Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Κούρος έγραψε:Βλέπω, ο ενθουσιασμός και η χαρά περισσεύει για την δικαίωση των Ροκφέλερ....
To θέμα δεν είναι οι Ροκφέλερ και οι Ρότσιλντ αλλά η ευπιστία των ηλιθίων... που... ό,τι υπάρχει στο διαδίκτυο είναι ...πηγή.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ. Όπως και η δυσπιστία των ηλιθίων σε αυτό που συμβαίνει γύρω τους και αρνούνται να το δουν.

Θέλει προσοχή φίλε μου. Έχουμε τις πηγές, έχουμε τις δηλώσεις τους, ελέγχουμε αν αυτά που είπαν τότε σήμερα συμβαίνουν και προχωράμε. Απλά πράγματα, κοινή λογική. Όχι μισαλλοδοξία, όχι εγωισμός. Δεν φταίει ο Κούρος, ούτε ο Ρουσό αν σε λίγα χρόνια θα σου βάλουν τσιπάκι. Δεν είναι εχθρός σου ο Κούρος, πρέπει να βρεις τη λογική να το καταλάβεις αυτό.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Κούρος έγραψε:Συμφωνώ. Όπως και η δυσπιστία των ηλιθίων σε αυτό που συμβαίνει γύρω τους και αρνούνται να το δουν....
Αυτά να τα πεις στους οπαδούς του καπιταλισμού και της «ελεύθερης» αγοράς... Αλλά, αν αυτά τα ανακαλύπτεις ακολουθώντας τις ...προφητείες του Παϊσιου, με συγχωρείς αλλά ΚΑΙ εσύ δεν καταλαβαίνεις τι συμβαίνει γύρω σου...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ξέρεις ποιά είναι η μαλακία Κούρε; Δεν θα σου βάλουνε τελικά τσιπάκι και τότε εσύ θα είσαι ευχαριστημένος. Ενώ εγώ και ο Άναρχος θα εξακολουθούμε και τότε να κριτικάρουμε τον καπιταλισμό και τον ιμπεριαλισμό . Και χωρίς εσχατολογικές συνομωσιολογικές παπαρδέλες που πετάνε την μπάλα από το γήπεδο (ο καπιταλισμός και τα αρνητικά του φαινόμενα) στην εξέδρα (σατανάδες, 666, Εβραίοι, τσιπάκια, παπάκια και Νεφελίμ).
Με αυτές τις μπούρδες εσύ δικαιώνεις τον "Ρόκφέλλερ" (τον καπιταλισμό ως κοινωνικό σύστημα-γιατί εκεί είναι το πρόβλημα) καθώς αντί να ασχολείσαι με την ουσία ασχολείσαι με διανοητικές πρέζες.
Και όσο θεωρείς ότι το πρόβλημα είναι η "παγκόσμια διακυβέρνηση'' (είδαμε τι ωραία που ήτανε τα πράγματα και επί "εθνικής ανεξαρτησίας"), ο άχρηστος, ο Αντίχριστος, το 666 και το 11880 κόβονται μισθοί, συντάξεις, εργασιακά δικαιώματα, υγειονομική περίθαλψη κλπ. Και όσοι κερδίζουν απ'όλα αυτά (οι "Ρόκφέλλερ") γελάνε μαζί σου και με όσους ασχολούνται με τέτοιες παπαριές γιατί όσο αντί για το φεγγάρι κοιτάτε το δάχτυλο οι "μεταρρυθμίσεις" και ο "εκσυγχρονισμός" συνεχίζονται ανεμπόδιστα...

Εικόνα
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα.
Δεν πείθομαι πλέον ούτε από τον κομμουνισμό, ούτε από τον καπιταλισμό. Ας πιστέψουν άλλοι σ'αυτόν, εγώ έκανα τον κύκλο μου, αρκετά πίστεψα, αρκετά μάλωσα στα αμφιθέατρα, έχουν άλλοι σειρά τώρα, εγώ τέλειωσα μ'αυτά.
Για μένα πλέον, υπάρχουν δύο θεμελιώδη κοινά στοιχεία σ'αυτές τις πολιτικές θεωρίες:
1) Και οι δύο είναι προϊόντα μιας μηχανιστικής αντίληψης για τον άνθρωπο και την κοινωνία, που θεωρώ όχι μόνο ελλιπή, αλλά εντελώς λάθος. Και η πραγματικότητα το απέδειξε ότι και οι δύο είναι λάθος.
2) Και οι δύο παρασύρουν τον άνθρωπο μακρυά από τον Χριστό.
Δεν μπορεί να είσαι Χριστιανός και να θεωρείς θεμιτό τον ελεύθερο ανταγωνισμό και τον νόμο του ισχυρότερου, που σήμερα έχει σαν αποτέλεσμα ο πολιτισμένος Δυτικός κόσμος να πετά στις χωματερές το 50% των φαγητών που παράγει και ο "απολίτιστος" Τρίτος κόσμος να υποφέρει από την πείνα. Ούτε να υιοθετείς ένα σύστημα που διώκει τις θρησκευτικές και πολιτικές ελευθερίες του ανθρώπου και παρεμβαίνει ολοκληρωτικά σε κάθε πτυχή της ζωής του. Διότι ο κομμουνισμός, όπου εφαρμόστηκε, δεν είχε καμία διαφορά από ένα κράτος με ισλαμικό νόμο. Άλλαζαν λίγο οι τίτλοι των οργάνων καθοδήγησης και ο τρόπος των εκτελέσεων των αντιφρονούντων, αλλά η ουσία ήταν ίδια.


Ας αφήσουμε λοιπόν τα περί κομμουνισμού και καπιταλισμού για κανέναν ορεξάτο πρωτοετή πιτσιρικά και ας ασχοληθούμε με την πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα μας λέει ότι πίσω από την ελίτ των αγορών ή την νομενκλατούρα των κομμουνιστικών καθεστώτων (όσα απέμειναν τέλος πάντων), υπάρχει η ίδια δίψα για εξουσία και αυτοθέωση.
Η ίδια δίψα.
Είναι το προπατορικό μας αμάρτημα, είναι μέσα στο ντι-εν-εϊ μας, πως να το κάνουμε, τόσο δύσκολο είναι να το δούμε;
Κανείς μας δεν εξαιρείτε από αυτήν, ούτε ο Ροκφέλερ, ούτε ο Κούρος.
Για το λόγο αυτόν λοιπόν, επειδή υπάρχει το προπατορικό αμάρτημα, η όποια ελιτ θα βρει τον τρόπο να μας τσιπάρει, είτε με κάρτα, είτε με κάψουλα, είτε βιομετρικά. Για εμένα είναι θέμα μικρού χρόνου και μου φαίνεται πολύ λογικό να το κάνει, εκτός και αν ένα συνταρακτικό γεγονός (π.χ ένας μεγάλος πόλεμος ή μια κατάρρευση του χρηματοπιστωτικού συστήματος), το προλάβει και το αναβάλλει στο πολύ μακρινό μέλλον.

Αλλά νομίζω έχει ξαναγίνει μια παρόμοια κουβέντα..
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και εγώ δεν πείθομαι από το νόμο της βαρύτητας οπότε λέω να αρχίσω να πηδάω πάνω-κάτω μέχρι να πάω στο φεγγάρι...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχεις παρατηρησει Γιατρε του Ικα οτι ολοι οι φανατικα θρησκευομενοι το ποσο πολυ φωναζαν για το φακελωμα,τον αντιχριστο,τα τσιπακια,θα τους παρουνε την πιστη και διαφορα τετοια συνομωτικα.

Απο την αλλη το facebook εχει αρχισει και ζηταει τα πραγματικα στοιχεια ολων,κι οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο κι αποδεχεται καθε επισημο εγγραφο απο καρτα βιβλιοθηκης,πιστοποιητικο γεννησης μεχρι και διδακτορικους τιτλους αρκει να αποδεικνυεται με αυτα η ταυτοτητα των κατοχων.

Και γενικα οι καθε λογης φασιζοντες μεγαλουργουν φυσικα μεσα στο facebook παρακολουθωντας τις αποψεις και τις ζωες ανθρωπων που γινηκαν δηθεν φιλοι τους.Ενταξει γιατι να κρυψουν την ταυτοτητα τους φυσικα και την φανερωνουν μιας κι αυτοι δεν εχουν τιποτε να πουν αφου επι το πλειστον ειναι και ασυντακτοι κι ανορθογραφοι,απλα περιμενουν τους αλλους να εκφραστουν για να εχουν να μυγιαζονται και να ρουφιανευουν,να συκοφαντουν και να κατασκοπευουν τις ζωες των αλλων.

Φυσικα και πρεπει δηθεν να δινουν οι παντες την ταυτοτητα τους γιατι υπαρχουν ανωμαλοι που παραπλανουν ανηλικους στο διαδικτυο οποτε εγω ας φανερωθω πληρως και τι εχω να κρυψω αλλωστε κι απο ποιον μου αρκει μοναχα που δεν θα με πουν ανωμαλο κι ας μαθουν τα παντα για εμενα χωρις να με εχει ρωτησει ποτε κανενεις.

Εγω θα πω τα παντα κι απο μονος μου και δεν χρειαζεται κανενα τσιπακι,η ας τα πω πρωτα και μετα αν θελουν ας τα περασουν και σε τσιπακι γιατι κινδυνεουμε οι παντες και ολα αυτα ειναι για το καλο μας και την ασφαλεια μας αλλα κυριως το ρουφιανεμα και το να υποβλεπεις τους παντες ειναι καλο και θεαρεστο πραγμα που το ιδιο κανει κι ο καλος θεουλης κι ολοι οι δυναστες και δικτακτορες που τα παντα θελουν να θωρουν.

Εχω αδικο?Καλοοοο καλοκαιριιιιι σε ολουσ....
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Γιατρός του ΙΚΑ είναι Κομμουνιστής και άθεος.
Συνδυασμός που βγάζει ατόφιο κόμπλεξ και άρνηση της πραγματικότητας με εμμονικά σύνδρομα καταδίωξης!
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Demitrios έγραψε:Ο Γιατρός του ΙΚΑ είναι Κομμουνιστής και άθεος.
Συνδυασμός που ....
Μαλακίες Δημητρό... Κομμουνιστής και άθεος ΔΕΝ είναι συνδυασμός.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Κομμουνιστης και θρησκοληπτος για την Ελλαδα δεν θα αποτελουσε παντως ιδιαιτερη εκπληξη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Ο Γιατρός του ΙΚΑ είναι Κομμουνιστής και άθεος.
Συνδυασμός που βγάζει ατόφιο κόμπλεξ και άρνηση της πραγματικότητας με εμμονικά σύνδρομα καταδίωξης!
Ούτε οι χουνταίοι το '67 δεν τα 'λεγαν αυτά.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Off Topic
Κι όμως, τα έλεγε και ο Karl Jung, που έκανε ψυχογράφημα στο Στάλιν από το μουστάκι του. Και ως γνωστόν ο Karl Jung ήταν αυθεντία,σαν αυτές που του αρέσει του Demetrios να επικαλείται.
Ο Στάλιν είναι απλώς ένα κτήνος -- ένας πονηρός χωριάτης, ένα ενστικτώδες και ισχυρό ζώο -- και αναμφίβολα απ' αυτή την άποψη ο ισχυρότερος όλων των δικτατόρων. Θυμίζει μια σιβηρική τίγρη με τον δυνατό λαιμό του, τα τεράστια μουστάκια του, και αυτό το χαμόγελο σαν της γάτας που έχει φάει την κρέμα.
Πηγή: Καρλ Γιούνγκ, "Διάγνωση των δικτατόρων", συνέντευξη με τον H.R. Knickerbocker, περιοδικό Cosmopolitan, 1938
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Γιατρέ, τελευταία φορά που σε είδα πριν κάτι χρόνια δεν είχες μουστάκια. Υποθέτω είσαι λιγότερο κομμουνιστικόν κτήνος από τον Ιωσήφ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

επικουρειος έγραψε:Κομμουνιστης και θρησκοληπτος για την Ελλαδα δεν θα αποτελουσε παντως ιδιαιτερη εκπληξη.
Παραδόξως πως όμως το ΚΚΕ έχει στις δημοσκοπήσεις το μεγαλύτερο ποσοστό άθεων απ'όλα τα κόμματα. Αλλά βέβαια δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που ο αδογμάτιστος επικούρειος δεν αφήνει λεπτομέρειες όπως η πραγματικότητα να επηρεάσουν τις τρισμέγιστες (και πάνω απ'όλα αδογμάτιστες) απόψεις του.
Off Topic
Ναι,ναι ξέρω, αφήστε την πολιτική,τα κόμματα κλπ. Καλή παρατήρηση θα είναι, απλά αν γίνει θα έπρεπε να γίνει 5 post νωρίτερα. Ή αλλιώς στη γλώσσα των ενηλίκων "αυτός άρχισε κύριε".
Γιατρέ, τελευταία φορά που σε είδα πριν κάτι χρόνια δεν είχες μουστάκια. Υποθέτω είσαι λιγότερο κομμουνιστικόν κτήνος από τον Ιωσήφ.
Λόγοι συνωμοτικότητας. Από τότε που μας "διάβασε" το γατόνι ο Jung έχει πέσει γραμμή να κόψουμε όλοι τα μουστάκια. Απόδειξη: Κουτσούμπας, Παφίλης, Παπαρήγα, όλοι αμούστακοι. Τυχαίο νομίζεις;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά, έχετε και φρέσκα κουλούρια εσείς οι άθεοι, τον Κιμ της Β. Κορέας!

Είστε ανεξάντλητοι σε ηγέτες επιπέδου βρε μπαγάσηδες... :mrgreen:
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα πράγματα φαίνεται να προχωράνε γρήγορα ή αργά, δυστυχώς ή ευτυχώς, σίγουρα όμως όπως τα έλεγαν εδώ και πολλά χρόνια.

Ας φροντίσει ο καθένας μας ξεχωριστά όπως μπορεί για την ψυχή του και για τις ψυχές των αγαπημένων του, όσο έχουμε ακόμα καιρό.

[youtube]lnY8OBIdlfU[/youtube]
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Τα πράγματα φαίνεται να προχωράνε γρήγορα ή αργά, δυστυχώς ή ευτυχώς, σίγουρα όμως όπως τα έλεγαν εδώ και πολλά χρόνια.

Ας φροντίσει ο καθένας μας ξεχωριστά όπως μπορεί για την ψυχή του και για τις ψυχές των αγαπημένων του, όσο έχουμε ακόμα καιρό.

[youtube]lnY8OBIdlfU[/youtube]
Πάντως οφείλεις να ομολογησεις ότι έχει υπάρξει μεγάλη εμπορευματοποίηση του Παϊσίου.
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Θαύματα με την έννοια υπερφυσικών γεγονότων δεν άκουσα. Θαύματα επίγεια έχω ακούσει. Ας πούμε η μεταστροφή των Αζάρων που είναι λαός που κατοικεί κυρίως στην αυτόνομη επαρχία της Αζαρίας που από το 2004 ανήκει στη Γεωργία αλλά είναι ημιαυτόνομη δηλαδή ανεξάρτητη σε πολλά θέματα. Η Αζαρία ήταν στην πλειοψηφία της μουσουλμανικη και η πλειοψηφία των μουσουλμάνων Αζάρων έγιναν χριστιανοί μετά το 2000: https://www.pemptousia.gr/2017/08/i-exi ... epistrofi/ .Είναι μια από τις εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις σύγχρονης μαζικής μεταστροφής αν αναλογιστεί κανείς ότι η Αζαρία είναι πολύ θρησκευόμενη περοχή.
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σας

γεννήθηκα σε οικογένεια με πατέρα άθεο και μητέρα που δεχόταν τον Θεό, αλλά έτρεχε στα μέντιουμ και είχε σχέσεις με τους δαίμονες. Πέθανε κάποια στιγμή ο πατήρ μου και χρόνια μετά η μήτηρ μου και εγώ μεγάλωσα με την γιαγιά μου που ήτω αρκετά πιστή. Γαλουχήθηκα από'κείνην και ακολούθησα την βυζαντινήν μουσικήν και εδώ και μία δεκαετία είμαι δεξιός ιεροψάλτης σε Ιερό Ναό. Έχω μελετήσει την αθεΐα και καταννοώ το να μην πιστεύει κάποιος όπως δύσπιστος ήτω ο Απόστολος Θωμάς που δεν ήθελε να δεχθεί ότι ανεστήθη ο Χριστός αλλά και οι Κλέοπας και Λουκάς στον δρόμο προ Εμμαούς.
Αν υποθέσομεν ότι η πίστη μας είναι νεκρά και δεν υπάρχει ουδείς Θεός τρόπον τινά, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε τα παρακάτω βίντεο τι ακριβώς είναι
Χαρδαβέλλας θαύμα Παναγίας..
Βασιλική Πλεξίδα θαύμα Παναγίας..
Από μηχανόβιος έγινε μοναχός..

Με αγάπη Χριστού προς εσάς.. Yoko Choco
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Γειά σας

γεννήθηκα σε οικογένεια με πατέρα άθεο και μητέρα που δεχόταν τον Θεό, αλλά έτρεχε στα μέντιουμ και είχε σχέσεις με τους δαίμονες. Πέθανε κάποια στιγμή ο πατήρ μου και χρόνια μετά η μήτηρ μου και εγώ μεγάλωσα με την γιαγιά μου που ήτω αρκετά πιστή. Γαλουχήθηκα από'κείνην και ακολούθησα την βυζαντινήν μουσικήν και εδώ και μία δεκαετία είμαι δεξιός ιεροψάλτης σε Ιερό Ναό. Έχω μελετήσει την αθεΐα και καταννοώ το να μην πιστεύει κάποιος όπως δύσπιστος ήτω ο Απόστολος Θωμάς που δεν ήθελε να δεχθεί ότι ανεστήθη ο Χριστός αλλά και οι Κλέοπας και Λουκάς στον δρόμο προ Εμμαούς.
Αν υποθέσομεν ότι η πίστη μας είναι νεκρά και δεν υπάρχει ουδείς Θεός τρόπον τινά, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε τα παρακάτω βίντεο τι ακριβώς είναι
Χαρδαβέλλας θαύμα Παναγίας..
Βασιλική Πλεξίδα θαύμα Παναγίας..
Από μηχανόβιος έγινε μοναχός..

Με αγάπη Χριστού προς εσάς.. Yoko Choco
Αγαπητέ Yoko Choco

Για την περίπτωση του Χαρδαβέλλα, γνωρίζουμε ότι ο καρκίνος μπορεί να υποχωρήσει με τη βοήθεια της επιστήμης (και κάποιες φορές από μόνος του). Με θεραπίες και χωρίς τη βοήθεια κάποιου αόρατου παντοδύναμου πλάσματος. Οπότε το ότι ο Χαρδαβέλλας πιστεύει ότι ήταν θαύμα της παναγίας δεν αποδεικνύει και πως ήταν

Στην περιπτωση του ελικοπτέρου έχουμε μία μαρτυρία μίας γυναίκας που προφανώς βρέθηκε σε μία στρεσογόνο κατάσταση. Πιστεύεις ότι οι αισθήσεις μας και η αντίληψή μας σε τέτοιες καταστάσεις δεν μπορούν να μας εξαπατήσουν; Άλλωστε η ίδια λέει ότι επικαλέστηκε την παναγία. Που σημαίνει ότι πιθανότατα είχε ανακαλέσει ήδη την εικόνα της στο μυαλό της. Σε κάθε περίπτωση αυτό που ακούγεται σε όλο το βίντεο πάνω από μία φορά "δεν ξέρουμε πως σώθηκε από τέτοια πτώση, άρα η παναγία βοήθησε είναι ξεκάθαρη επίκληση στην άγνοια: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF ... E%B9%CE%B1

Τώρα για το μοναχό: αφού αποφάσισε να γίνει θρήσκος, του είπαν κκάποια πράγματα που τα γνώριζε μόνο αυτός, τον έπεισαν να γίνει μοναχός και αποφάσισε να γίνει. Ένα πολύ καλό βιβλίο για το πως μπορεί ο καθένας να ψαρέψει και να σου πει πράγματα που γνωρίζεις μόνο εσύ χωρίς καμία θεία παρέμβαση είναι το "Γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν σε παράξενα πράγματα" των πανεπιστημιακών εκδόσεων Κρήτης.

Με ανθρωπιστικό ενδιαφέρον προς εσένα, Marvin
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Απάντηση