ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΑΝ ΚΟΠΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΣΤΟΥΣ ΚΛΗΡΙΚΟΥΣ

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέρω, ξέρω, το γράμμα του νόμου, το γράμμα του νόμου.

Δεν μου απάντησες..
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Όσο δεν ανακαλείς τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς, να λες πάλι καλά που δε σου απάντησα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Τους ανακαλώ.
Δεν είσαι αμόρφωτος, αλλά γράφεις μπαρούφες: οι μκο χρηματοδοντούνται από την εε, επειδή ο εθελοντισμός μπορεί να υπολογίζεται λογιστικά.
Δεν είσαι ηλίθιος, αλλά γράφεις ηλιθιότητες: το να αποκαλείς πιπες ένα θέμα που αφορά τον εθελοντισμό είναι ηλίθιο.

Και τώρα περιμένω την απάντησή σου.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Δεκτόν. Ποια ήταν η ερώτηση; Αν είναι καιρός να μεγαλώσω; Τι φταίει για την αμορφωσιά και τη χυδαιότητά μου; Ή κάποια σοβαρή που δεν την πρόσεξα;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Κουρε, η ιδιωτικη προσφορα της εκκλησιας προσμετραται αφαιρετικα των δωρεων σε αυτη. Ας δημοσιευανε ισολογισμους , ελεγμενους απο ορκωτους λογιστες, να συζητησουμε . Αφου η δεξια δεν ξερει τι ποιει η αριστερα, ειναι αγνωστο το προσημο της παραπανω αφαιρεσης...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Επισης, αν θελει η εκκλησια αποζημιωση για την οποια εστω βοηθεια στους εθνικοαπελευθερωτικους πολεμους, τοτε κ μεις θελουμε αποζημιωση για τις εκκλησιες που απελευθερωθηκαν. Υπο τους νεοτουρκους του κεμαλ αραγε θα ηταν καλυτερα; αν ναι, να το πει καθαρα. Με την απελευθερωση εχασα τοσα, να μου τα επιστρεψετε. Δε νομιζω τακη....
Η ουσια ειναι, οτι η πληρωμη μισθων σε παπαδες, πλεον ειναι χαριστικη. Αν συνεχιστει, θα πρεπει να εχει τη μορφη της αποζημιωσης για κοινωνικη εργασια, μετα το περας των εκκλησιαστικων καθηκοντων. Τεκμηριωμενη, εποπτευομενη κ ελεγχομενη. Τα αυτοδιοικητα τελος, με τα δικα μας χρηματα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν ψάξεις ή ρωτήσεις θα σου πουν ότι τρέχουν πολλά προγράμματα χρηματοδότησης εθελοντικής εργασίας. Επίσης πολλές μκο χρηματοδοντούνται επισήμως και συστηματικώς. Διότι ο εθελοντισμός μπορεί να κοστολογηθεί λογιστικά.
Απ ότι φαίνεται οι έννοιες της συμφωνίας, του συμβολαίου κλπ σου είναι τελείως άγνωστες.

Έστω ότι σήμερα προσφέρω εθελοντική εργασία για φιλανθρωπική δράση της ένωσης. Η ένωση δεν έχει συμφωνήσει με το κράτος να χρηματοδοτηθεί για την φιλανθρωπική δράση της με κανέναν τρόπο.
Αύριο η ένωση ζητάει από το κράτος να πάρει χρήματα ανάλογα με τις δικές μου σημερινές ώρες εργασίας και όπως κοστολογεί αυτή την εργατοώρα μου.
Μεθαύριο η ένωση παίρνει τα αρχίδια του κράτους μαζί με τη δική μου αίτηση διαγραφής (αφού συμφώνησα να είμαι μέλος σε ένωση αθέων και όχι σε ένωση ηλιθίων).
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

@τεμπελόσκυλο
άστο, σε βαριέμαι.

@καπαγες
Δηλαδή. Ας μιλήσουμε συγκεκριμένα και ρεαλιστικά.
Στην ενορία της γειτονιάς μου, κάποιος έχει σαν διακόνημα, να πηγαίνει κάποιες ώρες την ημέρα σε όποιον φτωχό ηλικιωμένο έχει ανάγκη και να του πηγαίνει, είτε λίγο φαγητό από το συσσίτιο, είτε να του αλλάζει καμία ασφάλεια, ή να τον βοηθά να μαζέψει τα σκουπίδια του ή να πλυθεί, να κάνει μπάνιο και να πάρει σωστά τα φαρμακά του. Ξέρω ότι συχνά πληρώνει με τη βοήθεια άλλων και λογαριασμούς ρεύματος κοινοχρήστων κλπ.
Αυτόν τον άνθρωπο και πολλούς που είναι σαν αυτόν, πως θα του προσμετρήσεις αφαιρετικά την δωρεάν προσφορά;
και τι εννοείς αφαιρετικά;
kapages έγραψε:Κουρε, η ιδιωτικη προσφορα της εκκλησιας προσμετραται αφαιρετικα των δωρεων σε αυτη. Ας δημοσιευανε ισολογισμους , ελεγμενους απο ορκωτους λογιστες, να συζητησουμε . Αφου η δεξια δεν ξερει τι ποιει η αριστερα, ειναι αγνωστο το προσημο της παραπανω αφαιρεσης...
Εσύ, σε αυτό το παράδειγμα, τι θα κοστολογούσες;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Α τώρα δεν έχει διάλογο. Τι έγινε, δεν είχε σχετικό άρθρο η ΟΟΔΕ;
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Για το τι φταίει για την μισαλλοδοξία σου;
Θα έπρεπε; Εσύ δηλαδή δεν ξέρεις τι φταίει, και τα περιμένεις όλα από την οοδε;
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Α τώρα έχω και μισαλλοδοξία. Μπορείς να έχεις μισαλλοδοξία όταν δεν έχεις δόγμα; Φιλολογική ερώτηση...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

1)Μόλις διατύπωσες το δόγμα σου: "δεν έχω δόγμα".
2)Οι μπαρούφες και ανοησίες που γράφεις (όπως σου επεσήμανα σε προηγούμενη δημοσίευση), οφείλονται στην μισαλλοδοξία σου.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ό,τι πείτε γιατρέ μου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιαυτό σε βαριέμαι.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Μπου χου χου. :crying-yellow: :crying-yellow: :crying-yellow:
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεωρητικα, τις ανθρωποωρες με το ελαχιστο ωρομισθιο μειον εφορια κ ασφαλιστικες εισφορες. Οχι τη πληρωμη λογαριασμων, αφου τα ποσα προερχονται απο δωρεες.
Στη πραξη τιποτα. Δεν δεχομαι να πληρωσω ανθρωποωρες που δεν εχουν εγκριθει, ακομα κ αν ημουν βεβαιος οτι ειναι αληθινες η χρησιμες, που δεν ειμαι.


Να τις πληρωσω ευχαριστως, αν καταργηθει το αυτοδιοικητο, ενταχθουν σε επισημα κυβερνητικα προγραμματα κοινωνικων δαπανων, ελεγχονται κ προσμετρουνται στο προυπολογισμο.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Έχει δίκιο ο Κούρος. Και εγώ μια φορά έβαλα στη φορολογική μου δήλωση τις εθελοντικές μου αιμοδοσίες και με γράψανε στα παπάρια τους. Ούτε φοροαπαλλαγή ούτε έκπτωση ούτε τίποτα. Πότε θα γίνουμε κράτος; Που είναι η πολιτεία;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση