Διαφορές Ελλήνων-Αρμενίων κ.ά.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω παρατηρήσει ότι οι Έλληνες διαφέρουνε από τους Αρμένιους στο εξής....Οι Έλληνες σε χώρες με μουσουλμανική πλειοψηφία είναι θρήσκοι(π.χ Τουρκία,Αίγυπτος κτλ) ενώ οι Έλληνες των δυτικών χωρών τείνουν να είναι θρησκευτικά αδιάφοροι...Αντίθετα οι Αρμένιοι όπως και οι Κόπτες(Αιγύπτιοι Χριστιανοί) είτε ζουν σε δυτική χώρα είτε σε ισλαμική είναι πολύ θρήσκοι και στις δύο περιπτώσεις...Που οφείλεται αυ΄τη η αντίφαση μεταξύ Αρμενίων(και Κοπτών) και Ελλήνων;Τέλος αν εσείς που είστε Έλληνες ζούσατε σε μουσουλμανική χώρα θα ήσασταν πιστευέται άθεοι;
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ρωτάς δηλαδή πως θα ήμασταν αν η ζωή μας ήταν αλλιώς. Ποιός μπορεί να απαντήσει σοβαρά σ'αυτό το ερώτημα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Οι διαφορές οφείλονται σε ιστορικούς και πολιτισμικούς παράγοντες. Είμαστε αυτό που καθορίζουν οι συνθήκες του περιβάλλοντός μας.

Εγώ προσωπικά νομίζω ότι θα ήμουν άθεη όπου και να είχα μεγαλώσει. Έχω πάθος με την αλήθεια και τη γνώση και δεν αφήνω τίποτε να με εμποδίσει να την προσεγγίσω, ούτε παραδόσεις, ούτε κοινωνικές πιέσεις, ούτε συγκινησιακές επιρροές, ούτε ευσεβείς πόθους, ούτε άλλου είδους αυταπάτες. Μπορεί να μην το εκδήλωνα, αν ζούσα σε χώρα όπου η αθεϊα θα διωκόταν, αλλά θα ήμουν άθεη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Εννοώ αν είχατε γενηθεί Έλληνες Ορθόδοξοι και ζούσατε ως μειονοτικοί σε μουσουλμανική χώρα...Στην Τουρκία στην ελληνική μεινότητα της Κων/πολης π.χ...Στην Τουρκία η αθεία δεν είναι παράνομη....
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Και αυτή η αντίφαση μεταξύ Αρμενίων/κοπτών και Ελλήνων που οφείλεται;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Είπαμε, πολιτισμικοί και ιστορικοί λόγοι. Θα έλεγα ότι το γεγονός πως υπάρχει ελληνικό κράτος εδώ και σχεδόν 200 χρόνια ενώ δεν υπάρχει κοπτικό και το ανεξάρτητο αρμενικό κράτος είναι σχετικά πρόσφατο, δημιουργεί μια διαφορετική ψυχολογία. Σίγουρα οι Έλληνες νιώθουν πιο ασφαλείς και δεν νιώθουν πια τόσο έντονη την ανάγκη να περιχαρακώσουν την εθνική τους ταυτότητα με όσο το δυνατόν περισσότερα διαφοροποιητικά σημάδια (όρα θρησκεία κ.ά. παραδόσεις).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ξέχασα να επισημάνω ότι όλοι οι λαοί στη διασπορά νιώθουν πιο ανασφαλείς κι έχουν εντονότερη ανάγκη περιχαράκωσης της εθνοτικής τους ταυτότητας. Γι' αυτό και οι Έλληνες του εξωτερικού τηρούν τις παραδόσεις πιο πιστά από αυτούς που μένουν στην Ελλάδα, είναι πιο θρήσκοι, η εκκλησία είναι επίκεντρο της κοινότητας κ.λπ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

λιγο σε διαβασα ραφαελ και ειπες 100 φορες για την κοπελα σου και την η αρμενικη εκκλησια να ρωτησω το γιατι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι διαφορες ελληνων-αρμενιων λυνονται με κατι σουτια και μπουνιδια στην μαπα εξω απο τον παναγιο ταφο κι ως τωρα οι αρμενιοι ως το πρωτο χριστιανικο εθνος εχει μοναχα την πρωτια στις φαπες.Αν μη τι αλλο για το ξυλοφορτωμα και μονον που πεφτει αξιζει ολα τα εξοδα.Απο τα λιγα αυθεντικα και πηγαια πραγματα που αξιζουν μεσα στον ολετηρα της παγκοσμιοποιησης οπου μας οδηγουν οι σιωνιστες και ο ανθελληνας Κισινγκερ.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση