Γαμήλια προβληματάκια

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Βαπτίζεται ο ανιψιός μου(δεν ξέρει κανείς στην οικογένεια μου ότι δεν είμαι χριστιανός ορθόδοξος) και δεν ξέρω τώρα πρεπει να γινει απο τη μια έχω 20 χρόνια να πάω εκκλησία και δεν αισθάνομαι άνετα από την άλλη δε μπορώ να πω απλώς δεν έρχομαι και έχω αδυναμία στον ανιψιό μου τι κάνω;
2)Σε ένα χρόνο περίπου είναι να (ξανα)παντρευτώ. Πρότεινα να κάνω πολιτικό γάμο για να γλιτωσω τα έξοδα αλλά η οικογένεια μου δεν ακούει κουβέντα και η νύφη μαζί με την οικογένεια της επίσης δεν ακούνε κουβέντα. Επίσης τι κάνω;
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Το σωστο ειναι να κανεις αυτο που σε εκφραζει, και σε οποιον αρεσεις.

Αν ομως, θες να κινηθεις υπουλα...και η γυναικα σου ειναι κατω των 30, στειλε μου φωτο και τηλεφωνο της ..και ακολουθησε τα παρακατω βηματα:
Αν η γυναικα σου δεν ξερει οτι εισαι αθεος, ξεκινας απο εκει. Αν ολα οκ, προχωρας. Αλλιως δεν εχει νοημα.
Πας στο ληξιαρχειο, αλλαξεις το θρησκευμα σου σε ΑΘΕΟΣ, στα κρυφα.
Οταν ερθει η ωρα να προσκομισεις πιστοποιητικο γεννησης στην εκκλησια, να προσκομισεις αυτο που φαινεται οτι εισαι ΑΘΕΟΣ.
Θα αφρισει ο παπας. Εννοειται οτι θα σου απαγορεψει το γαμο.
Αν γκρινιαξει η γυναικα, θα της πεις, "δεν μου ειπες οτι εισαι οκ, που ειμαι αθεος;" Που να ξερω οτι η Εκκλησια ΣΟΥ εχει αντιρρησεις; Εσυ να μου ζητησεις συγνωμη για τη μισαλλοδοξη θρησκεια ΣΟΥ. Η δικη μου "θρησκεια", δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα με τη πιστη σου. Επισης, αγαπη μου, γιατι δεν με υπερασπιστηκες στον παπα; Μετα απο ολα αυτα, απο κοινου θα πουμε οτι αποφασισαμε πολιτικο γαμο για οικονομικους λογους.
Εαν πεις τιποτα στους δικους σου ή τους δικους μου, προδιδεις την εμπιστοσυνη μου, και μαλιστα σε ενα ευαισθητο ζητημα.
Συνεπως, δεν εισαι καταλληλη για γαμο.
Οι γυναικες ποτε δεν φευγουν, αν δεν νομιζουν οτι εχουν δικιο. Οποτε, θα υποχωρησει...

Για το θεμα της βαπτισης του ανιψιου σου δεν βλεπω κανενα προβλημα το να πατησεις στην Εκκλησια. Σε αρχαιο ναο δεν εχεις πατησεις ποτε; Στη Παναγια των Παρισιων δεν θα πας αν βρεθεις στο Παρισι;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Σιγά μη φοβηθω τον αφορισμό έτσι κι αλλιώς σε κράτος μέλος της Ε.Ε(λέμε τώρα) ζω εμένα με ανησυχεί η αντίδραση των συγγενών μου....δε νομίζω να το πάρουν καλά... Είπα μια δικαιολογία ότι είναι πιο φτηνός ο πολιτικός γάμος αλλά δεν έπιασε όσον αφορά τον ανιψιό μου του χω αδυναμία αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να βαφτίζονται από παιδιά οι άνθρωποι αλλά πρέπει να μεγαλώσουν και να διαλέξουν ελεύθερα.
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν το καταλάβει ο παπας η η νύφη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην το πει κάποιος από τους δύο(η αν είμαι γκαντεμης και οι δύο) στους συγγενείς μου....την πατησα τότε!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτα ειναι τα σοβαρα προβληματα που απασχολουνε εναν ανθρωπο 30 ετων?

ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΡΑΜΠΟ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Azor Ahai έγραψε:Αν το καταλάβει ο παπας η η νύφη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην το πει κάποιος από τους δύο(η αν είμαι γκαντεμης και οι δύο) στους συγγενείς μου....την πατησα τότε!
Δηλαδή η μέλλουσα νύφη δε ξέρει οτι είσαι άθεος;
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Οταν λέω κανείς εννοώ κανείς! Και είμαι αγνωστικιστής(στα χαρτιά είμαι Χ.Ο).
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Azor Ahai έγραψε:Οταν λέω κανείς εννοώ κανείς! Και είμαι αγνωστικιστής(στα χαρτιά είμαι Χ.Ο).
Προσωπική μου άποψη είναι οτι πρέπει να προσεγγίζεις τη δια βίου συμβίωση με ειλικρίνεια. Ανοίγεις μεγάλη φασαρία με το να κρατάς ένα τόσο μεγάλο μυστικό. Στο κάτω κάτω θέλει ο καθένας μας να είναι με κάποιον η κάποιαν που να μας θέλει για το ποιοί είμαστε και όχι για το ποιοί νομίζει οτι είμαστε. Χωρίς παρεξήγηση
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι τόσο απλό να πώ ότι είμαι αγνωστικιστής είναι πολύ λεπτό ζήτημα...στο περιβάλλον που ζω καλύτερα να κρατώ το στόμα μου κλειστό τουλάχιστον προς το παρόν....μόνο αν τύχει και με πάρουν τηλέφωνο για καμία δημοσκόπηση λέω την αλήθεια....μη μου πείτε ότι όλοι οι άλλοι σε αυτό το σάιτ ξέρουν οι συγγενείς τους για τις πεποιθήσεις τους και ότι είμαι ο μόνος που κρύβομαι....

Υ.Γ Η ειρωνεία είναι ότι άρχισα να αμφιβάλω για την ύπαρξη θεού λόγω ενός επίσης αγνωστικισ΄τη φίλου μου με παρακινούσε να ψάχνω αποδείξεις και σήμερα αυτός ο φίλος μου είναι Χριστιανός Ορθόδοξος γιατί λέει τον φώτισε ο Θεός κάτι τέτοια....πάντως ούτε κι αυτός δεν ξέρει ότι δεν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος....
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Εσύ ξερείς καλύτερα φυσικά για τον εαυτό σου.

Σ' αυτό που ρωτάς ναι το ξέρει η οικογενειά μου, οι φίλοι μου, η δουλειά μου, ήμουν ανοιχτά άθεος στο στρατό κτλ...

...όταν είσαι ειλικρινής και ξεκάθαρος τότε δεν έχεις προβλήματα. Το παίρνουν απόφαση.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Παρότι παρίσταμαι πού και πού σε γάμους και βαφτίσια, ουσιαστικά έχω να μπω σε ναό πολύ καιρό. Ήτοι πηγαίνω στην τελετή και παραμένω στο προαύλιο, μην πατώντας πόδι μέσα. Το συνιστώ. Έχε και κάτι μαζί σου να περνάει η ώρα αν βαριέσαι (βιβλίο, τάμπλετ κ.λπ.).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Azor Ahai έγραψε:Δεν είναι τόσο απλό να πώ ότι είμαι αγνωστικιστής είναι πολύ λεπτό ζήτημα...στο περιβάλλον που ζω καλύτερα να κρατώ το στόμα μου κλειστό τουλάχιστον προς το παρόν....μόνο αν τύχει και με πάρουν τηλέφωνο για καμία δημοσκόπηση λέω την αλήθεια....μη μου πείτε ότι όλοι οι άλλοι σε αυτό το σάιτ ξέρουν οι συγγενείς τους για τις πεποιθήσεις τους και ότι είμαι ο μόνος που κρύβομαι....

Υ.Γ Η ειρωνεία είναι ότι άρχισα να αμφιβάλω για την ύπαρξη θεού λόγω ενός επίσης αγνωστικισ΄τη φίλου μου με παρακινούσε να ψάχνω αποδείξεις και σήμερα αυτός ο φίλος μου είναι Χριστιανός Ορθόδοξος γιατί λέει τον φώτισε ο Θεός κάτι τέτοια....πάντως ούτε κι αυτός δεν ξέρει ότι δεν είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος....
:)
Δεν χρειάζεται ούτε να φοβάσαι, ούτε να κρύβεσαι φίλε μου.
Μπορεί κάποια στιγμή και εσύ σαν τον φίλο σου να γίνεις χο και να μετανιώνεις στην υπόλοιπη ζωή σου που δεν παντρεύτηκες με θρησκευτικό γάμο. Γιατί λοιπόν να μην έχεις μια καβάντζα από τώρα;
Άλλωστε, θυμήσου, είσαι αγνωστικιστής και όχι άθεος. Να θυμάσαι λοιπόν πάντα, ότι μερικοί παπάδες είναι πιο άθεοι από εσένα.
Και μάλιστα κάποιοι είναι και αντίχριστοι.
Ψυχραιμία λοιπόν, θα πας για μία ωρίτσα καλοντυμένος σε μια εκκλησία, θα δεις γνωστούς και φίλους, θα είσαι και άνετος διότι το έχεις ξανακάνει, όπως βλέπεις δεν είναι και τόσο τραγικό πράγμα τελικά. Μια χαρά θα είσαι.

Έχει πλάκα όμως η ιστορία σου..(αν και δεν την πολυπιστεύω, για να σου πω την αμαρτία μου ;) )
Καλά στέφανα λοιπόν και καλούς απογόνους!
:)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:Θα αφρισει ο παπας.
Azor Ahai έγραψε:Σιγά μη φοβηθω τον αφορισμό
Νομίζω ότι εδώ έχουμε μια μικρή παρανόηση. Θα αφρίσει, δεν θα σε αφορίσει. :P
Azor Ahai έγραψε:(στα χαρτιά είμαι Χ.Ο).
Από την άποψη του παπά και του κράτους, αυτό μόνο μετράει. Αφού τυπικά είσαι ΧΟ μπορείς και θρησκευτικό γάμο να κάνεις, και κουμπάρος να γίνεις, και νονός και απ' όλα. Το αν θέλεις να το κάνεις είναι δικό σου προσωπικό θέμα. Κάνε ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Δεν υπάρχει κανόνας εδώ.
Εγώ έχω γίνει κουμπάρα σε θρησκευτικό γάμο και νονά σε βάπτιση, ενώ ήμουν ήδη άθεη συνειδησιακά αλλά όχι ακόμη άθρησκη τυπικά (στο ληξιαρχείο ήμουν ακόμη ΧΟ). Από μια στιγμή και μετά, δεν θα μπορούσα πια να το κάνω, δεν θα ένιωθα καλά με τον εαυτό μου. Σήμερα είμαι και τυπικά άθρησκη (έκανα μεταβολή στο ληξιαρχείο και διέγραψα το ΧΟ).
aristotelis_1 έγραψε:αυτα ειναι τα σοβαρα προβληματα που απασχολουνε εναν ανθρωπο 30 ετων?

ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΡΑΜΠΟ
Αριστοτέλη έγραψες πάλι! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Να πας και στην εκκλησία, αλλά όταν ο παπάς λέει: "άγιος ο θεός, άγιος ισχυρός, άγιος αθάνατος, ελέησον ημάς",
εσύ να λες: αεί όν ο θεός, αεί όν ισχυρόν, αεί όν αθάνατον, ύλη ίσον για μας. Αυτό έκανε και ο Πλάτωνας και τον θεωρούν ακόμη θρήσκο!
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Παρότι παρίσταμαι πού και πού σε γάμους και βαφτίσια, ουσιαστικά έχω να μπω σε ναό πολύ καιρό. Ήτοι πηγαίνω στην τελετή και παραμένω στο προαύλιο, μην πατώντας πόδι μέσα. Το συνιστώ. Έχε και κάτι μαζί σου να περνάει η ώρα αν βαριέσαι (βιβλίο, τάμπλετ κ.λπ.).
Γιατί νομίζεις δεν υπάρχουν χριστιαανοί που δεν πάνε εκκλησία;Ο μέσος όρος των περισσότερων χριστιανών στην Ελλάδα όπως και στην Ευρώπη είναι 2-3 φορές το χρόνο να πάνε εκκλησία......
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε κάνε αυτό που σου λέω, να μην πιάσουν τα μάγια!

Υ.Γ Προβλήματα που έχει ο κόσμος, αν δεν είναι υλιστής!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Azor Ahai.

Γνώμη μου είναι ότι με τη συμβία σου, τα πράγματα πρέπει να είναι ξεκάθαρα. Αν δεν έχετε ζήτημα τώρα, θα αποκτήσετε πιθανόν όταν έρθουν τα παιδιά, και ο κάθε ένας σας θα τους λέει τα δικά του, ή η συμβία σου μπορεί να έχει απαιτήσεις από εσένα που δεν είσαι διατεθειμένος να ικανοποιήσεις, πχ "να τα πας στην εκκλησία να κοινωνήσουν μια Κυριακή πρωί", γιορτές που περιλαμβάνουν εκκλησία κλπ. Αν η συμβία σου έχει τόσο σοβαρό θέμα με τη θρησκεία ώστε να ανησυχείς να κοινοποιήσεις τη δική σου θέση, τότε ίσως αυτό είναι δυνατό καμπανάκι για μελλοντικά προβλήματα που είναι ήδη στο δρόμο.

Για τους γονείς και την υπόλοιπη κοινωνία στην οποία ζεις, ασφαλώς δεν είσαι υποχρεωμένος να κοινοποιήσεις τίποτα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Azor Ahai έγραψε:2)Σε ένα χρόνο περίπου είναι να (ξανα)παντρευτώ. Πρότεινα να κάνω πολιτικό γάμο για να γλιτωσω τα έξοδα αλλά η οικογένεια μου δεν ακούει κουβέντα και η νύφη μαζί με την οικογένεια της επίσης δεν ακούνε κουβέντα. Επίσης τι κάνω;
Για να μην (ξανα)παντρευτείς μετά από το (ξανα)πάντρεμα θα ήταν καλύτερα να ξεκαθαρίσεις την θέση σου.

Το «δεν ακούω κουβέντα» πιθανώς να ήταν μια σωστή τοποθέτηση στην άποψη ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την όποια πεποίθηση θεωρεί σωστή και επομένως επί αυτού «δεν ακούω κουβέντα».
Αλλά το «δεν ακούω κουβέντα» εάν έχεις διαφορετική άποψη από μένα είναι λίγο τζιχάντ…

Ίσως αυτό το «δεν ακούω κουβέντα» να είναι ένας λόγος να μην παντρευτείς ούτε με πολιτικό ούτε με θρησκευτικό γάμο.
Μάκης
Δημοσιεύσεις: 1219
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 02:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά σου λέει ο Yianis, να μην παντρευτείς!
Έχεις που έχεις την βάφτιση σαν A'(=1)zor, θέλεις και Β'(=2)zoria;
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ηταν το μονο σχολιο που μπορουσα να κανω αγαπητη μελανη σε αυτο που απασχολει τον αζορ

με καλο τροπο ενωειται το ειπα διχως να προσβαλω απλα με φανικε αρκετα τραβηγμενο

ρε μεγαλε δεν θελεις δεν παντρευεσαι τοσο δυσκολο?

αυτα ειναι δηλαδη τα προβληματα μας πως θα μας αποδεχτουνε αν πιστευουμε σε καποια θρησκεια η οχι και ολοκληρο θεμα με το τι να κανεις?

αν πραγματικα το θεωρεις αυτο προβλημα τοτε το ξανα λεω τα μνημονια μας αξιζουν τετοιοι που ειμαστε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση