Καλώς σας βρήκα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Με λένε Γιώργο και είμαι θεϊστής. Ειμαι εδώ για να λύσω απορίες μου.Καλώς σας βρήκα! :mrgreen:
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Είμαι εδώ γιατί έψαξα στο internet διότι γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Νέα Υόρκη από γονείς Ελληνες μεταναστες στις ΗΠΑ.Επισκέφτηκε την πατρίδα την οποία πρώτη φορά βλέπω. Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν Ελληνες που είναι άθεοι. Στο εξωτερικό οι Ελληνες δίνουμε πολύ σημασία στην θρησκεία γιατί είναι ενοποιητικός παράγοντας των Ελλήνων από τη στιγμή που αρκετοί Ελληνες του εξωτερικού δε μιλάνε Ελληνικά.Ποτέ μου δεν είδα Ελληνα μη Ορθόδοξο στις ΗΠΑ.Η αρραβωνιαστικιά μου η οποία είναι Ελληνίδα από την Ελλάδα και δεν ακολουθεί καμία θρησκεία....Πως γίνεται αυτό στους Ελληνες της Ελλάδας;
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς τον...
Απορίες; Ρίξ' τες μία μία να δούμε τι θα γίνει...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Πως οι άθεοι διαμορφώνουν ταυτότητα; Αυτή είναι για αρχή η πρώτη μου απορία..
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Zigurat έγραψε:...Στο εξωτερικό οι Ελληνες δίνουμε πολύ σημασία στην θρησκεία γιατί είναι ενοποιητικός παράγοντας των Ελλήνων......Η αρραβωνιαστικιά μου η οποία είναι Ελληνίδα από την Ελλάδα και δεν ακολουθεί καμία θρησκεία....Πως γίνεται αυτό στους Ελληνες της Ελλάδας;
Το είπες κι εσύ... Η θρησκεία είναι το μόνο που ενώνει τους Έλληνες του εξωτερικού. Οι του εσωτερικού έχουν πολλά κοινά για να αντιμετωπίσουν και να τους ενώνουν που η θρησκεία ξεφτίζει (αργά αλλά σταθερά) ως εθνικό χαρακτηριστικό.
Zigurat έγραψε:Πως οι άθεοι διαμορφώνουν ταυτότητα; Αυτή είναι για αρχή η πρώτη μου απορία..
Τι εννοείς; Όπως όλος ο κόσμος. Οικογένεια, κοινωνία, σχολείο, δράσεις και ενδιαφέροντα... Γιατί νομίζεις ότι είναι διαφορετικά αυτά για τους άθεους;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Αναρχος έγραψε:
Zigurat έγραψε:...Στο εξωτερικό οι Ελληνες δίνουμε πολύ σημασία στην θρησκεία γιατί είναι ενοποιητικός παράγοντας των Ελλήνων......Η αρραβωνιαστικιά μου η οποία είναι Ελληνίδα από την Ελλάδα και δεν ακολουθεί καμία θρησκεία....Πως γίνεται αυτό στους Ελληνες της Ελλάδας;
Το είπες κι εσύ... Η θρησκεία είναι το μόνο που ενώνει τους Έλληνες του εξωτερικού. Οι του εσωτερικού έχουν πολλά κοινά για να αντιμετωπίσουν και να τους ενώνουν που η θρησκεία ξεφτίζει (αργά αλλά σταθερά) ως εθνικό χαρακτηριστικό.
Zigurat έγραψε:Πως οι άθεοι διαμορφώνουν ταυτότητα; Αυτή είναι για αρχή η πρώτη μου απορία..
Τι εννοείς; Όπως όλος ο κόσμος. Οικογένεια, κοινωνία, σχολείο, δράσεις και ενδιαφέροντα... Γιατί νομίζεις ότι είναι διαφορετικά αυτά για τους άθεους;
Εννοώ για τους Έλληνες της Ελλάδας όσοι τέλωπσαντων δηλώνουν άθρησκοι δεν παίζει κανένα ρόλο η ιστορία της Ελλάδας με την εκκλησία κτλ;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς, νομίζω. Η ελληνική ταυτότητα, όπως διαμορφώθηκε μετά την δημιουργία του νέου ελληνικού κράτους, συμπεριλάμβανε και τον ορθόδοξο χριστιανισμό ως αναπόσπαστο κομμάτι της. Αυτός είναι και ο βασικός -αν όχι ο μόνος- λόγος που έχει τόσο ισχυρή πρόσφυση η ορθοδοξία στην Ελλάδα μέχρι και σήμερα. Οι περισσότεροι Έλληνες έχουν αφομοιώσει τόσο πολύ αυτή τη σύνδεση ελληνισμού-ορθοδοξίας ώστε νιώθουν ότι αν πάψουν να δηλώνουν ορθόδοξοι, χάνουν την ταυτότητά τους, αυτό που έχουν συνηθίσει να θεωρούν εαυτό τους. Γι' αυτό παρατηρούμε το φαινόμενο πολλών ανθρώπων που δεν πιστεύουν στον θεό και παρόλα αυτά δεν αντέχουν να πουν ότι είναι άθεοι - όπως ένας φίλος μου που δηλώνει χαριτολογώντας "ορθοδόξως άθεος".

Νομίζω ότι στο εξωτερικό η ανάγκη για συνοχή της κοινότητας και διατήρηση της ταυτότητας είναι πολύ εντονότερη, διότι εκεί νιώθεις να απειλούνται πιο άμεσα αυτά τα δύο και τα οχυρώνεις και τα τσιμεντώνεις όπως μπορείς. Όταν μένεις στην Ελλάδα δεν νιώθεις αυτή την ανασφάλεια, είσαι δεδομένα Έλληνας, κανείς δεν το αμφισβητεί, και νιώθεις λίγο πιο ελεύθερος να επανεξετάσεις την ταυτότητά σου. Έτσι μπορείς να ψαχτείς περισσότερο και να είσαι λίγο πιο ειλικρινής με τον εαυτό σου και με τους άλλους ως προς τις πεποιθήσεις σου, να επαναπροδιορίσεις την ταυτότητά σου, ακόμη και να επαναπροσδιορίσεις το τι σημαίνει "Έλληνας" - κάτι που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να κάνουν οι Έλληνες του εξωτερικού.

Πάντως με συγχωρείς αλλά είναι λίγο αστείο που νόμιζες ότι δεν υπάρχουν Έλληνες άθεοι. Άθεοι υπάρχουν παντού στον κόσμο, λίγο έως πολύ. Απλως σε κάποια μέρη υπάρχουν λιγότεροι επειδή το μορφωτικό και βιοτικό επίπεδο δεν ευνοεί την αμφισβήτηση και τον προβληματισμό, ενώ σε άλλα δεν τολμούν να εκδηλωθούν επειδή είναι κοινωνικά περιθωριοποιημένοι. Αλλά υπάρχουν παντού, προφανώς.

Παρεμπιπτόντως, ένα από τα ιδρυτικά μέλη αυτού εδώ του φόρουμ, ιδιοκτήτης ενός από τα σημαντικότερα αθεϊστικά μπλογκ ("Απόψεις Ελλήνων άθεων") και ιδρυτής της ομάδας "Έλληνες άθεοι και αγνωστικιστές" του facebook είναι Έλληνας της διασποράς. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

AoratiMelani έγραψε:Εγώ καταλαβαίνω τι εννοείς, νομίζω. Η ελληνική ταυτότητα, όπως διαμορφώθηκε μετά την δημιουργία του νέου ελληνικού κράτους, συμπεριλάμβανε και τον ορθόδοξο χριστιανισμό ως αναπόσπαστο κομμάτι της. Αυτός είναι και ο βασικός -αν όχι ο μόνος- λόγος που έχει τόσο ισχυρή πρόσφυση η ορθοδοξία στην Ελλάδα μέχρι και σήμερα. Οι περισσότεροι Έλληνες έχουν αφομοιώσει τόσο πολύ αυτή τη σύνδεση ελληνισμού-ορθοδοξίας ώστε νιώθουν ότι αν πάψουν να δηλώνουν ορθόδοξοι, χάνουν την ταυτότητά τους, αυτό που έχουν συνηθίσει να θεωρούν εαυτό τους. Γι' αυτό παρατηρούμε το φαινόμενο πολλών ανθρώπων που δεν πιστεύουν στον θεό και παρόλα αυτά δεν αντέχουν να πουν ότι είναι άθεοι - όπως ένας φίλος μου που δηλώνει χαριτολογώντας "ορθοδόξως άθεος".

Νομίζω ότι στο εξωτερικό η ανάγκη για συνοχή της κοινότητας και διατήρηση της ταυτότητας είναι πολύ εντονότερη, διότι εκεί νιώθεις να απειλούνται πιο άμεσα αυτά τα δύο και τα οχυρώνεις και τα τσιμεντώνεις όπως μπορείς. Όταν μένεις στην Ελλάδα δεν νιώθεις αυτή την ανασφάλεια, είσαι δεδομένα Έλληνας, κανείς δεν το αμφισβητεί, και νιώθεις λίγο πιο ελεύθερος να επανεξετάσεις την ταυτότητά σου. Έτσι μπορείς να ψαχτείς περισσότερο και να είσαι λίγο πιο ειλικρινής με τον εαυτό σου και με τους άλλους ως προς τις πεποιθήσεις σου, να επαναπροδιορίσεις την ταυτότητά σου, ακόμη και να επαναπροσδιορίσεις το τι σημαίνει "Έλληνας" - κάτι που δεν μπορούν εκ των πραγμάτων να κάνουν οι Έλληνες του εξωτερικού.

Πάντως με συγχωρείς αλλά είναι λίγο αστείο που νόμιζες ότι δεν υπάρχουν Έλληνες άθεοι. Άθεοι υπάρχουν παντού στον κόσμο, λίγο έως πολύ. Απλως σε κάποια μέρη υπάρχουν λιγότεροι επειδή το μορφωτικό και βιοτικό επίπεδο δεν ευνοεί την αμφισβήτηση και τον προβληματισμό, ενώ σε άλλα δεν τολμούν να εκδηλωθούν επειδή είναι κοινωνικά περιθωριοποιημένοι. Αλλά υπάρχουν παντού, προφανώς.

Παρεμπιπτόντως, ένα από τα ιδρυτικά μέλη αυτού εδώ του φόρουμ, ιδιοκτήτης ενός από τα σημαντικότερα αθεϊστικά μπλογκ ("Απόψεις Ελλήνων άθεων") και ιδρυτής της ομάδας "Έλληνες άθεοι και αγνωστικιστές" του facebook είναι Έλληνας της διασποράς. :)
Εχω γνωρίσει μόνο μια Ελληνιδα άθεη στο εξωτερικό.Μια κοπέλα στη Γερμανία που όμως γεννήθηκε στην Ελλάδα και πήγε μετά το τέλος των σπουδών της να δουλέψει στη Γερμανία δηλαδή ήταν Ελληνίδα που γεννήθηκε/μεγάλωσε Ελλάδα αλλά πήγε στο εξωτερικό να δουλέψει.Μάλλον ο διαχειριστής του blog που λες ανήκει σε αυτή την κατηγορία δηλαδή μεγάλωσε στην Ελλάδα και πήγε εξωτερικό για δουλειά. Ομως σε αυτή την περίπτωση δε μιλάμε για ομογενή αλλά για μετανάστη οικονομικό. Από τους ομογενείς που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στο εξωτερικό και ειδικά εδω στις ΗΠΑ όλοι οι Ελληνες είναι Ορθόδοξοι(αν και πολλοί δε μιλάνε Ελληνικά).
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Επίσης λέγοντας πως δεν είχα ιδέα για άθεους Ελληνες είναι επειδή μεγάλωσα και ζω Νέα Υόρκη.Η συντριπτική πλειοψηφία των ομογενών του εξωτερικού αγνοεί την ύπαρξη Ελλήνων άθεων.Επειδή εδώ στις ΗΠΑ δεν έχουμε Ελληνες άθεους. Οσους Ελληνες άθεους γνωρισα ήταν από Ελλάδα όπως είπα. Εδώ δεν έχουμε μη Ορθόδοξους Ελληνες για αυτο δεν τους ξέρουν οι πιο πολλοί. Εκτός αυτού εδώ στις ΗΠΑ με την ομογένεια έχουμε πολλά θέματα να ασχοληθούμε. Η εκκλησία για εμάς τους ομογένεια δεν είναι μόνο χωρος λατρείας. Είναι και χωρος συνάντησης και εθνικής συνοχής.Τους διαύλους που διατηρούμε με την πατρίδα τους διατηρούμε μέσω της εκκλησίας.Ευτυχώς που στην Ελλάδα δεν υπάρχει χωρισμό κράτους-Εκκλησιας...Συν ότι τα σχολεία των Ελλήνων της διασποράς λειτουργούνται από την εκκλησία. Να προσθέσω ότι εδώ στις ΗΠΑ οι Ελληνες των ΗΠΑ(Αστορια κτλ) θεωρούνται από τους πιο θρησκους λαούς.Αν γενιοσασταν και μεγαλωνατε στο εξωτερικό είμαι σχεδόν σιγιυρος πως θα ήσασταν κι εσείς θρήσκοι Ορθόδοξοι.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Και για όσους θέλουν παραπάνω πληροφορίες για τη σχέση Ελλήνων-Εκκλησιας για τους Ελληνες των ΗΠΑ και γενικά του εξωτερικού ας δουν την ταινία "γάμος αλλά Ελληνικα"(έχει βγει και δεύτερο).
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Zigurat έγραψε:Είμαι εδώ γιατί έψαξα στο internet διότι γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Νέα Υόρκη από γονείς Ελληνες μεταναστες στις ΗΠΑ.Επισκέφτηκε την πατρίδα την οποία πρώτη φορά βλέπω. Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν Ελληνες που είναι άθεοι. Στο εξωτερικό οι Ελληνες δίνουμε πολύ σημασία στην θρησκεία γιατί είναι ενοποιητικός παράγοντας των Ελλήνων από τη στιγμή που αρκετοί Ελληνες του εξωτερικού δε μιλάνε Ελληνικά.Ποτέ μου δεν είδα Ελληνα μη Ορθόδοξο στις ΗΠΑ.Η αρραβωνιαστικιά μου η οποία είναι Ελληνίδα από την Ελλάδα και δεν ακολουθεί καμία θρησκεία....Πως γίνεται αυτό στους Ελληνες της Ελλάδας;
Να προσθέσω σε αυτο το σημείο κάτι περισσότερο για την καταγωγή μου:Οι παππούδες μου από τη μεριά του πατέρα μου ζούσαν στην Κωνσταντινούπολη οι οποίοι ήρθαν στην Ελλάδα και μετά από λίγο καιρό έφυγαν για τις ΗΠΑ.Οι παππούδες μου από τη μεριά του πατέρα μου ήταν από την Αίγυπτο (Αλεξάνδρεια) οι οποίοι λόγω του Νάσερ έφυγαν για τις ΗΠΑ.
Υ.Γ:θα επιθυμούσα αν γίνεται να δημοσιεύοντσι λίγο γρηγορότερα οι απαντήσεις μου...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Γιώργο, όπως λες, για τους ομογενείς η θρησκεία δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας κρίκος, ίσως ο μόνος κρίκος, που ενώνει το ελληνικό στοιχείο. Είναι κάτι σαν παράδοση και συνήθεια, παρά λατρεία και πίστη. Πάμε στην εκκλησία για να συναντήσουμε τους γνωστούς μας... Δηλαδή; Μάλλον απαξιώνετε την θρησκεία σας εσείς οι ίδιοι. Φαντάζομαι ότι πάτε με την γυαλισμένη σεβρολέτ, φοράτε και τα καλά σας, μπροστά τα παιδιά και πίσω οι γονείς να τα ελέγχουν...
Καλοί δεν είναι αυτοί που ακολουθούν πιστά την παράδοση.... Αλλά αυτοί που δημιουργούν παράδοση.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Αναρχος έγραψε:Γιώργο, όπως λες, για τους ομογενείς η θρησκεία δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας κρίκος, ίσως ο μόνος κρίκος, που ενώνει το ελληνικό στοιχείο. Είναι κάτι σαν παράδοση και συνήθεια, παρά λατρεία και πίστη. Πάμε στην εκκλησία για να συναντήσουμε τους γνωστούς μας... Δηλαδή; Μάλλον απαξιώνετε την θρησκεία σας εσείς οι ίδιοι. Φαντάζομαι ότι πάτε με την γυαλισμένη σεβρολέτ, φοράτε και τα καλά σας, μπροστά τα παιδιά και πίσω οι γονείς να τα ελέγχουν...
Καλοί δεν είναι αυτοί που ακολουθούν πιστά την παράδοση.... Αλλά αυτοί που δημιουργούν παράδοση.
Η παράδοση είναι ιερή για εμας τους Ελληνες του εξωτερικού. Αν δεν ήταν η εκκλησία δεν θα είχαμε ελληνική συνηδειση θα είχαμε συνηδηση αμερικανική/βρετανική, τουρκική, αιγυπτιακή ανάλογα με τη χώρα που βρισκόμαστε! Η ελληνορθοδοξια έχει μεγάλη συμβολή και προσφορα σε αυτό! Λαός χωρίς παράδοση δεν έχει μελλον!Και δε νομίζω το ότι η εκκλησία είναι κακό που αποτελεί ταυτόχρονα χώρο συνάντησης των Ελλήνων στο εξωτερικό! Και με τι να πάμε στην εκκλησία αν δε πάμε με τα καλά μας;Είμαι ο μόνος Ελληνας του εξωτερικού που μπαίνω σε αυτό το forum γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων που μεγάλωσαν και τώρα ζούνε στη διασπορά αγνοούν την ύπαρξη Ελλήνων άθεων αφού δεν έχουν συναντήσει ποτέ τους.Κι εγώ το έμαθα από την αρραβωνιαστικιά μου η οποια ειναι Ελληνιδα απο την Ελλαδα(η οποία δεν είναι αθεη απλά δεν ακολουθεί καμία θρησκεία).Από αυτή έμαθα επίσης ότι οι πιο πολλοί Ελληνες στην Ελλάδα πάνε σπάνια στην εκκλησία και το βλέπουν σαν αγγαρεία οι πιο πολλοί. Ομως εμας τους Ελληνες του εξωτερικού δε μας ενοχλεί καθόλου. Ισα ίσα ακόμα και οι νεαροί ομογενείς πάμε κάθε Κυριακή εκκλησία επειδή το θέλουμε και μας είναι ευχάριστο. Στους Ελληνες της Ελλάδας όπως έμαθα υπάρχει απομάκρυνση από την παράδοση. Κακο αυτο.Τώρα τελευταία που και η αρραβωνιαστικιά μου άρχισε να τηρεί τα έθιμα στην αρχή επειδή της το ζήτησα είπε πως τελικά δεν είναι τόσο βαρετό όσο νόμιζε! Ελπίζω να αλλάξει σύντομα. Επιπλέον δε μπορώ να σκεφτώ την παράδοση σαν κάτι απαρχαιωμένο όπως μου είπε η αρραβωνιαστικιά μου πως τη βλέπουν οι νεαροί Ελληνες της Ελλάδας. Εμείς οι νεαροί Ελληνες του εξωτερικού τη βλέπουμε σαν στοιχείο της ταυτότητας μας!Μας εκνευρίζει Ελληνες της Ελλάδας να βλέπουν σαν αχριαστο στοιχειο!Η παράδοση δεν είναι το παρελθόν! Είναι το μέλλον!Ενας λαός χωρίς παράδοση δεν έχει μέλλον και λόγο ύπαρξης!
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Και επί ευκαιρία τώρα που είδα και τις θέσεις σας για τις σχέσεις κράτους-θρησκειας...Το ξέρετε ότι η εκκλησία έχει τη διοίκηση των σχολείων των ομογενών και στο εξωτερικό και τα συντηρεί η ίδια; Γνωρίζετε ότι κάθε διοργάνωση/event των ομογενείς στο εξωτερικό το οργανώνει η εκκλησία; Η εκκλησία έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην δημιουργία Ελληνικού κράτους για αυτό έχει την σημερινή της θέση;Η προσφορά της δε γίνεται να παραγραφει.Αν δεν ήταν η εκκλησία επί Τουρκοκρατίας οι Ελληνες θα είχαν εξαφανιστεί και θα είχαν αφομοιωθεί από τους Οθωμανους.Επιπλέον σημαντική είναι η ενίσχυση της πατριδας από εμάς τους Ελληνες του εξωτερικού η οποία γίνεται στο πλαίσιο αλληλεγγύης μεταξύ Ορθοδόξων και δια μέσω της Ελληνορθόδοξης Αρχιεπισκοπης των ΗΠΑ και άλλων Ελληνορθοδόξων μητροπόλεων σε Βρετανία, Αυστραλία, Αίγυπτο, Τουρκία, Ρωσία κτλ.Η Ελλάδα έχει ανάγκη αυτή τη βοήθεια εκ μέρους των ομογενών. Μην ξεχνάτε ότι οι Ελληνες όταν φτάσαμε εδώ στις ΗΠΑ στην Αστορια και σε αλλα μέρη του εξωτερικού με το που εγκατασταθηκαμε πριν ακόμα χτίσουμε τα σπίτια μας φτιαξαμε τις εκκλησίες μας.Ο όρος Ελληνορθοδοξια δε βγήκε τυχαία!Ετσι το να χωρίζεις θρησκεία-ελληνικό κράτος είναι σαν να χωρίζεις το κεφάλι από το σώμα(αποκεφαλισμός). Συν την βοήθεια που στέλνουμε οι ομογενείς μέσω της εκκλησίας επαναλαμβάνω!
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Α ναι, τον ξέρουμε τον ρόλο της εκκλησίας, και τότε και τώρα. Κρίμα βέβαια, μακάρι να είχαν άλλοι φορείς αυτόν τον ρόλο, αλλά τι να γίνει, ότι έγινε έγινε. Ας πάμε παρακάτω τώρα χωρίς αυτήν. Δεν θα μείνουμε ακέφαλοι, κεφάλια θα φυτρώσουν άλλα και καλύτερα. Τουναντίον η εκκλησία θα μείνει ασώματη κι αυτό ακριβώς προσπαθεί να αποφύγει. Παρεμπιπόντως, μεγάλο πρόβλημα αυτό με τα σχολεία του εξωτερικού που λες, για έναν άθεο που θέλει ελληνικό σχολείο ανεξάρτητο από την εκκλησία και δεν μπορεί να βρει.
AoratiMelani έγραψε:Παρεμπιπτόντως, ένα από τα ιδρυτικά μέλη αυτού εδώ του φόρουμ, ιδιοκτήτης ενός από τα σημαντικότερα αθεϊστικά μπλογκ ("Απόψεις Ελλήνων άθεων") και ιδρυτής της ομάδας "Έλληνες άθεοι και αγνωστικιστές" του facebook είναι Έλληνας της διασποράς. :)
Zigurat έγραψε:Επίσης λέγοντας πως δεν είχα ιδέα για άθεους Ελληνες είναι επειδή μεγάλωσα και ζω Νέα Υόρκη.Η συντριπτική πλειοψηφία των ομογενών του εξωτερικού αγνοεί την ύπαρξη Ελλήνων άθεων.Επειδή εδώ στις ΗΠΑ δεν έχουμε Ελληνες άθεους.
Αυτός που ανέφερα πιο πάνω είναι δεύτερη γενιά ομογενής, δηλαδή από Έλληνες γονείς αλλά γεννήθηκε στις ΗΠΑ, στη Νέα Υόρκη, όπου και κατοικεί. Άρα έχετε τουλάχιστον έναν. :D

Παρεμπιπόντως, το ύφος γραφής σου και η νοοτροπία σου μου θυμίζει έναν ορθόδοξο Αρμένιο που είχαμε πριν λίγο καιρό στο φόρουμ. Μήπως γνωρίζεστε κατά τύχη; :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

@Zigurat

Καλώς ήρθες κι από μένα. Εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σου θέσω ένα ερώτημα το οποίο αν θέλεις μου το απαντάς (αν όχι και πάλι εντάξει , θα το καταλάβω και δεν θέλω να φέρνω ανθρώπους σε δύσκολη θέση χωρίς σοβαρό λόγο).

Αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα σου, αυτό που σε κάνει να έχεις αυτή την πολύ θετική στάση απέναντι στην ΧΟ (χριστιανική ορθόδοξη) πίστη και στην εκκλησία είναι αυτή η αίσθηση ταυτότητας που αποκομίζεις από αυτήν καθώς και ο , κατ' εσένα, θετικός ρόλος που έχει παίξει διαχρονικά η εκκλησία βοηθώντας τους ομογενείς και σε πρακτικά ζητήματα. Πολύ καλά όλα αυτά αλλά θα ήθελα να μου διευκρινίσεις τι ρόλο παίζει στην στάση - πίστη σου το ίδιο το ΔΟΓΜΑ της ορθόδοξης χριστιανικής πίστης, δηλαδή κατά πόσο είσαι πιστός γιατί πραγματικά έχεις πεισθεί ότι τα αναφερόμενα στα ιερά κείμενα της ΧΟ πίστης είναι αντικειμενικά αληθινά ή αυτό το κομμάτι (το δογματικό) δεν παίζει και τόσο ρόλο και το σημαντικό είναι το κοινωνικό - ταυτοτικό (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο) κομμάτι!
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Andrameleh έγραψε:@Zigurat

Καλώς ήρθες κι από μένα. Εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σου θέσω ένα ερώτημα το οποίο αν θέλεις μου το απαντάς (αν όχι και πάλι εντάξει , θα το καταλάβω και δεν θέλω να φέρνω ανθρώπους σε δύσκολη θέση χωρίς σοβαρό λόγο).

Αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα σου, αυτό που σε κάνει να έχεις αυτή την πολύ θετική στάση απέναντι στην ΧΟ (χριστιανική ορθόδοξη) πίστη και στην εκκλησία είναι αυτή η αίσθηση ταυτότητας που αποκομίζεις από αυτήν καθώς και ο , κατ' εσένα, θετικός ρόλος που έχει παίξει διαχρονικά η εκκλησία βοηθώντας τους ομογενείς και σε πρακτικά ζητήματα. Πολύ καλά όλα αυτά αλλά θα ήθελα να μου διευκρινίσεις τι ρόλο παίζει στην στάση - πίστη σου το ίδιο το ΔΟΓΜΑ της ορθόδοξης χριστιανικής πίστης, δηλαδή κατά πόσο είσαι πιστός γιατί πραγματικά έχεις πεισθεί ότι τα αναφερόμενα στα ιερά κείμενα της ΧΟ πίστης είναι αντικειμενικά αληθινά ή αυτό το κομμάτι (το δογματικό) δεν παίζει και τόσο ρόλο και το σημαντικό είναι το κοινωνικό - ταυτοτικό (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο) κομμάτι!
Οπως είπα δεν είναι κρυφο ότι οι Ομογενείς του εξωτερικού έχουμε στενή σχέση με την εκκλησία και λόγω παράδοσης.Επαναλαμβάνω λαός χωρίς παράδοση είναι λαός χωρίς μέλλον! Από εκεί και πέρα είμαι Χριστιανός Ελληνορθόδοξος.Σημαίνει ότι πιστεύω ότι διδάσκει η χριστιανικη θρησκεία. Μια τέτοια θρησκεία που διδάσκει ισότητα, αλληλεγγύη κτλ ενώ έχει και στοιχεία προφητικό για όσα συμβούν στο μέλλον π.χ ο Ιησούς προβλέπει την καταστροφή του ναού της Ιερουσαλήμ όπως κι έγινε... Αντίθετα άλλες θρησκείες όπως το Ισλάμ ας πούμε δεν έχουν προφητείες που να εκπληρώθηκαν ενώ το Ισλάμ παρουσιάζει τον Θεό σαν μισογύνη(στα χριστιανικά κράτη έχουν υπάρξει μέχρι και γυναίκες μονάρχες που κυβέρνησαν μονές τους π.χ Ελισάβετ, Μεγάλη Αικατερίνη,ο χριστιανισμός έχει γυναίκες αγίες που δείχνει ότι η γυναίκα έχει κι αυτή μερίδιο στην Θεία πρόνοια, ο χριστιανές δεν απαιτείται να καλύπτουν το κεφάλι τους κτλ.Οι ανθρωπιστικες αξίες του χριστιανισμου όπως η αλληλεγγύη κτλ δυστυχώς δεν εφαρμόζονται από τους χαμηλής θρησκευτικότητας χριστιανούς της δύσης.Αντιθετα οι θρησκοι χριστιανό δείχνουν απίστευτη αλληλεγγύη μεταξύ τους.Ας πούμε στις χώρες της Μέσης Ανατολής και Αφρικης όπου υπάρχουν μεγάλες χριστιανικες κοινότητες οι χριστιανοί δείχνουν μεγάλη αλληλεγγύη ο ένας στον άλλο, ζούνε μονιασμένοι με μηδενική εγκληματικότητα κτλ.Αλλά και εδώ στις ΗΠΑ οι ορθόδοξοι(οχι μονο οι Ελληνες),δείχνουμε ο ένας στον άλλο μεγάλη αλληλεγγύη είμαστε φιλήσυχοι κτλ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zigurat την 18 Φεβ 2017 18:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

AoratiMelani έγραψε:Α ναι, τον ξέρουμε τον ρόλο της εκκλησίας, και τότε και τώρα. Κρίμα βέβαια, μακάρι να είχαν άλλοι φορείς αυτόν τον ρόλο, αλλά τι να γίνει, ότι έγινε έγινε. Ας πάμε παρακάτω τώρα χωρίς αυτήν. Δεν θα μείνουμε ακέφαλοι, κεφάλια θα φυτρώσουν άλλα και καλύτερα. Τουναντίον η εκκλησία θα μείνει ασώματη κι αυτό ακριβώς προσπαθεί να αποφύγει. Παρεμπιπόντως, μεγάλο πρόβλημα αυτό με τα σχολεία του εξωτερικού που λες, για έναν άθεο που θέλει ελληνικό σχολείο ανεξάρτητο από την εκκλησία και δεν μπορεί να βρει.
AoratiMelani έγραψε:Παρεμπιπτόντως, ένα από τα ιδρυτικά μέλη αυτού εδώ του φόρουμ, ιδιοκτήτης ενός από τα σημαντικότερα αθεϊστικά μπλογκ ("Απόψεις Ελλήνων άθεων") και ιδρυτής της ομάδας "Έλληνες άθεοι και αγνωστικιστές" του facebook είναι Έλληνας της διασποράς. :)
Zigurat έγραψε:Επίσης λέγοντας πως δεν είχα ιδέα για άθεους Ελληνες είναι επειδή μεγάλωσα και ζω Νέα Υόρκη.Η συντριπτική πλειοψηφία των ομογενών του εξωτερικού αγνοεί την ύπαρξη Ελλήνων άθεων.Επειδή εδώ στις ΗΠΑ δεν έχουμε Ελληνες άθεους.
Αυτός που ανέφερα πιο πάνω είναι δεύτερη γενιά ομογενής, δηλαδή από Έλληνες γονείς αλλά γεννήθηκε στις ΗΠΑ, στη Νέα Υόρκη, όπου και κατοικεί. Άρα έχετε τουλάχιστον έναν. :D

Παρεμπιπόντως, το ύφος γραφής σου και η νοοτροπία σου μου θυμίζει έναν ορθόδοξο Αρμένιο που είχαμε πριν λίγο καιρό στο φόρουμ. Μήπως γνωρίζεστε κατά τύχη; :P
Εδώ στην Αστορια στη Νέα Υόρκη είμαστε πολυπολιτισμικο μέρος με πολλές εθνότητες μεταξύ αυτών και Αρμένιο και πολλοί άλλοι και συνυπάρχουμε αρμονικά.Εχω και Αρμένιους φίλους,παίζουμε μαζί μπάσκετ,βγαίνουνε κτλ.Βέβαια εδώ έχεις λάθος: οι Αρμένιοι δεν είναι ορθόδοξοι αλλά ανήκουν στις Ανατολίτικες εκκλησίες και δεν έχουν επίσημη κοινωνία με την Ελληνορθόδοξη εκκλησία. Αρα δεν είναι ορθόδοξοι.
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

AoratiMelani έγραψε:Α ναι, τον ξέρουμε τον ρόλο της εκκλησίας, και τότε και τώρα. Κρίμα βέβαια, μακάρι να είχαν άλλοι φορείς αυτόν τον ρόλο, αλλά τι να γίνει, ότι έγινε έγινε. Ας πάμε παρακάτω τώρα χωρίς αυτήν. Δεν θα μείνουμε ακέφαλοι, κεφάλια θα φυτρώσουν άλλα και καλύτερα. Τουναντίον η εκκλησία θα μείνει ασώματη κι αυτό ακριβώς προσπαθεί να αποφύγει. Παρεμπιπόντως, μεγάλο πρόβλημα αυτό με τα σχολεία του εξωτερικού που λες, για έναν άθεο που θέλει ελληνικό σχολείο ανεξάρτητο από την εκκλησία και δεν μπορεί να βρει.
AoratiMelani έγραψε:Παρεμπιπτόντως, ένα από τα ιδρυτικά μέλη αυτού εδώ του φόρουμ, ιδιοκτήτης ενός από τα σημαντικότερα αθεϊστικά μπλογκ ("Απόψεις Ελλήνων άθεων") και ιδρυτής της ομάδας "Έλληνες άθεοι και αγνωστικιστές" του facebook είναι Έλληνας της διασποράς. :)
Zigurat έγραψε:Επίσης λέγοντας πως δεν είχα ιδέα για άθεους Ελληνες είναι επειδή μεγάλωσα και ζω Νέα Υόρκη.Η συντριπτική πλειοψηφία των ομογενών του εξωτερικού αγνοεί την ύπαρξη Ελλήνων άθεων.Επειδή εδώ στις ΗΠΑ δεν έχουμε Ελληνες άθεους.
Αυτός που ανέφερα πιο πάνω είναι δεύτερη γενιά ομογενής, δηλαδή από Έλληνες γονείς αλλά γεννήθηκε στις ΗΠΑ, στη Νέα Υόρκη, όπου και κατοικεί. Άρα έχετε τουλάχιστον έναν. :D

Παρεμπιπόντως, το ύφος γραφής σου και η νοοτροπία σου μου θυμίζει έναν ορθόδοξο Αρμένιο που είχαμε πριν λίγο καιρό στο φόρουμ. Μήπως γνωρίζεστε κατά τύχη; :P
Επαναλαμβάνω τα σχολεία τα έχει η εκκλησία γιατί η θρησκεία είναι ο μόνος παράγοντας ενότητας για τους Ελληνες της διασποράς. Δεδομένου ότι πολλοί Ομογενείς δεν ξέρουν να μιλούν Ελληνικά ο μόνος παράγοντας ενοποίησης είναι η εκκλησία. Δες και τη ταινία γάμος αλλά ελληνικά :mrgreen: .Η εκκλησία είναι αναπόσπαστο μέρος της παράδοσης μας πρόσφερε πολλά και χωρίς αυτή δεν θα υπήρχε το έθνος μας θα είχαμε αφομοιωθεί από τους Τούρκους λαός χωρίς παράδοση δεν έχει μέλλον. Και για εμάς τουλάχιστον τους Ελληνες του εξωτερικού κάτι τέτοιο που λες είναι απαράδεκτο και αδυνατο.Αφού οι πιο πολλοί ομογενείς δε ξέρουν Ελληνικά ο μόνος παράγοντας ενότητας είναι η εκκλησία. Αλλωστε οι ομογενείς αυτοχαρακτηριζομαστε όχι "Ελληνες" αλλά Ελληνορθόδοξοι. Οι Ελληνες της Τουρκίας (Κωνσταντινουπολη,Ιμβρος, Τένεδος) χαρακτηρίζονται όχι "Ελληνες" αλλά "χριστιανοί της Τουρκίας,Ελληνες το γένος" το ίδιο και στην Αίγυπτο και σε άλλε χώρες. Ο μοναδικος λοιπόν θεσμός αναντικαταστατος για εμάς τους Ελληνες της Διασποράς είναι η εκκλησία.Αφού πολλοί ομογενείς δε μιλάνε ελληνικά ξέρεις άλλον τρόπο ενοποίησης έκτο της εκκλησίας;Αρα ορθώς η εκκλησία έχει τη διεύθυνση των σχολείων των Ελλήνων του εξωτερικού. Κανείς ομογενής δε θέλει ένα σχολείο ξεχωριστό από την εκκλησία. Κάτι τέτοιο είναι αδύνατον. Και μη ξεχνας την βοηθεια των ομογενων δια μεσω της εκκλησιας.Τυχον χωρισμος κρατους-θρησκειας στην Ελλαδα θα τερματιζε την πολυτιμη βοηθεια για αυτό καμία κυβέρνηση δε τόλμησε κάτι τέτοιο. Δεν εχω επιθετικο τονο απλα γραφω συχνα κατεβατα.Δεν αμφισβητω την ελληνικοτητα σας.Εχω κανει πλεον διακριση μεταξυ Ελληνων Ελλαδας-εξωτερικου.Θεωρω την Ορθοδοξια κριτητιο Ελληνικοτητας μονο για τοτς Ελληνες του εξωτερικου.Αλλωστε εσεις οι Ελληνες της Ελλαδας μιλατε ολοι Ελληνικα ενω πολλοι ομογενεις του εξωτερικου οχι.Εσεις της Ελλαδας εχετε τη γλωσσα σαν ενοποιητικο στοιχειο εμεις οι του εξωτερικου εχουμε την θρησκεια.Δε σας ζητω να πιστεψετε σας ζητω να αναγνωρισετε οτι καποια πραγματα είναι αναντικατάστατα. Θα ήθελα περισσότερες συζήτησε με εσένα αγαπητή Μελάνη αλλά μέσω πμ.Εχετε χαιρετισμούς από τον πρόεδρο των ΗΠΑ τον Trump! :P
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

[quote="AoratiMelani"]Παρεμπιπόντως, μεγάλο πρόβλημα αυτό με τα σχολεία του εξωτερικού που λες, για έναν άθεο που θέλει ελληνικό σχολείο ανεξάρτητο από την εκκλησία και δεν μπορεί να βρεί.
Ενδεχομένως κάποιοι Ελληνες της Ελλάδας να θέλουν ανεξάρτητο σχολείο αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα τα σχολεία δε τα λειτουργεί η Εκκλησία αλλά το κράτος. Αρα δεν ισχύει αυτό που λες ότι δεν μπορεί να βρεί.Το ότι τα σχολεία τα λειτουργεί η εκκλησία ισχύει εδώ στο εξωτερικό για τους Ελληνες του εξωτερικού όχι για την Ελλάδα που λες.
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Απάντηση