αυτοσύστηση

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
αυστριακός
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Σεπ 2016 23:09
Όνομα Ιστότοπου: -

χαίρετε,
λέγομαι Reinhard, στην Ελλαδα με φωνάζουν Rene, είμαι αυστριακός και ζω με την ελληνηδα γυναίκα μου στην Αργολίδα 9 μήνες το χρόνο. Είμαι συνταξιούχος πλέον, αλλά από μικρος (17 περίπου) άθεος. Τώρα, στην Αυστρια και σε άλλες χωρες πολλοί είναι άθεοι, αλλά απερίσκεπτα. Ειχα χάσει μικρός τον πατέρα μου και αυτό το συμβαν με εκανε να διαβάζω φιλοσοφία, Marx, κτλ.
Ως φοιτητης ημουν μέλος σε μαρξιστική ομάδα (όχι σε κομα, ουτε και μεχρι σημερα για διάφορους λόγους ) Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με ανθρώπους πιστούς αν η πίστη τους αφορούσε μόνο την προσωπική ιδιοτική ζωή τους, και όχι τα παιδιά τους, τους γνωστους κτλ. όταν βαπτιστηκα μωρό έγινε από λόγους πάραδοσης, όχι από πεπίθηση. Γιαυτό το λόγο η σχέση μου με την παράδοση δεν είναι καλή, δηλαδή δεν μου αρκει να αποδέχομαι κάτι μοναχά επειδή είναι παράδοση. Ετσι βεβαια γινεται με όλα τα θέματα, θέλω να αποφασίζω μόνος μου τι είναι καλό ή κακό, ξέροντας βέβαια ότι μπορώ να κάνω λάθη, ότι και ο άλλος έχει γνώσεις και άποψη. Να μην πολυλογώ και σας ζαλίζω θα σταματίσω εδώ ζητόντας συγγνώμη για την κακή ορθογραφία μου, που στην επαγγελματική ζωή μου δεν έπεξε μεγάλο ρόλο, και δεν την έμαθα ποτέ σωστά.

Religion ist Opium für das Volk! No gods no masters! (δεν είμαι όμως αναρχικός)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς όρισες Rene...
Δεν είσαι αναρχικός. Παραμένεις όμως μαρξιστής;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες.
Προσπαθώ να καταλάβω αν οι γονείς σου είναι Έλληνες και τα ελληνικά είναι μητρική σου γλώσσα ή αν τα έμαθες μετά λόγω της συζύγου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomeconfetti:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Πέθανα από τα γέλια....Να και ένας Αυστριακός κομμουνιστής.....
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες, Rene!

Εσύ Αυστριακός που ζεις στην Ελλάδα, εγώ Έλληνας που ζω στην Αυστρία. Ωραία πράματα.

Τα Ελληνικά σου είναι πραγματικά εντυπωσιακά.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
αυστριακός
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 27 Σεπ 2016 23:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σας και πάλι
Λοιπόν, είμαι αυστριακός από γονείς αυστριακούς, από εκεί και πέρα δεν ξέρω πολλά πράγματα για την καταγωγή μου. Το μόνο που
ξέρω είναι ότι δεν κατάγομαι από την Εύα και τον Αδάμης.
Δεν είμαι ούτε αναρχικός ούτε κλασσικός μαρξιστής ή κομμουνιστής. Και στην Αυστρία υπάρχει ένα κομμουνιστικό κόμμα, αν και ασήμαντο. Δίδασκα Γερμανικά στην Αθήνα για 25 χρόνια, έβλεπα ελληνική τηλεόραση, και από την γυναίκα μου έμαθα το σήκω πάνω,
κάτσε κάτω (χα, χα)
Έλληνα της Αυστρίας σε ποιο μέρος μένεις. Θα είχε πλάκα να ήσουν από το Innsbruck και σε γνώρισα. Μήπως το μικρό σου είναι
Μιχάλης. Να ήταν τόσο μικρός ο κόσμος, δεν το πιστεύω.
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, πάντως!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για την απάντηση, όντως μιλάς εξαιρετικά ελληνικά, γι' αυτό και ρώτησα εξάλλου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

χαιρετώ κι εγώ με την σειρά μου τον αγαπητό φίλο μας αυστριακό. θέλω να σου πώ προσωπικά πως μου αρέσει το αδέσμευτο πνεύμα σου όσον αφορά την πολιτική και την θρησκευτική παράδοση.βέβαια η ανάγνωση του marx είναι ένα καλό ξεκίνημα για να κατανοήσεις καλύτερα τον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής, και την ουσία της θρησκείας, όπως και την σχέση της με την εξουσία.
καλοσώρισες λοιπόν, και καλές συζητήσεις.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Προσοχή μόνο μην πολιτικοποιήσετε και την εδώ αυτοσύσταση, παρακαλώ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

αυστριακός έγραψε:Έλληνα της Αυστρίας σε ποιο μέρος μένεις. Θα είχε πλάκα να ήσουν από το Innsbruck και σε γνώρισα. Μήπως το μικρό σου είναι Μιχάλης.
Όχι, η οικογένειά μου μετακόμισε στην Βιέννη πριν από ένα χρόνο μετά από 6 χρόνια στην Μ. Ανατολή και ακολούθησα κι εγώ πριν από μερικές ημέρες.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση