Καλώς σας βρήκα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Αγνωστικιστής
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2016 14:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Zigurat στα ελληνικά σχολεία των ομογενών της διασποράς τι ισχύει θέλω να μάθω...
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μου λες βρε @Zigurat ! Τι πράμα είναι αυτή η παραδοσιολαγνεία; Που σταματάει αυτό; Οι παραδόσεις είναι εκ των προτέρων στο απυρόβλητο; Δεν υπόκεινται για σένα στην βάσανο της λογικής; Δεν πρέπει να εξετάζονται κάτω από το πρίσμα των σύγχρονων δεδομένων; Αποτελούν ένα είδος τοτέμ το οποίο απαγορεύεται να το κριτικάρουμε και να το αλλάζουμε; Συνειδητοποιείς ότι και αυτές οι παραδόσεις κάποτε στο παρελθόν πρωτοθεσπίστηκαν ; ΔΕΝ υπήρχαν από συστάσεως του σύμπαντος!
Α και κάτι άλλο , στην πατρίδα μου την Δυτική Μακεδονία μέχρι πριν από περίπου 80 χρόνια συνήθιζαν να διαπομπεύουν τις μοιχαλίδες γυμνές πάνω σε ένα γάιδαρο! Μήπως να την επαναφέρουμε και αυτή την παράδοση; Σύμφωνα με την δική σου αγιοποιητική στάση θα έπρεπε έτσι δεν είναι;
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δε θα σου απαντήσει viewtopic.php?f=40&t=7999
Off Topic
Πατριώτες είμαστε;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά αυτού του είδους το τρόλινγκ δεν το αντιλαμβάνομαι. πρέπει να υποκρύπτεται κάποιου είδους ψυχολογική διαταραχή.

Δεν ξέρω, έχεις σχέση με Κοζάνη;
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Antonia
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 26 Δεκ 2016 22:20
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς, νομίζω. Η ελληνική ταυτότητα, όπως διαμορφώθηκε μετά την δημιουργία του νέου ελληνικού κράτους, συμπεριλάμβανε και τον ορθόδοξο χριστιανισμό ως αναπόσπαστο κομμάτι της. Αυτός είναι και ο βασικός -αν όχι ο μόνος- λόγος που έχει τόσο ισχυρή πρόσφυση η ορθοδοξία στην Ελλάδα μέχρι και σήμερα. Οι περισσότεροι Έλληνες έχουν αφομοιώσει τόσο πολύ αυτή τη σύνδεση ελληνισμού-ορθοδοξίας ώστε νιώθουν ότι αν πάψουν να δηλώνουν ορθόδοξοι, χάνουν την ταυτότητά τους, αυτό που έχουν συνηθίσει να θεωρούν εαυτό τους. Γι' αυτό παρατηρούμε το φαινόμενο πολλών ανθρώπων που δεν πιστεύουν στον θεό και παρόλα αυτά δεν αντέχουν να πουν ότι είναι άθεοι - όπως ένας φίλος μου που δηλώνει χαριτολογώντας "ορθοδόξως άθεος".

Νομίζω ότι στο εξωτερικό η ανάγκη για συνοχή της κοινότητας και διατήρηση της ταυτότητας είναι πολύ εντονότερη, διότι εκεί νιώθεις να απειλούνται πιο άμεσα αυτά τα δύο και τα οχυρώνεις και τα τσιμεντώνεις όπως μπορείς. Όταν μένεις στην Ελλάδα δεν νιώθεις αυτή την ανασφάλεια, είσαι δεδομένα Έλληνας, κανείς δεν το αμφισβητεί, και νιώθεις λίγο πιο ελεύθερος να επανεξετάσεις την ταυτότητά σου. Έτσι μπορείς να ψαχτείς περισσότερο και να είσαι λίγο πιο ειλικρινής με τον εαυτό σου και με τους άλλους ως προς τις πεποιθήσεις σου, να επαναπροδιορίσεις την ταυτότητά σου, ακόμη και να επαναπροσδιορίσεις το τι σημαίνει "Έλληνας" - κάτι που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να κάνουν οι Έλληνες του εξωτερικού.

Πάντως με συγχωρείς αλλά είναι λίγο αστείο που νόμιζες ότι δεν υπάρχουν Έλληνες άθεοι. Άθεοι υπάρχουν παντού στον κόσμο, λίγο έως πολύ. Απλως σε κάποια μέρη υπάρχουν λιγότεροι επειδή το μορφωτικό και βιοτικό επίπεδο δεν ευνοεί την αμφισβήτηση και τον προβληματισμό, ενώ σε άλλα δεν τολμούν να εκδηλωθούν επειδή είναι κοινωνικά περιθωριοποιημένοι. Αλλά υπάρχουν παντού, προφανώς.

Παρεμπιπτόντως, ένα από τα ιδρυτικά μέλη αυτού εδώ του φόρουμ, ιδιοκτήτης ενός από τα σημαντικότερα αθεϊστικά μπλογκ ("Απόψεις Ελλήνων άθεων") και ιδρυτής της ομάδας "Έλληνες άθεοι και αγνωστικιστές" του facebook είναι Έλληνας της διασποράς. :)
Aoratimelani δεν Συμφωνώ.Η κοπέλα από την μειονότητα της Θράκης και άλλοι νέοι από την συγκεκριμένη μειονότητα γιατί αποστασιοποιούνται από το Ισλάμ και γίνονται ντεϊστές/άθεοι/αγνωστικιστές;Δηλαδή από τις εθνικές/θρησκευτικές μειονότητες δεν βγαίνουν άθεοι; Σίγουρα και βγαίνουν άτομα που αποστασιοποιούνται από την θρησκεία της κοινότητας τους!Ενα πρόβλημα πάντως είναι αυτή η σύνδεση θρησκείας/εθνότητας! Αν ας πούμε κάποιος μη Ορθόδοξος (άθεος/ντεϊστές/αγνωστικιστής) από την Ελλάδα πάει με την οικογένεια του στην Τουρκία όπως στην Κωνσταντινουπολη η στην Σμύρνη (που και στην Σμύρνη νομίζω υπάρχει μια μικρή Ελληνική κοινότητα με 200 περίπου άτομα) για δουλειά π.χ η κάποιον άλλο λόγο και θέλει να στείλει το παιδί του σε Ελληνικό σχολείο(σε κάποιο μειονοτικό στην Κωνσταντινούπολη ή σε κάποιο πρόχειρο στη Σμύρνη(στην Σμύρνη εννοώ πρόχειρο γιατί η εκεί Ελληνική κοινότητα είναι μικρή και λειτουργεί άτυπο Ελληνικό σχολείο που δεν αναγνωρίζεται απο το Τουρκικό κράτος ισα ίσα λειτουργεί για να μάθουν τα παιδιά Ελληνικά) για να μάθει το παιδί του Ελληνικά τι γίνεται;Σύμφωνα με την Συνθήκη της Λωζάννης για την Κων/πολη (αλλά ανεπίσημα και για την Σμύρνη) οι Ελληνες όπως κι άλκες εθνότητες θεωρούνται θρησκευτική μειονότητα και όλα τα σχολεία (ειτε αναγνωρισμενα μειονοτικα στην Κων/πολη ειτε ανεπισημα περιστασιακα στην Σμυρνη) τα λειτουργεί το Οικουμενικό Πατριαρχείο.Στην Σμύρνη το ανεπίσημο Ελληνικο σχολείο στεγάζεται στην μοναδικη ελληνική ορθόδοξη εκκλησία της πόλης ενώ στην Κωνσταντινούπολη που είναι αναγνωρισμένα μειονοτικά από το κράτος τα διευθύνει πάλι το Οικουμενικό Πατριαρχείο! Αν ένας γονιός λοιπόν δε θέλει να γίνεται κατήχηση στο παιδί του τι μπορεί να κάνει;Θέλω να πω αυτό είναι το πρόβλημα!Η ταύτιση θρησκείας εθνικότητας!Αυτό το σκέφτομαι γιατί σκοπεύω αν δε βρω δουλειά εδώ να πάω να δουλεψω στην Τουρκία κι αν έχω στο μέλλον οικογένεια και ΔΕΝ θέλω να γίνει κατήχηση στο παιδί μου αλλά θέλω να πάει σε Ελληνικό σχολείο τι κάνω;
Απάντηση