωτιόμουν τόσο για το πως και τι συμβαίνει γύρω μας!
Ο Τραμπ ψηφίστηκε και από χριστιανούς και από άθεους; Γιατί και από άθεους; Γιατί πρώτη φορά δεν υιοθέτησε την θρησκόληπτη προεκλογική ατζέντα που είχαν οι προηγούμενοι από αυτόν Ρεπουμπλικάνοι! Καλώς ήρθε Φάνη!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Να μην προσδοκας απο την τυχη,αλλα απο την αλλη παλι ουτε και να την αγνοεις.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Φάνης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Απρ 2017 22:24

απαντάω σε όλους στο οτι πιστεύω στην τύχη . Μιλάω καθαρά από άποψη πιθανοτήτων και το οτι είπα, κάτι σαν κάρμα ήταν απλά για να το κάνω ευκολονόητο ( προφανώς και κάποιοι μπορεί να είναι τυχεροί σε όλη τους την ζωή και άλλοι πεθαίνουν στην γέννηση τους φουλ γκαντεμιά ( προφανώς και κάνω πλάκα ) άπλα σε ένα απλό μοτίβο στον μέσο άνθρωπο η τύχη του τον οδηγεί σε πάνω κάτω στάνταρ καταστάσεις μιλάω για τις ευκαιρίες που έχουν παράγοντα την τύχη μόνο ή κατα το μεγαλύτερο ποσοστό (πχ βρήκα 50 ευρο στο πάτωμα) απλά η τύχη είναι ένας παράγοντας που παρόλο που η επιστήμη μπορεί να τον μετρήσει (πιθανότητες ) είναι απίθανο να τον ελέγξει . δλδ θα μπορούσαμε να ξέρουμε πάνω κάτω πόσα 50ευρα χάνονται κάθε χρόνο αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε και που ... αν ξέραμε δεν θα υπήρχε η λέξη τύχη
*η τύχη δεν έχει να κάνει μόνο με λεφτά , απλά ήταν παράδειγμα
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ ότι οι θρησκείες ώρες ώρες γίνονται επικίνδυνες: http://www.pontos-news.gr/article/22839 ... in-toyrkia
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

@
Φάνης

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες και από μένα.
Ορμώμενος από το ποστ σου περί τύχης θέλω να θέσω μια διάσταση σχετική (ανεξάρτητα αν το πιστεύεις εσύ προσωπικά αυτό ή όχι).
Τα "τυχερά" γεγονότα στην ζωή πρέπει να τα βλέπουμε σαν ανεξάρτητες μεταξύ τους κληρώσεις (πχ Τζόκερ), το γεγονός ότι κερδίζεις κάποια δεδομένη στιγμή το τζοκερ ΔΕΝ έχει σε τίποτα να κάνει ούτε επηρεάζει με κανέναν τρόπο τις επόμενες κληρώσεις (πχ το να βρεις ένα πενηντάρικο στο δρόμο με κανένα τρόπο δεν επηρεάζει την πιθανότητα να ξαναβρείς την επόμενη μέρα άλλο ένα πενηντάρικο! ΔΕΝ υπάρχει κάποια "δεξαμενή" καλοτυχίας (ή κακοτυχίας) για κάθε άνθρωπο η οποία στερεύει σιγά σιγά όσο του συμβαίνουν διάφορα γεγονότα! Στο παράδειγμα του Τζόκερ που ανέφερα προηγουμένως να πω εδώ ότι η τακτική που ακολουθούν πολλοί να συμβουλεύονται την συχνότητα εμφάνισης του κάθε αριθμού στις προηγούμενες κληρώσεις (με την λογική ότι αφού πχ το 19 έχει 45 κληρώσεις να εμφανιστεί άρα δεν είναι δυνατόν πρέπει οπωσδήποτε στις επόμενες λίγες κληρώσεις να κάνει την εμφάνιση του) είναι παντελώς λανθασμένη, οι κληρώσεις είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ μεταξύ τους, δεν επηρεάζουν η μια την άλλη!
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακριβως αυτο,οτι εμφανιζεται κατι το οποιο ειναι προορισμενο για αυτον τον σκοπο και το ξερουμε,οπως ειναι οι αριθμοι του τζοκερ.Αλλα η συχνοτητα εμφανισης κατα το παρελθον δεν μπορει να συνιστα προβλεψη για το μελλον,παροτι η τυχαιοτητα εμφανισης του καθε αριθμου προκυπτει μεσα απο περιορισμενο πληθος αριθμων η ακομα πιο περιορισμενο σε δυαδικης μορφης κορωνα-γραμματα να ηταν παλι ειναι αναμενομενο μεν αλλα οχι προβλεψιμο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση